Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 143 Posts

·
Moderator
39,175 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Czas na kolejny poludniowy watek.

Spedzilem ostatnio z bratem i kuzynem kilka dni w Atenach. Sam nie do konca wiedzialem czego sie spodziewac po stolicy ogarnietego kryzysem kraju. Oczywiscie poza starozytnymi zabytkami ktore sa klasa sama dla siebie ;)

Zaczynam tradycyjnie przy wypadach do Europy od Stanstead gdzie oczywiscie kroloje jeden przewoznik ;)

Zegna nas szara i bura zimowa pogoda:

IMG_20180304_083245676_HDR
by Geogregor*, on Flickr

IMG_20180304_084401569_HDR
by Geogregor*, on Flickr

Gdzies nad Alpami, jedna kiepska fotka bo nie siedzialem przy oknie:

IMG_20180304_111314703_HDR
by Geogregor*, on Flickr

A to juz po wyjsciu z lotnika ktore okazalo sie logiczne i bezproblemowe. Stacja metra/kolejki podmiejskiej znajduje sie w pasie rodzialu autostrady:

IMG_20180304_132412300_HDR
by Geogregor*, on Flickr

IMG_20180304_132752389_HDR
by Geogregor*, on Flickr

No to wsiadamy:

IMG_20180304_132829844_HDR
by Geogregor*, on Flickr

I jedziemy. Na dlugim odcinku tory biegna w pasie rozdzialu autostrady. Jezdza po nim specjalne pociagi metra (ktore moga byc zasilane z trakcji napowietrznej) i pociagi podmiejskie.

Widoki z okna jak z autobusu :D

IMG_20180304_133339380
by Geogregor*, on Flickr

·
Moderator
39,175 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Jakies bramki po drodze, metro nie musi sie zatrzymywac ;)

IMG_20180304_133857602_HDR
by Geogregor*, on Flickr

IMG_20180304_133858963
by Geogregor*, on Flickr

Przecinamy tereny Attyki:

IMG_20180304_133939097_HDR
by Geogregor*, on Flickr

Odleglosci w Grecji nie sa takie male. Ponad 520km do Salonik. W druga strone, na poludnie Peloponezu, jest ponad 250km.

IMG_20180304_134039903_HDR
by Geogregor*, on Flickr

Dalekie przedmiescia Aten:

IMG_20180304_134149110
by Geogregor*, on Flickr

IMG_20180304_134358648
by Geogregor*, on Flickr

IMG_20180304_134804792_HDR
by Geogregor*, on Flickr

I to tyle zdjec drogowych, bo metro zjechalo z trasy kolejki podmiejskiej i wjechalo pod ziemie.

·
Moderator
39,175 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Ale czas na samo miasto. Pierwsze kilka ujec z balkonu wynajetego mieszkania.

Widok w kierunki Mount Lycabettus:

DSC06537
by Geogregor*, on Flickr

DSC06536
by Geogregor*, on Flickr

Pojdziemy tam kolejnego dnia:

DSC06547
by Geogregor*, on Flickr

Balkon byl bardzo sympatyczny, swietne miejce na sniadanie:

DSC06540
by Geogregor*, on Flickr

Byl i hamak :D

DSC06539
by Geogregor*, on Flickr

Widok w druga strone:

DSC06538
by Geogregor*, on Flickr

DSC06541
by Geogregor*, on Flickr

Generalnie bylismy bardzo zadowoleni z mieszkania. Za cztery noclegi zaplacilem ok £120. Dwie sypialnie, do tego sofa w salonie. Dwa balkony (drugi miejszy mial wysjcie z osobnego pokoju do pracy) lazienka plus osobny kibelek. Duzy balkon mial wyjscie z salonu i z duzej sypialni. Jak na trzech to mielismy hektary miejsca, spokojnie zmieciloby sie tam wiecej ludzi.

Okolica spokojna i cicha, jakies 15 min spacerkiem do scislego centrum (stacja Monastiriki), 10 min do pelnej knajp dzielnicy Psiri.

