SkyscraperCity banner

1 - 20 of 31 Posts

·
Registered
534 Posts
Discussion Starter · #1 ·
trojmiasto.pl

Nowy kampus Akademii Morskiej oczami architektów

Akademia Morska przymierza się do przebudowy swojego kampusu. W planach jest wyburzenie sali sportowej, domów studenckich oraz budynków technicznych. Na razie zostały zaprezentowane koncepcje w ramach ogłoszonego przez uczelnię wraz z miastem konkursu.

Akademia Morska w Gdyni zajmuje obecnie obszar ok. 5 ha przy ul. Morskiej na Grabówku. Ujęty w rejestrze zabytków główny gmach oraz inne budynki zaprojektowane przez Wacława Tomaszewskiego na stałe wpisały się w krajobraz tej części Gdyni. I część budynków kompleksu właśnie z powodu swych historycznych walorów nie może zostać ani przebudowana, ani - tym bardziej - wyburzona. Ale inne, mające czasy świetności dawno za sobą, w ciągu najbliższych lat na pewno znikną.

Nowy dom studencki i sala gimnastyczna

Uczelnia planuje budowę nowego domu studenta z 250 pokojami dla 500 osób, który najprawdopodobniej będzie połączony z nową halą sportową. W niej zmieści się natomiast pełnowymiarowe boisko do gry w siatkówkę i koszykówkę, z widownią na 250 osób. Obok hali stanie średniej wielkości boisko piłkarskie, najprawdopodobniej ze sztuczną nawierzchnią.

Powstanie też budynek centrum dydaktycznego o powierzchni użytkowej do 8 tys. m kw. Znajdzie się w nim amfiteatralna sala konferencyjna na ok. 300 osób, centrum symulatorów z 10 pomieszczeniami, centrum silników okrętowych, sale wykładowe i ćwiczeniowe, a także restauracja na ok. 60 osób. Może też powstać budynek usługowy z parterem przeznaczonym na usługi poligraficzne i wyższymi kondygnacjami biurowymi. Wszystkie parkingi mają być podziemne.

Sygnałem gotowości do podjęcia trudów inwestycji był ogłoszony w ostatnich tygodniach przez uczelnię i gdyński magistrat konkurs architektoniczny na propozycje nowych rozwiązań w kampusie Akademii Morskiej. Architekci mieli spore pole do popisu, zwłaszcza że nie ograniczały ich parametry, wymagania dewelopera oraz plan miejscowy, który dla tej okolicy dopiero będzie przygotowywany.

Wpłynęło 21 prac, wszystkie spełniły wymogi formalne, ale ostatecznie nagrodzono pięć prac. Zwycięzcy otrzymali 40 tys. zł.

Wygrali architekci z biura 22ARCHITEKCI Sp. z o.o. z Warszawy w składzie: Wojciech Conder, Aleksander Drzewiecki, Maciej Kowalczyk , Michał Tatjewski, Paweł Gumuła, Oskar Kozaczewski i Artur Jóźwik.

W przypadku II i III miejsca przyznano po dwie równorzędne nagrody (po 20 i 10 tys. zł.)

Teraz prace będą wykorzystane przez planistów podczas opracowywania nowego planu.

- Wszystkie prezentują bardzo wysoki poziom. Na pewno, przygotowując plan miejscowy dla tego miejsca, nie będziemy zwracali uwagi tylko na nagrodzone prace, ale weźmiemy pod uwagę także pozostałe, które prezentują spójne wizje zabudowy. Zapewniam, że wybierzemy optymalne rozwiązania dla tego miejsca - wyjaśnia Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.

Projekt po uchwaleniu planu miejscowego

Czekać też będzie na to uczelnia, której władze zapowiadają kolejne działania związane z inwestycją dopiero po uchwaleniu nowego planu miejscowego, który według optymistycznych założeń może być gotowy za rok.

