SkyscraperCity banner
1 - 19 of 19 Posts

·
Bird in Space
7,894 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Next month I'll be coming to Romania for two weeks or so and I plan to spend 2-3 days (maybe more if time permits) in Bucharest. I haven't been to Bucharest or Romania in many years and since I won't have time to experiment on my own, I'd like some help in narrowing down the places most worth seeing in my limited time. I'll be staying somewhere in the Cotroceni neighborhood. I'm most interested in...cool buildings (old or modern), book stores, coffee shops, museums and a couple of good restaurants. My wife will probably want to see a play or two and do some shopping (no malls please!!)

If you have any ideas please fire away. Thanks.

·
Bird in Space
7,894 Posts
Discussion Starter · #3 ·

·
AUTOBANN.ED
45,885 Posts
Poti sa incerci si libraria asta: Anthony Frost Bookshop, Calea Victoriei 45.

De acolo poti cumpara cartea publicata recent de istoricul american Larry Watts:WITH FRIENDS LIKE THESE.

cateva detalii:

Adevăruri dureroase rostite de istoricul american Larry Watts despre relaţiile ruso/sovieto-române. Ediţia românească a cărţii istoricului american Larry Watts – „With Friends Like These... The Soviet Bloc`s Clandestine War Against Romania“ - va apărea curând la Editura RAO.

După ce a citit cartea istoricului american Larry Watts - „With Friends Like These... The Soviet Bloc's Clandestine War Against Romania" („Cu prieteni ca aceştia... Războiul clandestin al blocului sovietic împotriva României"), un important editor român îmi mărturisea: „Mă mir cum de mai suntem pe aici vorbind o limbă latină".

Omul era vădit tulburat, plutind între sentimentul deznădejdii şi impresia puternică de adevăr găsit în cartea lui Larry Watts. Mi-am dat seama atunci, încă o dată, că una dintre marile probleme ale naţiunii române este necunoaşterea propriei istorii, din care ni s-a servit, încă de la începuturile moderne, o poveste patriotică despre rezistenţă şi luptă, dar care nu a depăşit niciodată un fond ideatic al supravieţuirii.

Am fost acuzat de diferiţi ageamii, agenţi şi trădători că sunt rusofob, că văd spionii ruşilor mai peste tot, deşi ceea ce am descris eu în cărţile mele se referea, în primul rând, la erorile grave făcute de-a lungul istoriei de Imperiul ţarist şi de cel sovietic împotriva României.
Mai toate afirmaţiile mele sunt confirmate nu numai de documente, mărturii şi lucrări ştiinţifice de istorie, cum este cea a lui Larry Watts, dar până şi de hotărâri judecătoreşti definitive.

Din păcate, imaginea Rusiei istorice a suferit un proces rapid de degradare şi continuă să aibă în rândul românilor un impact negativ, şi nu din cauza românilor. De la Dionisie Eclesiarhul aflăm prima dată despre speranţa pe care şi-o puseseră românii în Imperiul ţarist cu ocazia războiului ruso-turc din 1768: „Iar ochiul lui Dumnezeu, văzând suspinurile săracilor şi patimile lor, s-a milostivit asupra norodului său cel ce crede întru numele Lui şi, dând puteare oştilor muscăleşti şi biruinţă, au intrat în ţară cu mare război".

Apariţia factorului imperial austriac şi imperial ţarist în spaţiul de interese al Principatelor Române a generat mai întâi un curent favorabil acestor puteri, care erau în primul rând puteri creştine: „Poporul gemea de cruzime şi se ruga de Dumnezeu să intre nemţii în ţară şi să-i elibereze de sub un jug aşa de greu".
Sursa

E destul de scumpa, am inteles ca e la aprox 125 EUR, insa merita din plin! Si eu vreau sa o achizitionez.

Revin mai tarziu si cu alte detalii pentru excursia ta. :cheers:

·
Bird in Space
7,894 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Poti sa incerci si libraria asta: Anthony Frost Bookshop, Calea Victoriei 45.

E destul de scumpa, am inteles ca e la aprox 125 EUR, insa merita din plin! Si eu vreau sa o achizitionez.

Revin mai tarziu si cu alte detalii pentru excursia ta. :cheers:
Nu înteleg...ce costă 125 EUR?..cartea lui Watts?

·
Reaching for the stars
4,135 Posts

·
Balamuc
1,946 Posts
I dont know about Quinet one, but Verona one looks good for me.
However you will probably go by Quinet one too, becouse probably you'll want to visit that area anyway.

·
Registered
9,326 Posts
For performances I recommend Ateneul Roman for the location and the Opera House for some performances. Also you can combine Ateneu+good location for after drinks around the Palace Square.

The royal palace itself is a good museum to visit, at least the European Art Gallery. Myself I didn't like the Romanian Art Gallery for a number of reasons, but you can also visit that. There is also the comedy theatre in Lipscani that is good for a laugh, the whole area being also highly recommended.

Also Van Gogh Cafe in Lipscani is recommended (near the National Bank of Romania, not Eugen Carada Street, the other one), Grand Cafe Galleron (behind Ateneul Roman).

I recently heard news of the Old National Bank building being visitable, but I've never been. I immagine it could be quite interesting, however.

The Edgar Quinet bookstore is very small (compared to Arthur Verona), so if you wish to make it a grander experience I recommend the Arthur Verona.

