SkyscraperCity banner

1 - 3 of 3 Posts

·
Banned
Joined
·
1,126 Posts
Discussion Starter · #1 ·Regaty na kanale Ulgi
Artur Brykner
2006-12-19, ostatnia aktualizacja 2006-12-19 19:36
Przy okazji prac melioracyjnych i wzmacniania wałów na kanale Ulgi powstaje akwen dla wioślarzy i kajakarzy. To początek budowy torów regatowych, które Gorzów zapisał w strategii inwestycyjnej do 2012 r.
Zobacz powiekszenie
Władze gorzowskiej AWF mają już koncepcję kompleksu regatowego przy ul. Fabrycznej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten pomysł, który widzimy tutaj w formie symulacji komputerowej, zrealizować na kanale Ulgi
Firma Ekomel Holding wzmacnia 5,5 km najbardziej zniszczonego odcinka wałów, który przepuszczał wodę. Roboty zakończą się w czerwcu 2008 r. i kosztować będą ok. 11 mln zł. To projekt zabezpieczenia przed powodzią Zawarcia i Zakanala, którego cały koszt szacowny jest na 45 mln zł. Poza wzmocnieniem wałów wykopane zostaną rowy melioracyjne i zbudowane przepompownie. Miasta nie stać na sfinansować tych prac z własnego budżetu. Modernizacja wałów została więc ujęta w programie Odra 2006. Aż 75 proc. pieniędzy pochodzi więc z Unii Europejskiej. Przebudowywane są wały od Wieprzyc do mostu nad kanałem Ulgi przy ul. Grobla. Kolejny etap inwestycji to modernizacja wałów aż do Borka.

Odbudowa wałów, które zostaną poszerzone do 10 m i podwyższone o pół metra, wpisuje się w miejski program budowy torów regatowych dla wioślarzy i kajakarzy. Ziemia potrzebna do wzmocnienia wałów pochodzi z koryta kanału Ulgi. Tylko do prac zaplanowanych do końca 2008 r. potrzeba ok. 100 tys. m sześc. ziemi. Już za rok ponadkilometrowy kanał, który dotychczas przypominał łąkę z mniejszymi i większymi sadzawkami, zostanie więc pogłębiony i poszerzony na całej swojej długości, a jego brzegi będą równe. Utworzenie akwenu ze stojącą wodą jest podstawą budowy kompleksu regatowego w Gorzowie, na którym będą trenować zawodnicy ze wszystkich trzech klubów. Pół roku temu Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej (ZWKF) w Gorzowie opracował nawet wstępną symulację komputerową i koncepcję funkcjonowania toru regatowego, która trafiła do magistratu. Plan zakładał budowę akwenu dla wioślarzy i kajakarzy przy ul. Fabrycznej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pomysł uczelni zrealizować po drugiej stronie Zawarcia nad kanałem, który w ramach prac melioracyjnych będzie spełniał warunki toru regatowego.

Obecnie zawodnicy trzech gorzowskich klubów trenują na Warcie. - Brak akwenu ze stojącą wodą to dla nas problem, bo treningi na Warcie sprawiają, że nie można dobrze ćwiczyć techniki, równowagi. Widać to szczególnie u kajakarzy, którzy mają krótsze wiosła - tłumaczy Marek Zachara, dyrektor AZS AWF i zarazem trener kanadyjkarzy. - Zawodnicy, walcząc z prądem rzeki, uczą się na treningach złych nawyków, dlatego często bierzemy kajaki, przenosimy nad kanał i tam trenujemy.

Ryszard Mikołajewicz, zastępca kanclerza ZWKF: - Opracowaliśmy koncepcję kompleksu sportowo-rekreacyjnego z torami regatowymi, który może służyć nie tylko klubom sportowym, ale również wszystkim mieszkańcom miasta. Uczelni ani żadnego klubu wodniackiego nie stać na budowę torów regatowych. Władze miasta mają tego świadomość.

W przyjętym dwa lata temu przez radnych strategicznym planie inwestycyjnym Gorzowa do 2012 r. obok 68 przedsięwzięć od budowy obwodnicy (będzie za pół roku) po rewitalizację starej zabudowy Gorzowa zapisany jest także projekt budowy po 2008 r. kompleksu regatowego.


http://miasta.gazeta.pl/gorzow/1,35211,3803764.html
 

·
Registered
Joined
·
26,327 Posts

·
Registered
Joined
·
4,805 Posts
Oj wiele bym dał żeby zobaczyć taki kompleks po drugiej stronie rzeki (patrząc od bulwaru). Chociaż swoją drogą nie był by to wielki koszt chyba. Ciekawe czy AWF coś jeszcze o tym myśli (na razie to mają na głowie przystań którą widać na zdjęciach i niedokończony budynek przy estkowskiego...
 
1 - 3 of 3 Posts
Top