Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 1581 Posts

·
Escapee
1,602 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Am "amenintat" cu acest thread, iata-l. Aici vom pune propunerile noastre pentru Iasi si Zona Metropolitana, ideile noastre in ce priveste traficul, infrastructura, constructiile, si vom dezbate acele idei si propuneri.

·
Escapee
1,602 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Incep eu cu marea problema numita intersectia din Podu ros. Am imaginat doua variante. Prima varianta este aceasta:

Aici am luat proiectul Primariei de a construi pasajul subteran pe Splai Bahlui si am introdus si liniile de tramvai in acest pasaj. Deasupra, tramvaiul va face giratoriul la fel ca masinile, dupa modelul Podul de piatra.
Prin pasaj ar urma sa fie o singura banda auto, pe sensul Cantemir-BRD.
Ca si minus la acest proiect ar fi traficul relativ mic pe care l-ar devia prin pasaj.
A doua varianta, mai costisitoare, ar fi aceasta:

Pasaj subteran intre Nicolina si BCR, pe sub Bahlui. Se poate realiza acum, odata cu lucrarile ce se desfasoara pe Bahlui si odata cu santierul ce se va deschide pentru schimbarea liniilor intre BCR-CUG. Este mai scump, mai complex, dar va scapa Intersectia de numarul mare de masini ce merg pe directia Nicolina-Podu ros- Centru.

Astept pareri! :cheers:

·
Registered
1,725 Posts
Gasirea unui investitor care sa refaca exteriorul Hotelului Continental asa cum era inainte de comunism, devenind din hotel de ** unul de *** sau ****.
Consolidarea si reabilitarea caselor istorice de pe str. Cuza Voda, 14 dec 1918 etc.
Reducerea dimensiunilor curtii Man. Trei Ierarhi in partea dreapta si pavarea zonei incat sa se poata circula pe la esplanada Bisericii Catolice, iesind inapoi la Mitropolie.
Taierea copacilor care reduc vizibilitatea cladirilor istorice

La Palas – revopsirea alucobondului in alte culori decat auriu, portocaliu etc mai spre gri , culori mai sobre. Un facelift pt. multiplex care arata ca o chinezarie de plastic aurie.
Extinderea zonei de cladiri moderne si in fata Salii Polivalente si de cealalta parte a strazii Palat.
Demolarea benzinariilor de pe str. Sf. Lazar si construirea de cladiri moderne in loc
Imbracarea Hotelului Moldova si a Teatrului Luceafarul in alucobond. La fel si BCR Podu Ros si eventual Tribunalul
Dotarea pasajului din Piata Unirii cu scari rulante

Finalizarea pasajului Cantemir (asta se va intampla oricum dar sa se grabeasca :D )
Schimbarea bordurilor de la insulele cu flori de pe Bd. Cantemir, degeaba se tot cheltuie din buget pt. schimbat florile de n ori pe an, tot rau arata cata vreme bordurile sunt praf si pulbere...
Pastrarea cladirilor vechi cu exterior din caramida si arhitectura interesanta de la Nicolina SA pe care le-am mentionat aici http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=90465920#post90465920 . Schimbarea destinatiei – supermarket, restaurante etc si integrarea in proiectul imobiliar.

Pe termen lung - reconstruirea Caselor Motas si a cladirilor de pe strada Lapusneanu asa cum erau inainte de razboi si cum se vad aici http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=ojxEnUUOKf4#t=479s , inclusiv prin exproprieri si demolari. Interesul unui oras intreg e mai presus decat al locatarilor din zona. Pt. a avea o identitate la nivel european si pt. a aduce turisti, Iasul are nevoie de strada Lapusneanu asa cum arata ea odata.
Peretele dinspre Piata Unirii al Caselor Motas ar putea fi reconstruit in stil hollywoodian si fara demolarea blocului, inainte Piata Unirii era mai mica.
http://graphics8.nytimes.com/images/2007/11/29/nyregion/29pearl.1.large.jpg

Si la intrarea pe str. Lapusneanu ar putea fi construit asa ceva (cladirile J. Ermacov etc) fara demolarea blocului de langa Hotelul Traian. In schimb blocul cu anticariat la parter si Cinema Republica ar trebui demolate pt. a face loc cladirilor vechi. la fel si noul sediu al Romtelecom. Cinema Tineretului inca poate fi transformat inapoi in Beraria Bragadiru.

Reconstruirea Jockey Club in partea de jos a Parcului Voievozilor

Tot pe termen lung – modificarea exteriorului blocurilor pt. a nu mai arata ca niste paralelipipede. Chiar si varuite tot rau arata. Asa cum in Hellersdorf s-au transformat total blocuri comuniste, poate candva se va intampla asta si in Iasi

Demolarea blocului de la Casa Cartii si a ultimului etaj de la turnul Palas :)

Amenajarea unui fel de belvedere pe dealul Galata
Cand vor fi bani, revopsirea parcului de tramvaie in aceeasi culoare.

