SkyscraperCity Forum banner
141 - 160 of 260 Posts

·
Banned
2,564 Posts
Nije grozno novi grv je ok. Sto se tice Europske Unije, Makedonija je blokirana, pregovori mogu poceti cak za 10 godina, fakticki nitko ne zna kada ce oni poceti, tako da ovo je jedan od uslova zaedno sa vec poznati problem sa imenom. Sto se tice heraldike bilo ih je nekoliko grbova sa lavova na ovih podrucja. Prvi lav simbol ovo podrucje bio je u 16. stoljece.

·
samo labavo
2,290 Posts
^^ http://en.wikipedia.org/wiki/Mural_crown

Fakat šteta ak će se na ovo odlučit ipak, imaju jedinstvenu priliku da naprave jednostavan, suvremen i prepoznatljiv simbol Makedonije. Pretpostavljam da se radi o potrebi i želji da se napravi nekakva veza sa starijim institucijama (Ancient Skopje Sindrom), no svejedno je besmisleno stvarati ovakvu kič heraldiku koja je u potpunosti izvan svog vremena i konteksta.. :eek:hno:

·
Macedonia
47,959 Posts
Ali zakaj pobogu kruna gore? :nuts:
^^

Gradobranska kruna predstavlja republikanski ustroj zemlje. To ima za cilj istaknuti i prikazati suverenitet i integritet države. Rubini i bisere su simboli s kojim država se povezuje s zemljištem kao prirodnim tlom.

·
Banned
2,564 Posts
^^ http://en.wikipedia.org/wiki/Mural_crown

Fakat šteta ak će se na ovo odlučit ipak, imaju jedinstvenu priliku da naprave jednostavan, suvremen i prepoznatljiv simbol Makedonije. Pretpostavljam da se radi o potrebi i želji da se napravi nekakva veza sa starijim institucijama (Ancient Skopje Sindrom), no svejedno je besmisleno stvarati ovakvu kič heraldiku koja je u potpunosti izvan svog vremena i konteksta.. :eek:hno:
A kaj kazes na trenutacni grb? Ak pogledas s druge strane, ima napretka :)

·
samo labavo
2,290 Posts
Ma trenutacni grb je katastrofa, tu nema nikakve sumnje.. ali, nazvao sam ovo kič heraldikom jer je pomalo smjesno danas stavljati nekakve lavove i krune na zemaljski grb. Grb se ne mijenja svakih par godina, on po svojoj prirodi kao simbol tezi tome da bude dugorocan. Stoga i vas pogled treba gledat prema buducnosti, te trebate radit hrabre skokove, a ne mizerne okrunjene centimetarske pomake.

·
Registered
3,243 Posts
Meni se svidja grb koji se nalazi desno od predlozenog(na slici koji je postavio Junkie), samo bez krune.Dakle, bijeli lav sa crvenim stitom.

Sa ovakvim stitom, grb izgleda nekako golo, kao da fale neki simboli sa strane, "drzaci" grba.

·
Velcro-what a rip-off!
7,166 Posts
A gle, ipak ste ga tolke godine imali te zadržali čak i nakon osamostaljenja, nekakva prilagodba bi možda bila bolje rješenje.
Znam da i većina u RH, recimo, nije(bila) zadovoljna s našim grbom, imamo gore sve od koze do slona.
Meni osobno je ovo genijalno rješenje

·
Velcro-what a rip-off!
7,166 Posts
^^
Ili to kaj ti veliš.. Iskreno, meni je bez one nakazne petokrake njihov grb bio ok, je da imal malo socijalistički štih, ali uz neke manje korekcije bi bio ajnc a..

·
Registered
21,302 Posts
Discussion Starter · #160 ·

Grb Ičića je u plavom srebrni morski jarac drži zlatne osti. Morski jarac ili "ribojarac" je heraldička zvijez sastavljena od prednjeg dijela jarca i repa ribe. Predstavlja dvije nekadašnje najvažnije djeltnosti, kozarstvo i ribarstvo. Također je izabran i kao aluzija na predio Ičića zvan Kozji breg. Osti ili trozubac ističu povezanost s morem. Zastava je svijetlo plava sa žuto obrubljenim grbom u sredini. Svečana zastava je svijetlo plavi gonfalon trokutastog kraja sa zlatnim resama, s grbom u sredini.

141 - 160 of 260 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.