Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 28 Posts

·
Registered
Joined
·
1,783 Posts
Discussion Starter · #2 ·
IOA announces partnership with Edelweiss Group for 2018 Commonwealth Games

EW DELHI: Indian Olympic Association (IOA) on Monday announced Edelweiss Financial Services Limited, India's leading diversified financial services company, as sponsor of the Indian contingent for 2018 Commonwealth Games, 2018 Asian Games and 2020 Olympic Games as well as National Games 2018 and 2019.

IOA also announced Raymond as its official styling partner and Shiv Naresh Sports as its official sports apparel partner for the Commonwealth Games to be held in Gold Coast from April 4 to 15.

The official ceremonial attire and official sports apparel of the athletes was revealed by Minster of Youth Affairs and Sports Col. Rajyavardhan Singh Rathore, President IOA Narinder Dhruv Batra, and Secretary General IOA Rajeev Mehta.

Reaffirming this long-term partnership, Edelweiss Tokio Life Insurance, the life insurance arm of Edelweiss Group has offered a life insurance cover of Rs 50 lakh for all the athletes representing India at the 2018 Commonwealth Games. Edelweiss had in 2016 announced a Rs 1 crore cover for athletes representing India at the Rio Olympics.

The announcement was made in the presence of international athletes including HS Prannoy (Badminton) Mehuli Ghosh (Shooting), Anuraj Singh (Shooting), Manpreet Singh (Captain, Indian Men's Hockey Team), Rani Rampal (Captain, Indian Women Hockey Team), Rupinder Pal Singh (Hockey), Savita Punia (Hockey), Dipa Karmakar (Gymnastics), Mohd Bobby (Gymnastics), Gaurav Kumar (Gymnastics) and Pranita Das (Gymnastics).
Announcing the partnership Batra said: "It brings me great delight to announce Indian Olympic Association's partnership with Edelweiss Group who shares our vision to make India a sporting super power. The Commonwealth Games will set the tone for an extremely crucial second half of the Olympic Cycle with major tournaments namely the Asian Games and other Olympic Qualifiers and their association comes at a vital juncture for Indian sports."
"It is instrumental to have private sectors come forward to promote Indian sports and I am sure this new partnership will be a boon for our elite athletes preparing for the 2020 Olympic Games in Tokyo, Japan. IOA is committed to ushering a new era in Indian sports and this association will undoubtedly help create desired results. I am also happy to announce a first-of-its-kind association with Raymond's as official styling partner and Shiv Naresh as official apparel partner for the Gold Coast Commonwealth Games. We at IOA wish to seek their continued support for future major events too," Batra added

While IOA secretary Mehta said, "Earlier, sponsors were associated only on the basis of select Games. But long-term planning and transformation of Olympic governance can only be achieved with long-term partnership. The new partners are making valuable contribution to the Olympic movement in India. Our athletes are direct beneficiaries of the support extended by our partners."

"More private sector players need to come forward to support eminent organisations such as the Indian Olympic Association and help co-create and develop a comprehensive sports framework," said Rashesh Shah, Chairman & CEO, Edelweiss Group and President FICCI.

"In order to be at part with our global peers, India needs a sports ecosystem, one which has both public and private partnerships across education, business, development, jobs, and more. Most importantly an ecosystem that will go a long way in securing our athletes future by offering more specialist jobs and entrepreneurial opportunities, thereby encouraging athletes to be unlimited in their aspirations and confidently come forward and play sports," Shah further said.

The Edelweiss Group has been a sports evangelist since 2008 and this partnership is an extension of its thought of making India a 'Pro Sports' nation. With this long-term commitment, Edelweiss has shown its vision to support India's agenda towards developing a Pro-Sports ecosystem, in an effort to place India at par with its global peers.

Commenting on this association with IOA, Gautam Hari Singhania, Chairman & Managing Director, Raymond Limited said: "It is a matter of honour for Raymond to associate with the Indian Olympic Association as the Official Style Partner to dress up the Indian contingent for 21st Commonwealth Games. As Indian athletes raise the bar of excellence in the international sports arena, Raymond is proud to dress them in ensemble that exude confidence and the true spirit of Indian sportsmanship. With our nationwide network of stores and our ability to turn around the project for the Indian contingent in the location of their preference has been a proud achievement for us."

