Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 111 Posts

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Proslog vikenda sam posjetio ovu fantasticnu zemlju i ocarao se potpuno. Zemlja suosnivacica EU i NATO, prosperitetna i liberalna, povrsine samo 2500km2 sa 570 000 stanovnika. Glavni grad Luksemburg je izrastao na rijeci Alzette, i cine ga donji dio (u kanjonu) i gornji grad na platoima povise rijeke. Grad ima arhitekturu koja je UNESCO svjetska bastina. Nije to megapolis, ali svejedno je vrijedan posjete i onaj kome ne trebaju spektakli ce naci stosta za sebe u Luksemburgu (gradu i drzavi.)

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Putovanje za Luksemburg sam organizovao tri dana prije polaska (produzeni vikend kada je praznik u svim zemljama u okruzenju) tako da je bilo gusto za pronaci smjestaj i prijevoz a ne platiti bogatstvo. Kod smjestaja sam morao ipak platititi masnu tarifu, ali za transport sam napravio mali eksperiment i dobro sam prosao. Koristio sam platformu za dijeljenje prijevoza blablacar.

U oba pravca sam platio 75€ sto je sitnica u onosu na avion i voz u tom terminu. Putovanje se pokazalo kao zanimljivo, upoznavanje sasvim novih ljudi, razne diskusije i relativan komfor. Vozili smo se kroz CH, regije Alsace i Lorraine u Francuskoj i najzad usli u Luksemburg!

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #3 ·

zadnju etapu sam napravio vozom kada sam vec usao u Luksemburg i ubrzo stizem na zeljeznicku stanicu u prijestolnici.

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Luksemburg ima vlastite zeljeznice (CFL), ali kao sto se moze zamisliti, u tako maloj zemlji po prugama furaju vozovi svih susjednih zemalja. Za samo pet minuta na zeljeznickoj stanici i u njenoj blizini vidio sam vozove iz Francuske i Njemacke, lokomotivu iz Belgije, a Luksemburg je uvezan i u mrezu TGV vozova.

• Like
Reactions: Namibija

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Prvi dan boravka u Luksemburgu iskoristio sam da posjetim gradove Esch-sur-Alzette i Petange, a u prvom sam i prenocio. Na kraju boravka u ovoj zemlji nisam znam da li su ljepsi mala mjesta i gradovi ili sama prijestolnica, jer je sve uredjeno sa mnogo ljubavi za detalj i jednostavno nema nikakve mane.

• Like

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Esch-sur-Alzette

• Like

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Zeljeznicka stanica se polako renevria, dio po dio. Zeljeznice u Luksemburgu imaju dugu tradiciju. Ova zemlja je dugo imala jaku industriju celika, a sada se privreda oslanja na sirok spektar aktivnosti. Bankarski sektor jeste vazan, ali ne koliko se misli. Luksemburg ima izmedju ostalog i jako razvijenu poljoprivredu i vinarstvo.

• Like

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #8 ·

• Like

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #9 ·

• Like

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Luksemburg ima dosta visok standard i u statistikama kotira visoko kada su u pitanju dohoci, ali u razgovoru sa lokalcima saznajem da je nivo plata samo blago veci nego u Njemackoj, ocito tercijarni sektor napumpava statistike.

Cijene takodjer- blago vece nego u D, kako saznajem iz prve ruke, Luksemburg ima dosta efikasnu socijalnu politiku. Javni transport je jako pristupacan i cijenom i razvijenoscu infrastrukture. Jedino na sta se lokalci zale su visoke cijene nekretnina.

ocito su konsekventni u provodjenju zakona i pravila :applause:

• Like

·
Registered
11,664 Posts
:eek:kay:
(Opet) super reportaza....Blablacar mi bas izgleda nesto za tebe , koliko sam te dosad uspio skuzit ;) ....ovo je pozitivna kritika ;)

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #13 ·
@nestvaran

Hvala. Rado cu vas povesti u Barcelonu u augustu, i da bi kompletirao Benelux, u oktobru idemo u Amsterdam.
:discoduck:

@ramboamadeus

Hvala za (pozitivnu) kritiku. Blablacar je super za transfer do aerodroma ili putovanja do sat-dva, ali na duze relacije ovisi od toga s kim se vozis. Ako ti osoba pase ne osjetis vrijeme kako prolazi, u suprotnom se dosadjujes pomalo. Odlicna stvar za studente i ljude koji imaju vremena na pretek, jer su cijene jako niske.

• Like
Reactions: nestvaran

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #14 ·

• Like

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #15 ·

u Luksemburgu su postojali vatrogasni domovi kada u drugim dijelovima svijeta jos nisu bili izmislili vatru

• Like

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #17 ·

• Like

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #18 ·

• Like

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #19 ·

• Like

·
Banned
2,918 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Tri jezika su zvanicna, skoro svi govore Luksemburski koji je germanski jezik, zatim prakticno svi govore francuski, i dobar dio stanovnistva govori njemacki-ako ne kao maternji, onda kao nauceni jezik. Pluralizam je jaka odlika luksemburskog drustva.

hotel de ville- gradska uprava Esch-sur-Alzette

• Like
1 - 20 of 111 Posts