SkyscraperCity Forum banner
Status
Not open for further replies.
1 - 2 of 2 Posts

·
The Patriot
Joined
·
1,085 Posts
Discussion Starter · #1 ·
I chyba to na co gorzowianie czekali:), a inwestycja a zasługuje na osobny wątek bo jest bardzo ważna dla naszego miasta. Tutaj wrzucać na bieżąco każde informacje na ten tema:)

Północna obwodnica
Coraz bardziej szczegółowy jest przebieg północnej obwodnicy Gorzowa. Ale pojedziemy nią najwcześniej dopiero za pięć lat, choć niektóre jej odcinki mogą być zbudowane szybciej.


Obwodnica ma się zaczynać w Santoku i po przecięciu drogi 22 ominie Gorzów dużym łukiem od północy. Potem przejdzie obok specjalnej strefy ekonomicznej w Baczynie i dojdzie w Łupowie do drogi na Kostrzyn. Ale wójtowie Bogdańca i Lubiszyna zabiegają, aby poszła przez ich gminy i połączyła się z kostrzyńską szosą dopiero w Nowinach Wielkich.

Obwodnice i ronda

Projektowanie i budowa obwodnicy podzielona została między Zarząd Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze oraz zielonogórski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. On właśnie odpowiada za odcinek między Różankami i Marwicami, którego projektowanie jest najbardziej zaawansowane. Będzie to od nowa zbudowana trasa szybkiego ruchu. - Na drodze 22, patrząc od strony Strzelec Krajeńskich, przed Różankami będzie rondo i nowa trasa ominie wieś od wschodu i południa. Przetnie ponownie drogę 22 i obok projektowanego w tym miejscu lotniska pójdzie w kierunku Wojcieszyc. Ominie wieś obwodnicą od północy i dojdzie do Kłodawy, którą też ominie od północy, za cmentarzem - opisuje Ewa Bielicka z powiatowego zarządu dróg. Potem nowa trasa przed Mironicami skręci w stronę Santocka i dalej pójdzie albo w kierunku Małyszyna, albo Marwic. - Te warianty włączenia obwodnicy do drogi krajowej nr 3 nie są jeszcze ostatecznie ustalone. Na nowej obwodnicy obecne drogi krzyżować się będą z nią na rondach, np. na obwodnicy Różanek będą cztery ronda - informuje Bielicka. W Kłodawie powstanie także obwodnica drogi z Gorzowa na Barlinek, która pobiegnie za jeziorem, na wschód od wsi.

Kto za nią zapłaci

Obwodnica finansowana ma być z budżetu państwa i funduszy unijnych. Powstanie najwcześniej w 2012 r., choć nie*które jej odcinki mogą być zbudowane szybciej. Dzięki niej lepsze połączenie ze światem otrzyma specjalna strefa ekonomiczna w Baczynie oraz leżące na jej trasie gmi*ny, co może zachęcić inwestorów do lokowania w nich swoich fabryk. Pomysł północnej obwodnicy Gorzowa zrodził się w gorzowskiej redakcji gazety w październiku 2003 r. Zorganizowaliśmy wtedy debatę na temat współpracy miasta z sąsiednimi gminami. Autorem jest ówczesny radny, a dziś przewodniczący Sejmiku Samorządowego Henryk M. Woźniak. Pomysł podchwycili gospodarze Gorzowa, starosta powiatu oraz wójtowie Bogdańca, Lubiszyna, Kłodawy i Santoka.
Źródło: Gazeta Lubuska
 

·
Registered
Joined
·
944 Posts
1 - 2 of 2 Posts
Status
Not open for further replies.
Top