Indian Olympic Association would be sending a contingent of 227 athletes to 2018 Gold Coast Commonwealth Games.

https://timesofindia.indiatimes.com...8-commonwealth-games/articleshow/63079955.cms
 

·
Registered
Joined
·
1,783 Posts
Discussion Starter · #5 ·
India's schedule for day 4

Weightlifting:
Punam Yadav: Women's 69kg (MEDAL EVENT) (05.00 IST)
Seema: Women's 75kg (MEDAL EVENT) (14.00 IST)

Athletics:
Monish Singh, Irfan Kolothum Thodi: Men's 20 Km Race Walk (MEDAL EVENT) (02.30 IST);
Khusbir Kaur, Soumya Baby: Women's 20 Km Race Walk (MEDAL EVENT) (04.45 IST);
Muhammad Anas Yahiya: Men's 400m Round 1 Heat 4 (11.38 IST);
Tejinder Singh: Men's Shot Put Qualifying Round Group A (12.05 IST);

Hockey:
India vs England: Women's Pool A (05.00 IST);
India vs Wales: Men's Pool B (15.00 IST)

Table Tennis:
India (Manika Batra, Mouma Das, Sutirtha Mukherjee, Pooja Sahasrabudhe, Madhurika Patkar) vs Englnd Women's Team Semi-final 2

Shooting:
Ravi Kumar, Deepak Kumar: Men's 10m Air Rifle Qualification (06.00 IST)

Badminton:
India vs Singapore: Mixed Team Semi-final (06.31 IST)
Swimming:
Sajan Prakash: Men's 100m Butterfly Heat (07.08 IST)

Boxing
MC Mary Kom vs Megan Gordon (Scotland): Women's 45-48kg Quarter-final 2 (07.47 IST);
Vikas Krishan vs Campbell Somerville (Australia): Men's 75kg Round of 16 (09.32 IST);
Lovlina Borgohain vs Sandy Ryan (England): Women's 69kg Quarter-final 3 (14.32 IST)

Gymnastics:
Pranati Nayak: Women's Vault Final (MEDAL EVENT) (10.57 IST);
Rakesh Patra: Men's Ring Final (MEDAL EVENT) (12.16 IST)

Basketball:
India vs New Zealand: Women's Preliminary Round Pool B (13.00 IST);
India vs Scotland: Men's Preliminary Round Pool B (16.30 IST)

From NDTV.com
 

·
Registered
Joined
·
1,783 Posts
Discussion Starter · #7 ·
India's schedule for day 5

Shooting:
Jitu Rai: Men's 10m Air Pistol Qualification (04.30 IST)
FINAL (07.30 IST)
Apurvi Chandela, Mehuli Ghosh: Women's 10m Air Rifle (04.30 IST)
FINAL (09.00 IST)
Smit Singh, Sheeraz Sheikh: Men's Skeet Qualification (04.30 IST)
FINAL (11.15 IST)

Weightlifting (ALL FINALS):
Pardeep Singh: Men's 105kg (05.00 IST);
Gurdeep Singh: Men's 105+ kg (14.00 IST);
Lalchhanhimi: Women's 90kg (09.30 IST)
Purnima Pandey: Women's 90+kg (09.30 IST)

Lawn Bowls:
India (Lovely Choubey, Rupa Rani Tirkey) vs Wales: Women's Pairs Section A - Round 1;
Krishna Xalxo vs Cephas Kimwaki Kimani (Kenya): Men's Singles Section A - Round 1;
India (Dinesh Kumar, Chandan Kumar Singh, Sunil Bahadur) vs South Africa: Men's Triples Section A - Round 5 (04.30 IST);
India (Farzana Khan, Nayanmoni Saikia, Pinki) vs Fiji: Women's Triples Section A - Round 1 (12.31 IST)

Table Tennis:
India (Achanta Sharath Kamal, Amalraj Anthony, Harmeet Desai, Sanil Shankar Shetty, Sathiyan Gnanasekaran) vs Singapore: Men's Team Semi-finals 1 (05.00 IST)
Bronze Medal Match: 11.30 IST;
FINAL (14.00 IST)

Badminton:
India vs Malaysia: Mixed Team FINAL (13.01 onwards)

Athletics:
Tejashwin Shankar: Men's High Jump, Group A (05.50 IST);
Poovamma Raju: Women's 400m Heat 1 (06.00 IST);
Hima Das: Women's 400m Heat 5 (06.28);
Tejinder Singh: Men's Shot-Put FINAL (15.55 IST)
Loganathan Suriya: Women's 10,000m FINAL (16.05 IST)

Boxing:
Gaurav Solanki vs Akimos Annanq Ampiah (Ghana): Men's 52kg Round of 16 (08.02 IST);
Manish Kaushik vs Michael Alexander (Trinidad & Tobago): Men's 60kg Round of 16 (08.47 IST)

Swimming:
Srihari Nataraj: Men's 200m Backstroke Heat 2 (06.05 IST);
Virdhawal Khade: Men's 50m Freestyle Heat 6 (6.43 IST)

from NDTV.com
 

·
Registered
Joined
·
907 Posts
instead of improving our medals tally continues to go down every games . Doesn't look like we will even reach the 15 gold medal mark this time
 

·
ВANNED
Joined
·
7,695 Posts
Our strength lies in shooting and wrestling.

