SkyscraperCity Forum banner
1 - 11 of 11 Posts

·
Banned
Joined
·
1,125 Posts
Discussion Starter · #1 ·
http://miasta.gazeta.pl/gorzow/1,35211,3317695.html

O jej wykonanie ubiegają się trzy firmy: Scanska, gorzowski Interbud-West i poznański Nitex.

Nowy gmach ma zostać dobudowany do obecnej siedziby biblioteki przy ul. Sikorskiego. Koszt inwestycji obliczono na nie więcej niż 24 mln zł.

W części budowę sfinansuje Urząd Marszałkowski - 5 mln, 5 mln da Ministerstwo Kultury, a pozostałe 14 mln zł pochodzi ze ZPORR,

oncepcję architektoniczną nowego gmachu opracowała Pracownia Architektoniczna DOM braci Sierakowskich.

Budynek ma stanąć na niewielkiej działce, więc aby spełniał wszystkie funkcje i mógł pomieścić magazyny książek, będzie czterokondygnacyjny

W budynku znajdzie się miejsce na kilka czytelni, galerię i salę konferencyjną

biblioteka będzie miała w sumie ponad 9 tys. m kw powierzchni.

Elewacja żelbetonowej (ze wzmocnionymi stropami) biblioteki wykonana zostanie z jasnej cegły klinkierowej

(gazeta wyborcza)
 

·
The Patriot
Joined
·
1,085 Posts
Tytuł lidera zobowiązuje

Budowa biblioteki w Gorzowie z różnych względów stawiana może być na wzór.

Wbrew twierdzeniom, że w Polsce wszystkie inwestycje mają opóźnienia, budowana w Gorzowie biblioteka żadnych opóźnień nie odnotowuje, wprost przeciwnie - budowlani skończą pracę na miesiąc przed ustalonym w umowie terminem. Tu nie ma zrywów, ani przestojów, praca toczy się rytmicznie, spokojnie, jest dobrze rozplanowana i dopilnowana.

- To jest najtańsza budowa w Polsce – z dumą podkreśla Edward Jaworski, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. - Średnia cena metra kwadratowego jest poniżej 3 tys. zł. Ceny ustalane były w 2005 roku, więc były to ceny zupełnie inne od obecnych. Umowa została podpisana i wykonawca musi poradzić sobie, żeby w tych cenach sprzed dwóch lat się zmieścić. Skanska to pierwsza firma budowlana w Europie i druga w świecie. Ma markę, ma szerokie kontakty. Materiały na gorzowską budowę sprowadzali z Niemiec i ze Szwecji, bo wychodziło taniej.

Jaka jest recepta na takie sukcesy? Romuald Kuźniak, kierownik budowy w Gorzowie, jest na urlopie, a Piotr Olszak, jego zastępca, zastrzega się:

- Nie jestem osobą kompetentną do udzielania informacji mediom, mogę tylko tyle powiedzieć, że bardzo mocno się staramy.

To dostrzegają i obserwatorzy społeczni budowy, i kierownictwo biblioteki. - Pracownicy budowy są bardzo mili i kontaktowi, a to jest bardzo ważne – podkreśla Maria Bobrowska, zastępca dyrektora WiMBP. - Wiadomo, że mogą być jakieś spięcia przy tak dużej inwestycji, ale z nimi można o wszystkim porozmawiać. Naprawdę dużo serca wkładają w tę budowę. To nie jest ich pierwsza biblioteka i wiedzą, że bibliotekarze mogą mieć swoje uwagi.

Jak to się dzieje, że na innych budowach są opóźnienia, a tu nie, że gdzie indziej wykonawcy płaczą z powodu drożejących materiałów budowlanych, a tu nie, że narzekają na brak pracowników, a tu nie?

- Mamy swoich ludzi – stwierdza Artur Piasecki, menadżer kontraktu w Gorzowie. - Skanska zatrudnia w Polsce ponad pięć tysięcy pracowników. Jeżeli dany region ma problem z wykonawstwem, a Gorzów takim regionem jest, to ściągamy naszych pracowników z innych regionów. W Gorzowie bibliotekę budowali ludzie z Kielc, Wrocławia, Poznania. Jesteśmy dużą firmą i nie możemy sobie pozwolić na zachwianie harmonogramu. Wiadomo, że podstawą jest logistyka i dobra organizacja pracy. Dzięki temu można o 30-70% skrócić czas budowy. Oczywiście są elementy technologiczne, których nie możemy przyspieszyć. W Gorzowie jest trudny dojazd do budowy, rozładunek odbywa się praktycznie z ulicy, logistycznie jest to ciężka budowa, ale nie ma co narzekać. Jest to pierwsza nasza budowa w Gorzowie i zależy nam, żeby dobre świadectwo sobie wystawić w tym mieście.

Skanska zajęła pierwsze miejsce w branży budowlanej w Polsce w badaniu Instytutu Partnerstwa Biznesu i Organizacji Pozarządowych BI-NGO pt. „Indeks BI-NGO 2007- Komunikacja społecznego zaangażowania firm przez Internet”. Tak wysoka ocena oznacza, że firma swoją odpowiedzialność społeczną wpisuje w kluczowe dokumenty znajdujące się na stronach www i w przejrzysty sposób komunikuje swoje zaangażowanie społeczne. Skanska uczestniczy w wielu działaniach charytatywnych, niosąc na dużą skalę pomoc potrzebującym, zwłaszcza ofiarom różnych kataklizmów - tak w Polsce, jak i na świecie. Naszemu miastu firma podaruje pomnik Papuszy.

