SkyscraperCity Forum banner
1 - 7 of 7 Posts

·
Registered
Joined
·
933 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Oto plon niedawnych wojaży

Stara Kastylia to w pewnym sensie kolebka państwowości Hiszpanii. Choć Rekonkwista zaczęła się od Asturii i Leonu to Stara Kastylia była pierwszym mocnym punktem oparcia chrzescijańskich władców w walce z Maurami.
Dlatego też jak sama nazwa wskazuje, obfituje w zamki i inne różnorodne dzieła obronne ze średniowiecza.

Jednym z cenniejszych, a może i najcenniejszym (jest na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO) zespołem zabytkowym tego typu jest Avila - w całości zachowane miejskie mury obronne z XI-XII w (pełny 2,5 km obwód).

Najładniej z oddali wyeksponowane są od strony szosy na Salamankę i mostu na rzece Adaja:Z bliska prezentują się jeszcze bardziej okazale:a jeszcze lepiej z korony murów. Wiedzie tędy trasa turystyczna, niestety nie całym obwodem.na drugim planie dwóch powyższych zdjęć widać budynek katedry w Avila, również włączony w system obronny miasta (takie to były czasy). Absyda kościoła pełniła jednocześnie funkcję potężnej baszty:

Avilę rozsławiła w świecie św. Teresa z Avila, jedna z najsłynniejszych postaci Kościoła Katolickiego, zakonnica (założycielka zgromadzenia karmelitanek bosych), mistyczka, ogłoszona przez Pawła VI doktorem Kościoła.

Nic dziwnego, że jeden z głównych placów miasta nosi jej imię:


Ponieważ Avila była waznym ośrodkiem monastycznym, zachowało się sporo obiektów takich jak pustelnie i klasztory, jak np.:Duża ilość wież, dzwonnic itp, oraz bliskośc w miarę podmokłych terenów powoduje, że charakterystycznym motywem w mieście (choć raczej nie wykorzystywanym dla kształtowania jego wizerunku) są wszechobecne bociany:

A tutaj fotki różne:

Niegdyś główny plac miasta (Plaza del Mercado Chico) czyli rynek, nadal w piatki pełniący swą funkcję. Budynek z flagami to Ayuntamiento czyli Ratuszokna i dachy ...

pałacyki..

kościoły:nowa zabudowa sasiadująca z zabytkową trzyma kontekst, czy to za murami:

czy w ich obrębie:A na koniec tej części fotorelacji taki sobie oto zaułek:Na razie to juz tyle. W następnej odsłonie zdjęcia z Segowii.
 

·
Registered
Joined
·
933 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
W pełni podzielam Wasz zachwyt północną Hiszpanią :)

Póki co ,zgodnie z zapowiedzią na razie Segowia, wpisana, podobnie jak Avila, na listę dziedzictwa kultury UNESCO.

Po drodze z dworca do akweduktu

kościół San Millan:

kościół św. KlemensaSegowia bez akweduktu byłaby jak Kraków bez Sukiennic. Miejscowa legenda głosi, że został zbudowany przez diabła. Archeolodzy natomiast, że przez Rzymian w okresie panowania cesarza Trajana.

Niektóre z poniższych ujęć będą podobne do tych z wątku kotabehemota, bo inaczej się nie da:to co budzi podziw dla starożytnych budowniczych(oprócz rozmachu przedsięwzięć hydroinżynieryjnych tego typu), to fakt, że kamienie nie są ze soba niczym spojone:

Idziemy dalejPałac hrabiego Alpuente (miał facet gust).Przenikające się elementy gotyckie i mozarabskie to znak firmowy kastylijskiej architektury późnego średniowieczaplac Medina del Campo, na nim pomnik Comuneros de Castilla:plac San Martinobok romański kościół św. Marcina:

a teraz segowiańska katedra (niestety robienie zdjęć wewnątrz zabronione) - przykład tzw. gotyku izabelińskiego, charakterystycznego dla czasów przełomu średniowiecza i renesansu.Przykłady tego kierunku architektury w dużej dawce pojawią się w części poświęconej Salamance.

widok z północnozachodniej części murów miejskich. W mniej więcej centralnej części - kościół Veracruz założony ponoć przez TemplariuszyAlkazarWidok na południowe mury miejskie. Segowia zachowała, podobnie jak Awila, pełny obwód murów obronnych,jednak są one nieznacznie młodsze i słabiej wyeksponowane bo w wielu miejscach "pooblepiane" dobudowanymi domkami. Np. takimi:i jeszcze bonus:

W następnym odcinku Salamanka.
 

·
Я.
Joined
·
6,311 Posts
Az mnie cisnie w dolku jak to ogladam:D Mam nadzieje,ze juz wkrotce bede mogl rowniez uzupelniac watek Moja Hiszpania:D
Swietnie ze piszesz troche o historii architektury - sredniowiecze w Kastylii to jeden z najbardziej burzliwych i zajebistych:D okresow w historii architektury europejskiej.

Czekam z niecierpliwoscia na zlota salamanke!
 

·
Registered
Joined
·
933 Posts
Discussion Starter · #7 · (Edited)
Dzięki za słowa uznania. Naprawdę warto odwiedzić te miejsca.

A teraz Panie i Panowie: Salamanka!

Plaza Mayor, uznawana za najpiękniejszy rynek Hiszpanii. Oczywiście, jak większość hiszpańskich rynków, otoczona zunifikowanymi (z wyjątkiem Ratusza) arkadami, tutaj wyjątkowo bogato zdobionymi.

Zydowska kamieniczka przy Rua Mayor. Pan, jak widać, niezbyt zainteresowany architekturą ;)Kościół Jezuitów i Dom z Muszlamidetal z muszlami (takie muszle były elementem herbu rodu Pimentel, włascicieli tego pałacu)jakaś uliczkaKatedraPortal główny

Uniwersytet w Salamance jest najstarszym uniwersytetem w Hiszpanii (starszy od Jagiellońskiego o jakieś 100 lat)

Fasadadziedziniecdawniej absolwenci, po zdaniu ostatnich egzaminów, malowali byczą krwią na murach swoje imię i logogram "victor":sale wykładowe i korytarze:

Kaplica uniwersyteckapo wyjściu z uniwerku włóczymy się trochę. Otoczenie placu Kolumba:

Kościół św Szczepana:Pozostałości murów miejskich

Kościół św. Jakuba.Most Rzymski. Jest symbolem Salamanki, elementem jej herbu.powoli pobyt w Salamance dobiega końca. Udajemy się z powrotem w kierunku katedryi Rua MayorI to w zasadzie koniec
 
1 - 7 of 7 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top