SkyscraperCity Forum banner

[Hristo Botev Stadium | Стадион "Христо Ботев"] 18 777 seats | U/C

1678587 Views 4683 Replies 286 Participants Last post by  Ilianski
Реконструкция на стадион "Ботев" (Колежа) - 4017 Пловдив, булевард "Източен" 10

Според разчетите строителството ще погълне близо 20 млн. лева, а стадионът трябва да бъде готов за експлоатация в края на 2014 година. Реконструкцията ще бъде извършена на четири етапа, първият започва от края на март 2012 г. и ще продължи четири месеца.

Първият етап се състои в подмяна на терена, който ще разполага с модерна дренажна система и отоплителна инсталация. Теренът ще бъде с размери 68x105 метра. Трибуна "Изток" също ще бъде ремонтирана, като под нея ще се намират съблекалня, стая за допинг и лекарски кабинет. По всяка вероятност новоизградената трибуна ще носи името на една от първите емблематични фигури на пловдивския клуб - Никола Щерев-Старика (Трибуна "Старика").

Вторият етап обхваща цялостна реконструкция на "Южен сектор" - ще се намира на 8 метра разстояние от терена, като по този начин ще се освободи място за паркинг.

Третият етап (аналогичен на втория) се отнася за сектор "Север".

Четвъртият етап засяга трибуна "Централна". Тя ще бъде преместена с 10 метра навътре от сегашното си положение. Подходът към ложите ще е от фасадата, която заедно с бюст-паметника на Христо Ботев, ще е единственият спомен, който остава от настоящия вид на стадиона.

След края на реконструкцията, "Колежа" ще разполага с 18000 седящи места, от които 120 ще бъдат ВИП. 80% от местата ще бъдат покрити. Паргингът ще побира 800 автомобила и 6 автобуса.

Помещенията под двете трибуни и двата сектора ще са на три нива. Те включват съблекални, медицински кабинети, зала за технически конференции, помещения за представителите на медиите, 4 спортни зали, музей, фен-магазин, санитарен възел, тераси и др.

Според последните промени по проекта представени на 5 март 2014 г.:

Козирката ще е цяла, но ще покрива 75% от местата.
Няма да има буферни зони. Секторът за гости ще е в източния ъгъл на "Южен сектор", като ще е отделен достатъчно добре за да няма буферни загуби на пространство. За гостуващите привърженици е предвиден отделен вход с каса и отделен паркинг, ограден и обезопасен.
Капацитет на съоръжението - 18,777 седящи места.
Паметникът на патрона на клуба ще се запази, ще бъде централно пред входа на фасадата на Централната трибуна.
Северният сектор, където ще е мястото за агитката на домакините, ще бъде декориран с цветни седалки, образуващи емблема с номер 12!

1 - 20 of 4684 Posts
Да да да да, колко радват тези снимки :) Кога е предвидено да бъде напълно завършен стадиона-след 4 етап ?
Говорише се, че всичко ще отнеме 2 години. Но трибуните засега не са почнати, и няма да се почнат докато не се даде стадиона на концесия на клуба. А по последни данни само изготвяне на документацията за това ще отнеме 5 месеца от сега. Тоест все още не се знае кога се почват трибуните и от там да сметнем кога ще е готов стадиона. По първоначален план първата трибуна, която щеше да се прави трябваше да се почне с парите от правителството (1 млн.), но нещата се промениха и тези пари ще бъдат използвани за да се закупят 18 000 седалки.
Чудесно включване, мерси за темата, жълтите сърца нямат търпение. Само да се прибера и да го оправят и няма как да не се посети :D
И локомотивските сърца се интересуват от този проект :nuts: Дано стане. Имаме нужда от качествени спортни съоръжения.
П.С. @dia, ще оправиш ли заглавието на темата? Както и на останалите теми в секцията (бълг. после англ.).
Чудесно включване, мерси за темата, жълтите сърца нямат търпение. Само да се прибера и да го оправят и няма как да не се посети :D
О не се и съмнявам, но ние трепкаме :lol:

Ще ги оправя, ама трябва да са обратното- първо английски, а после български. Така се бяхме разбрали преди сума ти време.
И локомотивските сърца се интересуват от този проект :nuts: Дано стане. Имаме нужда от качествени спортни съоръжения. В Пловдив живея на два метра от стадиона, така че ако има по-сериозно развитие ще има значителен снимков материал.