- Podstawowym celem aktywności biznesowej każdej firmy, również naszej, jest oczywiście osiąganie zysków - mówi Roman Wieczorek, prezes Zarządu Skanska S.A. - Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że nie działamy w próżni, czy wyłącznie po to, aby przynieść zyski właścicielom i akcjonariuszom. Jako lider rynku dbamy nie tylko o wyniki finansowe, jakość i terminowość realizacji kontraktów, ale także o społeczny wymiar naszej działalności. Jesteśmy świadomi tego, że nasza działalność wpływa na wiele aspektów życia społecznego i całe otoczenie, w którym funkcjonujemy. Dlatego dążymy do tego, aby wykorzystywać swój potencjał do realizacji ważnych celów społecznych niezwiązanych z bezpośrednią działalnością firmy. Działamy zgodnie z zasadą, że bycie liderem zobowiązuje.
Źródło: gorzow24.pl
 

·
Registered
Joined
·
25 Posts
Nowa biblioteka będzie gotowa przed terminem

Miała być gotowa w grudniu, będzie już na koniec października. Budowa nowego gmachu biblioteki przy ul. Sikorskiego to jedyna inwestycja w mieście, którą udało się zakończyć na czas, a nawet na długo przed terminem

- Rzeczywiście, wszystko wskazuje, że pod koniec października budynek będzie już gotowy. A to dlatego, że wykonawcy również się spieszy. Zatrudnia specjalistów z całej Polski i każdy dodatkowy dzień na budowie sporo go kosztuje - wyjaśnia Edward Jaworski, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie.

Firma Skanska nowy budynek stawia za 23,5 mln zł, gdyż taką cenę zaoferowała w ubiegłym roku na przetargu. Tymczasem ceny poszły gwałtownie w górę. Biblioteka dołożyła nawet 1,8 mln zł, aby firma mogła kontynuować prace budowlane. Dziś widać, że budowa powoli zmierza ku końcowi. Budynek już jest wyłożony klinkierem, wstawione są duże połacie przyciemnianych szyb

Wstyd wstawiać stare meble

Zbliża się czas oddania gmachu, a bibliotekarze coraz intensywniej myślą o wyposażeniu. - Jesteśmy na etapie sporządzania szczegółowej specyfikacji i na początku września będziemy gotowi do ogłoszenia przetargów. Trzeba kupić meble biblioteczne i biurowe, komputery i tym podobne wyposażenie - mówi Maria Bobrowska, wicedyrektor biblioteki. Część sprzętu już jest kupiona m.in. specjalne przesuwne regały do magazynowania księgozbioru. Technologia wymaga, aby szyny były montowane już na etapie wylewania podłóg. Regały mają być więc zamontowane już w połowie września. Na początek przewidziano na nich miejsce dla 200 tys. woluminów. - Mamy część mebli biurowych. To, co kupowaliśmy w ostatnich latach, dobieraliśmy już z myślą o nowej siedzibie. Natomiast wyposażenie wypożyczalni musi być całkiem nowe - martwi się dyr. Bobrowska. Biblioteka liczy na pieniądze, które Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przyznało dla województwa lubuskiego. To ok. 3,8 mln zł z funduszy unijnych, które zostały po podziale na projekty w 2006 r. Być może część dostanie biblioteka. - Bez tego dofinansowania, w obecnej w kondycji województwa, nie byłoby szansy skończyć inwestycji. Zakończy się wprawdzie budowa, ale w umowie jest, że do końca roku obiekt zostanie oddany pod klucz, tzn., że już 2 stycznia musimy otworzyć i udostępnić bibliotekę - mówi Maria Bobrowska.

Stwórzmy piękną czytelnię dla dzieci

Budynek zaprojektowany przez pracownię braci Sierakowskich stanął obok obecnej siedziby biblioteki przy ul. Sikorskiego. Ma cztery piętra, na każdym z nich, tuż przy wypożyczalniach, będą magazyny książek. Na parterze, który zaprojektowano na poziomie chodnika, będą wypożyczalnie dla niepełnosprawnych, m.in. książki mówionej. W budynku, który będzie miał powierzchnię ponad 8 tys. m kw., znajdzie się też miejsce na kilka czytelni, galerię i salę konferencyjną. Pośrodku gmachu jest duży dziedziniec, otwarty na trzy kondygnacje, z wielką szklaną kopułą. Gorzów doczeka się wkrótce nowoczesnej i przestronnej książnicy. Zamiast 15 proc. zbiorów, dostępne będzie aż 60 proc. Przeniesione zostaną tam zbiory z bibliotek przy ul. Sikorskiego, Łokietka, Wyszyńskiego, a także zbiory książki mówionej z Kosynierów Gdyńskich. Do nowych wnętrz trafią również zbiory filii dziecięcej z ul. Armii Polskiej. - W Polsce powstają przepiękne biblioteki dla dzieci. Do takich placówek dzieci chętnie przychodzą. Mamy już pomysły na urządzenie naszych pomieszczeń. Problem w tym, że powinniśmy wymienić podstawowy księgozbiór dla dzieci. Odświeżyć go, rozbudować, aby był po prostu wzorcowy i książka mogła konkurować z komputerem. Na takie zakupy nie mamy jednak dziś pieniędzy - mówi z żalem dyr. Bobrowska.

A co z zabytkową willą, dotychczasową siedzibą biblioteki? Po remoncie w willi Lehmanna będzie się mieścić m.in. muzeum literackie, sale wystawowe i klubowe.
Źródło: Gazeta Wyborcza Gorzów
 
1 - 11 of 11 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top