SkyscraperCity banner

41 - 60 of 2549 Posts

·
Pobierowo jest OK!
Joined
·
12,464 Posts

·
Registered
Joined
·
3,935 Posts
Po publikacji w serwisie komunikacja.org przyszła pora na umieszczenie mojego artykułu o tramwajachw Gorzowie na transinfo:
transinfo.pl said:
Co dalej z tramwajami w Gorzowie Wielkopolskim?
Autor: Marcin Kornaś Opublikowano: 2009-03-11 12:52:34

Gorzów Wielkopolski to jedno z najmniejszych miast w Polsce posiadających sieć tramwajową. Jest ona stosunkowo niewielka (3 linie, sieć długości 25 km) i mimo wielu perspektyw rozwoju –zaniedbana.
Ostatnio w mediach lokalnych i na lokalnych forach dyskusyjnych przewija się dyskusja o komunikacji miejskiej w regionie, a w szczególności o komunikacji tramwajowej. Po latach marazmu ze strony władz pojawiła się deklaracja niewielkiej poprawy sytuacji w postaci zapowiedzi zakupu używanych wagonów tramwajowych z Kassel. Pomijając fakt, że pachnie to zwykłą kiełbasą wyborczą, to zapowiedź ta pokazuje jedynie żenująco niski poziom zainteresowania rządzących Gorzowem rzeczywistą poprawą jakości usług w zakresie komunikacji miejskiej. Z miejsca można wymienić dwa punkty wzbudzające poważne obawy co do przyszłości tramwajów:
1. Katastrofalny stan infrastruktury –poza nielicznymi remontami bieżącymi niezbędnymi do ochrony sieci przed śmiercią techniczną miasto doczekało się jednej poważnej modernizacji niewielkiego odcinka ul. Walczaka. W opłakanym stanie są wagony tramwajowe –zarówno sprowadzone jakiś czas temu wagony GT6 jak i wagony rodzimej produkcji typu 105Na.
2. Brak widoków na przyszłość –obecnie zarówno osoby odpowiadające za tramwaje w MZK jak i włodarze miasta negują możliwość pozyskania przez miasto unijnych dotacji na rozwój komunikacji szynowej –co ciekawsze jako przykład miasta, które również nie może pozyskać dotacji podają... Elbląg! Jest to powtórka skrajnie niezgodnej z rzeczywistością wypowiedzi prezesa MZK z 2007 roku, z czasów, kiedy prezydent miasta Tadeusz Jędrzejczak chciał likwidować linię tramwajową na osiedle Piaski.
Te informacje stały się impulsem do krótkiego przeglądu problematyki modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Polsce. Zacznijmy od podawanego za przykład niemożności pozyskania funduszy z UE Elbląga.
Ponad 125000 mieszkańców, prawie 80 km2 powierzchni, jest miastem powiatowym i ważnym węzłem komunikacyjnym. Komunikacja miejska obejmuje 5 linii tramwajowych i 21 autobusowych. Linie autobusowe obsługują firmy wybierane w drodze przetargów, linie tramwajowe obsługuje osobna spółka –Tramwaje Elbląskie. Sieć tramwajowa ma 32 km długości i 4 pętle, obsługiwana jest przez 11 wagonów tramwajowych typu GT6, 5 wagonów typu GT6 ZR, 24 wagony typu 805N, i 6 nowoczesnych niskopodłogowych wagonów PESA 121N.
Elbląg modernizację swojej sieci tramwajowej rozpoczął po roku 2000 budową nowego odcinka linii tramwajowej i modernizacją jednego z najbardziej obciążonych. W latach 2004-2006 ze środków unijnych realizowano kolejny projekt warty 53 mln zł (z czego dotacja unijna wyniosła aż 39,4 mln) obejmujący przebudowę trakcji tramwajowej, budowę nowego odcinka linii o długości 3,4 km oraz zakup 6 tramwajów niskopodłogowych.
To jednak nie wszystko –w najbliższych latach Elbląg ma zamiar pozyskać kolejne środki na nowy projekt warty 85 mln zł, który będzie obejmował budowę 2 km nowego torowiska, modernizację 15 wagonów tramwajowych i zakup 4-ech nowych. Widać więc, że wypowiedziane w 2007 roku na łamach Gazety Wyborczej (http://infotram.pl/text.php?from=search&id=10527) słowa prezesa MZK Romana Maksymiaka są nawet nie tyle kłamstwem, co wprowadzaniem społeczeństwa w błąd.
A jak jest w innych miastach? Na rozwój miejskiej komunikacji szynowej pieniądze unijne planują pozyskać niemalże wszystkie miasta ( Gorzów jest jedynym wyjątkiem) posiadające sieć tramwajową –swój wspólny projekt mają nawet Toruń Bydgoszcz i Grudziądz!
Dodatkowo budowę sieci tramwajowej rozważa Olsztyn i Płock. Nowe odcinki linii tramwajowych powstały ostatnio m.in. w Krakowie i Gdańsku, Łódź i Wrocław realizują swoje projekty rozwoju sieci tramwajowej (Łódzki Tramwaj Regionalny, Tramwaj Plus we Wrocławiu), nawet Szczecin rozpoczął remont części infrastruktury tramwajowej i planuje pozyskać środki unijne na projekt Szczecińskiego Szybkiego tramwaju.
Podobny rozmach panuje w przypadku taboru tramwajowego –Wrocław przeprowadza kompleksowe modernizacje wagonów 105Na w swojej spółce-córce Protram, Tramwaje Śląskie, mimo dużych problemów i wieloletnich zaniedbań, zamawiają modernizację swoich wagonów w Łodzi i Poznaniu, we własnym zakresie swój tabor modernizuje krakowskie MPK. Szczecin sprowadza używane wagony z Berlina, Kraków z Wiednia, Gdańsk z kolei sprowadza i wysyła do kompleksowej modernizacji wagony N8S z Dortmundu.
Imponująca jest skala zamówień na nowe, całkowicie niskopodłogowe, wagony tramwajowe –Warszawa ogłosiła zamówienie na 186 nowych wagonów tramwajowych, Wrocław na 28 , Gdańsk na 35, Poznań na 40, a Szczecin na 6 wagonów. W sumie w 2009 roku zostaną rozstrzygnięte przetargi na 295 nowych wagonów tramwajowych.
Przy ogólnopolskim rozmachu plany Gorzowa wyglądają bardzo skromnie, mało tego –Gorzów jest jedynym miastem, które nie stara się o dotacje unijne na rozwój komunikacji tramwajowej! Biorąc pod uwagę politykę transportową UE, której wytyczne zawarte są w tzw. białej księdze Komisji Europejskie z dnia 12 września 2001 zatytułowanej „Europejska polityka transportowa do roku 2010: czas na decyzje”brak kroków w kierunku pozyskania środków unijnych na zakup nowego taboru tramwajowego i modernizację sieci oraz przekłamania na ten temat pojawiające się w mediach budzą uzasadnione zdziwienie –Gorzów Wielkopolski może spokojnie pozyskać środki unijne na gruntowny remont co najmniej połowy sieci, zakup kilku zupełnie nowych i modernizację używanych wagonów, które planuje się sprowadzić z Kassel. Niestety, władze miasta, zamiast zadbać o komunikację tramwajową na europejskim poziomie, wolą za niemalże bezcen sprowadzić wagony z Kassel i wybudować sobie nowy magistrat.
 

