SkyscraperCity banner
1 - 20 of 52 Posts

·
---
2,970 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Dorwałem dziś płytkę z ok 500 zdjęciami gminy Grybów:), część z nich zaprezentuje tutaj.

Grybów, jak każde miasto Sądecczyzny (oprócz Nowego Sącza) jest miastem małym, liczy niespełna 6400 mieszkańców. Położony jest nad rzeką Białą Tarnowską, u podnóża Beskidu Sądeckiego, pośród malowniczych „Gór Grybowskich” przy trasie Nowy Sącz - Gorlice. Założony został w 1340 roku. Jako jedyne miasto Sądecczyzny nie jest miastem typowo turystycznym, jest miastem mało znanym, w regionie kojarzony głównie z istniejącym tam browarem ;). Miasto jest pięknie położone (jak każde w regionie ;) ), z zabytków posiada pseudogotycki kościół, XVII wieczną plebanię, dwór, XIX wieczną synagogę (w opłakanym stanie) oraz liczne kamienice.

No to zaczynamy:

Kilka widoczków na miasto:

Nad miastem góruje kościół:

Zimowe widoczki:

Oraz zdjęcie synagogi:

Jako że zdjęcia pokazują głównie miasto z dalsza, kilka zdjęć z oficjalnej strony miasta:

Rynek (z DK 28 biegnącą przez jego środek)

Parasolki z miejscowym specjałem:

Jakaś szkoła

·
Człowiek Wschodu:-)
5,613 Posts
^^A dlaczego przesadził? Dzisiejsza młodzież nie bardzo wie, czym jest miasto, jak różnorodne ma konotacje to pojęcie, co charakterycuje miasto, co odróżnia miasto od wsi - i od razu myśli, że jak miejscowość nie ma 100 tys. mieszkańców, to już nie można powiedzieć miasto.
Grybów ma wyraźny układ urbanistyczny, o średniowiecznej tradycji, zwartą zabudowę i prawa miejskie. Dlaczego nie jest Twoim zdaniem miastem? W czym przesadził Sebastian?

·
Registered
454 Posts
Grybów jest bardzo uroczy ,miałem okazję być tam na wakacjach.Ogromną stratą było spalenie przez sowietów(i to już pod koniec wojny w 1945)XV-to wiecznego drewnianego kościoła św.Michała,jednego z najcenniejszych tego typu obiektów w Polsce...

·
---
2,970 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Krisu said:
Miasteczko całkiem przyjemne, ale kto wymyślił żeby środkiem rynku biegła ulica :bash:
Podejrzewam że coś takiego wymyslił założyciel miasta, z układu Rynku widać że powstał wokół drogi. Na pewno jest to bardzo uciążliwe dla mieszkańców, ale co do obwodnicy to raczej nie powstanie w najbliższej przyszłości, ze względu na położenie starówki na wysokiej skarpie budowa obwodnicy nie bedzie ani łatwa ani tania.
Problem dróg biegnących przez centra miast to problem wielu małych miast w Poslce. Na Sądecczyźnie ruchliwe drogi krajowe biegną przez Rynki w Grybowie, Muszynie i Piwnicznej Zdrój, a przez Rynek w Starym Sączu biegnie droga wojewódzka na Podhale. Na szczęście w Starym Sączu właśnie rusza budowa obwodnicy.

Ernie_Ampero said:
Przesadziłeś trochę z tym "miasto"
Hubertkm już na to odpowiedział. Na upartego można twierdzić że Grybów jest nawet "bardziej" miastem niż twoja Gdynia.
Na Sądecczyźnie miasta są malutkie, Stary Sącz liczy ok 9000 mieszkańców, Grybów ok. 6400, Piwniczna Zdrój ok 5700, Muszyna ok 5000. Wszystkie powstały w średniowieczu, wszystkie mają średniowieczny układ z Rynkami, a to że są małe to nie dla każdego jest powodem do negowania ich "miastowości"

·
Registered
213 Posts
Czy ja napisałem, że to od razu wieś? Chodziło mi o to, że to miejscowość, miasteczko. Śmieszne to stwierdzenie, że "jakiś" Grybów jest "bardziej miastem niż Gdynia". Gdynia nie jest skupiskiem domków w polu :p

