SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 274 Posts

·
Registered
Joined
·
88 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Multikino mamy, ale... z planami
- Kiedy wreszcie w Grudziądzu może rozpocząć się budowa multikina? - dopytują się mieszkańcy miasta.
Wiceprezydent Marek Sikora zapewnia, że miasto otwiera drogę każdemu inwestorowi zainteresowanemu budową multikina. Znamy dwie lokalizacje: przy ul. Konarskiego, obok Carrefouru i przy ul. Piłsudskiego. - Obie są aktualne - zapewnia wiceprezydent - tylko żeby inwestor mógł budować, muszą być zmienione plany zagospodarowania przestrzennego. Dotąd nie przewidują one multikina. Już zmieniamy plan przy ul. Konarskiego, a co do terenu przy ul. Piłsudskiego - mamy zgodę Rady Miejskiej na przystąpienie do zmiany planu.
Ile konkretnie te zmiany planów potrwają - wyjaśnia Magdalena Jałowicz-Bucior z Wydziału Budownictwa i Planowania Przestrzennego UM: - Plan zagospodarowania przestrzennego przy ul. Konarskiego jest właśnie w fazie uzgodnień. Kiedy będzie gotowy, na 21 dni roboczych wyłożymy go do wglądu publicznego. Wcześniej z tygodniowym wyprzedzeniem ogłosimy to w prasie. Będziemy przyjmować uwagi tych, których plan dotyczy. Dopiero wtedy może plan zatwierdzić Rada Miejska. Wakacje za pasem, więc sprawa stanie na sesji pewnie we wrześniu. Jeszcze plan musi zatwierdzić wojewoda, a to dodatkowe dwa miesiące...
Zmiana planu przy ul. Piłsudskiego potrwa dłużej, gdyż jeszcze procedury nie ruszyły...
Za to na sesji radni już dali zgodę na przystąpienie do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego terenu między Wisłą, basenem portowym, ul. Chełmińską i Stal-Metem. A więc tam, gdzie powstanie galeria "Alfa", może najszybciej pojawić się multikino!
Stefan Baca z Wydziału Budownictwa i Planowania Przestrzennego UM potwierdza, że kino w tym kompleksie (o dwóch kondygnacjach) jest przewidziane, ale także hotel, apartamenty, powierzchnia wystawiennicza, wielki parking i część gastronomiczno-handlowa. - Na pewno nie market! - zastrzega.

http://pomorska.pl/
 

·
Fortuna favet fortibus
Joined
·
3,018 Posts

·
Registered
Joined
·
88 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Faza fstępna

Nad Wisłą, na terenie obecnie zajmowanym przez Stal-Met, ma powstać Centrum Handlowo–Usługowe Alfa. Podobny obiekt firma Invest JWK wybudowała w Olsztynie. O tym, jak władze samorządowe Olsztyna oceniają współpracę z inwestorem, mieli okazję przekonać się Marek Sikora i Sylwia Łazarczyk. Wiceprezydent i kierownik Wydziału Dróg i Transportu Zbiorowego naszego Urzędu Miasta byli wczoraj gośćmi Czesława Małkowskiego - prezydenta Olsztyna.

Prezydent Małkowski o inwestorze wyrażał się pochlebnie, a jako jeden z elementów dobrej współpracy podał – obok przebudowy układu drogowego – wpisanie się inwestycji w potrzeby i oczekiwania mieszkańców. Przedstawiciele Grudziądza zwiedzali kompleks, w którym znajduje się między innymi pierwsza w Polsce multimedialna biblioteka dla dzieci oraz wielosalowe kino.Wizytówką naszego miasta są bez wątpienia grudziądzkie spichrze. Mamy nadzieję, że już za 2 lata panoramę uzupełni kompleks budynków Centrum Handlowo–Usługowego Alfa. Dzięki prostocie zastosowanych rozwiązań architektonicznych oraz dopasowaniu kolorystycznemu nowego obiektu do naszych unikalnych zabytków Grudziądz od strony Wisły będzie prezentował się jeszcze piękniej - jako miasto zarazem historyczne i nowoczesne.
 