·
Pobierowo jest OK!
Joined
·
12,464 Posts
Discussion Starter #44
Nowego magistratu prawdopodobnie nie będzie. ;) Co do reszty, to niestety smutna prawda. Ostatnio pojeździłem sobie z narzeczoną po centrum i oglądałem stan torowisk. W sumie oprócz Sikorskiego i kawałek na Walczaka to rzeczywiście nie ma dobrych torowisk, a miasto z tym nic nie robi.
 

·
Registered
Joined
·
100 Posts
Gorzów kupuje tramwaje za 12 mln zł
db, ab2009-03-27, ostatnia aktualizacja 2009-03-27 18:32

Gorzowskie tramwaje będą młodsze nawet o 20 lat. Miasto jest już zdecydowane: kupujemy 22 używane wagony. A większość obecnego taboru trafi po prostu na złom.


Rozklekotane wozy 105N, podobnie jak niemieckie "helmuty", wkrótce powinny zniknąć z krajobrazu miastaNadchodzi koniec ery "helmutów". Być może już w przyszłym roku po gorzowskich torach będą jeździć odmłodzone tramwaje. Już na wiosnę ub.r. przedsiębiorstwo komunikacyjne z niemieckiego Kassel nawiązało kontakty z naszym MZK w sprawie ewentualnej sprzedaży używanych wozów tramwajowych. To właśnie z Kassel pochodzą jeżdżące po Gorzowie od lata popularne "helmuty" (od imienia ówczesnego kanclerza Niemiec). Tyle że te niemieckie tramwaje mają już ponad 40 lat. Teraz chodzi natomiast o nowsze wozy - jak na polskie warunki dość nowoczesne tramwaje N8C.

