Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 84 Posts

·
Registered
132 Posts
Po upadku komunizmu, władze lokalne Iławy najpierw sprywatyzowały Energetykę Cieplną w latach 90-ych, żeby teraz po tylu latach na nowo ją skomunalizować?
Perełka na skalę kraju!
Jaka opcja polityczna rządzi w Iławie? Czyżby lewicowy SLD?
Myślałem, że koszmary komunistycznych nacjonalizacji przemysłu i energetyki nigdy już nie wrócą...

:-D))
Czas pokaże ....

·
Registered
132 Posts

·
Registered
132 Posts
Byłem w weekend przez chwilę w Iławie i muszę przyznać, że to miasteczko robi super wrażenie. Widać rywalizacją z Ostrudą, ale Iława wygrywa w tym wyścigu. Powinni w tym mieście zrobić tylko coś z dworcem PKP bo przejeżdżając przez Iławę na widok stacji ma się wrażenie, że odwiedzamy straszną dziurę. Sam dworzec może nie jest zły, ale tereny PKP robią paskudne wrażenie. Całkowicie psuje to wizerunek miasta. Prawdę mówiąc dopóki nie odwiedziłem Iławy, wielokrotne przejeżdżanie przez tą stację tak mnie zniechęciło do Iławy, że nigdy nie miałem zamiaru tego miasta odwiedzić. Tylko przypadek sprawił, że mogłem zrewidować swoje poglądy.
Przecież trwa remont dworca :) chyba ,że chodzi Ci o dworzec Ilawa Miasto to faktycznie jest w stanie żenującym :down:

·
Registered
132 Posts
Iława: Pomieszczenia na dworcu do wynajęcia

PKP SA Oddział Dworce Kolejowe w Gdańsku rozpisał przetarg na wynajem pomieszczeń w budynku dworca kolejowego w Iławie.
Do wynajęcia jest łącznie 11 lokali o powierzchni od 9 do 350 m kw. oraz powierzchnia na parterze z przeznaczeniem na bankomat i skrytki bagażowe. Cena wywoławcza jednego metra kwadratowego lokali waha się od 1,7 zł w lokalu w piwnicy do 100 zł w lokalu na parterze.

Oferty należy składać do dnia 15 listopada 2011 r. do godz. 12.00 w siedzibie PKP SA Oddziału Dworce Kolejowe Rejon Dworców Kolejowych w Gdańsku. W razie ustalenia, że kilku oferentów zaoferowało te samą cenę przetarg kontynuowany będzie w formie licytacji.

zrodło : http://www.rynek-kolejowy.pl/28462/Ilawa_Pomieszczenia_na_dworcu_do_wynajecia.htm

·
Registered
132 Posts
jakiś dobry kebab? kiosk relay? bielizna i rajstopy? zapachniałoby dużym miastem, a tego typu rzeczy utrzymałyby się w Iławie. dobry węzeł komunikacyjny = dobry handel. kiedy oddają dworzec oficjalnie?
dobry kebab(nie żadna mielonka, tylko porządne mieso typu drob lub baranina ;) ehh marzenia hehe ) by był dobrym pomysłem , np w weekend czynny calodobowo, ;) ewnt. jakas dobra restauracja...
kiosk tez ,bo wiadomo , trzeba do pociagu cos kupic do poczytania :) itp

a co do oddania dworca to niby do konca roku ale pies go tam wie .....

·
Registered
132 Posts

·
Registered
132 Posts
Do dziś mam np. zdjęcia wykonane niedługo po wojnie, gdzie widać jeszcze wiele budynków, które później zniknęły. Widać nienaruszony neogotycki kościółek katolicki, który rozebrano, by wybudować drogę krajową (tę, która biegnie przed ratuszem), widać ogromne sterty cegieł przygotowane do wywiezienia (zapewne do Warszawy)
Jeśli masz możliwość zeskanować i wrzucić te fotki na forum , to było by miło :) z chęcią bym obejrzał (i pewnie nie tylko ja).

·
Registered
132 Posts
^^ to było do przewidzenia .... zbyt długo to trwało ,szkoda tylko ,że trzeba będzie czekać na jakieś godne firmy chcące zatrudnić dużą liczbę pracowników.

-----------------------

http://www.youtube.com/watch?v=2w7oxS3YQBo&context=C3a658abADOEgsToPDskJSTeH617awtNZi9miU6bE3

film z kamery na taśmy 8mm ( kamera miała 2 obiektywy, jeden którym sie patrzyło a drugi którym obraz padał na taśmę, dlatego obraz czasem jest jakby ucięty )

ZAPRASZAM DO OGLĄDANIA
ciekawy filmik , masz coś więcej ?