- Wtedy mamy zamiar przystąpić do prac projektowych. Na pewno w wielu pracach konkursowych znajdą się inspiracje dla planistów. Liczymy, że plan zostanie uchwalony jak najszybciej. Na pewno chcemy zbudować nowy dom studencki, salę gimnastyczną, bowiem obecna właściwie nadaje się jedynie do rozbiórki, oraz centrum dydaktyczno-badawcze - wyjaśnia Sławomir Polański, kanclerz uczelni.

Dodaje, że rozbudowa kampusu jest potrzebna i planowana była już w latach 70., jednak odstąpiono od zamierzeń.

- Ostatnia przebudowa kampusu w takiej skali, jak planujemy, była prowadzona w latach 50., a może nawet wcześniej. Jest sporo miejsca na nowe budynki. Chcemy wykorzystać teren, który posiadamy, w jak największym stopniu - dodaje Polański.

Koszt prac nie jest znany. Wiadomo, że jednym ze źródeł finansowania ma być sprzedaż mieszkań w budynkach będących własnością Akademii Morskiej przy ul. Beniowskiego, które zajmują pracownicy uczelni i studenci.

I miejsce
projekt: W.Conder, A. Drzewiecki, M. Kowalczyk, M. Tatjewski, P. Gomuła, O. Kozaczewski, A. Jóźwik

pzdr

·
Registered
3,801 Posts
O kurde, chyba cofnęliśmy się w czasie....

...a jednak nie, to tylko wspomnienia z młodości członków jury konkursowego ;)

·
Registered
12,975 Posts
Mnie się podoba, serio :cheers: Wreszcie coś, co wygląda jak budynki administracji i oświaty, a nie połączenie pawilonu handlowego z oświetloną ledami tancbudą.

·
Cyklista i wegetarianin
11,192 Posts
^^

Dodam, że olbrzymią zaletą tego projektu jest wyrzucenie parkingów z campusu (tylko nie wiem czy będzie dość chętnych do płacenia za podziemne więc współczuję okolicy, zresztą już teraz dotkniętej tym problemem prawie jak Oliwa).

A architektura miała pewnie przypominać gdyńską z lat 1930-ch. I przypomina. Szkoda tylko, że jeszcze bardziej przypomina działa architektów Hitlera i Stalina. A przynajmniej my to tak odczuwamy bo widzieliśmy ich dzieła. Ale to ten sam okres. W końcu dworzec główny w Helsinkach to też działo absolutnie "trzeciorzeszowe" (chociaż nieco wcześniejsze), a wielu się podoba.

I jeszcze parę uwag raczej o wizce, nie projekcie

1) Kiedy na AM zaczną dominować brodaci hipsterzy? Tzn. wiem że nie wszystkie kierunki są mundurowe ale na wizce to już żadne.

2) Na wizce ogólnej widać grupę studentów czekająca na zbudowanie im przejścia dla pieszych aby mogli wreszcie dojść na zajęcia (to aluzja do organizacji ruchu w pobiżu uczelnie dość moim zdaniem nieszczęśliwej już dziś).

·
Registered
5,782 Posts
Oj tam od razu Speer czy Stalin. Zespół szkół na Grabówku od początku był planowany jako hiper-monumentalny. Rok 1928, czyli dobrych parę lat przed Adolfem i Stalinem:

Ilustracja z książki M. Sołtysik "Gdynia miasto dwudziestolecia międzywojennego"

Zwycięski projekt to pod względem urbanistyki poszanowanie i kontynuacja tamtej myśli. A architektura - całkiem przyzwoity modernizm.
Dla niezorientowanych - Akademia Morska to trzy budynki po prawej na pierwszym planie (ten najbardziej po prawej jest powojenny). Pośrodku (cofnięty) to technikum mechaniczne, a najbardziej po lewej hotelarsko-gastronomiczne, czy jakoś tak. Pozostałe budynki nie powstały.

