SkyscraperCity banner

21 - 40 of 45 Posts

·
Registered
30 Posts
Venecija je sjajna, iako mi se nekad cini precijenjena, ali bih definitivno volio da je posjetim sto prije. Odlicne slike, u svakom slucaju. Poz

·
Registered
1,333 Posts
Odlicne fotke i dobra reportaza za sad. Nadam se da ima jos toga a dobro bi bilo i da napises neke subjektivne stavove. Meni je jako zanimljivo kako danas dobar dio naroda nije ni svjestan koliko je Venecija (tj. Mletacka Republika) bila bitan faktor kod nas (od Dalmacije, Bosne, Raske, Zete, itd.) i koliko je uticala na tadasnje dogadjaje na Balkanu. Bosanski plemici, banovi i kasnije kraljevi su uvozili oruzje i opremu od Mletaka a poslije i od Dubrovacke Republike, a danas su to samo popularni turisticki centri. Ko zna sta ce sve da bude za 100-200 godina.......

·
Registered
2,460 Posts
Discussion Starter #25
Prelepo, jedva cekam da vidim ta jezera, poput Garde :eek:kay:
Obišao sam samo jezero Garda. Razmišljao sam da odem i do jezera Komo ali nisam stigao.
...................................................................................................................................

- Lago di Garda je najveće jezero u Italiji.
- Zauzima površinu od 370 km2.
- Dužina jezera je 52 kilometra.

Jezero Garda je udaljeno oko 20 kilometara od Verone.

Do jezera sam došao auto putem iz pravca Verone (Vićence). Skrenuo sam prema mjestu Peschiera i nastavio prema Desenzanu. Peschiera je veoma lijepo mjesto ali se u njemu nisam zadržavao.

Išao sam putem uz južnu obalu jezera prema mjestu Desenzano, tamo sam našao parking i veliku plažu na kojoj sam proveo nekoliko sati. Evo nekoliko fotografija sa plaže i okoline.

·
Registered
2,460 Posts
Discussion Starter #29 (Edited)
Nakon kupanja na Gardi krenuli smo prema Veroni.

- Verona je grad sa oko 260.000 stanovnika (drugi po veličini u regiji Veneto poslije Venecije).

Zanimljivo je da nisam imao GPS u autu niti kartu svih ovih gradova ali sam se veoma lako snalazio. Putevi su veoma dobro obilježeni tako da sam lako nalazio put do centra grada i nazad do auto puta.

Došli smo autom do samog centra grada i tamo smo našli veliku javnu garažu koja je bila prilično skupa tako da sam nakon sat vremena pomjerio auto u neku zabačenu ulicu. Zanimljivo mi je i to što je cijena parkiranja 2 eura sat vremena, dva sata 4.5 eura a tri sata 7.5 eura, dakle umjesto da postoji popust na dužinu parkiranja oni povećavaju cijenu. Cijene parkiranja su prilično skupe a u većini ulica u užem dijelu grada je zabranjeno zadržavanje duže od 20 minuta ili pola sata.

Evo nekoliko fotografija iz centra grada:

·
Registered
2,460 Posts
Discussion Starter #30 (Edited)
Primjetio sam da je Verona dosta skuplja od Venecije, bar što se tiče ovih sitnica, suvenira, sokova i hrane na ulici. Grad je bio prepun turista tako da sam se jedva provlačio kroz ulice. Najveća je gužva kod Julijinog spomenika (u blizini trga Piazza dei Signori).

·
Registered
2,460 Posts
Discussion Starter #33 (Edited)
Jedna od najposjećenijih turističkih atrakcija u Veroni je Julijina kuća i čuveni balkon. Jedva sam ušao u dvorište ispred kuće koje je bilo prepuno turista. Ovo mjesto je odlično izreklamirano ali nikako ne zavredjuje toliku pažnju.

................................................................................................

·
Registered
2,460 Posts

·
Registered
2,460 Posts
21 - 40 of 45 Posts