SkyscraperCity banner

3201 - 3220 of 3232 Posts

·
Registered
1,874 Posts
Saj načeloma je najboljša rešitev nek hibrid med delom od doma in pisarno (v branžah kjer je to možno). Recimo 2 dni od doma, 3 v pisarni, ali obratno.
Sam sem tudi fleksibilna oseba a si dela od doma 5 dni v tednu ne predstavljam. Preprosto je premalo stimulacije, interakcije in motivacije, če si nonstop za ekranom.

Iniciativa polnega dela od doma je ubistvu le prikladen način kako bi si firme zmanjšale stroške na naš račun.

·
Registered
🇺🇸
558 Posts
Tudi jaz imam podobno izkušnjo. Bolj produktiven sem v pisarni. Hibrid je najboljše, ker ti ne po domače dopiz*i. Velja za obe opciji. Je pa res, da je vse odvisno od tipa dela. Kakorkoli, tudi podjetja ugotavljajo, da si na srednje/dolgi rok ne dejansko zmanjšajo stroške, saj pade storilnost oz. kvaliteta dela.

·
Registered
1,874 Posts
Upam, da se trend pretiranega šparanja na delovnih mestih kmalu obrne. Nekaj je ekonomičnost poslovanja, drugo pa že prav manično šparanje in rezanje vseh možnih stroškov, takšnih in drugačnih. In med te zagotovo spada tudi iniciativa za "delo od doma". Tu se gre spet predvsem za šparanje delodajalca, ter neko finto v levo kako čim bolj oklestiti operativne stroške firme. Povečini so za to krivi ekonomisti in finančniki na vodilnih mestih. Saj s tem načeloma še ne bi bilo nič narobe, če bi se zaradi tega več vlagalo v delavce same (izobraževanja, dodatki k plačam, druge ugodnosti...), se pa gre predvsem za večanje bonusov vodilnih, saj se s šparanjem na operativnih stroških navidezno viša "profit" firme. Pa da ne bom izpadel sedaj nek komunist - nič ni narobe z bonusi, le naj jih porazdelijo tudi tistim, ki se bodo morali odpovedati pisarnam in delati od doma iz svojih jedilnih miz, ker je delodajalec pač "super kul" in preferira delo od doma.

In ja - sem prepričan, da bo masovno delo od doma enkrat udarilo nazaj. Če ne drugače pa v obliki padca lojalnosti zaposlenih, ki bodo bolj "fluidni", ter posledično za delodajalca oddelali le goli minimum kar je od njih zahtevano. Pa tudi sociala bo trpela.

Tako kot šole so tudi pisarne dejansko najboljši kompromis za večino - ponujajo mir, koncentracijo in stimulacijo za delo, ob tem pa ne terjajo nekih kompromisov (kot so recimo prilagajanje prostorov doma za namen kabineta/učilnice itd).

·
Kosez iz Kosez.
705 Posts
Kot prvo, nihče ne omenja popolne opustitve pisarn, pač pa samo delno delo od doma. Po večini je govora o dveh ali treh dneh na teden. Prosim obrazloži mi, na kakšen način točno naj bi te "pohlepni" delodajalci prišparali, če se uvede le delni delavnik od doma? Pisarne v njihovi lasti (ali najemu) namreč ostajajo v vsakem primeru. Poleg tega je potrebno vsem zaposlenim doma omogočiti delovne pogoje, kar pomeni zajeten dodaten strošek za opremo. Pa še efektivnost zaposlenih se v mnogih primerih zmanjša.

Kot drugo, se pa velika večina zaposlenih strinja s takšnim režimom, tako da je volk sit in koza cela; tvoji komentarji posledično izpadejo kot neargumentirano pritoževanje nad delodajalci - in ja, izpadeš komunist. ;)

·
Registered
1,874 Posts
Kot prvo, nihče ne omenja popolne opustitve pisarn, pač pa samo delno delo od doma. Po večini je govora o dveh ali treh dneh na teden. Prosim obrazloži mi, na kakšen način točno naj bi te "pohlepni" delodajalci prišparali, če se uvede le delni delavnik od doma?
Ti povem kar konkretno - delo od doma pomeni za delodajalca manj statičnih delovnih mest, kar direktno pomeni nižjo najemnino (ogrevanje, itd) za pisarne, to pa niža obratovalne stroške. Primer: če se dela od doma 3 dni na teden potem to na grobo preračunano pomeni, da neka firma potrebuje 60% manj prostorov, ker naj bi se preostala delovna sila razporedila preko tedna. Konkretno v številkah to pomeni naslednje: 100 zaposlenih x 5 dni je 500 enot. 300 enot (100 x 3 dni) odpade, ker se dela od doma. 200 enot pa se porazdeli po 5ih dneh, torej 40 enot na dan, ergo firma potrebuje 60% manj prostorov (na račun tega, da nekateri zaposleni delajo iz svojih jedilnih miz doma, ker nimajo seveda vsi 100m2+ stanovanja). Še večja težava pa nastane, ko nekega dne v službo rabi pridit 80 zaposlenih (iz nekega random razloga), miz je pa samo 40...

Pisarne v njihovi lasti (ali najemu) namreč ostajajo v vsakem primeru.
...če verjameš, da ne bo nobenih minimizacij prostorov...

