Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 27 Posts

·
Registered
4,213 Posts
Szczecin

ul. Koński Kierat 14-15

ul. Grodzka, Straż pożarna

Bulwar Piastowski, pod Mostem Długim

ul. Sikorskiego, Politechnika Szczecińska

ul. Rybacka, Akademia Medyczna

pl. Batorego, Czerwony Ratusz

ul. Jarowita, Teatr Współczesny

Wały Chrobrego, Jeden z Tarasów

Wały Chrobrego, Muzeum Narodowe

ul. Twardowskiego, Stadion Pogoni Szczecin

ul. Twardowskiego, Stadion Pogoni Szczecin

ul. Sienna, Muzeum Miasta Szczecina

ul. Mickiewicza, Zakłady Gazownicze

ul. Tarczyńskiego, Uniwersytet Szczeciński - Biblioteka Główna

ul. Jagiellońska, Była Fabryka Pieców

ul. Unisławy, Zespół Szkół Budowlanych

ul. Małopolska 22, Zespół Szkół Sportowych

al. Wojska Polskiego 113, Zarząd "Solidarności"

·
tararam
7,621 Posts
gdybym mial dobry zoom w moim aparacie fotek by bylo wiecej...

z budynku magistratu

i zblizenie po wyekstraktowaniu herbu :)

oryginalny mlot kuzniczy przed Biblioteka Slaska ( fotki by dominiqo )

·
Registered
4,114 Posts

Na kominku

to na razie tyle jest tego na całodzienną wyćieczkę z aparatem gdyby fotografować pod tym kątem

·
Szczecin Freak
509 Posts
Szczecin - cd

Szkoła podstawowa nr 1 na rogu al. Piastów i ul. Jagiellońskiej

Ul. Energetyków, budynki Zarządu Portów Morskich Szczecin, Świnoujście - herb Pomorza Zachodniego

·
jestem Ott'em tego czatu
Motel Polska
3,588 Posts
Herby w miastach do 1945 r. spełniały niewątpliwie ważniejsze funkcje niż dzisjiaj - były symbolem i dumą - dlatego umieszczano je na wszystkich możliwych publicznych budynkach. Mowa tu przede wszystkim o herbach miejskich - ale herby krajowe (prowincjonalne, wojewódzkie, ziemskie....) i państwowe też czasami się pojawiały - w szczególności na budynkach służących instytucjom krajowym bądź państwowym.

Więc bardzo dobrze by ktoś zapostował jakieś przykłady użycia herbów bądź jego elementów w budownictwie, mostach, ogrodach, etc.etc. zarówno z Polski jak i z Europy.

Ja ze swej strony korzystam z uprzejmości wspaniałej storny www.wroclaw.dolny.slask.pl i z najładniejszego herbu jaki wymyślono, czyli

·
jestem Ott'em tego czatu
Motel Polska
3,588 Posts
Herby na szkołach

A więc tak na początek coś z budownictwa edukacyjnego, które przodowało w używaniu herbów jako w całości miejskie:

Victoria-Schule, SP2

61. (Ofener) Volksschule, WS "Edukacja"

22. Volksschule, Liceum na Mł. Techników

66. Volksschule, szkoła przy Trzebnickiej

66. Volksschule na Kleczkowskiej (zamazany napis "erbaut")

Volksschule na Kruczej, VIII LO

http://wroclaw.hydral.com.pl/foto/4/004821.jpg

Stare Gimnazjum św. Elżbiety, dziś Zarząd Zasobu Komunalnego

Viktoria-Schule (Miejskie Liceum dla Dziewcząt im. cesarzowej Wiktorii)

A to rzecz śmieszna: Herb spolonizowany (komuniści zmienili go w 1948 dlatego mógł ktoś nie znać....)

·
the city
3,195 Posts
Adolf Warski said:

A to rzecz smieszna: Herb spolonizowany (komuni?ci zmienili go w 1948 dlatego mogl ktos nie znac....)
raczej s-PRL-izowany :) ,bo przeciez "oryginalny" orzel herbowy jest orlem piastowskim , a wiec w jakims sensie polskim.
BTW swietny pomysl ,sam kiedys myslalem zeby zrobic zdjecia wszystkich herbow na wroclawskich budynkach ,ale ciagle brakuje czasu.
herb Wroclawia jest faktycznie rewelacyjny ,nieco podobny do herbu Republiki Czeskiej.

