Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 26 Posts

·
hræddur köttur
4,673 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Bo dlaczego nie?

/nie znalazłem lepszego video/

01. Trochę oszukaliśmy i pojechaliśmy na Centraal, chociaż na bilecie, który mieliśmy w sumie nie powinniśmy byli. Jak wszystko - w budowie.

02.

03.

04.

05.

06.

07.

08.

09.

·
Registered
298 Posts
Zeby nie marnowac cennego srodmiejskiego miejsca - jezdzil sobie tramwaj, az ktos wpadl na pomysl, ze do gory mnostwo zmarnowanego miejsca jest. A, ze obok juz staly budynki, to nie dalo sie torow przeniesc, tylko trzeba bylo budynek postawic nad torami :)

W przypadku Grote Marktstraat poszli inna droga, tramwaj przeniesli pod ziemie :)

·
hipp-E
11,209 Posts
Amsterdamskie akcenty w Hadze to raczej rzadkość. Miasto ma zupełnie inny charakter, ale znajdą się ciekawe kruczki. Dom towarowy De Bijenkorf autorstwa Kramera jest naturalnie w stylu Szkoły Amsterdamskiej (a jakże by inaczej). A to sam miszczu Berlage. Inne ujęcie tego pięknego obiektu. De Nieuwe Kerk w XVII wieku stał nad kanałem, co widać na tym obrazie z 1650, gdzie to miejsce przypomina nieco Noordermarkt w Amsterdamie.

·
hipp-E
11,209 Posts
AMS, kanał został zasypany bo... ?
Zasypywanie kanałów w niderlandzkich miastach miało związek z pogarszającymi się warunkami higienicznymi mieszkańców, ale nie wiem, czy tak było też w przypadku tego kanału. Do kanałów szły wszystkie nieczystości, co w zestawieniu z biedą panującą w Niderlandach na przełomie XVIII i XIX w. było przyczyną wybuchu wielu epidemii. Począwszy od drugiej połowy XIX wieku w samym tylko Amsterdamie zasypano około 80 kanałów, bądź ich fragmentów.
Tutaj lista kanałów Hagi - gedempt znaczy zasypany. Stadsgrachten oznacza kanały miejskie, a kanały podane pod nazwą Singelgracht wchodzą w skład fosy miejskiej.
I jeszcze mapa Hagi z około 1650. Można powiększyć i wtedy widać, że na starym mieście było dość dużo kanałów.
burgund said:
Wyobraźcie sobie Hagę pełną skyscraperów wyrastających prosto z kanałów... :)
Tak będzie prędzej w Rotterdamie. Maastoren (160 metrów) stoi z jednej strony na wodzie.

·
Registered
3,072 Posts
Hermicie! Zdjęć mało!

A od siebie dodam, że jestem naprawdę zaintrygowany totalną, ale to totalną, odmiennością takiej Hagi w porównaniu do Amsu. Aż wierzyć się nie chce, że miasto o tak diametralnie innym charakterze mogło wyrosnąć tak niedaleko miejsca przesiąkniętego historią, statecznością itd. Przynajmniej tyle da się wynieść z dotychczasowych zdjęć. Rotterdam nawet mocniej daje pod tym względem do wiwatu. Charakter to w sumie jedno, ale z obu bije wręcz pęd do zmian i rozbudowy. No i architektura, jak to zwykle w Holandii bywa, rzuca na kolana i bije pejczem po plecach.

·
hipp-E
11,209 Posts
Hermicie! Zdjęć mało!

A od siebie dodam, że jestem naprawdę zaintrygowany totalną, ale to totalną, odmiennością takiej Hagi w porównaniu do Amsu. Aż wierzyć się nie chce, że miasto o tak diametralnie innym charakterze mogło wyrosnąć tak niedaleko miejsca przesiąkniętego historią, statecznością itd. Przynajmniej tyle da się wynieść z dotychczasowych zdjęć. Rotterdam nawet mocniej daje pod tym względem do wiwatu. Charakter to w sumie jedno, ale z obu bije wręcz pęd do zmian i rozbudowy. No i architektura, jak to zwykle w Holandii bywa, rzuca na kolana i bije pejczem po plecach.
Wiele ludzi podróżując po Holandii zastanawia się jak to jest możliwe, że w tak małym kraju są tak wyraźnie widoczne różnice w charakterze miast i mentalności ich mieszkańców. Ponoć odpowiedzią ma być budowa geologiczna kraju, która w dawnych czasach utrudniała ludziom przemieszczanie się pomiędzy miastami - cały kraj na wodzie, mnóstwo rzek. Pomimo, że część miast należała do Hanzy, mieszkały w nich zamknięte społeczności. Pod koniec XVIII w. Haga miała tylko 40 tys. mieszkańców, podczas gdy Amsterdam 220 tys. Tę liczbę Haga osiągnęła dopiero w 1900, kiedy w Amsterdamie mieszkało już ponad pół miliona ludzi. Prawa miejskie Haga otrzymała późno, bo w 1806. A że miasto stateczne? Nic dziwnego - dwór królewski, rząd, prawie wszystkie ambasady i ministerstwa, Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości etc. Nie wypada latać po ulicy z gołym tyłkiem jak w Ams ;)

·
hræddur köttur
4,673 Posts
Discussion Starter · #17 ·
@AMS
Bijenkorf - widać charakterystyczne elementy, ale jednocześnie on jest tak cudnie "art-decoizujący"! Dziwny klimat na tym siedemnastowiecznym obrazie - pousuwać ludzi i światło i nieco odrealnione przestrzenie będą zupełnie jak u de Chirico.
budowa geologiczna
Trochę śmieszy mnie to określenie w kontekście Holandii - jaka budowa, toż to jedna wielka piaskownica! ;)

@Jakub
Nie to, że nie podobał. Po prostu inne rzeczy podobały się bardziej. A poza tym AMS tak gonił, że latałem jak ogar z wywieszonym jęzorem śliną kapiąc, cud, ze pamiętałem żeby w ogóle jakieś zdjęcia porobić. Mam wielki niedosyt tego miasta.

30.

31.

32.

33.

34.

35.

36.

37.

38.

39.

·
hipp-E
11,209 Posts
Nudą trochę wieje z tej Den Haah.
Chciałeś stateczności, to masz. Są nawet stateczne babeczki.

Hagę to ja zwykle traktuję przejazdowo. Ostatni raz łaziłem po tym mieście jakieś 6 lat temu i wtedy nie byłem zbytnio poruszony, ale teraz, gdy byliśmy z Hermitem, mimo że brakowało czasu i gnaliśmy jak durni, to jednak miasto zrobiło na mnie bardzo pozytywne wrażenie. W ogóle nie wyczuwało się tej domniemanej sztywności, którą Hadze się zarzuca. Przestrzeń publiczna była w wielu miejscach lepiej utrzymana i lepiej zorganizowana, niż w Amsterdamie, a wyciszeni ludzie z klasą, to po wizycie w robotniczym Rotterdamie, gdzie co druga osoba wyglądała jak pośmieciucha - było jak oddech świeżego powietrza.

1 - 20 of 26 Posts