Poleg tega je potrebno vsem zaposlenim doma omogočiti delovne pogoje, kar pomeni zajeten dodaten strošek za opremo. Pa še efektivnost zaposlenih se v mnogih primerih zmanjša.
Kaj mi bo miza in stol, ki mi jo kupi delodajalec, če pa živim v 45m2? Papir sicer prenese vse, ja.

Jaz sicer podpiram nek hibridni model, kot sem že pisal, vendar ne ob žrtvovanju udobja in delovnih pogojev za zaposlene - torej samo z namenom minimizacije obratovalnih stroškov. Pisarne naj se ohranijo, oziroma le minimalistično zmanjšajo v obsegu, kjer je to možno.

Optimizacije so dobrodošle, vendar povsod je neka meja, ko se pričnejo "diminishing returns".

·
Free Palestine
Joris Bonson's illegitimate son
1,019 Posts
Veliko je tudi nedela, ki se doma še lažje skrije.
Se ne strinjam. Rezultat dela ki ga lahko opravljas isto v pisarni kot od doma se ne meri v presedenih minutah na stolu. Miselnost da ce nekdo sedi za pisalno mizo je produktiven je zastarela. Tisti ki zabusava lahko zabusava v pisarni ravno tako kot od doma, od zabusanta ne bo nic ne glede na to kje se nahaja. In to zahodni poslovni svet razume zato se kot merilo produktivnosti uporabljajo drugi kazalci in opazil sem da vse vec podjetij ponuja stalno delo od doma. Ce zelis privleci kader moras tudi ponuditi kar ponuja konkurenca. Je pa dosti ljudi ki imajo male otroke in nimajo varstva in eni so tudi taki ekstremni ekstroverti ki morajo z nekom cvekat skozi in take razumem da so raje v pisarni. Jaz prihranim £300 mesecno na gorivu in 1.5h voznje dnevno, zraven tega pa ljudi ne maram. To je zelo velik dvig standarda za mene, prvic imam takoj vecjo placo in drugic imam vec casa za sebe (posledicno bolj zdravo jem, ce sem izcrpan izkoristim uro za malico tako da grem na kratek spanec, ne rabim zgodaj vstat, lahko sprejemam velike posiljke, lahko imam psa itd.), ne motijo me razni cvekatorji v ozadju in nihce me ne gnjavi z brezveznimi vprasanji. Najebali so kvecjemu tisti ki so zakupili pisarne na vec let in zdaj morajo najemnino placevat ne glede na to ali poslovne prostore uporabljajo ali ne.

Ceprav obstaja velika razlika v poslovni kulturi med Slovenijo in zahodnim svetom, je ta razlika v tehnoloskem sektorju manjsa. Pri delu v pisarni se lahko sestavis argument za razliko, pri delu od doma pa ta razlika zgine ker Slovenec ne rabi delovnega dovoljenja za delo v drugi drzavi niti se mora selit od doma tako da ce mu Jozek s.p. ne po ponudil na primer delo od doma bo pa Jurgen GmbH.

·
Registered
244 Posts
Seveda, od doma se lahko krasno zabušava. Vprašanje je, ali je potem to sploh prava služba za človeka, ki to prakticira.

Bolj smiselno bi bilo ljudi motivirati, da najdejo drugo službo, ki jim bo v veselje/izziv, kot pa da se jih "disciplinira" z obvezno prisotnostjo v pisarni. Samo da bo šef/ica vesel/a, ko se bo sprehodil/a po nadstropju in so vsi za svojimi mizami in "delajo" (ker če sediš za mizo = delo?), potem imamo hudo zgrešene kriterije.

·
Free Palestine
Joris Bonson's illegitimate son
1,019 Posts
Ne vem kaksno delo imate da lahko doma zabusavate, v pisarni pa ne morete.

·
Registered
855 Posts
Seveda, od doma se lahko krasno zabušava. Vprašanje je, ali je potem to sploh prava služba za človeka, ki to prakticira.

Bolj smiselno bi bilo ljudi motivirati, da najdejo drugo službo, ki jim bo v veselje/izziv, kot pa da se jih "disciplinira" z obvezno prisotnostjo v pisarni. Samo da bo šef/ica vesel/a, ko se bo sprehodil/a po nadstropju in so vsi za svojimi mizami in "delajo" (ker če sediš za mizo = delo?), potem imamo hudo zgrešene kriterije.
Ja, daj motiviraj nekoga, ki se mu že tako ne dela. Pri dokazovanju nesposobnosti pa rajši ne bom pisal, kako zakompliciran proces je to. Sem omenil, kako preprosto je danes prijaviti mobing? Ne, sedenje za mizo ni delo. Niti ne vem, zakaj si nekateri samo tako predstavljate delo. Tudi razmetana miza ni delo. Meni osebno je lažje "motivirati" zaposlenega z nalogami na način, da je osebno prisoten. Tako lahko vidim njegovo mimiko in obnašanje. Pri DOD pa tega ne vidim. Prižiganje kamere ni obvezno, je zaželeno, ni pa obvezno. Ton glasu se pa itak spreminja, kar je lahko posledica prehlada ali pa to, da mu ga ženska/ljubica pod mizo vleče, ne vem. Zadeva se bistveno ne razlikuje od vrtca ali šole. Nekateri potrebujejo več pozornosti in zavzemanja, nekateri pa so mravljice in tako samostojni, da je tvoja glavna skrb njihova rast ter kako ga boš obdržal.

@Shenkey @tinyj smešna sta.

3201 - 3220 of 3232 Posts