SkyscraperCity banner
1 - 20 of 48 Posts

·
Registered
1,987 Posts
Discussion Starter · #1 ·
In Croatia and other parts of former Yugoslavia, there are several remarkable chimneys, not to forget Trbovlje Chimney the tallest in Europe

For Croatia the tallest existing chimneys are according http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_tallest_structures_in_former_Yugoslavia

Plomin Power Station Chimney: 340 metres
TE Rijeka Chimney: 250 metres
Savica Power Plant Chimney: 202 metres
Trešnjevka Power Plant Chimney: 200 metres

The tallest demolished chimney in Croatia was that of Eurco in Bakar with 250 metres.

Which further chimneys taller than 200 metres exist or existed in Croatia?

·
Super Moderator
19,107 Posts
btw, zna li netko iz kojeg su razloga izgrađeni dimnjaci u zagrebu i to na tako maloj udaljenosti od centra?

dimnjaci su izgrađeni tamo negdje sredinom 70'ih, ali to je valjda jedini primjer u svijetu gradnje tako visokih dimnjaka de facto u centru grada.

okay, imaju i Beograd i Bratislava i Ljubljana isto dimnjake dosta blizu centru, ali niti su toliko visoki, niti toliko bodu u oči.

U Zapadnoj Europi to nije slučaj, nisam još vidio panoramu nekog zapadnog grada kojom dominira dimnjak.

Zašto pobogu kod nas, zašto? :bash:

·
Registered
1,787 Posts
btw, zna li netko iz kojeg su razloga izgrađeni dimnjaci u zagrebu i to na tako maloj udaljenosti od centra?

dimnjaci su izgrađeni tamo negdje sredinom 70'ih, ali to je valjda jedini primjer u svijetu gradnje tako visokih dimnjaka de facto u centru grada.

okay, imaju i Beograd i Bratislava i Ljubljana isto dimnjake dosta blizu centru, ali niti su toliko visoki, niti toliko bodu u oči.

U Zapadnoj Europi to nije slučaj, nisam još vidio panoramu nekog zapadnog grada kojom dominira dimnjak.

Kako nema u zapadnoj europi. U Njemačkoj u Rein-Ruhru svaki grad ima na desetke dimljaka što od toplana,termoelektrana,željezara itd. Vidi samo Essen koliko dimljaka ima http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7a/Essen_pan.jpg

·
Banned
105 Posts
Kako nema u zapadnoj europi. U Njemačkoj u Rein-Ruhru svaki grad ima na desetke dimljaka što od toplana,termoelektrana,željezara itd. Vidi samo Essen koliko dimljaka ima http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7a/Essen_pan.jpg
Ooo da, Essen, grad tako prirastao srcu mome. Voziš autocestom a u daljini vidiš predivne rashladne tornjeve termoelektrane :cheers:

Mi u Varaždinu nemamo nista super impresivno, ali je najviše što imamo (plus što je ovaj od cigle i dosta stariji od gore navedenih):

Varteksov dimnjak - 81m

·
Registered
155 Posts
Sisak
Viši mislim da je Inin i da je visok 207 m, a niži termoelektranin visok je 140m. Evo slika iz različitih kutova, a može se primijetiti i novo bojanje na višemu:

·
senior member
18,132 Posts

Kako da nema?
U tzv. Ruhrgebietu u Njemackoj u svakom gradu stoji hrpa dimnjaka

·
Registered
1,787 Posts
Ooo da, Essen, grad tako prirastao srcu mome. Voziš autocestom a u daljini vidiš predivne rashladne tornjeve termoelektrane :cheers:
Je i meni je prirastao srcu a još mi je i stari tu radio. Iz stana je ima pogled na ovog gorostasa koji je pripadao tvornici Trimet Aluminium AG udaljenoj manje od 2km na Bergeborbecku.

·
Registered
1,987 Posts
Discussion Starter · #18 ·

Compare the height of Plomin Power Station Building on the photograph above with the 340 metres tall chimney!
Then you will easily detect how tall the boiler house is! Approximately 100 metres!
I think, there are not so many highrise buildings of this height in Croatia!

·
Banned
105 Posts
Je i meni je prirastao srcu a još mi je i stari tu radio. Iz stana je ima pogled na ovog gorostasa koji je pripadao tvornici Trimet Aluminium AG udaljenoj manje od 2km na Bergeborbecku.
Ooo, ja imam rođake u Gerschedeu. Uvijek me veseli kad odem tamo za ljetnih praznika na par tjedana, pa se divim industrijskoj kulturi, ali i novoj post-industrijskoj epohi u kojoj Ruhrgebiet zasigurno prednjači. Od pruga i autocesta tamo se čovjeku zavrti u glavi. :lol:

·
De bona razguzi
2,654 Posts

Compare the height of Plomin Power Station Building on the photograph above with the 340 metres tall chimney!
Then you will easily detect how tall the boiler house is! Approximately 100 metres!
I think, there are not so many highrise buildings of this height in Croatia!
LOL in Zagreb there is no skyscraper taller than this boiler house, and probably in entire Croatia :lol:

1 - 20 of 48 Posts