Zakup 22 wozów tramwajowych, modeli nie starszych niż 25-letnich, oznaczałby małą rewolucję w gorzowskiej komunikacji, bo dziś średnia wieku taboru wynosi ponad 30 lat. A w tym są również 40-letnie "helmuty", które wcale nie są najgorsze. Doraźne remonty niewiele już dają, a w tramwajach, które często się psują, jest głośno zimno i niewygodnie. Obecnie MZK posiada wprawdzie 40 wozów, z tego ponad połowa to polskie 105N, ale po szynach stale kursuje tylko 17 zestawów, bo reszta jest ciągle w różnych naprawach i remontach. Gdyby więc kupić 22 nowocześniejsze i mniej awaryjne wozy, MZK mogłoby spokojnie wymienić i ujednolicić cały tabor tramwajowy.Dyrektor MZK Roman Maksymiak nie chciał mówić jeszcze o szczegółach. - Jest na ten cel zaplanowane 12 mln zł, a prezydent zapewnił, że tabor będzie wymieniany - oznajmia. Nie chce również zdradzić, czy Gorzów kupi wozy właśnie w Kassel. - My będziemy musieli dopiero ogłosić, że chcemy kupić używane wozy i przygotować zamówienie publiczne - dodaje. Przyznaje jednak, że w Polsce odpowiednich tramwajów używanych nie da się kupić, bo ich po prostu nie ma. Zamówienie na używane wozy tramwajowe Gorzów ogłosi w ciągu kilku miesięcy.


Źródło: Gazeta Wyborcza Gorzów
 

·
Eurotram
Joined
·
18,398 Posts
Gorzów kupuje tramwaje za 12 mln zł
db, ab2009-03-27, ostatnia aktualizacja 2009-03-27 18:32

Gorzowskie tramwaje będą młodsze nawet o 20 lat. Miasto jest już zdecydowane: kupujemy 22 używane wagony. A większość obecnego taboru trafi po prostu na złom.


Rozklekotane wozy 105N, podobnie jak niemieckie "helmuty", wkrótce powinny zniknąć z krajobrazu miastaNadchodzi koniec ery "helmutów". Być może już w przyszłym roku po gorzowskich torach będą jeździć odmłodzone tramwaje. Już na wiosnę ub.r. przedsiębiorstwo komunikacyjne z niemieckiego Kassel nawiązało kontakty z naszym MZK w sprawie ewentualnej sprzedaży używanych wozów tramwajowych. To właśnie z Kassel pochodzą jeżdżące po Gorzowie od lata popularne "helmuty" (od imienia ówczesnego kanclerza Niemiec). Tyle że te niemieckie tramwaje mają już ponad 40 lat. Teraz chodzi natomiast o nowsze wozy - jak na polskie warunki dość nowoczesne tramwaje N8C.

Zakup 22 wozów tramwajowych, modeli nie starszych niż 25-letnich, oznaczałby małą rewolucję w gorzowskiej komunikacji, bo dziś średnia wieku taboru wynosi ponad 30 lat. A w tym są również 40-letnie "helmuty", które wcale nie są najgorsze. Doraźne remonty niewiele już dają, a w tramwajach, które często się psują, jest głośno zimno i niewygodnie. Obecnie MZK posiada wprawdzie 40 wozów, z tego ponad połowa to polskie 105N, ale po szynach stale kursuje tylko 17 zestawów, bo reszta jest ciągle w różnych naprawach i remontach. Gdyby więc kupić 22 nowocześniejsze i mniej awaryjne wozy, MZK mogłoby spokojnie wymienić i ujednolicić cały tabor tramwajowy.Dyrektor MZK Roman Maksymiak nie chciał mówić jeszcze o szczegółach. - Jest na ten cel zaplanowane 12 mln zł, a prezydent zapewnił, że tabor będzie wymieniany - oznajmia. Nie chce również zdradzić, czy Gorzów kupi wozy właśnie w Kassel. - My będziemy musieli dopiero ogłosić, że chcemy kupić używane wozy i przygotować zamówienie publiczne - dodaje. Przyznaje jednak, że w Polsce odpowiednich tramwajów używanych nie da się kupić, bo ich po prostu nie ma. Zamówienie na używane wozy tramwajowe Gorzów ogłosi w ciągu kilku miesięcy.