Si mai am o viziune (de fapt e audio) care se cheama liniste :) , fara reclame tembele repetate la infinit, fara slujbe in strada, fara nebuni in delir la Mitropolie :)

·
Extended Holiday
3,001 Posts
Piata Unirii

O propunere mai veche de-a mea, pentru anul 2050 :lol:

• Liniile de tramvai raman la suprafata
  • Doua benzi auto vor trece pe sub piata
  • De o parte si de alta cate un parking subteran (nicio masina parcata la suprafata)
  • Aria pietei va deveni dubla, iar pe marginile dinspre Sud si Est (langa blocuri) plantati copaci si montate terase

·
Escapee
1,602 Posts
Discussion Starter · #6 ·
La blocul comunist de vizavi de Traian eu as propune o varianta mai "economica" decat demolarea si reconstruirea. Ar merge aici o fatada falsa care sa imite Hotel Europa si casele Motas. Deasupra nivelului doi sa fie aplicat un perete de sticla, cum se vede la unele restaurari in Bucuresti. La fel se poate face si la Blocurile de pe esplanada intre Piata Unirii si Independentei, de asemenea o schimbare de fatada se poate si la Cinema Republica. Se iese mai ieftin si nu mai e nevoie de relocari, mai ales ca pentru asta ar fi nevoie de legislatie noua, astfel incat sa poti da afara proprietarul din propria casa.

·
Basarabia e Romania
18,442 Posts

·
Registered
1,725 Posts
La blocul comunist de vizavi de Traian eu as propune o varianta mai "economica" decat demolarea si reconstruirea. Ar merge aici o fatada falsa care sa imite Hotel Europa si casele Motas. Deasupra nivelului doi sa fie aplicat un perete de sticla, cum se vede la unele restaurari in Bucuresti. La fel se poate face si la Blocurile de pe esplanada intre Piata Unirii si Independentei, de asemenea o schimbare de fatada se poate si la Cinema Republica. Se iese mai ieftin si nu mai e nevoie de relocari, mai ales ca pentru asta ar fi nevoie de legislatie noua, astfel incat sa poti da afara proprietarul din propria casa.
Nu stiu daca ar arata bine o fatada falsa dar azi trecand pe acolo mi-a venit o idee: asa cum au fost proiectii pe Hotelul Traian, dupa ce se termina reabilitarea fatadei sa se monteze proiectoare si in fiecare seara intre anumite ore sa fie proiectate pe tencuiala blocurilor si pe Hotelul Continental imaginile caselor Motas si vechiului Hotel Continental (se poate face evitand geamurile) . ar fi o solutie ieftina, simpla, reversibila si de efect, zona seara ar recapata ceva din farmecul de alta data. Un proiector - 2 ar veni montate in piata sau pe Hotelul Traian, vreo 2 pe Palatul Braunstein si inca vreo 2 pe Hotel Select. Si poate mai sunt si alte cladiri pe care s-ar putea face asta.
Eventual proiectii si pe alte cladiri - ca blocul comunist de pe Lapusneanu si Cinema Republica si poate nu doar proiectii foto ci chiar si video prin care sa se vada Iasul de alta data.
astea ar fi niste proiectii cu adevarat utile, nu doar de show iar blocurile alea ar ajuta macar pt. atat.
pt. proiectii ar fi de folos ca ce e inchis la culoare sub geamurile blocului sa fie vopsit intr-o culoare mai deschisa

m-a chinuit talentul: http://i.imgur.com/udPk4.png

·
Banned
225 Posts
aceiasi solutie se poate realiza si in Piata M. Eminescu: traficul rutier subteran - intreg nodul rutier organizat pe sens de mers, transportul in comun - tramvai la nivelul solului, in rest spatiu verde si unirea parcului voievozilor cu Rapa galbena.

• De o parte si de alta cate un parking subteran (nicio masina parcata la suprafata)
  • Aria pietei va deveni dubla, iar pe marginile dinspre Sud si Est (langa blocuri) plantati copaci si montate terase

·
Registered
4 Posts
Fatade noi in Piata Unirii

Cu putina atentie, mai multa vointa, si ceva bani, blocurile (de 4 etaje) din Piata Unirii ar putea arata asa:

si

(Ramada Resident Hotel, Dresden)

Cred ca ar iesi un peisaj mult mai ok, impreuna cu Hotel Traian, Palatul Braunstein, Hotel Select, etc., continuandu-se cu aleea Lapusneanu. Ma intreb daca astfel de reabilitari ar putea intra sub fonduri europene, daca problema este pusa cum trebuie. Si-asa sunt blocuri cu risc seismic ridicat; impreuna cu o consolidare s-ar impusca doi iepuri dintr-o lovitura.