·
Registered
Joined
·
6,552 Posts
Faza fstępna

Nad Wisłą, na terenie obecnie zajmowanym przez Stal-Met, ma powstać Centrum Handlowo–Usługowe Alfa. Podobny obiekt firma Invest JWK wybudowała w Olsztynie. O tym, jak władze samorządowe Olsztyna oceniają współpracę z inwestorem, mieli okazję przekonać się Marek Sikora i Sylwia Łazarczyk. Wiceprezydent i kierownik Wydziału Dróg i Transportu Zbiorowego naszego Urzędu Miasta byli wczoraj gośćmi Czesława Małkowskiego - prezydenta Olsztyna.

Prezydent Małkowski o inwestorze wyrażał się pochlebnie, a jako jeden z elementów dobrej współpracy podał – obok przebudowy układu drogowego – wpisanie się inwestycji w potrzeby i oczekiwania mieszkańców. Przedstawiciele Grudziądza zwiedzali kompleks, w którym znajduje się między innymi pierwsza w Polsce multimedialna biblioteka dla dzieci oraz wielosalowe kino....
.
...tylko zapomnieli wspomnieć że wraz z inwestycją zabili sporą część obszaru olsztyńskiego śródmieścia, umieszczając od ulicy, która znajduje się za kompleksem (tak "kompleks" to dobre słowo) wjazd dla T.I.R-ów rodem z podmiejskich hipermarketów. Zabili park znajdujący się w centrum miasta, i praktycznie uniemożliwili lokalizację tam jakiejkolwiek tkanki miejskiej. Nie mam pretensji do inwestora, że myśli tylko i wyłącznie o zysku. Ale władze Olsztyna, w tym zwłaszcza prezydent bardziej nie mogły dać d... Dlatego szczerze nie życzę bardzo lubianemu przezemnie Grudziądzowi takich decydentów.

PS. Na miejsce olsztyńskiej Alfy władze rozpisały konkurs architektoniczny. Wygrał projekt może nie na najwyższym poziomie, ale przynajmiej tworzący przestrzeń miasta, w najlepszym punkcie miasta wybudowali jednak mierne Centrum Handlowe. Ale jak to w polsce bywa...kto daje ten wygrywa...
 

·
Registered
Joined
·
88 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Faktycznie, centrum Alfa kiepsko się prezentuje w Olsztynie, a zwłaszcza w Gdańsku, mam nadzieję, że w Grudziądzu przejmą się rolą i tak pięknego obszaru nie zepsują, stawiając marny betonowy budynek.
 

·
Registered
Joined
·
88 Posts
Discussion Starter · #9 ·
W Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbyło się dzisiaj spotkanie wiceprezydenta Marka Sikory z Dyrektorem Departamentu Planowania Strategicznego i Gospodarczego Maciejem Krużewskim. W spotkaniu brali również udział przedstawiciele Ratusza: Marek Dondelewski - Pełnomocnik Prezydenta ds. Rozwoju Regionalnego, Izabela Szczesik-Zobek - Kierownik Wydziału Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich oraz Jacek Wrzos - Kierownik Referatu Obsługi Projektów Współfinansowanych z Funduszy Europejskich.

Podczas spotkania dyskutowano nad jedenastoma inwestycjami, które mogą być dofinansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Nasze projekty otrzymały pozytywną opinię specjalistów Urzędu Marszałkowskiego. Przedyskutowano również inne możliwości dofinansowania niektórych z nich. Zespół Urzędu Miejskiego, odpowiedzialny za przygotowanie pełnej dokumentacji, otrzymał szczegółowe informacje na temat ostatecznego kształtu dokumentów strategicznych, które obecnie opracowuje.

Realizacja każdego ze zgłoszonych projektów byłaby z pewnością z korzyścią dla miasta, niektóre zadania – takie jak dokończenie modernizacji ulicy Warszawskiej i remont Hallera – trzeba będzie i tak zrealizować, bez względu na to, czy samorząd pozyska na to jakieś zewnętrzne środki. Jednak jako szczególnie żywotne dla Grudziądza należy wyróżnić cztery zgłoszone przez nas do ZPORR inwestycje: modernizację i doposażenie szpitala, rewitalizację staromiejskich kamienic i spichrzy, zagospodarowanie błoni nadwiślańskich oraz dalszy rozwój Balneologii.