Źródło: Gazeta Wyborcza Gorzów
Tylko niech uważnie napiszą specyfikację (czyli niech ona bedzie praktycznie na N8C);bo jeszcze się okaże,że za południową granicą ktoś będzie miał na zbyciu KT8D5 :D
 

·
Registered
Joined
·
3,935 Posts
^^ Nie martw się, to tylko kiełbasa wyborcza dla ludu - za 2 lata tory się rozsypią i na szczęście nikt tej inwestycji nie zrealizuje, bo będzie trzeba zrobić remont kapitalny torowisk :lol:

A tak na serio, to władza w tym mieście jest rewelacyjna - przy parku taborowym liczącym raptem dwadzieścia parę pociągów tramwajowych sprowadzają kolejny złom, zamiast dogadać się z przewoźnikiem, podpisać umowę na obsługę sieci tramwajowej na 30 lat i w ramach dofinansowania z UE kupić całkiem nowe wozy - wtedy koszt całej zabawy w przeciągu 30 lat wyniósłby 2,5 mln PLN rocznie za wszystko. No ale cóż, na razie to w Gorzowie takie tramwaje nie miały by po czym jeździć.
Zamierzenia są oczywiście wielkie, Gorzów wg. różnych planów wieloletnich etc. czekają następujące wydatki:

1.modernizacja sieci - koszt ok. 120 mln zł - pieniędzy "ni ma", bo przespali 7.3 POIiŚ, a z RPO jakoś nie mogą ich wziąć, bo władze miasta cierpią na "porażenie unijno-komunikacyjne" :lol:
2. wymiana taboru - na razie wspomniana wyżej kiełbasa wyborcza, realnie trudno stwierdzić co tak naprawdę uda się zrobić.
3. rozbudowa sieci - ok. 20 mln zł przedłużenie linii z Silwany na Os. Ustronie, minimum 40 mln zł na budowę linii tramwajowej na Os. Górczyn.

Oczywiście wszyscy chcą bardzo inwestować w tramwaje, ale koń jaki jest, każdy widzi :eek:hno:
 

·
Pobierowo jest OK!
Joined
·
12,464 Posts
Discussion Starter #50
Czyli jeśli Filimer ma rację, to nie za wiele tego. Wiesz może, jakie są plany pod względem kupna nowych autobusów w mieście? Tabor ogólnie jest w niezłym stanie, ale przy takim stanie dróg to i czołg by się w końcu rozleciał. Chociaż w kilku ważnych miejscach nawierzchnia uległa już poprawie...
 

·
Registered
Joined
·
3,935 Posts
Na razie nie ma żadnych widoków jeśli chodzi o zakup autobusów - swego czasu krążyły jakieś ploty w tym temacie, ostatnio nawet w Gorzowie testowany był Solbus SM12, ale co z tego będzie - trudno stwierdzić, bo MZK jest jednocześnie organizatorem komunikacji i przewoźnikiem, w związku z czym nie ma żadnej umowy z miastem i zakup taboru działa chyba na zasadzie "co łaska od miasta".

Aczkolwiek w Zielonej Górze, gdzie ta funkcja jest rozdzielona, też nie jest lepiej - może to jakieś zachodnie zwyczaje po prostu, ze w KM się nie inwestuje...
 

·
Registered
Joined
·
6,940 Posts
^^

Taki mały OT: skąd wiesz, że w ZG funkcjonuje komórka odpowiedzialna za komunikację miejską (coś na wzór ZTM w Warszawie) ? Sądzę, że u nas także MZK to przysłowiowy "pan i władca", chyba że czegoś nie jestem świadomy...
Co do reszty, pełna zgoda - brak inwestycji w komunikację jest aż nadto widoczny - ostatnie nowe autobusy kupili chyba ze dwa lata temu, a elektronicznymi wyświetlaczami na przystankach jakości nie poprawią.
 

·
Pobierowo jest OK!
Joined
·
12,464 Posts
Discussion Starter #53 (Edited)

Najgorszy przystanek do remontu

Przez blisko 10 lat kierowcy zawodowi wskazywali, że zatoka autobusowa przy ul. Widok wymaga gruntownej przebudowy. Magistrat wreszcie usłyszał ich głos i zapowiedział remont. W maju będzie przetarg na wykonawcę.
Grzegorz Musiałowicz ze Stowarzyszenia na Rzecz Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wspomina, że już w 2000 roku wystąpił do miasta o przebudowanie zatoki autobusowej przy ul. Widok. Przystanek nie spełnia bowiem podstawowych norm, jest za krótki i za płytki.

