Skyscraper City Forum banner

.

1 - 13 of 13 Posts

·
Richelieu znad zapory
7,123 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Długo się wahałem, no ale warto zaryzykować i spróbować - przynajmniej się czegoś nauczę i dowiem co jest źle :)

·
Rah'ma'dul
13,556 Posts
Czy to wycięty kadr z kamery HD, że takie pasy czarne z dołu i góry?
Widać zaszumione niebo po lewej, drażni ucięta góra i boki, symterii także brak, choć się starałeś. Także jest nieostre. Widać jednak jakiś pomysł i to jest plus.

A tak przy okazji, to kacik zabawy i troszkę nauki, tu nie ma co się bać, wahać. Dam 8 głównie na zachętę.

·
Richelieu znad zapory
7,123 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Kurna, co do ostrości - pierwsza przeróbka (nie mam jej zapisanej) była bardziej ostra i wydawała mi się, że jest zbyt wyostrzona, więc postanowiłem złagodzić ten efekt... niestety...

·
wartości
17,857 Posts
Nieostre jest głównie na obrzeżach kadru (szczególnie po prawej) i to cecha słabego obiektywu szerokokątnego (i niskiej wartości przysłony, ostrzej by było na F10) - i na to już nie zaradzisz.

·
Richelieu znad zapory
7,123 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Nie tyle obiekt, co niestety konwerter na razie tylko :( Na obiektyw szerokokątny muszę się dopiero dorobić ;)

·
Rah'ma'dul
13,556 Posts
Nie tyle obiekt, co niestety konwerter na razie tylko :( Na obiektyw szerokokątny muszę się dopiero dorobić ;)
I masz argument dlaczego nie stosować konweterów. Fajnie to wygląda, dobra jest zabawa, ale takie zdjęcia najczęściej chowa się do szuflady. Konwertery strasznie obraz pogarszają. Sam sobie kiedyś kupiłem szerokątny 0,7x, nieby renomowanej firmy, niby dładnie reklamowany i majacy dobre opinie w sieci, ale jak widać te opinie pisali niekoniecznie ludzie po używaniu sprzętu.

·
Richelieu znad zapory
7,123 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Niestety się zgodzę - sporo mam takich zdjęć, gdzie konwerter skutecznie pogorszył ich jakość. No ale są też i takie, gdzie tego nie widać aż tak bardzo... tyle że znowu zbierać na szerokokątny obiektyw - też swoje kosztuje. Jako że jestem początkujący, to zacząłem od "taniej zabawki" w postaci konwertera. W przyszłości pewnie jednym z podstawowych zakupów do aparatu będzie porządny obiektyw szerokokątny

·
Rah'ma'dul
13,556 Posts
Niestety się zgodzę - sporo mam takich zdjęć, gdzie konwerter skutecznie pogorszył ich jakość. No ale są też i takie, gdzie tego nie widać aż tak bardzo... tyle że znowu zbierać na szerokokątny obiektyw - też swoje kosztuje. Jako że jestem początkujący, to zacząłem od "taniej zabawki" w postaci konwertera. W przyszłości pewnie jednym z podstawowych zakupów do aparatu będzie porządny obiektyw szerokokątny
Zawsze jest opcja robić kilka zdjęć na ręcznym trybie, obrobić każde tak samo i wynik złożyć w panoramę. Sam mam problem braku prawdziwego szerokiego kąta. 17mm to ciut za mało. Choć i tak sporo (czyli na cropie Canona 27mm).

Poza tym zrobiłeś fatalny błąd! W exifie widzę, że naświetlałeś aż 8s, więc statyw mieć musiałeś. A jednak ustawiłeś iso-800.
Nie ustawiaj większego niż 200, bo szumy w nocy wyjdą, co widać.
Jak już musisz na iso-800 robić, to ustawiaj w miarę krótkie czasy.
Najczystsze zdjęcia wychodzą jednak na minimalnym iso, kompakt, lustarzanka - wszystko jedno.
Chyba że masz aparat dobrej klasy. D3000 czy mój Canon 1000D, to klasa niszowa. A jednak taki aparat nie oznacza złych zdjeć. Liczy sie głównie obiektyw, ale i z kita można dobre foty zrobić (podobno, bo ja nie używałem nigdy)

Troszkę żałuję, że na UPC zamiast tamtego zdjęcia "plac miejski" nie dałem tego, bo ludziom się podobało bardzo:
http://lorenc.home.pl/ak_con/2.jpg
Primo tryb RAW, secundo AF wielopunktowy, tercio samowyzwalacz 2s.
Dalej (nie pamietam tej łacińskiej wyliczanki :D) - statyw, minimalne iso, przesłona nie mniej niż F/13 (bo jakość leci na łeb na szyję), tryb manualny
, kadrujemy ustawiamy jak ma wyglądać docelowo nasz kadr, lub szereg kadrów i patrzymy w wizjer.

Przeważnie dobrze jest jak aparat pokazuje ok -1EV, czyli lekko niedoświetlony. Daje to ostre zdjęcie, łątwo potem wyciągać szczegóły ze świateł i cieni. Niestety każdy kadr to motoda prób i błędów.
Ten plac powyżej robiłęm na F/11 i 10s, przy iso-100.
Most - kolejne moej zdjecie tu na konkursie, to tryb AF, F/5 i czas się dobrał sam na 6s.

Trzeba próbować, próbować i wybierać najlepsze kierując się technicznie zasadami - bez widocznych szumów, bez elementów wchodząch w kadr, które mogą popsuć zdjęcie. Tu czasem konieczny jest mały fotoretusz, by ratować zdjęcie. Bez uciętych głów, rąk, zakończeń wież, elementów które
może i wydają się fotografowi nieważne, ale oglądającemu już niekoniecznie.

·
Richelieu znad zapory
7,123 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Dzięki wielkie Sławek za te rady - zapamiętam je sobie na pewno i poprawię te błędy przy okazji kolejnych zdjęć, które będę robił w nocy. Co do ISO, to przyznaję się bez bicia - było tyle niestety ile mówisz.

Za to właśnie uwielbiam UPC - że można nie tylko posłuchać krytyki i ocen, ale usłyszeć wiele cennych rad, które niewątpliwie się przydadzą takiemu amatorowi jak ja. Jeszcze raz wielkie dzięki Sławek :)

·
Registered
20,843 Posts
Sławek bardzo ładny post:eek:kay:, bardzo dobre, jasne rady. Wloclawianin dostanie dzięki Tobie 7,5/10. :D

PS Sławku, rzeczywiście szkoda, że nie wrzuciłeś "drugiej wersji" nie "zupełnie inaczej", ale inaczej i lepiej. :cheers:

1 - 13 of 13 Posts