Rozmawiano również na temat współpracy regionalnej z grudziądzkim powiatem ziemskim. Nie były to ostatnie konsultacje w tej dziedzinie - obecnie czekamy na wyznaczenie kolejnego terminu spotkania.

www.grudziadz.pl
 

·
Registered
Joined
·
88 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego zamknął wczoraj postępowanie przetargowe na świadczenie regionalnych przewozów kolejowych po naszym województwie. Przetarg wyłonił wykonawcę tych przewozów w latach 2008-2010 – konsorcjum polskiego przewoźnika PCC Rail z brytyjskim koncernem Arriva PLC. Oznacza to, że od 1 stycznia 2008 roku z Grudziądza do Torunia, Laskowic Pomorskich, Jabłonowa i Kwidzyna oraz na innych niezelektryfikowanych trasach, będziemy jeździć brytyjskimi kolejami.

Usługi kolejowych przewozów pasażerskich na liniach województwa kujawsko-pomorskiego dotychczas świadczy monopolista PKP Przewozy Regionalne. Państwowa Spółka coroczne negocjuje z zarządem województwa dopłaty do przewozów regionalnych (w samym 2007 roku wynoszą one 50 milionów złotych), choć równolegle przewoźnik zamykał nierentowne, jego zdaniem, linie.Pierwszy sygnał o możliwym przełamaniu monopolu PKP pojawił się w grudniu ubiegłego roku, gdy największy polski konkurent w przewozach towarowych - firma PCC Rail z Jaworzna podpisała umowę z brytyjskim przewoźnikiem Arriva PLC, działającym na rynku przewozów pasażerskich już w 9 krajach Europy. Władze naszego województwa, ogłaszając przetarg na przewozy pasażerskie w regionie i wybierając tańszego, prywatnego przewoźnika, jako pierwszy samorząd w Polsce przełamały monopol Polskich Kolei Państwowych.

Trudno dziś mówić o skutkach zmiany przewoźnika na liniach kolejowych z Grudziądza. Jedno jest pewne – oprócz 13 szynobusów zakupionych przez samorząd województwa, konsorcjum PCC Rail i firmy Arriva użytkować będzie własny, prawdopodobnie nowy tabor kolejowy, z korzyścią dla podróżujących grudziądzan.
 

·
Registered
Joined
·
124 Posts
To mi się podoba, dziś czytałem że kilka innych podobnych przetargów zostało unieważnionych dlatego iż zgłosił się tylko 1 wykonawca (PKP) i zaproponował za wysoką cenę, dlatego jak najbardziej jest miejsce dla prywatnych przewoźników.
Jak dobrze pamiętam w dzisiejszej Wyborczej podane były kwoty dopłat jakie chciało PKP (16zł za Km) i konsorcjum (13zł za Km) więc różnica spora.
 

·
Kierownik Budowy
Joined
·
4,729 Posts
GRUDZIĄDZKA SPECJALNA STREFA EKONOMICZNA

Grudziądzka Specjalna Strefa Ekonomiczna coraz bliżej. Samorząd ma już plan zagospodarowania terenów pod SSE i pozyskał dwóch inwestorów. Liczy, że strefa stanie się kołem zamachowym dla rozwoju miasta.

Strefa w Grudziądzu ma być - podobnie jak ta w podtoruńskim Ostaszewie - utworzona w ramach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W zeszłym tygodniu władze miasta dopracowywały dwa miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Dwa, bo podstrefa PSSE ma objąć dwa tereny: 40-hektarowy przy osiedlu Lotnisko i 100-hektarowy na północy miasta. Projekty zostały już pozytywnie zaopiniowane przez fachowców z PSSE.