Shopping is dead in Bucharest without shopping centres. You have some small shops in Lipscani selling a great variety and Calea Victoriei/Magheru for some luxury items/big brands, but even those are dead. IMHO Bucharest is not the place for shopping.

As for restaurants, there is a lot more to write. It really depends on what you are looking for.

A good rec is the highly touristy Caru' cu Bere. Food is not that great (a bit lame, not bad), but the location is stunning, atmosphhere is great and it is a massive tourist trap;

·
Registered
229 Posts
Next month I'll be coming to Romania for two weeks or so and I plan to spend 2-3 days (maybe more if time permits) in Bucharest. I haven't been to Bucharest or Romania in many years and since I won't have time to experiment on my own, I'd like some help in narrowing down the places most worth seeing in my limited time. I'll be staying somewhere in the Cotroceni neighborhood. I'm most interested in...cool buildings (old or modern), book stores, coffee shops, museums and a couple of good restaurants. My wife will probably want to see a play or two and do some shopping (no malls please!!)

If you have any ideas please fire away. Thanks.
Well if you said you plan to see cool buildings, Cotroceni, where you'll stay, is the perfect place. I wrote many articles about Cotroceni on my blog, unfortunately not in English. :cheers:

·
Bird in Space
7,894 Posts
Discussion Starter · #13 · (Edited)
Well if you said you plan to see cool buildings, Cotroceni, where you'll stay, is the perfect place. I wrote many articles about Cotroceni on my blog, unfortunately not in English. :cheers:
Mersi. Sunt român dar mă sparg şi eu in figuri cu engleza mea..ca domnişoara Anne Marie de la hotnews.ro.

·
Alive
1,616 Posts
Thanks. Which location would you say is cooler: Arthur Verona or Edgar Quinet?
Pe Verona este cel mai mare punct, acolo vei gasi cele mai multe carti, de orice natura si aproape orice limba (predominant engleza). Pe Quinet este cel mai mic punct al lor, dar mai sunt alte doua locatii: la Muzeul Taranului Roman si la Institutul Cultural Francez. Cel de la ICF au carti predominant in franceza, in schimb atmosfera este sarmanta, clasica si eleganta. La MTR spatiul este cam la fel de mare ca la ICF, dar nimic deosebit.

Verona este central, au ceainarie, subsol, parter, etaj si mansarda (unde se tin seminarii si alte evenimente), deci ar fi locul cel mai recomandat.

Teatre sunt berechet, depinde ce piese doresti sa vezi. Teatrul National si Teatrul Odeon sunt marile teatre autohtone, unde piesele sunt de cea mai buna calitate, cu actori si decoruri pe masura. Mai sunt si teatrele medii-mici, dar nu cred ca ai fi interesat. Ai Opera la Casa Operei, concerte de muzica clasica la Ateneu, se mai tin recitaluri de pian sau muzica de camera la Muzeul George Enescu si la Muzeul National de Arta Romaneasca (au o sala foarte interesanta ca aspect si acustica).

Muzee interesante sunt MNAR-ul din Palatul Regal, cu doua mari galerii: Arta Romaneasca si respectiv Arta Europeana. Muzeul Taranului Roman iarasi este mare si plin de cultura rurala romaneasca, precum numele spune. Muzeul Militar, MNAC-ul din Casa Poporului, Muzeul Satului din Herastrau, Muzeul National de Istorie vis-a-vis de Palatul Cec sunt bogate in exponate si au descrieri decente.

Dar ai mare grija, de esti maniac de cultura poate dura cateva ore bune sa treci prin fiecare muzeu in parte. Mie mi-a luat mai bine de 3 ore sa vad Galeria Romaneasca si inspre 3 ore sa vad Galeria Europeana din MNAR. La restul nici nu vreau sa ma pronunt :colgate:.

Stii ce iti recomand cu toata caldura? Ia orasul la pas, prin tot centrul vei da de galerii de arta, localuri bune (puburi, cafenele etc.), mici magazine de epoca, anticariate, postere ce anunta evenimentele de prin oras, iti trebuie doar un pic de atentie.

Ai ochi pentru femei fine, sunt sigur ca il ai format si pentru oportunitati! Iti urez de pe acum sa ai parte de un timp cat mai frumos si bineinteles, bine vei reveni acasa! :cheers:

·
Balamuc
1,946 Posts
Nevasta e romanca ? Daca nu, probabil i se vor parea interesante Muzeul satului si Muzeul taranului roman. Sau poate chiar si daca e romanca.

·
Bird in Space
7,894 Posts
Discussion Starter · #18 · (Edited)
Nevasta e romanca ? Daca nu, probabil i se vor parea interesante Muzeul satului si Muzeul taranului roman. Sau poate chiar si daca e romanca.
Da e româncă şi a făcut facultatea (..o parte) în Bucureşti. La muzeul satului sigur o să mergem. Ai idee cât de departe e de Cotroceni?

·
Registered
9,326 Posts
Da e româncă şi a făcut facultatea (..o parte) în Bucureşti. La muzeul satului sigur o să mergem. Ai idee căt de departe e de Cotroceni?
Destul de departe. E in Herastrau pe Soseaua Kisseleff langa Palatul Elisabeta (cam la jumatatea distantei intre Arc si Piata Presei Libere). Dar cu taxiul ajungi fara grija. Merita vazut, dar sa fie si vremea buna pentru ca atunci va bucurati mai mult de el decat daca e frig de crapa pietrele.

1 - 19 of 19 Posts