SkyscraperCity Forum banner
41 - 60 of 917 Posts

·
.......
Joined
·
7,737 Posts
Do i boj nji ndryshim logos se Skenderbeut duke vendos vitin e sakte te themelimit qe eshte 1925 dhe jo 1909 sic e ka sot.
Ndryshimi i vitit te themelimit te klubeve shqiptare eshte nji fenomen qesharak qe gjoja ti jepet me teper vlere historike ekipeve. Mentalitet tipik shqiptaro-anadollak qe shtremberon faktet dhe historine. Klubi me i vjeter i futbollit shqiptar mbetet Vllaznia e Shkodres, themeluar ne vitin 1919. Cdo ekip tjeter qe vendos stema me data me te hershme nuk eshte serioz.
 

·
.......
Joined
·
7,737 Posts
Deri sot kam grumbullu 62 logo te klubeve profesioniste te futbollit ne 4 kategorite e futbollit ne Shqiperi. Arrita te grumbulloj edhe 25 logo te klubeve shqiptare te futbollit ne IRJM qe mund ti gjeni te kjo lidhja ktu anash https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Logos_of_Albanian_football_clubs_in_Macedonia

S'po gjej shume logo te ekipeve te futbollit ne Kosove. Ka informacione te vakta rreth futbollit ne Kosove ne Wikipedia.
 

·
.......
Joined
·
7,737 Posts
Keto jane logot e ekipeve nga Kosova qe kam mbledh deri tashi. Gjilani dhe Besa e Pejes nuk perfshihen ne liste se jane logo te parealizueshme.

Prishtina
Drenica
Ferizaj
Drita Gjilan
Fushë Kosova
KF Kosova Vushtri
Hysi
Trepça
Hajvalia
Ferronikeli
Peja
Llapi
Istogu
Rahoveci
Vllaznia (Pozheran)
Ulpiana
Ballkani
Flamurtari
KEK-u
Dukagjini
Lepenci
Liria
Deçani
2 Korriku
Kosova (P)
Ramiz Sadiku
 

·
.......
Joined
·
7,737 Posts
Prishtina (ose komuna) si qyteti i dyte me i rendesishem ne globosferen shqiptare perfaqesohet me nji logo teper interesante dhe origjinale por qe nuk shfaqet ashtu sic e ka hija. Logo e meposhtme eshte perdor prej kohesh si varianti zyrtar jo vetem nga komuna por kudo qe kerkon materiale rreth Prishtines. Autori i vizatimit te logos eshte Luan Tashi dhe ai e ka hedh punimin e tij ne faqen Brands of the World me daten 27 Qershor 2008. Pra ka me teper se 7 vjet. Logo eshte ne formatin .cdr e punuar me aplikacionin Corel Draw te asaj kohe dhe ka pas siper mbishkrimin PRISHTINA. Une thjesht hoqa mbishkrimin, ruajta formen ekzistuse te ikonografikes dhe e konvertova ne formatin .svg
Detajet e logos pasqyrohen qarte dhe tregohet menyra e autorit se si ka arrit te krijoj efektin e hijeve. Enjoy:cheers:

 

·
.......
Joined
·
7,737 Posts
Kam hudh ca stema te reja qe mund ti gjeni te kjo faqja ketu https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Albanian_football_logos
Do i shtoj dhe rreth 12 stema te tjera brenda ketyre diteve qe do e cojne numrin ne gjithsej 40 logo te formatit .svg
Duhen punu edhe rreth 30 logo te tjera ne te ardhmen qe te plotesohen te gjitha. Pra numri i pergjithshem i logove ne 4 kategorite e futbollit shqiptar i bie te jete diku rreth 70 logo.
 

·
.......
Joined
·
7,737 Posts
Kater logo fringo fare jane ne punim e siper:

Bylis (99% e mbarume)
Tepelena
Korabi
Iliria

Kur te mbarojne keto te fundit, te dy kategorite kryesore te fubollit ne Shqiperi do i kene logot ne .svg;)
 

·
.......
Joined
·
7,737 Posts
Asnji lloj perfitimi. Kush do me paguaje? Pastaj kush e di pervec anetareve te forumit qe lexojne kte temen qe une jam autori?;)
Disave mund ti duket e lodhshme kurse un e shof si zbavitje, nji lloj menyre te vlefshme per te kalu kohen e lire.

Kjo eshte logo e re e ekipit te Bylisit qe publikohet per here te pare ne HD:cheers:

 

·
.......
Joined
·
7,737 Posts
Ekipi i Laçit ka logon me te shemtute nga te gjitha klubet e futbollit ne Shqiperi. Logo e Tomorrit ben te vetmin perjashtim dhe e rivalizon pak per nga shemtia.

Si eshte sot:Si mund te jete:

 

·
.......
Joined
·
7,737 Posts
Logo e re e Sopotit te Librazhdit eshte shembulli me qesharak se si politizohet sporti ne Shqiperi. Librazhdi eshte zona elektorale e njeriut 1.50cm me emrin Taulant Balla qe eshte nje nder bythelepiresat kryesore te Edvin Kristaq Rames. Dhe per te tregu sa shume e ka qejf t'ia lepije bythen eprorit te tij, shkon deri aty sa i nderron logon klasike ekipit te Sopotit dhe e zevendeson me kete shemtiren ketu poshte qe mban ngjyrat e partise:cheers:

 
41 - 60 of 917 Posts
Top