Skyscraper City Forum banner
3561 - 3580 of 6405 Posts

·
Registered
1,812 Posts
Variantele luate la bani marunti:
-Tarom si Wizz au avioanele full;
-IAS nu are fata de Iberia;
-Ryanair face frisoane cand aude de taxe/pax de 17 euro.

Cine ar mai ramane in discutii pt MAD?

·
Registered
734 Posts
Bine, era clar ca e vorba de Blue Air, doar ca de cele mai multe ori cine raspunde la intrebari din partea aeroportului se fereste sa zica nume de companii, de asta ma gandesc ca un anunt e destul de aproape. Ma gandesc ca ar mai putea fi anuntate si alte destinatii.

·
Registered
4,055 Posts
:lol: Scuze, dar amintirea de THY in cazul unei asemenea rute interne mi se pare amuzanta. IAS-TSR e o petarda....
Era un simplu exemplu ca se practica (chiar si pe distante mai mici), inclusiv cu 320/737.

Pentru IAS-TSR, KRP ar avea niste date concrete (ptr. perioada respectiva). Din cate stiu, se vehiculau la un moment dat niste cifre, de unde reiesea ca pe intern vindeau in medie cam 15-20 locuri/segment, la preturile lor ("frumusele").
O piata si un potential exista (si va exista, indiferent de cate autostrazi :) se vor construi intre Iasi si Timisoara), e cert; acum, cum reusesti (si daca merita) s-o fructifici, piata respectiva, s-o dezvolti, in ce conditii si cu ce pret, astea sunt alte discutii.

In principiu e posibil ceva de genul:
IAS-TSR-extern-TSR-extern-TSR-IAS
sau
IAS-TSR-extern-TSR-IAS-extern-IAS
Da, model KRP (in speta, din ultima lor perioada de operare).

·
Registered
871 Posts
Bine, era clar ca e vorba de Blue Air, doar ca de cele mai multe ori cine raspunde la intrebari din partea aeroportului se fereste sa zica nume de companii, de asta ma gandesc ca un anunt e destul de aproape. Ma gandesc ca ar mai putea fi anuntate si alte destinatii.
Pai si BlueAir tine MAD atat pe BCM si pe IAS? Sau asteapta sa vada daca prinde mai intai si in ce cantitate la Bacau si daca nu e ok incearca si la Iasi?
Pt ca la cat sunt de aproape orasele astea, oamenii vin cu masina indiferent de unde ar decola, deci incarcarea ar fi solida.

·
Registered
734 Posts
Da, bine punctat. M-am uitat acum si preturile pe BCM - MAD sunt destul de mici, chiar si in august se mai gasesc bilete dus intors la ~500LEI/PERS. In aceeasi perioada pe IAS-BCN preturile fiind sensibil mai mari. Bine asta e si datorita agentiilor de turism ce au inceput sa promoveze Costa Blanca pentru perioada de vara.

Aeroportul Bacau nu trebuia sa intre in reparatii?

·
Registered
3,828 Posts
In principiu e posibil ceva de genul:
IAS-TSR-extern-TSR-extern-TSR-IAS
sau
IAS-TSR-extern-TSR-IAS-extern-IAS
Probabil ca asa va fi. Dar nu m-am gandit invers. TSR-IAS-extern-IAS-extern-IAS-TSR. Singura companie care putea face asemenea manevra e RYR si ar fi o puternica lovitura sub centura pentru TSR. De aceea sansele ca aceasta varianta sa fie cea reala sunt infime.

·
Registered
1,812 Posts
Sunt nevoiti sa o faca. Dupa ce WZZ si-a facut baza, BMS a priceput ca daca nu lanseaza ei curse, o va face concurenta. Si inca sunt destule rute posibile din IAS, destinatii care nu sunt servite din BCM si KIV. Programul celor 2 aeronave e mai mult decit lejer, asa ca spatiu ar fi cu o reasezare a orarului. Dincolo de asta, ar fi de preferat sa profite de vara

·
Registered
1,812 Posts
E destul de greu sa implementezi marirea T2+ unificarea cu T3 sub trafic.
Problema e ca trebuie sa maresti capacitatea de prelucrare atat pt traficul intern cat si pt traficul extern, adica in T2+T3 unificat trebuie sa reorganizezi fluxurile si implicit o noua recompartimentare.
La ora actuala, pe intern ai avea nevoie de ~200pax/ora de varf, iar pe extern 4*150-160pax = 600-650pax/ora de varf.

·
Registered
23 Posts
Mizez pe transformarea în realitate a unei curse Iași - Timișoara în vară sau toamnă. Ne gândim şi la o cursă Iaşi - Cluj. În lipsa autostrăzii, aceste curse vor fi legătura noastră directă cu vestul țării.
Până la sfârşitul anului vom avea o cursă operaţională spre Madrid.
Numărul-ţintă de pasageri pe 2016 este de 850.000, de la estimarea precedentă, de 700.000.
Proiectul de buget din acest an este primul în care la capitolul „venituri din subvenţii“ nu este trecută nicio sumă, Aeroportul urmând să se bazeze în funcţionare exclusiv pe veniturile proprii.
Marius Bodea pe Facebook.

·
Registered
4,055 Posts
E destul de greu sa implementezi marirea T2+ unificarea cu T3 sub trafic....
De bine, de rau, s-ar mai putea folosi si de T1, daca va fi cazul in timpul lucrarilor. Problema e ca deocamdata sumele din buget sunt doar pentru SF; lucrarea propriu-zisa ramane, ipotetic, pentru viitor (desi, ar trebui facuta cat mai repede posibil). Problema (principala), in acest caz, e gasirea sursei de finantare (cu atat mai mult, mentinerea taxei de dezvoltare ramanand de actualitate).

