SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 41 Posts

·
Ewa
1,123 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
W ostatnim czasie przeglądnęłam chyba wszystkie tematy związane z Berlinem.
Rację maja ci, którzy piszą, że wciąż te same zdjęcia, te same miejsca, te same ujęcia... zmieniają się tylko pory roku, autorzy i modele aparatów ;)

Dlatego zastanawiam się, czy warto po raz kolejny wrzucać tu te same zdjęcia i jeszcze nie wiem, co zrobię. Wiem natomiast, ze dziś pokażę Wam dzielnicę, której jeszcze chyba tutaj nie było (jeśli była, to ją przeoczyłam), a do której trafiłam przez przypadek szukając noclegu - tą dzielnicą jest Pankow, zapraszam :)

Hotel, w którym się zatrzymaliśmy. Przez przypadek okazało się, że trafiliśmy idealnie z komunikacją - pod samym hotelem tramwaj, który dowoził nas z jedną przesiadką do początkowej stacji metra U2. Nie było to bez znaczenia, ponieważ po Berlinie poruszaliśmy się wyłącznie komunikacją miejską na tzw. "Berlin Welcome Card" - polecam! :)

Rzut oka z okna :)

Wyruszamy spacerkiem w stronę centrum Pankowa, mijając po drodze osiedla bloków, domków jednorodzinnych i kamienic

dziwny ten "blok"... taki jakiś niski ;)

Po drodze mijamy kawiarnię "Garbaty" - do dziś nie sprawdziłam, kim był ów Pan, a nazwisko wydało nam się takie swojskie... ;)

Pankow Kościół

W zasięgu wzroku mamy Ratusz, zbliżamy się do niego spacerkiem

Zdanie, które chyba każdy, nie tylko berlińczyk zna - autorem był Prezydent John Fitzgerald Kennedy

Czas szybko mija, zgłodnieliśmy, więc wolniutko wracamy...

Ech, gdybyśmy nie byli tacy zmęczeni... ;)

Teraz już prościutko z powrotem do Hotelu

Pankow nie zrobił na mnie jakiegoś szczególnego wrażenia, jednak cieszę się, że tu trafiłam. Wydaje mi się, że jest to taka dzielnica "sypialna", bardzo spokojna, wręcz senna i klimatem tkwiąca jeszcze trochę w dawnym DDR.
Stąd mieliśmy wspaniałą bazę wypadową do dalszego zwiedzania :)

·
Ewa
1,123 Posts
Discussion Starter · #6 ·
W któryś z pochmurnych dni postanowiliśmy wybrać się na Stadion Olimpijski.

Info ze stronki stadiony.net:
Obiekt ten został oddany do użytku na Igrzyska Olimpijskie w 1936 roku, jednak jego początki sięgają czasów przed I Wojną Światową. 8 czerwca 1913 roku, dokładnie w miejscu dzisiejszego Stadionu Olimpijskiego, został otwarty Stadion Niemiecki(Das Deutsche Stadion). Mogący pomieścić 64 tysiące widzów stadion, zbudowany według projektu architekta Otto Marcha, miał stać się główną areną planowanych na 1916 rok Igrzysk Olimpijskich w Berlinie. Z powodu wybuchu wojny Igrzyska się jednak nie odbyły. Jednak dokładnie 20 lat później Berlin stał się miastem olimpijskim.
Budowa Stadionu Olimpijskiego rozpoczęła się w marcu 1934 roku od rozbiórki Stadionu Niemieckiego. Stadion Olimpijski został zaprojektowany przez Wernera Marcha - syna twórcy poprzedniego obiektu. Początkowo organizatorzy Igrzysk nie planowali budowy nowego stadionu, jednak w październiku 1933 roku wódz III Rzeszy Adolf Hitler wydał decyzję o budowie całkiem nowego, mogącego pomieścić 100 tysięcy widzów obiektu. Inauguracja Stadionu Olimpijskiego miała miejsce w dniu rozpoczęcia Igrzysk - 1 sierpnia 1936 roku. W tym dniu, w obecności 91 359 widzów, otwarcia igrzysk dokonał Adolf Hitler. Warto wspomnieć o pochodzącym z tamtych lat rekordzie frekwencji na Stadionie Olimpijskim: 20 czerwca 1937 roku 101 tysięcy widzów obserwowało finał piłkarskich Mistrzostw Niemiec (Schalke 04 Gelsenkirchen - 1.FC Nürnberg 2:0).
II Wojna Światowa oszczędziła największy berliński stadion. Choć w pobliżu toczyły się ciężkie walki, sam obiekt ucierpiał jedynie w niewielkim stopniu i bezpośrednio po wojnie służył jako kwatera brytyjskich wojsk okupacyjnych. W 1966 roku stadion otrzymał sztuczne oświetlenie zamontowane na czterech masztach o wysokości 88 metrów. W czasie piłkarskich Mistrzostw Świata w 1974 roku w Berlinie rozegrano trzy mecze. Specjalnie na ten turniej Stadion Olimpijski został częściowo zadaszony, ponadto część drewnianych ławek została zastąpiona przez siedzenia z tworzywa sztucznego. Od 1974 roku Stadion Olimpijski miał pojemność 76 tysięcy osób, 26 tysięcy miejsc posiadało zadaszenie.
To tyle tytułem wprowadzenia, zobaczmy Stadion :)