Wtedy magistrat zadeklarował, że remont nastąpi w 2002 roku. Ostatecznie do niego nie doszło. Kolejne lata doprowadziły do pogłębienia się degradacji zatoki.
- W przeprowadzanych przez nas ankietach 80 proc. kierowców wskazuje, że przystanek na ul. Widok wymaga natychmiastowej przebudowy. Był on projektowany jeszcze, gdy po mieście jeździły stare Autosany. Nowe autobusy są większe i nie mieszczą się w zatoce, o przegubowych nawet nie wspominam, bo te muszą zatrzymywać się kilka metrów za przystankiem. Kolejna kwestia to fatalna nawierzchnia, jest tak pofałdowana, że niskopodłogowe autobusy nie mogą dojechać tam do krawężnika. Osoby starsze i niepełnosprawne mają problemy, żeby wsiąść do pojazdu – wylicza Musiałowicz.

W tym roku ma to się wreszcie zmienić. Urzędnicy opracowują dokumentację i na początku mają ma być ogłoszony przetarg na wykonawcę przebudowy przystanku. - Jak wszystko dobrze pójdzie, w czerwcu lub lipcu zadanie powinno być wykonane – mówi Krystyna Nowak, naczelnik wydziału dróg i transportu publicznego.

Środki na inwestycję są zabezpieczone. Razem z przebudową zatoki nastąpi korekta łuków na ul. Widok. Równocześnie o kilka metrów przesunięte zostanie przejście dla pieszych i zamontowana sygnalizacja świetlna.
- Cieszę się, że będzie to wreszcie załatwione, ale przystanków, które potrzebują remontu w mieście nie brakuje – mówi Grzegorz Musiałowicz. Zdaniem kierowców MZK w tragicznym stanie są zatoki przy ulicach Fabrycznej, Towarowej, Staszica i Marcinkowskiego.
***************


Gorzów tylko z tramwajami

Z dyrektorem MZK Romanem Maksymiakiem rozmawialiśmy o kierunkach rozwoju komunikacji miejskiej, przyszłości gorzowskich tramwajów i pozyskiwaniu środków unijnych na modernizację infrastruktury.
G24: Jak wygląda sprawa tych tramwajów, które mamy sprowadzić z Niemiec?

Roman Maksymiak: My sie zdecydowaliśmy co do typu. Tramwaje tego typu sprowadził Gdańsk z Dortmundu. I my również jesteśmy takimi zainteresowani. One są zbieżne z tym tramwajem, który mieliśmy jeżeli chodzi o konstrukcję. Są to jednak wozy dłuższe, a zależy nam na poprawie warunków podróżowania, by większość podróżnych, a jest wśród nich wiele osób starszych, korzystała z miejsc siedzących. Tak, by stojących było jak najmniej.
Chcemy również, aby te tramwaje zostały poddane takiej modernizacji, która zapewni niskie wejście do nich, z poziomu peronu, bądź z koniecznością pokonania jednego tylko stopnia.
(...) Na dzisiaj 20-letnie tramwaje poddajemy modernizacji. Proszę mi wierzyć, te tramwaje już mają układy tranzystorowe, tyrystorowe. To są nowoczesne, na warunki polskie, tramwaje. Jeżeli dodamy niskie podłogi, to uzyskamy wszystko, co chcemy. I będziemy mieli wymienione wszystkie tramwaje za półtora tramwaju nowego. To jest rozwiązanie efektywne. Natomiast jeżeli chcielibyśmy być efektowni, to byśmy kupili jeden tramwaj i próbowali nim jeździć po starych torowiskach. Tak czyniono w innych miastach i nie dało się wszędzie nimi jechać, bo nie przystawały do nawierzchni.

Czyli mogłoby się okazać, że są zbytnio naładowane elektoroniką, żeby poradzić sobie na naszych trasach?

To jest jedno. Poza tym proszę zauważyć, że jaką politykę prowadzimy. Na dzisiaj mamy wszystkie wozy autobusowe niskopodłogowe, kupując używane. Nie mamy wozów dwudziestoparoletnich. Najstarsze są 11-letnie. Jak była kontrola Inspekcji Transportu Drogowego, to zatrzymano nam trzy pojazdy, zaś w porównywalnych miastach zatrzymują 20-30 pojazdów.

Tak było choćby w Zielonej Górze.