·
Registered
132 Posts
Znalazłem w swoim archiwum kilkanaście zdjęć powojennej Iławy i wrzuciłem je na MS SkyDrive (wcześniej próbowałem udostępnić na Picasa, ale się nie dało):

https://skydrive.live.com/redir.asp...79D1E786B3ACD748!104&authkey=!ALG6_nluc4xsoaY

Teraz powinno działać.

Najciekawsze jest zdjęcie nr 12 (dodatkowo wykadrowałem je, a także porównałem z mapą z 1753 r., gdzie jest szczegółowo zaznacza cała linia murów). Ze zdjecia wynika, że po wojnie ocała spora część murów obronnych - na zdjęciu widać dokładnie całą nienaruszoną linię fortyfikacji po stronie drugiej bramy miejskiej. Zawsze podświadomie wiedziałem, że wielkie kamienie narzutowe ułożone na trawniku przy zejściu ze Starego Miasta w kierunku grobli pomiędzy jeziorami są elementami fortyfikacji obronnych rozebranych po wojnie, ale nigdy nie miałem świadomości, że aż tyle zniszczono, aby zrobić miejsce dla tego bezsensownego blokowiska i pustego trawnika. Od starszych mieszkańców słyszałem opowieści, że przed wybudowaniem bloków w obrębie Starego Miasta było sporo pozostałości historycznych, ale nigdy nie sądziłem, że chodziło o mury miejskie z okresu średniowiecza. Dopiero te zdjęcia uświadomiły mi, że być może gdzieś tam pod ziemią są jeszcze fundamenty murów obronnych i bramy miejskiej... Na mapie z 1753 roku, której kopię mam w domu, widać wyraźnie kompletne fortyfikacje z basztami obronnymi i dwoma bramami. Ciekawe, ile z pozostałości średniowiecznego miasta istnieje jeszcze w ziemi... Niestety te cholerne bloki komunistyczne mają głębokie piwnice, więc pewnie sporo zniszczono w trakcie ich budowy. Ale jest szansa, że zachowały się gdzieś fundamenty murów obronnych, a także zabudowy, która kiedyś zajmowała cały środek Starego Miasta. Bo kiedyś to nie był taki wielki, pusty plac. Pośrodku znajdował się rząd kamienic, a przed 1706 r. był tam również ratusz miejski, który właśnie w tym roku spłonął doszczętnie wraz z resztą miasta. Gdyby zdjąć całą powierzchnię (okładzinę) z tego terenu, mogłoby się okazać, że jest sporo do zbadania i odkrycia, a przecież my właśnie potrzebujemy takich "rewelacji" i znalezisk do naszego planowanego muzeum. Najciekawsze rzeczy spoczywają jednak - podobno - na wzgórzu, gdzie jest zlokalizowany kościół gotycki. Tam najprawdopodobniej są nadal fundamenty dworu krzyżackiego i wiele innych pozostałości po kulturach osadniczych sprzed okresu chrześcijaństwa. Moim marzeniem jest zobaczyć w tym miejcu wykopaliska archeologiczne.
coś pięknego ! :cheers1: dzięki za foty .

·
Registered
132 Posts
dobre foty !:)

wczoraj przechodząc przez przejazd kolo białego kościoła widziałem że na jednym torze kolejowym trakcja zdjęta i stare słupy poburzone/wyrwane ...
widać ,że lada moment zabiorą się za jeden tor .:)

·
Registered
132 Posts
1. obiekty sportowe jak najbadziej - może np z myslą o najmłodszych - jakies nowoczesne place zabaw, drogi rowerowe miedzy miastowe z infrastrukturą(Ostróda, Malbork itp), skatepark
2. dach nad amfiteatrem
3. rewitalizacja Starego Miasta (zeby jakoś życiem tętniło po zmroku)
4. Drogi, drogi i jeszcze raz drogi
5. Kładka i zagospodarownie Wyspy (tylko w jakims ograniczonym zakresie (jaki rezerwat tam utworzyć??))
6. Przedłużyć aleję nad Iławką
7. Nie zpoamnieć o ludziach (Kapitał ludzki to tez inwestycja), to oni tu mieszkają, pracują itp
8. ISSE (strefa ekonomiczna - nie jestem pewien czy tu Unia ma jakies znaczenie)

to tak na szybko przelane z głowy
Potem pewnie jeszcze coś dopisze :)
tez się przyłączam do tych pogrubionych punktów i dodam od siebie :

- rewitalizacja starego młyna nad Iławką,
- więcej ścieżek pieszo-rowerowych,

i coś tam pewnie jeszcze by się znalazło...

1 - 20 of 84 Posts