Największym atutem miasta w walce o utworzenie podstrefy jest pozyskanie inwestorów. Ulokowanie kapitału zapowiedziała już firma Polpak z Poledna, zajmująca się wyrobem opakowań kartonowych. W Grudziądzu chce uruchomić papiernię, gdzie produkowano by arkusze z makulatury. Inwestycja oznacza utworzenie na początek co najmniej 100 miejsc pracy. Drugim asem w rękawie jest firma Amtek z Singapuru, robiąca podzespoły do nowoczesnych telewizorów. Już na dniach Singapurczycy chcą zacząć próbną produkcję w grudziądzkiej hali. Części wytwarzane w podstrefie trafiałyby m.in. do Ostaszewa, gdzie byłyby montowane do telewizorów. Również ten inwestor zobowiązał się do stworzenia około setki miejsc pracy. Grudziądz ma ambicje ściągać kolejnych inwestorów. Prowadzone są kolejne rozmowy z kilkoma firmami.

Rozmowy z szefostwem PSSE oraz niezbędne roboty i procedury potrwają jeszcze około trzech miesięcy. Władze Grudziądza wierzą, że PSSE będzie motorem dla lokalnego rozwoju. Na lokowanie kapitału w strefach trudno się bowiem inwestorom nie skusić. Działając w SSE, korzystają z dużych ulg podatkowych i mogą liczyć na pomoc samorządu przy załatwianiu wszelkich niezbędnych do rozkręcania biznesu formalności. Zatrudnienie w grudziądzkiej podstrefie oraz w kooperacji z inwestorami ma znaleźć około tysiąca osób.Źródło: Gazeta Wyborcza z dn. 20.06.2007r.
 

·
Registered
Joined
·
88 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Taka strefa to dobry interes dla miasta :)
 

·
Registered
Joined
·
124 Posts
Wczoraj przejechałem się tramwajem (tym poniemieckim) po dłuższym czasie i byłem zaskoczony wnętrzem, były nowe siedzenia, nowe drzwi, wyglądało to naprawdę dobrze. Wie ktoś coś więcej na ten temat? Czy to tylko 1 tramwaj czy jest takich więcej ? Wcześniej czytałem że zamierzają kupić tramwaje z Pesy w przeciągu kilku lat, więc dziwne by było żeby inwestowali w to czego się pozbędą.
 

·
Registered
Joined
·
88 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Nie mam pojęcia, myślę, że tramwaje sa w dobrym stanie i watpie, zeby sie nich wyzbyli.
 

·
Registered
Joined
·
88 Posts
Discussion Starter · #17 ·
U zbiegu ulic Chełmińskiej i Południowej, przy dawnej pętli tramwajowej, ma powstać piękne, nowoczesne osiedle mieszkaniowe. Do końca miesiąca grudziądzkie pracownie architektoniczne mogą zgłaszać do Ratusza swoje koncepcje zagospodarowania tych terenów. Na autorów najciekawszego pomysłu czeka nie tylko nagroda prezydenta, ale przede wszystkim satysfakcja, że mieli wpływ na to, jak zmienia się na lepsze wygląd naszego miasta.

- Chcemy oddać głos grudziądzkim architektom, niech zadecydują, jak ma wyglądać w przyszłości ich miasto, dlatego zaproszenie do udziału w konkursie skierowaliśmy do siedmiu lokalnych pracowni architektonicznych – powiedział wiceprezydent Sikora. Prace konkursowe mają objąć nie tylko rozwiązania urbanistyczne, ale również komunikacyjne i architektoniczne, tak, by w przyszłości w tym miejscu powstało piękne, zielone osiedle. Dlatego premiowane będzie między innymi wkomponowanie w zabudowę rosnących w tym miejscu drzew. Nie rozstrzygnięto z góry, czy między Chełmińską, Południową, Konstytucji 3.Maja i Zachodnią powstaną domy jedno- czy wielorodzinne.

www.grudziadz.pl

Teren pod inwestycje zaznaczony kolorem pomarańczowym
 

·
Registered
Joined
·
88 Posts
Discussion Starter · #20 ·
1 - 20 of 274 Posts
Top