5 procent to był najlepszy wynik w kraju. Mieszkańcy na dzisiaj korzystają z Solarisów, które mają 9 lat, takich które mają trzy lata i z MAN-ów, które mają lat 10. I nie widzą różnic. Wszystkie elementy w zakresie niskiej podłogi , wygody podróżowania, elektroniki, informacji pasażerskiej i monitoringu są spełnione w tych pojazdach. Przyjęliśmy taką zasadę : Nie szukamy krawata, jeżeli mamy dziurawe buty. Najpierw musimy mieć dobre obuwie, a krawata poszukamy za kilka lat.
Zmierzam do tego, że ten etap przejściowy jest bardzo dobry. Jeżeli za 12 milionów wymienimy cały tabor, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby za 10 lat podjąć decyzję o zakupie nowych pojazdów. O ile będzie miasto stać. Ale na dzisiaj wolałbym, nawet z pozycji MZK, żeby wydać 12 milionów i wymienić cały tabor tramwajowy na używany, a przeznaczyć 180 milionów na drogi, niż kupić nowe tramwaje i jeździć nimi po drogach, które przecież wymagają olbrzymich nakładów.

Kilka lat temu prezydent proponował zamknięcie linii tramwajowej na Piaski. Tak sie nie stało. Czy to dobrze, czy niedobrze to już inna rzecz. A czy są szanse, tak jak kiedyś to planowano, żeby pociągnąć linię tramwajową na Górczyn?

Jeżeli mówimy o rozwoju transportu publicznego, to jedyną alternatywą jest tramwaj na Górczynie. Na dzisiaj on jedzie obrzeżem. Zakłady, które tam są na trasie: Stilon, Stolbud, Silwana kiedyś istniały, a dzisiaj już ich praktycznie nie ma w znaczącej części. Poza tym jaka tam jest strefa mieszkaniowa? Też jej nie ma. W tej sytuacji należałoby z konieczności wjechać przez parki Kopernika i jechać osią osiedla. To by w znaczącej mierze usprawniło ruch. Pas techniczny dla tramwajów jest pozostawiony, wynieślibyśmy się z osiedla ze swoimi autobusami. (...)Natomiast nie umiem odpowiedzieć, kiedy to jest możliwe.
 

·
Registered
Joined
·
3,935 Posts
Nic nowego, tradycyjnie na nic nie ma pieniędzy, jest za to kiełbasa (tramwaje z Kassel) wyborcza odgrzewana od kilku dobrych lat. Najzabawniejsze jest to, że w tytule artykułu jest o dotacji UE, a w treści już nic o tym nie ma...
 

·
Pobierowo jest OK!
Joined
·
12,464 Posts
Discussion Starter #55 (Edited)

Przystanek Dworzec: Reaktywacja

Od 1 lipca MZK uruchamia linie nr 4 i 5, które będą dowozić pasażerów z os. Piaski i pętli Silwana na dworzec PKP. O przywrócenie przystanku portal gorzow24.pl postulował już w grudniu 2007 roku.
W planach Miejskiego Zakładu Komunikacji jest uruchomienie, choć właściwszym określeniem byłoby przywrócenie, dwóch linii: „4” na trasie pętla Silwana-Dworzec i „5”os. Piaski -Dworzec.

Pomysł przewrócenia tego przystanku do użytku portal gorzow24.pl forsował już w grudniu 2007 roku. Propononowaliśmy wtedy umieszczenie przystanku Dworzec PKP w rozkładzie linii „2” i „3”. Wówczas też większość przepytanych przez nas radnych do pomysłu podchodziła entuzjastycznie. Jednym z nich był Marek Kosecki (PO), który nawet skrzętnie wyliczył, że od dworca do najbliższego przystanku pasażerowie muszą pokonać 250-metrowy odcinek. O reaktywacji przystanku dowiedział się od nas.

- To świetny pomysł, bo ta linia do dworca powinna być na powrót uruchomiona już dawno. Jestem jak najbardziej za pod warunkiem, że będzie zainteresowanie ze strony pasażerów. A myślę, że będzie, jeśli zahaczy to o porę przyjazdów wieczornych pociągów z Warszawy i Poznania. Bo o tej porze pozostaje tylko taksówka - mówi.- A poza tym jednym ruchem z trzech linii robi się pięć, co w jakiś sposób podnosi prestiż miasta- żartuje Kosecki.