Shooting events have started from sunday and will go on till the end of the games. Wrestling events have not yet started.

Lets wait for these events to start before judging our performance.
 

·
Registered
Joined
·
1,783 Posts
Discussion Starter · #11 ·
India's schedule for day 6

Shooting:
Gagan Narang, Chain Singh: Men's 50m Rifle Prone Qualification (04.30 IST);
FINAL (08.30 IST)
Annu Singh, Heena Sidhu: Women's 25m Pistol Qualification Precision (04.30 IST)
FINAL (11.00 IST)

Lawn Bowls:
Krishna Xalxo vs Arun Kumar (Fiji): Men's Singles Section A - Round 3 (04.30);
India (Lovely Choubey, Rupa Rani Tirkey) vs Jersey: Women's Pairs Section A - Round 2 (04.30);
Krishna Xalxo vs Andrew Newell (Jamaica): Men's Singles Section A - Round 4 (07.30 IST)
India (Lovely Choubey, Rupa Rani Tirkey) vs Northern Ireland: Women's Pairs Section A - Round 4 (07.30 IST);
India (Farzana Khan, Nayanmoni Saikia, Pinki) vs Australia: Women's Triples Section A - Round 3
India (Dinesh Kumar, Chandan Kumar Singh, Sunil Bahadur, Alok Lakra) vs Botswana: Men's Fours Section - Round 2 (14.30 IST)

Hockey:
India vs Malaysia: Men's Pool B (05.00 IST);
India vs South Africa: Women's Pool A (15.00 IST)

Squash:
India (Joshna Chinappa, Dipika Pallikal) vs Pakistan: Women's Doubles Pool C (06.30 IST);
India (Dipika Pallikal, Saurav Ghosal) vs Guyana: Mixed Doubles Pool E (08.45 IST);
India (Joshna Chinappa, Harinder Pal Sandhu) vs Cayman Islands: Mixed Doubles Pool H (15.45 IST)

Swimming:
Vaishnavi Vinod Jagtap: Women's S8 50m Freestyle Heat 1 (06.35 IST)
Athletics:
Ayyasamy Dharun: Men's 400m Hurdles Round 1 - Heat 1 (06.45 IST);
Hima Das: Women's 400m Semi-final 1 (16.46 IST)
Muhammad Anas Yahiya: Men's 400m FINAL (17.18) IST

Badminton:
India (Ashwini Ponnappa, Satwik Rankireddy) vs Guernsey: Mixed Doubles Round of 64 (08.35 IST)

Table Tennis:
Vaishnavi Sutar vs Stephanie Chan (Canada): Women's TT 6-10 Singles Group 2 (09.00 IST)

Boxing:
Amit vs Aqueel Ahmed (Scotland): Men's 46-49 kg Quarter-final 4 (09.17 IST);
Naman Tanwar vs Frank Masoe (Samoa): Men's 91 kg Quarter-final 1 (10.32 IST);
Hussamuddin Mohammed vs Everisto Mulenga (Zambia): Men's 56 kg Quarter-final 4 (14.47 IST);
Manoj Kumar vs Terry Nickolas (Australia): Men's 69 kg Quarter-final 3 (15.32 IST);
Satish Kumar vs Nigel Paul (Trinidad & Tobago): Men's 91 kg+ Quarter-final 2 (16.17 IST)

Source NDTV.com
 

·
Registered
Joined
·
1,783 Posts
Discussion Starter · #16 ·
India's schedule for day 7

Athletics:
Nellikal V. Neena: Women’s Qualifying Round Group A (14.30 IST);
Tejashwin Shankar: Men’s High Jump FINAL (15.35 IST)
Hima Das: Women’s 400m FINAL (17.15 IST);
Nayana James: Women’s Long Jump Qualifying Round – Group B (19.00 IST)

Badminton:
Kidambi Srikanth vs Atish Lubah (Mauritius): Men’s Singles Round of 32;
PV Sindhu vs Andra Whiteside (Fiji): Women’s Singles Round of 32;
India (Ashwini Ponnappa, Satwik Rankireddy) vs England: Mixed Doubles Round of 32;
HS Prannoy vs Christopher Jean Paul (Mauritius): Men’s Singles Round of 32;
Ruthvika Gadde vs Grace Atipaka (Ghana): Women’s Singles Round of 32;
Saina Nehwal vs Elsie de Villiers (South Africa): Women’s Singles Round of 32;
India (N Sikki Reddy, Pranaav Chopra) vs TBD: Mixed Doubles Round of 32