·
Moderator
39,175 Posts
Discussion Starter · #4 ·

DSC06546
by Geogregor*, on Flickr

DSC06548
by Geogregor*, on Flickr

DSC06549
by Geogregor*, on Flickr

Ujecie z poziomu ulicy, przy wyjsciu z naszego budynku:

DSC06550
by Geogregor*, on Flickr

Graffiti, wszedzie w Atenach jest graffitti. Tyle tego jeszcze nigdy nie widzialem. Jest i lepsze i gorsze ale jest tego masa. Jak ktos takich klimatow nie lubi to Ateny nie beda mu sie podobac:

DSC06552
by Geogregor*, on Flickr

Przejescie przez tory kolejki podmiejskiej. (jakies 2 min od naszego mieszkania) To linia laczaca Pireus z glowna stacja w Atenach i dalej z lotniskiem. Zelektryfikowano ja dopiero kilka miesiecy temu. Linia nie jest specjalnie odseparowana od miasta ;)

DSC06553
by Geogregor*, on Flickr

Wreszcie jest i on:
DSC06555 by Geogregor*, on Flickr

·
Registered
2,701 Posts
Z poziomu ulicy katastrofa. Widać ewidentnie ten kryzys, tak jak we Włoszech, szczególnie środkowych i południowych. Ilośc graffiti jest wprost proporcjonalna do odległości od koła podbiegunowego północnego. :)

·
Moderator
39,175 Posts
Discussion Starter · #6 ·
To tylko takie pierwsze spojrzenie z dystansu. Na Akropol wybralismy sie dwa dni pozniej gdy wejscie bylo za darmo :D

DSC06556
by Geogregor*, on Flickr

Lubie takie geste miasto:

DSC06559
by Geogregor*, on Flickr

DSC06560
by Geogregor*, on Flickr

Jest i kolejka podmiejska (Proastiakos):

DSC06561
by Geogregor*, on Flickr

Te szlabany zamykaja sie doslownie kilkanascie sekund przed przyjazdem pociagu:

DSC06562
by Geogregor*, on Flickr

Ujecie z wiaduktu:

DSC06563
by Geogregor*, on Flickr

DSC06566
by Geogregor*, on Flickr

DSC06567
by Geogregor*, on Flickr

·
Moderator
39,175 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Z poziomu ulicy katastrofa. Widać ewidentnie ten kryzys, tak jak we Włoszech, szczególnie środkowych i południowych. Ilośc graffiti jest wprost proporcjonalna do odległości od koła podbiegunowego północnego. :)
Ateny maja "specyficzna estetyke" ale nie jestem przekonany czy to efekt kryzysu czy raczej sprawy kulturowe.

Ja sie w sumie w miescie dobrze czulem ale widac ze pod wzgledem zadbania infrastruktury Ateny nie umywaja sie do miast hiszpanskich czy nawet portugalskich.

·
Moderator
39,175 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Mi Ateny bardzo przypadły do gustu,w ubiegłym roku byłem dwa razy :) Czekam na kolejne zdjęcie i opisy -każdy ma jakieś inne spojrzenie i jestem ciekaw Twoich opinii i ciekawostek-może się przydadzą przy kolejnym moim wyjeździe bo na pewno taki będzie ;)
Tak jak wspominalem, fajne miasto jesli chodzi o ogolny klimat. No ma oczywiscie miejscowki ktore kazda osoba zainteresowana historia powinna odwiedzic. Ale jedna kilkudniowa wizyta moim zdaniem wystarczy. To nie jest miasto do ktorego mam specjana ochote wracac. Jakbym sie ponownie wybieral do Grecji (co jest niewykluczone) to raczej gdzies na prowincje tym razem.

Chyba ze mnie wyciagnie do Aten moja domowa archeolozka jak bedzie miala ochote na wypad do jakichs muzeow ;)

Tak z ciekawosci, ile trwaly Twoje wizyty w miescie? Co Cie az tak urzeklo ze masz ochote na 3 wizyte?

·
Registered
298 Posts
Kiedy Grecja była w rozkwicie, przed olimpiadą w 2004, Ateny wyglądały tak samo - więc diagnoza na podstawie zdjęć niepoprawna ;)

·
Registered
100 Posts
Tak jak pisze gregor to są sprawy kulturowe, często i gęsto podróżując autem po Atenach możemy zauważyć min. wyrzucanie wszelkich śmieci z pojazdów to jest po prostu na porządku dziennym. Nie przykłada się tam zbytniej uwagi to szeroko pojętej estetyki.

·
Bydgoszcz w budowie
18,969 Posts
Do Aten się wybieram i wybieram i ciągle nie ma okazji poleceć :D

I to tyle zdjec drogowych, bo metro zjechalo z trasy kolejki podmiejskiej i wjechalo pod ziemie.
Widzę, że znaki drogowe mają napisy greckie i przetłumaczone na "zjadliwe". Jak to jest normalnie na ulicy - tj. szyldy sklepowe,menu w restauracjach?