W dyskusji, jaka przetoczyła się przez portalowe forum również dominowało poparcie dla tej idei. - Sprawa jest prosta. Wystarczy kilka kursow do wieprzyc skrocic do petli na dworcu, oczywiscie wzbudzi to niechec osob mieszkajacych na trasie zaklad energetyczny-wieprzyce, ale niestety dogodzic kazdemu sie nie da. Jak by nie bylo to jedyne sensowne rozwiazanie bez koniecznosci przebudowy skrzyzowania pryz "Rolniku", na co raczej szans nie ma. Tylko czekac, zeby ktos podjal wreszcie ta decyzje, i... jedziemy :) -pisał radziu(pisownia -oryg. przyp. Red )

Niemal dwa lata temu nieco bardziej sceptycznie do projektu odnosił się dyrektor MZK Roman Maksymiak. Tłumaczył to kosztami i spadkiem zapotrzebowania na przejazdy. Teraz jednak sytuacja zmieniła się o tyle, że zakład notuje spadek przewozów, szczególnie na liniach wiodących na Wieprzyce. To powoduje, że można uruchomić dwie dodatkowe linie, żeby w ramach tej trasy przewozowej połączyć Piaski i Górczyn z dworcem.

- Dla nas są dwie równorzędne kwestie: ekonomiczna oraz spełnianie oczekiwań pasażerów. Musimy starać się to połączyć. Wyjściem naprzeciw tym potrzebom mają być właśnie dwa połączenia: na Piaski i Górczyn. Żeby nie było sytuacji takiej, że dajemy jakąś namiastkę i jeżdzimy jedną linią, a Górczyn na przykład jest odcięty. Jeżeli ten przystanek generuje taki ruch, jak choćby przystanek „Berti”, to należy się spodziewać, że korzystających z linii będzie sporo – tłumaczy R. Maksymiak.

Dyrektor deklaruje też, że przyjazdy „4 ” i „5” będą skorelowane z wieczornymi przyjazdami pociągów z Warszawy i Poznania. Bo o tym, że potrzebne są przede wszystkim wówczas nie trzeba przekonywać nikogo, kto choćby raz wracał z tych miast o 22.56.

Nowe rozwiązania komunikacyjne mają zostać wprowadzone z dniem 1 lipca. W przyszłym tygodniu o wszystkich szczegółach poinformuje dyrekcja MZK na specjalnej konferencji prasowej.
***


Od lipca tramwaje pojadą na dworzec PKP

Zmiany w komunikacji miejskiej. Od 1 lipca spod dworca PKP będą kursowały tramwaje nr 4 i 5. Ich przyjazdy i odjazdy MZK chce skorelować z rozkładem jazdy pociągówPo ostatnich badaniach ruchu pasażerskiego dyrekcja MZK zdecydowała o uruchomieniu dwóch nowych linii nr 4 i 5. Tramwaje nowych linii będą miały pętlę przy dworcu PKP. Obecnie przystanek końcowy przy dworcu kolejowym i torowisko na ul. Dworcowej wykorzystywane było okazjonalnie m.in. przez zabytkowy tramwaj N4. Dla MZK była to jedynie awaryjna pętla. Od 1 lipca tramwaje linii 4 wozić będą pasażerów na trasie dworzec PKP - Manhattan (pętla Silwana), a nr 5 z dworca do pętli na os. Piaski. - Trasa w kierunku Wieprzyc nie jest mocno obciążona, a z naszych badań wynika, że dworzec kolejowy generowałby znaczny ruch pasażerów w tramwajach na poziomie zbliżonym do przystanku np. przy ul. Czereśniowej - mówi Roman Maksymiak, dyrektor MZK. - Od 1 lipca będą wiec jeździły tramwaje z pętli przy dworcu na Piaski i na Górczyn.

W tym roku wozów tramwajowych w Gorzowie nie przybędzie. MZK zorganizuje nowe linie kosztem częstotliwości kursów na liniach 1 i 2 na Górczyn i Piaski z pętli na Wieprzycach. Tramwaje planowanych linii 4 i 5 będą kursowały z dużą częstotliwością jedynie w godzinach szczytu, czyli od godz. 5 do 8 i od 13 i do 18. Na odcinku od Zakładu Energetycznego przy ul. Sikorskiego będą także uzupełniały kursy tramwajów linii 1 i 2. Nowością będzie skorelowanie przyjazdów i odjazdów tramwajów nowych linii z przyjazdami i odjazdami pociągów, tak żeby jak najwięcej pasażerów PKP mogło skorzystać z usług MZK. Dotyczyć to ma także pociągów, które przyjeżdżają do Gorzowa późno wieczorem. - Nim uruchomimy w lipcu nowe linie tramwajowe, zbadamy także ruch pasażerów na dworcu PKP, ponieważ może się okazać, że np. z pociągu, który przyjeżdża o 22.58 do Gorzowa, wysiada tylko kilku pasażerów. Dla kilku osób nie będzie się nam opłacało uruchamiać tak późnego, ostatniego kursu tramwaju - tłumaczy dyrektor Maksymiak.