П.С. @dia, ще оправиш ли заглавието на темата? Както и на останалите теми в секцията (бълг. после англ.).
Радвам се, че и тук намирам ботевисти. Ето ви една класация, която ми попадна днес. Собственика на Ботев ПД е вторият най-влиятелен българин според Forbes. Хубаво е, че такъв човек инвестира в спорта и сбъдва мечтите на хиляди жърточерни фенове. А това, че е толкова състоятелен и успешен в бизнеса си е донякъде гарант, че проектите този път може и да се случат. Дано!

П.П.: Имам един въпрос. Ако сега сменят само тревната настилка, след няколко месеца като тръгнат да строят трибуните и другите части на стадиона няма ли тежките машини да я прецакат?
Да де и аз това имах предвид, ама от бързане..:bash: Не е ли по-добре [Hristo Botev Stadium] | Стадион Христо Ботев ?
О не се и съмнявам, но ние трепкаме :lol:

Ще ги оправя, ама трябва да са обратното- първо английски, а после български. Така се бяхме разбрали преди сума ти време.
Браво, браво! Дано се реализира по-бързо целият проект. Ще се радвам да видя това хубаво съоръжение готово и да мога да го посетя, когато играеме с Ботев. Тръпката ще е невероятна.:cheers:
Ай канарииииииииииииииии! :cheers:

След няколко месеца ще започнат да строят само Трибуна Изток. И то ще се бута само 1/3 от северната й страна (стария вход за гости), за да се направят отдолу съблекални. От другата част (2/3) ще се ползва насипа, който ще се укрепи, ще се направи по-стръмен и ще се изградят нови входове (общо 4 за ТИ) и разбира се ще се сложат новите седалки. Та предполагам, че тежките машини ще са от страната на ул. Варшава зад трибуната и няма да имат достъп до терена - Палийски в едно интервю каза, че като се издаде разрешителното за строеж движението по Варшава ще се спре.
Радвам се, че и тук намирам ботевисти. Ето ви една класация, която ми попадна днес. Собственика на Ботев ПД е вторият най-влиятелен българин според Forbes. Хубаво е, че такъв човек инвестира в спорта и сбъдва мечтите на хиляди жърточерни фенове. А това, че е толкова състоятелен и успешен в бизнеса си е донякъде гарант, че проектите този път може и да се случат. Дано!

П.П.: Имам един въпрос. Ако сега сменят само тревната настилка, след няколко месеца като тръгнат да строят трибуните и другите части на стадиона няма ли тежките машини да я прецакат?
Нормално е всеки пловдивчанин, независимо дали локомотивец или ботевист, да се радва на такива новини. Успех! :)
Напълно си прав за пълното име, не знам къде ми е главата в последно време :lol:
Да де и аз това имах предвид, ама от бързане..:bash: Не е ли по-добре [Hristo Botev Stadium] | Стадион Христо Ботев ?
А не е ли по-добре непълно име, вместо настоящото пълно име с недовършено заглавие - [Hristo Botev Stadium] reconstruction | Стадион "Христо Ботев" - реконстру :banana:

Като автор на темата точно това ми направи впечатление и затова избрах да го нарека кратко Стадион Ботев.
Напълно си прав за пълното име, не знам къде ми е главата в последно време :lol:
Към автора на темата - много хубаво си се сетил! Не изключвам потребители от Пловдив да се регистрират и пропишат тука само заради нея, хе-хе. Иначе дали е възможно в самото начало на темата да се посочат технически показатели и основни моменти от проекта - инвеститор, стойност на изпълнението, брой седалки, изпълнител/надзор, срок на завършване. Нещо като това и това особено :)
Супер готино, единствено се чудя толкова ли е сложно/скъпо да покрият и четирите ъгълчета...?
Страхотен проект. Дори не знаех, че се готви реконструкция на този стадион. Дано всичко се осъществи по план и според рендъра :)

Единствено припомням, че е забранено слагането на повече от 7 снимки в едно единствено мнение.
:banana: Колко бързо се действало с багера :banana:
1 - 20 of 4684 Posts