Tak jak wspominalem, fajne miasto jesli chodzi o ogolny klimat. No ma oczywiscie miejscowki ktore kazda osoba zainteresowana historia powinna odwiedzic. Ale jedna kilkudniowa wizyta moim zdaniem wystarczy.
Ile dni wystarczy na zwiedzenie Aten? Muzea mnie nie interesują, może tylko na Akropol bym wszedł ;)

·
Moderator
39,175 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Widzę, że znaki drogowe mają napisy greckie i przetłumaczone na "zjadliwe". Jak to jest normalnie na ulicy - tj. szyldy sklepowe,menu w restauracjach?
Wiekszosc ulic ma tabliczki takze z alfabetem lacinskim. W sklepach i restauracjach nie ma problemu, zawsze ktos mowi po angielsku. My bylismy trzema blondynami to od razu zagadywano do nas po angielsku i takie dostawalismy menu.

W lokalnej piekarni pokazywalismy palcami co chcemy ;)

Ile dni wystarczy na zwiedzenie Aten? Muzea mnie nie interesują, może tylko na Akropol bym wszedł ;)
Ja bylem jakies trzy i pol dnia i w zupelnosci wystarczylo. Oczywiscie mozna spedzic tam wiecej czasu, zwlaszcza chodzac po muzeach, albo imprezujac ;)

Zdjecia ze spaceru:

DSC06568
by Geogregor*, on Flickr

DSC06569
by Geogregor*, on Flickr

DSC06570
by Geogregor*, on Flickr

;)

DSC06571
by Geogregor*, on Flickr

Pierwszy lepszy widok na Akropol:

DSC06573
by Geogregor*, on Flickr

W tej okolicy sporo bylo takich "dziadoparkingow" bo niedaleko zaczyna sie knajpiane zaglebie okolic Kerameikosu

DSC06575
by Geogregor*, on Flickr

DSC06578
by Geogregor*, on Flickr

·
Moderator
39,175 Posts

·
Bydgoszcz w budowie
18,969 Posts
Wiekszosc ulic ma tabliczki takze z alfabetem lacinskim. W sklepach i restauracjach nie ma problemu, zawsze ktos mowi po angielsku. My bylismy trzema blondynami to od razu zagadywano do nas po angielsku i takie dostawalismy menu.

W lokalnej piekarni pokazywalismy palcami co chcemy ;)
A jak nastawienie do turystów?

Ja bylem jakies trzy i pol dnia i w zupelnosci wystarczylo. Oczywiscie mozna spedzic tam wiecej czasu, zwlaszcza chodzac po muzeach, albo imprezujac ;)
Muzeów nie lubię i zazwyczaj sam jeżdżę, więc imprezy odpadają. 3-4 dni czyli przedział który najbardziej lubię :D

·
Registered
2,701 Posts
Biedny Angulo zaraz dojdzie wniosku ze Polska mistrzem wszechswiata :troll:
Nieee, Ateny czy ogólnie Grecja nigdy nie była nawet na mojej liście krajów konkurencyjnych do Polski (w sumie ostatnio przeglądając wątek o Szanghaju doszedłem do wniosku, że wreszcie znalazłem miejsce, które może być porównywalne do Polski). Po prostu od zawsze spodziewałem się, że tam jest syf, brud, smród i ubóstwo. W życiu bym nie przypuszczał jednak, że w stolicy Grecji jest to aż tak daleko posunięte...

Wtedy wrzuce foty z Jastrzebia
To i tak Jastrzębie wygra z ogromną przewagą. W Jastrzębiu masz równiutkie chodniki, drogi w dobrym stanie technicznym, nie ma wszędobylskiego graffiti na murach. Wszystko sprawia wrażenie zadbanego, a to przeciwieństwo Aten.

·
Registered
3,996 Posts
Tak z ciekawosci, ile trwaly Twoje wizyty w miescie? Co Cie az tak urzeklo ze masz ochote na 3 wizyte?
Średnio to 4 dniowe wypady,a co mnie urzekło klimat,ludzie,cały ten miejski zgiełk i wiele,wiele miejsc do odkrycia.Ważne żeby jeździć po za sezonem kiedy nie ma wielu turystów i nie leje się żar z nieba. Przykładowo do 31 marca jest promocja "zimowa" na obiekty turystyczne (50% zniżki).Spędziłem też trochę czasu na bulwarach nadmorskich ,gdzie można dojechać tramwajem,warto odwiedzić marinę w Pireusie (nie port). Wzgórze Likavitos to punkt obowiązkowy,Akropol,Agora,Plaka-wiadomo,niezliczona ilość klimatycznych knajpek i barów. Bardzo rozsądne ceny,również taksówek.
PS:polecam swój temat na forum Ateny zimą ;)
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1974340

1 - 20 of 143 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.