Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 33 Posts

·
Dream on!
214 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Witam, przedstawię Wam zdjęcia z wycieczki na przełomie czerwca i lipca tego roku do Batumi z jednodniowym wypadem do Tbilisi. Aby naprawdę poznać piękno Gruzji lepiej pojechać na "objazdówkę", gdyż wiele pięknych miejsc rozrzuconych jest po kraju, głównie we wschodniej Gruzji, ale i tak moją wyprawę uznaję za bardzo ciekawą i udaną ;)

Zaczynamy w Batumi, które jest trochę Gruzińskim nadmorskim Las Vegas, choć Stare Miasto jest bardzo klimatyczne i urokliwe.

Na pierwszym planie hotel Radisson, na drugim... "symbol" Batumi.

W Batumi jest potężny bulwar ciągnący się aż na przedmieścia, ale jak będzie zaraz widać centrum wciąż jest mocno niezagospodarowane. Trzeba jednak przyznać, że w mieście bardzo dużo się buduje.

Idziemy na pierwszą przechadzkę po Starym Mieście.

Historyzmy

Wieżowcowy potworek jest widoczny z niemal każdego punktu w mieście

wracamy na nadmorski, nowoczesny cypel. Ta konstrukcja przypominająca DNA to... pomnik alfabetu gruzińskiego :)

cdn.

·
Dream on!
214 Posts
Discussion Starter · #4 ·
^^
Stare Miasto nie jest złe, ale faktycznie całe "nowe Batumi" to jeden wielki gargamel. Ale nawet przez miejscowych miasto nazywane jest "gruzińskim las vegas" ;)

Jesteś pewnien? Oglądałem i wygląda to na nową konstrukcję.
masz racje. Jestem w szoku, bo w Batumi "przewodnik" powiedział nam, że to budynek jeszcze z czasów ZSRR (po remoncie) i nawet nie przyszło mi do głowy tego zakwestionować; patrząc na jego architekturę pasował mi na końcówkę lat 80/początek 90.
Dopiero teraz sprawdziłem i nadal nie mieści mi się w głowie, że to coś powstało ledwie 2 lata temu. Koszmar.

·
Registered
1,513 Posts
ten wiezowiec to przy badziewiu jakiego tam nabudowali cud architektury, to taki gargamel ale jednoczesnie landmark i naprawde na tle tego co tam jest sie zle nie prezentuje

trzeba im przyznac ze jakies pojedyncze realizacje im sie udaly, szkoda ze tona w morzu syfu, fajny jest mcdonalds przykladowo i pojedyncze biurowce/hotele :)

·
Dream on!
214 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Ok, lecimy dalej.
Jak widać po zdjęciach tego dnia było dość deszczowo. Idziemy równolegle do Bulwarów.

Strefa nadmorska była naprawdę fajnie zagospodarowana

A to Sheraton

Spojrzenie do tyłu

Uniwersytet

Wychodzimy na plaże

Idziemy wzdłuż Bulwarów oddalając się od centrum

To jest chyba budynek Trybunału Konstytucyjnego Gruzji

Budujące się nowe Batumi

a propos Las Vegas...

Oddalamy się od turystycznych rejonów nadmorskich, wchodzimy w prawdziwe miasto

cdn.

·
Prymas Aprilis
8,919 Posts
Szkoda fajnego miasta na tą "nowoczesną" architekturę...

·
Registered
7,729 Posts
Z opowieści rodziny, która zjeździła Gruzję wynajętym samochodem w zeszłym roku, to Batumi jest ostatnim miejscem, do którego chcieliby wrócić w Gruzji. Ja bywałem tylko kilka razy w Tbilisi i okolicach, więc osobiście mogę potwierdzić tylko z ich zdjęć i opowieści :)

·
SkyGuy
1,260 Posts
O Mammo...mi ktos kiedys nawciskal kitow jakie to piekne i urocze miejsce, a widze, ze jest
troche hmm....nawet nie wiem jakiego slowa uzyc.
Czekam na dalsze fotki, szczegolnie ze stolicy.

·
Registered
1,513 Posts
tez bym juz nie wrocil do Batumi, ale jednoczesnie uwazam, ze jest to miejsce ktore trzeba zobaczyc, zeby miec pelny obraz kraju jakim jest Gruzja

tak wiec imo pozycja obowiazkowa, szczegolnie dla forumowiczow - ale wystarczy zobaczyc raz i wystarczy ;)

·
Dream on!
214 Posts
Discussion Starter · #13 ·
kolejna porcja:

Nowo otwarty McDonald's. Naprawde fajny.

W Batumi znajduje się znane delfinarium. Warto pójść na pokaz.

Zdjęcia z restaruacji Radissona

Na razie tyle. Jutro zaczynamy podróż do Tbilisi.

·
Nie lubię perhydrolu
w ruchu... ośmiu gwiazd
338 Posts
Miasto może i nie za piękne ale bardzo zadbane i czyste.

·
Dream on!
214 Posts
Discussion Starter · #16 ·
^^
to prawda. W reprezentacyjnych częściach jest bardzo schludnie, europejsko. Znacznie gorzej jeśli się zapuści w trochę rzadziej odwiedzane zakątki, co przedstawiłem na paru zdjęciach powyżej.

Z Batumi do Tbilisi najlepiej podróżować pociągiem. Na tej trasie podróż koleją jest bardzo komfortowa. Trwa 5.5h (a nocna podróż godzinę dłużej), dlatego polecam wyjazd wczesnie rano z jedno miasta, a powrót kuszetką w nocy.

Widoki z trasy

Nie mam zjdęć z dworca, ale mogę powiedzieć, że nie potwierdza on opinii o dobrze utrzymanych dworcach w krajach byłego ZSRR. Wygląda niesamowicie wręcz obskórnie.
W Tbilisi jest bardzo, ale to bardzo głębokie metro. Nie jestem pewien, ale chyba było to trzecie miasto w całym ZSRR, w którym powstało metro.

Nie sprawia ono jednak dobrego wrażenia. Stację są nieciekawe, ciemne, a tabor przestarzały.

Idziemy najbardziej reprezentacyjną aleją Tbilisi - Rustavelego.

Dookoła same teatry, opery, muzea, gmachy rządowe, galerie etc.

Spojrzenie na boczną uliczkę

Były gmach Parlamentu Gruzji. Obecnie siedziba parlamentu jest przeniesiona do Kutaisi (a Trybunał Konstytucyjny do Batumi).

Rustaveli robi naprawdę dobre wrażenie.

Plac Wolności

Zanurzamy się w Stare Miasto

Na razie tyle. Jako że, dziś wyjezdzam następną wrzutkę będą mógł zrobić dopiero za tydzień.

·
Dream on!
214 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Park nadrzeczny wydaje się być bardzo przyjemnym miejscem.

Spojrzenie na Pałac Prezydencki...

I kierujemy się w stronę nowoczesnego mostu pieszego przez miejscowych z racji swojego kształtu nazywanego "podpaską"

1 - 20 of 33 Posts