SkyscraperCity Forum banner
1 - 17 of 17 Posts

·
Krakus rodowity
Registered User
Joined
·
5,776 Posts
Najgorzej to mają inżynierowie. Jakiś dupek zaprojektuje takiego dziwoląga, a potem oni biedni muszą się głowić jak to postawić, żeby stało i się nie rozpadło ;)

Świetny ten budynek, prawdziwe arcydzieło.
 

·
Я.
Joined
·
6,311 Posts
Mialem przyjemnosc byc w tym muzeum i oglądac je i pozwole sobie na 3 komentarze.

1) po pierwsze, muzeum zostalo umiejscowione w najbardziej obskurwiałej dzielnicy bilbao, w centrum jakichs magazynów i doków i w ten sposob dokonano magicznej rewitalizacji tego miejsca- to jest cos, czego w polsce nikt nie moze zrozumiec- ze dzieki architekturze mozna po prostu zrewitalizowac olbrzymi teren miasta! Teraz okolice Guggenheim Museum to salon- dopiero powstający- ale salon Bilbao..

2) Sam budynek, mimo iz fikuśny, zbudowany jest zgodnie z dewizą "Form Follows Function"- wsrod tych wszystkich zawirowan bryły budynku, nie ma niczego niepotrzebnego-= albo sala ma kształt wnetrza wieloryba, albo jest gdzies winda itp.

3) Wystawa muzeum jest po prostu genialna, i co roku inna. Moim zdaniem najlepsze muzeum sztuki nowoczesnej, jakie widziałem w Europie. Polecam:)
 

·
...
Joined
·
12,331 Posts
Muzemu Guggenheima w Bilbao

Z zewnątrz budowla przypomina plenerową rzeźbę z tytanowej blachy, wnętrze zaś jest utrzymane w jasnej tonacji beżowej kredy i białego gipsu. Muzeum usytuowano na miejscu starej fabryki, nad rzeką Nervion, tuż obok mostu Puenta de la Salve, który został wkomponowany w bryłę gmachu. Łukowe powierzchnie wnętrza tworzą monumentalne, sięgające 50 metrów w górę atrium, wokół którego na trzech poziomach rozmieszczone są galerie muzealne. Każda galeria została zaprojektowana w inny stylu. Największa z nich – Fish gallery, mająca 150 m długości i 30 m szerokości najlepiej świadczy o rozmachu całego przedsięwzięcia. Część budowli, zajmowana przez administrację, wyglądem przypomina wtopione w siebie kostki cukru, a mierzący 130 x 30 metrów i podobny do statku największy hall muzealny w Europie ma wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić największe wystawy sztuki światowej.

Inwestor: Solomon R. Guggenheim Fundation, Consorcio del Proyecto Guggenheim Bilbao

Architekt: Frank O. Ghery

Powierzchnia całkowita: 28 500 m2

Powierzchnia ekspozycyjna: 10 560 m2

Koszt inwestycji: 100 mln. dolarów
 

·
3D
Joined
·
7,305 Posts
O! Widze wszedzie inne dane. Na tyle to jednak ciekawe, ze koszt moglbyc przeliczany w roznych czasach z peset na dolce i kurs tez moze byc inny, ale az taka róznica... W pesetach kosztowalo 10 895 mln w dolcach prawie 60 mln. Pewny jednak nie jestem, dopuszczam taka mozliwosc jak blad w druku. Zreszta nie pierwszy raz spotykam sie z powaznymi bledami i pomylkami w róznych ksiazkach, nie wspominajac nic juz o gazetach.
 

·
3D
Joined
·
7,305 Posts
Jest jeszcze jedno male "ale". Sa 3 bariery: 1. Koszta 2. Wyobraznia architektów, czego w przypadku "rozmachu miedzynarodowego' obawiac sie raczej nie musimy, chociaz, mysle, ze paru polskch architektow, równiez dobrze projektuje. i 3. Jury.

Nie bedac optymista mozna zalozyc, ze inwestorzy, wladze, wplyna decydujaco na werdykt i jakis rewolucyjny obiekt, moze zostac z dyskwalifikowany. Nie pierwszy raz zdarza sie, ze ze rezygnuje sie z ideii, których wladze i inni nie sa do konca pewni, obawiajac sie efektow. Poprostu niektorzy boja sie ryzykowac. Mysle jednak, ze w tym przypadku tak nie bedzie.
 
1 - 17 of 17 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top