·
Registered
534 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Projekt bardzo przyzwoity. Brakuje u nas takiej bardziej monumentalnej architektury. Myślę, że przyjęta grafika (moim zdaniem ciekawa, taka makieciarska) sprawia, że wykreowana przestrzeń wydaje się trochę odhumanizowana i w jakiś sposób budzi skojarzenia z latami okołowojennymi. Ja jestem dobrej myśli, i jeśli na elewacjach pojawi się dobry materiał - kamień, czy cegła - i będzie temu towarzyszył konsekwentny detal, to powstanie kawałek fajnej przestrzeni.
Ciekawe tylko jaka jest perspektywa czasowa.

pzdr

·
unknown artist
7,961 Posts
^^

Szkoda tylko, że jeszcze bardziej przypomina działa architektów Hitlera i Stalina.
Dlaczego szkoda? To nie budynki krzywdziły ludzi. A co by nie mówić architektura z tamtego okresu jest bardzo dobra i nie bardzo rozumiem czemu do niej nie nawiązywać.

·
Cyklista i wegetarianin
11,192 Posts
Kazda okazja jest dobra, żeby wyszydzić secesję ;)
W sumie trudno dyskutować ze skojarzeniami. Ale art deco i III Rzesza?
Spodziewałem się takich odpowiedzi.

Jestem ciekaw czy któryś z Was tam był o oglądał go od zewnątrz i od środka na własne oczy?

Zobaczcie np. zdjecie poczekalni tego dworca w oryginalnej postaci:

Niech Wam będzie, ze to secesja. Ale bardzo neoklasyczna secesja. I chyba dość wyraźne źródło inspiracji dla dzieł Speera. Dokładnie takie miałem wrażenie zwiedzając ten dworzec.

·
Moderator
19,299 Posts
Jak dla mnie projekt kampusu jest w założeniu całkiem niezły i ładny. Na pewno będzie nawiązywał, do modernistycznego stylu Gdynii i architektury lat 30. Może i może się kojarzyć z architekturą Hitlera, ale przecież betonowe schrony a'la Wilczy Szaniec, to nie będą ;) W takim stylu, jak na tych wizjach buduje się często w Skandynawii, a potem nagle wszystkim (także w Polsce) te realizacje się podobają. Powinno być prosto, estetycznie i elegancko.
Plus dla AM za chęci, za całościowe wizje kompleksu i oby tylko chęci wystarczyło no i żeby $$$ się znalazły :cheers:

·
zombie process
2,266 Posts

·
UrbanLifeStyle
6,057 Posts
Niech Wam będzie, ze to secesja. Ale bardzo neoklasyczna secesja. I chyba dość wyraźne źródło inspiracji dla dzieł Speera. Dokładnie takie miałem wrażenie zwiedzając ten dworzec.
Ja oglądałem i uwielbiam ten budynek. To jest ta monumentalna szkoła czerpiąca z wystawy wrocławskiej (a więc Berga, Poelziga) i całej fińskiej szkoły narodowej (generalnie krewnej Młodej Szwecji, czy Młodej Norwegii), a więc motywów ludowych przefiltrowanych właśnie przez klasycyzm, z jakimiś fantastycznymi odniesieniami do stonehenge, murów cyklopowych z Myken i paleoastronautyki :) ekspresjonizm był jednak już dużo bardziej abstrakcyjny. tu mamy wciąż jednak narracyjność mocno osadzoną w architektonicznych epopejach fin-de-siècle :) :nuts: :lol:

barbapapa said:
W sumie trudno dyskutować ze skojarzeniami. Ale art deco i III Rzesza?
Bywało przecież i tak. Tam gdzie wchodziła dekoracja, a niekoniecznie monumentalizm. Jakieś mocno art-decowskie swastyki z kamyczków i orzełki z kryształków zdarzają się w pomniejszych obiektach.

1 - 20 of 31 Posts