·
Człowiek Wschodu:-)
5,613 Posts
Ernie_Ampero said:
Czy ja napisałem, że to od razu wieś? Chodziło mi o to, że to miejscowość, miasteczko. Śmieszne to stwierdzenie, że "jakiś" Grybów jest "bardziej miastem niż Gdynia". Gdynia nie jest skupiskiem domków w polu :p
A masz w Gdyni średniowieczne stare miasto z rynkiem?
Własnie Grybów, podobnie jak inne miasta średniowieczne, choć dziś niewielki, nie jest skupiskiem budynków przy drogach, jak nowoczesne modernistyczne "miasta" w rodzaju Gdyni czy Tychów. To jest właśnie prawdziwe, "idealne" miasto - ze zwartą liniową zabudową przy czytelnym układzie urbanistycznym, z dominantą w postaci circulum (Ring) - rynku - czytelnym środkiem ideowym i symbolem istnienia communitas - samorządnej gminy miejskiej, wspólnoty.
Określenie "miejscowosć" ma w naszym języku znaczenie każdego osiedla, o odrębnej nazwie - czy to miasto, czy to wieś, czy jakis przysiółek - nieco absurdalnie brzmi Twoje stwierdzenie, że nie powiedzialeś że to wieś, ale że miejsocwosć. Wieś to też miejsocwosć, zresztą określenie wieś nie jest obraźliwe (chyba że ktoś ma kompleksy swojego młodego miejskiego stażu :D )- i nie chodzi tu o to. Chodzi o pewną ścisłośc wypowiedzi. Grybów jest miastem w sensie prawnym i urbanistycznym - i tylko o właściwie nazewnictwo tu chodzi. Można powiedzieć miasteczko, ale w gruncie rzeczy jakos sie w naszym języku utarło, ze miasteczko to mniej wiecej to samo, co ros. posad - osada, dawne miasto, które utraciło po powstaniu styczniowym prawa miejskie, ale zachowało zwartą miejską zabudowę opartą na osnowie regularngo układu urbanistycznego - są takich osiedli w Polsce setki.

·
---
2,970 Posts
Discussion Starter · #10 ·
3 zdjęcia miasta z internetu:

Oraz dalszy ciąg zdjęć z płytki, teraz zdjęcia z gminy Grybów

Ptaszkowa, o tej miejscowości krążą po Sądecczyźnie dowcipy jak o Wąchocku. Nie wiem czemu...

Cieniawa

Stróże

Florynka, dawna murowana cerkiew z XIX w, obecnie kościół

Powiat nowosądecki, podobinie jak sąsiedni gorlicki, słynie z bardzo dużej liczby drewnianych cerkwii i kościółków. Poniżej te z gminy Grybów

Kościół w Ptaszkowej z 1555 r, kilka lat temu było głośno o odbalezieniu w kościele rzeźby Wita Stwosza

Kościół w Polnej (XVI w)

Kościół w Krużlowej (I poł. XVI w)

Cerkiew grekokatolicka z 1760 roku w Binczarowej, obecnie kościół rzymskokatolicki

Cerkiew w Wawrzce (XX w)

Kościół w Kąclowej

Kaplica na Podjaworzu

Kaplica na Podchełmie

·
Semper Invicta
26,720 Posts
U miło mnie zaskoczyło to miasteczko...

Co do pojęcia miasta to możemy rozpatrywać dwie płaszczyzny:
- administracyjnie. Jesli miejscowośc ma prawa miejskie to jets miastem:)
- inna kwestia jeśli rozpatrujemy "miejskość" miasta... nierzadko zdazrza się że kilku/nastotysięczne miasteczko wygląda jak wieś...

Jednym słowem ładne miasteczko... Na pierwszych panoramkach widać jakiejś bloczysko... Normalna rzecz że na późniejszych zdjęciach go nie zauważamy ale prosze o informację co to jest:)

·
---
2,970 Posts
Discussion Starter · #15 ·
filosss said:
Na pierwszych panoramkach widać jakiejś bloczysko... Normalna rzecz że na późniejszych zdjęciach go nie zauważamy ale prosze o informację co to jest:)
Budynek który widać na 1 panoramce, a później w powiększeniu na 5 to Stolbud, Zakład Stolarki Budowlanej, największy zakład w mieście. Jak już pisałem Grybów nie jest typowo miastem turystycznym jak inne w regionie, ma charakter rolniczo-przemysłowy.

Osiedle bloków, 3 piętrowych jeżeli dobrze kojarze, znajduje się poniżej Starego Miasta, po drugiej stronie rzeki Biała, przy dordze na Stróże. Tak jak chyba w każdym mieście, także Grybów posiada osiedle bloków, jakiś tam pawilon handlowy, czyli typowe dla PRL budowle, jednak nie psują one wizerunku miasta.

·
perfidus acutus
33,216 Posts
Ernie_Ampero said:
Przesadziłeś trochę z tym "miasto"
na tej zasadzie, czy zarówno Nowy Jork i Gdynia moga uchodzic za "miasta"? przeciez różnica miedzy Grybowem i Gdynią jest mniejsza, niz miedzy Gdynia, a Nowym Jorkiem...

·
perfidus acutus
33,216 Posts
Grybów jest sliczny, ale nie ukrywam, denerwuje mnie to, że domy w okolicy są tak rozpirzone po stokach. jednak jest to zacofanie nawet w stos. do Słowacji....

·
Registered
213 Posts
Gatsby said:
na tej zasadzie, czy zarówno Nowy Jork i Gdynia moga uchodzic za "miasta"? przeciez różnica miedzy Grybowem i Gdynią jest mniejsza, niz miedzy Gdynia, a Nowym Jorkiem...
Nie wiem skąd to porównanie. Fajne tory są w Grybowie. Pociągi jakiej relacji jeżdżą tam?

·
perfidus acutus
33,216 Posts
Ernie_Ampero said:
Nie wiem skąd to porównanie. Fajne tory są w Grybowie. Pociągi jakiej relacji jeżdżą tam?
to że nie wiesz skąd to porównanie jeszcze nie oznacza, że jest ono niesłuszne;)

1 - 20 of 52 Posts