Legat de Hotelul Unirea, in afara de imbracat in sticla, nu am nicio idee. Mi se pare HIDOS! Auzi la ei, arhitectura comunista - bleax!

·
Escapee
1,602 Posts
Discussion Starter · #13 ·
^^

In asteptarea noutatilor, am incercat sa imaginez cum ar fi firesc sa se continue acest proiect in viitor, in zona Alexandru cel Bun-Mircea cel Batran, mai exact la confluenta raului Bahlui cu Nicolina.

Cred ca ar costa ceva banuti, dar ar fi posibil si ar ajuta extrem de mult in dezvoltarea zonei.
Enjoy my pseudo-artwork :lol:

·
Escapee
1,602 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Niste proiectii nu inseamna o rezolvare permanenta. Pe langa asta, tu cum te-ai simti daca cineva ti-ar proiecta o lanterna pe geam in casa seara, cand ti-e lumea mai draga? :)

E o idee pe care o sustin :cheers: Mai putin intrarea in parcare dinspre Lapusneanu, zona ce ar trebui sa ajunga in totalitate pietonala.

·
Registered
1,725 Posts
Niste proiectii nu inseamna o rezolvare permanenta. Pe langa asta, tu cum te-ai simti daca cineva ti-ar proiecta o lanterna pe geam in casa seara, cand ti-e lumea mai draga?
proiectiile astea evita geamurile adica in imaginea de pe computer in dreptul geamurilor sunt introduse dreptunghiuri negre de forma lor si atunci prin geam nu e proiectat nimic, in casa nu intra lumina de la proiector, se proiecteaza doar pe tencuiala
http://www.youtube.com/watch?v=25GS_LGSeQA

·
Registered
33 Posts
Nu stiu daca s-a mai gandit cineva la chestia asta..dar uitandu'ma la poza aceasta in care apare complexul ERA ma gandesc ca in loc de complex comercial acolo s-ar putea face un terminal suficient de mare pentru iasi plus una sau 2 piste langa ..suficient de lungi pentru a putea ateriza orice tip de avion..nu se pune problema spatiului care e suficient ..parcarea e si ea suficient de mare iar aeroportul ar fi conectat la principala cale de acces catre oras dar si la caile ferate.

·
Sfantul Andrei se schimbă
870 Posts
^^
De multe ori s-a sugerat construirea unui nou aeroport pe Ses Bahlui. Nu stiu care sunt exact impedimentele dar presupun ca sunt legate de consolidarea solului si stramutarea locatiei (aprobari, studii, etc..)

Totusi, eu nu l-as face in niciun caz langa Carrefour ERA.. ci mai degraba in spate la Sandra Trading (Letcani)

Ramane legatura la E85, calea ferata + se poate construi o bretea speciala din viitoarea autostrada (lucru imposibil la ERA). De asemenea, poluarea fonica ar fi practic inexistenta pentru Iasi si suburbii.

·
Registered
33 Posts
de acord cu tine in ceea ce priveste apropierea acestuia de oras...dar ma refeream mai mult la faptul ca destinatia actualelor constructii in care functioneaza complexul comercial ar putea fi schimbata si amenajat unul sau 2 terminale acolo..iar referitor la consolidarea solului..consider ca daca s-au gasit solutii pentru constuirea Carrefour-ului se pot gasi solutii si pentru alte constructii.

·
Registered
1,546 Posts
Cand a fost vorba ca noul aeroport sau Spitalul Regional de Urgenta sa fie construite in zona aia, totul s-a naruit sub argumentul ca zona e inundabila. Cel putin asta scriau giornalele iesene.

·
Registered
154 Posts
Salve tuturor, Aparitia acestui nou thread imi ofera posibilitatea sa particip la discutiile voastre pe care le urmaresc cu atentie de mai bine de jumatate de an.
Cum nu sunt la Iasi mai mult de 4/5 saptamani pe an, nu pot alimenta cu poze status-quo ul lucrarilor de acasa, dar consider ca imi cunosc orasul suficient de bine incat sa vin cu idei de ameliorare a functionalitatii acestuia.
Vin cu cateva idei, unele usor de implementat, altele mai SF pentru posibilitatile actuale ale orasului, dar bune de dezbatut daca avem macar ambitia unui oras ce se doreste european.
Bun, acum as vrea sa adaug niste harti/linkuri dar se pare ca fac ceva gresit caci am o eroare si imi spune ca post-ul a fost refuzat. Any hint?

1 - 20 of 1581 Posts