W oddali „majaczy” wieża radiowa Funkturm

Mimo deszczowej pogody na pobliskim basenie odbywają się zajęcia

Te lampiony w kształcie pochodni są motywem przewodnim w całym obiekcie, wygląda to bardzo fajnie w połączeniu z surowym kamieniem

Dookoła stadionu wydzielone miejsca dla osób na wózkach inwalidzkich – tam potrafią zadbać o niepełnosprawnych, mam nadzieję, że na przebudowywanym obecnie w moim mieście Stadionie Śląskim również normą będą takie miejsca

W tej części obiektu znajdują się tablice pamiątkowe z budowniczymi (architektami) Stadionu, płyty upamiętniające zwycięzców Olimpiady w 1936 r, a w centralnym miejscu mieści się znicz olimpijski

W 1936 r. w Bochum odlano dzwon na Olimpiadę w Berlinie.
Wisiał on aż do 1947 r. na wieży, jednak w wyniku eksplozji wieża została zniszczona, a dzwon spadł

Dla porównania zdjęcie (z wikipedii) z 1936 roku:

·
Administrator
40,943 Posts
Piękny ten stadion!

·
Ewa
1,123 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Dziękuję za wszystkie dotychczasowe komentarze :)

Wiem, że jest tu masa sympatyków Berlina, a także ludzi mieszkających w tym pięknym mieście i wiem, że macie ogromną wiedzę dotyczącą Berlina. Jeśli możecie, to podzielcie się tą wiedzą i dorzućcie proszę garść faktów i ciekawostek do tego wątku, będzie mi bardzo miło :)

Pozdrawiam serdecznie :)

·
Ewa
1,123 Posts
Discussion Starter · #11 ·
”MisiooZG” said:
PS Mam nadzieję, że ten wątek nie umrze jak poprzedni berliński
Pewnie kiedyś umrze… zdjęć mam sporo, ale te „nieznane” w końcu się wyczerpią, a te „znane” – nie wiem, czy jest sens wrzucać ;)
Ale nie martw się, MisiooZG, przyjdą następni zauroczeni Berlinem i napiszą nowe wątki, wkleją swoje zdjęcia… będzie dobrze! :)

Wrzucając tu zdjęcia staram się dodawać takie, których na tym forum jeszcze nie było lub było niewiele (jak w przypadku Stadionu).

Dziś chciałabym Wam pokazać coś, czego chyba właśnie nie było ;)
Otóż na ostatniej kondygnacji Alexy mieści się cudowny świat miniatury – Loxx Miniatur Welten Berlin.
Wchodząc do tego świata najpierw przechodzimy przez sklep dla majsterkowiczów, w którym znajduje się chyba wszystko począwszy od modeli samochodów, kolejek, samolotów, miniatur ludzi i zwierząt, torów, znaków, sztucznych jezior, roślin, drzew, materiały typu sklejki, kleje, papier… no dosłownie wszystko!
Następnie wchodzimy do wielkiej sali, pośrodku której znajduje się ogromna makieta.
To, co zwraca uwagę to fakt, że po boku sali znajduje się pracownia, w której pracownicy „na żywo” wykonywali kolejne części makiety, malowali coś, doglądali i pilnowali, by wszystko działało prawidłowo, a kiedy coś wymagało interwencji, naprawiali to od ręki.
Taki bieżący nadzór jest jak najbardziej wskazany, ponieważ… makieta żyje :) Pomijam już fakt, że cyklicznie zmieniają się pory dnia i nagle wszystko przygasa, włączają latarnie uliczne, kolorowe reklamy, w budynkach zapalają się światła, a Berlin zaczyna tętnić nocnym życiem, ale to, co nadaje temu miejscu dodatkowego smaczku to to, że fragmenty makiety są ruchome! A więc pociągi jeżdżą, samochody się poruszają, a nawet na pobliskim lotnisku samoloty startują i lądują! :)