·
Registered
170 Posts
Nie wiem czy podobny wątek już był, ale bardzo mi się podoba.

Adolfie, warto pokazać też nowsze realizacje herbu Wrocławia w małej architekturze, np. mozaikę z kamiennej kostki brukowej przed wejściem do Ratusza.

·
Registered
Silesian
10,425 Posts
Ta strona jest niekompletna ^^ ponieważ kilka lat temu odkryto nieznany dotąd najstarszy herb Wrocławia:

Sensacja! Wrocławski historyk odnalazł pierwszy herb miasta. Możecie go zobaczyć tylko w jednym miejscu na świecie. W zamku Lauf koło Norymbergii.

Herb jest czteropolowy: dwa pola zajmuje czeski lew, a dwa - głowa św. Jana Chrzciciela na misie. Niemcy o nim wiedzieli, polscy heraldycy nie mieli pojęcia. O jego odnalezieniu zadecydował przypadek.

- Odwiedziłem dyrektora Centrum Willy Brandta, który dostał akurat paczkę książek z Niemiec. Wśród nich była popularna broszura o średniowiecznych dziejach wrocławskiego biskupstwa, z ilustracją dziwnego herbu. Herbu Wrocławia, jak głosił podpis - mówi prof. Rościsław Żerelik z Uniwersytetu Wrocławskiego. - Tyle tylko, że takiego herbu nikt w mieście nie widział.

I nie mógł widzieć, bo jak zbadał prof. Żerelik, herb znajduje się tylko w zamku Lauf koło Norymbergii. Ale za to w jakim towarzystwie! Wyobraźcie sobie ogromną salę ozdobioną 116 herbami książąt, biskupów, a także instytucji związanych z cesarzem niemieckim. Wśród nich figurują herby tylko trzech miast: Pragi, Kutnej Hory oraz....Wrocławia.

- Herby wyryto lub wymalowano w latach 1359-1360 - opowiada prof. Żerelik. - Można je było oglądać jeszcze w XVI wieku, później zostały zasłonięte szafami bibliotecznymi, bądź zamalowane dwudziestoma warstwami farby. Zostały odrestaurowane dopiero w latach 30. ubiegłego wieku.

- To prawdziwa rewelacja. Bardzo rzadko odnajduje się nowe źródła ze średniowiecza. A herb Wrocławia z zamku Lauf to właśnie takie źródło. Pokazuje jaką Wrocław miał pozycję - mówi mediewista dr Michał Kaczmarek.

Dlaczego w mieście nie zachował się ani jeden wizerunek tego herbu? Bo ówczesna rada miejska sprzeciwiła się, jak przypuszcza prof. Żerelik, woli cesarza Karola IV. Tego samego, który kazał wyryć herb w zamku Lauf. - Herb był narzucony z góry i dlatego został zbojkotowany. Ten, którego dziś używamy, wprowadzony w 1530 roku przez Habsburgów, był tak naprawdę pomysłem rajców wrocławskich. Odzwierciedlał ich aspiracje, nawiązując do tradycji królewskich herbów pięciopolowych, takich jakich używali węgierscy Korwinowie czy Jagiellonowie - opowiada Rościsław Żerelik.

W Encyklopedii Wrocławia pod hasłem "herb" widnieją tylko trzy rysunki: pięciopolowego herbu z czasów Habsburgów (dzisiaj używanego), herbu wprowadzonego przez hitlerowców i herbu PRL-owskiego.

·
Fortuna favet fortibus
2,919 Posts
Kurczę, bardzo ciekawa informacja! :)

·
jestem Ott'em tego czatu
Motel Polska
3,588 Posts
jacekq said:
Jakie jest źródło tej informacji?
Gazeta Wyborcza z tamtego roku, też kiedyś to czytałem. Ale ilustracji chyba żadnej nie ma...

1 - 20 of 27 Posts