Prezydent Gorzowa Tadeusz Jędrzejczak zapowiedział, że w związku z planami MZK miasto uporządkuje zieleń i teren, w tym poprawi chodniki w okolicy budynków kolejowych.

Zdaniem dyrektora MZK nie ma potrzeby budowania wiaty przystankowej na pętli pod dworcem PKP, ponieważ kilka metrów od przystanku jest hol dworca, a tramwaje na pętli będą czekały na pasażerów z otwartymi drzwiami.
:banana:
 

·
Registered
Joined
·
3,935 Posts
Jeżeli tylko zmodernizują pętlę, to w porządku - poza tym za sprawą stoi jeszcze inna kwestia - przebudowa ulicy Kostrzyńskiej odetnie miasto od zajezdni tramwajowej i jedynym rozsądnym rozwiązaniem będzie skierowanie ruchu na Dworzec.

Miejmy nadzieję, że miasto się w końcu obudzi i zauważy, że jedyną metodą na zwiększenie przewozów to polepszenie oferty i rozbudowa sieci tramwajowej, bo inaczej będzie trzeba coraz więcej dopłacać do komunikacji z naszych podatków.
 

·
Pobierowo jest OK!
Joined
·
12,464 Posts
Discussion Starter #57
Wiesz... Od czegoś trzeba zacząć. Pamiętasz, niedawno narzekaliśmy, że tramwaj nie jedzie pod dworzec, fotki wstawiałem jak to obecnie wygląda i w końcu będzie jeździł znów do dworca. :) Może teraz ponarzekajmy na kolejne miejsca, pojadę porobić fotki i za jakiś czas też to MZK zauważy? ;)
 

·
Registered
Joined
·
3,935 Posts
Wiesz... Od czegoś trzeba zacząć. Pamiętasz, niedawno narzekaliśmy, że tramwaj nie jedzie pod dworzec, fotki wstawiałem jak to obecnie wygląda i w końcu będzie jeździł znów do dworca. :) Może teraz ponarzekajmy na kolejne miejsca, pojadę porobić fotki i za jakiś czas też to MZK zauważy? ;)
Ja napisałem jakiś czas temu artykuł i raz na 3 tygodnie dzwonię do lokalnego radia (RMG), gdzie co tydzień gościem ejst prezydent miasta pytać o tramwaje - w przyszłym tygodniu będę np. pytał co z wieloletnim planem inwestycyjnym, który zakłada do 2014 roku remont całej sieci, zakup nowych tramwajowych (całkiem nowych o ile dobrze pamiętam) i budowę linii na Górczyn oraz przedłużenia linii z Silwany na Ustronie, ponadto współnie z administratorem serwisu komunikacja.org planujemy uruchomić stronę o przyszłości tramwajów - zobaczymy, co z tego wyjdzie.
 

·
Eurotram
Joined
·
18,398 Posts
W tym roku wozów tramwajowych w Gorzowie nie przybędzie. MZK zorganizuje nowe linie kosztem częstotliwości kursów na liniach 1 i 2 na Górczyn i Piaski z pętli na Wieprzycach. Tramwaje planowanych linii 4 i 5 będą kursowały z dużą częstotliwością jedynie w godzinach szczytu, czyli od godz. 5 do 8 i od 13 i do 18.
Dobrze,że wprowadzają nowe linie;mam tylko nadzieję,że nie odbędzie się to na tak żenujących zasadach jak w Toruniu i w przyszłości jednak wozokilmetrów tramwajowych znacząco przybędzie :)
 

·
Registered
Joined
·
3,935 Posts
Dobrze,że wprowadzają nowe linie;mam tylko nadzieję,że nie odbędzie się to na tak żenujących zasadach jak w Toruniu i w przyszłości jednak wozokilmetrów tramwajowych znacząco przybędzie :)
Najpierw trzeba zainwestować 110 mln zł w modernizację sieci a następnie ok. 70 mln zł w przedłużenie linii z Silwany na Ustronie oraz budowę linii na Górczyn - obecny układ sieci sprawia, ze tramwaje wożą ludzi praktycznie donikąd i jego udział w przewozach spada - wystarczyło by 20 mln zł na przedłużenie linii tramwajowej na Ustronie, aby udział tramwaju w przewozach wzrósł o 10% - dla zainteresowanych mapka mojego projektu przedłużenia linii na Ustronie:Długość - ok. 1 km podwójnego toru, koszt budowy: ok. 20 mln zł wraz z projektem budowlanym, pętlą i przystankami.
 
41 - 60 of 2549 Posts
Top