Kiedy byliśmy tam w sierpniu 2008 r. Berlin w miniaturze wyglądał tak, jak przedstawię to w czterech częściach poniżej: widoki ogólne, zbliżenia, lotnisko i projekty.

Zapraszam do oglądania :)

cdn...

·
Ewa
1,123 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Po chwilowym problemie z transferem na moim koncie powracam :)

Przyglądając się bliżej możemy dostrzec różne szczegóły, czasem nawet humorystyczne, jak np. krowa sikająca jak pies, gość, który był na tyle nieuważny, że zsunął się z makiety, czy parka zabawiająca się na parkingu na masce samochodu ;)
A poza tym normalne, zwyczajne życie: robotnicy naprawiający dach, ludzie stojący na przystanku, pracujący na budowie, grający w tenisa, odwiedzający bliskich na cmentarzu, bawiących się na koncercie czy nawet główną atrakcję ZOO – misia Knuta :)

Koszary wojskowe

Naprawa dachu

Parka na masce :D

Ekipa telewizyjna i miś Knut

Rowerzysta „dostał” otwieranymi drzwiami samochodu ;)

Wyścig kolarski

Krowa sikająca jak pies :D

Mały wypadek przez nieuwagę ;)

Turniej rycerski

Ćwiczenia strażackie

Studio filmowe

Mecz siatkówki

Jakaś budowa

Mecz tenisa

Kiedy przygasa światło i robi się ciemno, na grobach zapalają się znicze

Jakiś koncert :)

Wypadek samochodowy

Prawda, że pomysłowo zrobione? :)

cdn…

·
Ewa
1,123 Posts
Discussion Starter · #14 ·
W sierpniu 2008 r. widać było prace nad Bramą Brandenburską i Reichstagiem.
Dopiero później sobie uświadomiłam, jak wielu części Berlina jeszcze brakuje na makiecie (Plac Poczdamski, Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma, Pałac Charlotty, Messe, Olimpia Stadion, nowy Dworzec czy choćby wcześniej wspomniane – czyli jakby cała zachodnia część od Bramy Brandenburskiej).

Znalazłam na YouTube filmik z października ubiegłego roku i widzę, że „tereny” pod te obiekty już stoją, a nawet Reichstag, Brama, czy budynki na terenach kanclerskich już są.
Z przyjemnością zajrzę tu podczas następnej wizyty w Berlinie, by na własne oczy sprawdzić, ile Berlina „doszło” :)

To tyle z Loxxa :)
Może ktoś ma zdjęcia z tymi nowymi obiektami? bardzo proszę, wklejcie je tutaj :)

G

·
Swietne fotki! Nie czesto prezentuje sie tutaj zdjecia wschodniej czesci miasta. Osobiscie tez mieszkam na ex-DDR stronie miasta i ona mi sie po prostu bardziej podoba.No i jak juz tu wspomniana zdjec Berlina nigdy nie jest za duzo ;)

·
Ewa
1,123 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Widzę, że nikt nie chce napisać tego ostatniego posta na stronie, więc dłużej nie czekam.

Tuż obok wieży telewizyjnej, w sąsiedztwie Alexanderplatz, nieomal „za ścianą” znajdują się ruiny Kościoła Franciszkanów, którego początki datują się na 1250 r. Był to Kościół Klasztorny w stylu wczesnego gotyku
Podczas II Wojny Światowej, 3 kwietnia 1945 r. Kościół został zniszczony.
Po 1950 roku usunięto resztki ruin i stopniowo oczyszczono teren wokół budowli oraz zaprojektowano tereny zielone. Po dalszej renowacji w latach 2003-2004 miejsce to obecnie jest wykorzystywane do różnego rodzaju wystaw, przedstawień teatralnych i koncertów.

1 - 20 of 41 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.