·
Registered
57 Posts
Chiar și în urma unei extinderi/măriri a celor doua terminale s-ar ajunge la un maxim de 7-8000 mp (în cel mai optimist mod). Ar fi tot insuficient. Doar dacă exista posibilitatea de extindere pe verticala, însă nu cred ca poate fi luat în considerare aceasta varianta.

·
Registered
1,812 Posts
Problema e ca deocamdata sumele din buget sunt doar pentru SF; lucrarea propriu-zisa ramane, ipotetic, pentru viitor
Veniturile sunt subevaluate in mod grosolan. Vad ceva de genul +20% fata de 2015 in conditiile in care traficul se va dubla (cel putin). Imposibil matematic decit daca reduci taxele de aeroport. Vor face rectificari pe parcursul anului

·
Registered
407 Posts
In urma discutiilor pe care le-am avut in ultima perioada cu diferite persoane, din diferite functii, voi imparti informatiile pe care le detin in 3 categorii: informatii sigure, posibile, zvonuri/banuieli/dorinte de ale IAS Airport

Blue Air
Sigur:
1. Blue Air va opera IAS-TSR din aprilie daca se reuseste (asta se doreste acum), daca nu din iunie cel tarziu.
2. IAS-TSR va fi operat 4/7
3. Blue Air e foarte multumita de traficul de pasageri de pe extern, drept urmare va adauga inca o cursa la pranz pe relatia IAS-OTP, dar inca nu se stie o data, ci doar ca va fi de L-V adica 5/7.
4. Blue va inaugura Madrid in vara, doar in caz extrem in toamna.
5. Blue Air mai are pregatite ceva surprize pt Iasi, dar deja nu mai pot detalia.
6. IAS-CND nu este o prioritate pt Blue, drept urmare nu se are in plan o astfel de cursa pentru 2016, poate 2017.
7. Blue nu va avea baza la TSR, va mentine baza de la BCM, dar vrea sa cresca mult pe IAS, vor in 2017 - 400.000 pasageri doar ai lor.

Posibil:
1. IAS-TSR se doreste a fi operat 6/7
2. Blue Air doreste sa opereze si IAS-CLJ din toamna.

Zvonuri/banuieli/dorinte de ale IAS Airport:
1. Se doreste sa se opereze si IAS-CND si asta ar fi cam ultima cursa interna care ar mai avea sens.
2. Se doreste ca pana in 2017, Blue sa aiba 10 curse externe de la IAS si 3 interne.

Tarom
Sigur:
1. Zborurile de la IAS-OTP merg foarte bine, se va renunta/reduce capacitatea pe anumite rute pe extern, iar altele vor creste (se stie deja si ati si observat majoritatea Luton, Muc sunt 3/7 din vara).
2. Amsterdam va fi inaugurat in vara.
3. De Istanbul cu c/s nu se stie inca nimic concret.
4. Tarom va pregati si ea o surpriza pe extern (nu o stiu deci nu ma intrebati)

In legatura cu planurile Tarom pe IAS e foarte mult mister, ori ce ai intreba ti se zambeste si te pune sa treci la urmatoarea intrebare, e si de inteles oarecum avand in vedere competitia de la IAS.

Wizz Air
Sigur:
1. Cursele merg bine mai putin Roma si Bologna.

Posibil:
1. In 2017 se doreste inaugurarea inca a 5 curse si cresterea frecventelor pe anumite destinatii, posibil o a 2 aeronava in 2018

Ryanair:
1. Anul asta isi va inaugura bazele de la TSR, OTP, anul viitor va urma IAS si inca un oras, nu mi s-a dat un nume, doar ca mi s-a garantat ca nu BCM sau SCV.
2. Vor fi 6 aeroporturi in prima faza. Daca merg bine dupa X ani se va incerca mai mult.
3. Nu se stie inca spre ce destinatii va zbura sau daca va opera si intern, ei analizand ambele piete.

·
Registered
407 Posts
Chiar și în urma unei extinderi/măriri a celor doua terminale s-ar ajunge la un maxim de 7-8000 mp (în cel mai optimist mod). Ar fi tot insuficient. Doar dacă exista posibilitatea de extindere pe verticala, însă nu cred ca poate fi luat în considerare aceasta varianta.
Anul acesta se va incepe extinderea. Noul terminal va avea 7.100 mp.

·
Registered
23 Posts
Wizz Air
Sigur:
1. Cursele merg bine mai putin Roma si Bologna.

Aceste curse nu au început operarea încă, din câte știu fără a verifica. Vom vedea.

·
Registered
407 Posts
Probabil rezervarile
Ma refeream la rezervari. Exprimarea mea nu a fost suficient de clara. Scuze! :D

LE: Surprinzator dar rezervarile pt Luton, cel putin in perioada iunie-septembrie merg foarte bine la toate cele 3 companii. Cei de la aeroport se asteapta in perioada de varf la aproximativ 3.270 pasageri pe saptamana pt Luton (ambele segmente/13 zboruri pe saptamana).

·
Registered
2,678 Posts
Imi pare rau sa fiu eu cel care strica o parte din entuziasm, insa cel putin IAS-AMS nu are nicio sansa sa fie operat la vara. Programul aeronavei este full si nu exista nici sloturi convenabile pe AMS. Sa vedem din octombrie daca se aliniaza astrele...

3561 - 3580 of 6405 Posts