Boxing:
MC Mary Kom vs Anusha Dilrukshi Koddithuwakku (Sri Lanka): Women’s 45-48 kg Semi-final 1 (07.32 IST);
Sarita Devi vs Anja Stridsman (Australia): Women’s 60 kg Quarter-final 1 (08.02 IST);
Gaurav Solanki vs Charles Keama (Papua New Guinea): Men’s 52 kg Quarter-final 1 (09.02 IST);
Vikas Krishan vs Benny Muziyo (Zambia): Men’s 75 kg Quarter-final 1 (10.02 IST);
Pinki Rani vs Lisa Whiteside (England): Women’s 51 kg Quarter-final 2 (14.02 IST);
Manish Kaushik vs Calum French (England): Men’s 60 kg Quarter-final 1 (15.17 IST);

Hockey:
India vs England: Men’s Pool B (15.00 IST)

Lawn Bowls:
Krishna Xalxo vs Shannon McIlroy (New Zealand) Men’s Singles Section A – Round 5 (04.30 IST);
India (Lovely Choubey, Rupa Rani Tirkey) vs South Africa: Women’s Pairs Section A – Round 4 (04.30 IST);
India (Farzana Khan, Nayanmoni Saikia, Pinki) vs Canada: Women’s Triples Section A – Round 5 (11.30 IST);
India (Dinesh Kumar, Chandan Kumar Singh, Sunil Bahadur, Alok Lakra) vs Australia: Men’s Fours Section A – Round 3 (11.30 IST);

Shooting:
Jitu Rai: Men’s 50m Pistol Qualification (04.30 IST)
FINAL (07.30);
Ankur Mittal, Mohd. Ashab: Men’s Double Trap Qualification (04.30 IST)
FINAL (11.15 IST)
Shreyasi Singh, Varsha Varman: Women’s Double Trap FINAL (06.00 IST)

Squash:
India (Vikram Malhotra, Ramit Tandon) vs Wales: Men’s Doubles Pool F (06.30 IST);
India (Joshna Chinappa, Dipika Pallikal) vs Wales: Women’s Doubles Pool C (08.00 IST);
India (Joshna Chinappa, Dipika Pallikal) vs Malta: Women’s Doubles Pool C (13.30 IST);
India (Joshna Chinappa, Harinder Pal Sandhu) vs Scotland: Mixed Doubles Pool H (15.45 IST)

Table Tennis:
Maitreyee Sarkar vs Vero Nima (Papua New Guinea): Women’s TT6-10 Singles Group 1 (06.10 IST);
Vaishnavi Sutar vs Faith Obazuaye (Nigeria): Women’s TT6-10 Singles Group 2 (06.10 IST);
India (Sutirtha Mukherjee, Pooja Sahasrabudhe) vs Mauritius: Women’s Doubles Round of 32 (07.32 IST);
India (Achanta Sharath Kamal, Sathiyan Gnanasekaran) vs Kiribati: Men’s Doubles Round of 32 (07.55 IST);
India (Harmeet Desai, Sani Shankar Shetty) vs Guyana: Men’s Doubles Round of 32 (08.30 IST);
India (Pooja Sahasrabudhe, Harmeet Desai) vs TBD: Mixed Doubles Round of 32 (09.05 IST);
India (Achanta Sharath Kamal, Mouma Das) vs TBD: Mixed Doubles Round of 32 (09.05 IST);
India (Manika Batra, Sathiyan Gnanasekaran) vs TBD: Mixed Doubles Round of 32 (12.00 IST);
India (Madhurika Patkar, Sanil Shankar Shetty) vs TBD: Mixed Doubles Round of 32 (12.00 IST);
Harmeet Desai vs TBD: Men’s Singles Round of 64 (12.45 IST);
Achanta Sharath Kamal vs TBD: Men’s Singles Round of 64 (12.45 IST);
Sathiyan Gnanasekaran vs TBD: Men’s Singles Round of 64 (12.45 IST);
Madhurika Patkar vs TBD: Women’s Singles Round of 32 (13.30 IST);
Manika Batra vs TBD: Women’s Singles Round of 32 (14.15 IST);
Mouma Das vs TBD: Women’s Singles Round of 32 (14.15 IST)

Source NDTV.com
 

·
Registered
Joined
·
1,783 Posts
Discussion Starter · #18 ·
India's schedule for day 9

Athletics:

Neeraj Kumar: Men's Javelin Qualifying Round - Group 1 (05.30 IST);

Purnima Hembram: Heptathlon (06.00 IST);

MEDAL ROUND: (15.43 IST)

Vipin Kashana: Men's Javelin Qualifying Round - Group 2 (06.40 IST);

Jinson Johnson: Men's 1500m Round 1 - Heat 2 (07.16 IST);

India (Jacob Amoj, Jithu Baby, Jeevan Karekoppa Suresh, Kunhu Mohammed Puthapurakkal, Arokia Rajiv, Muhammad Anas Yahiya): Men's 4x400m Relay Round 1 - Heat 2 (07.45 IST)

Badminton:

Kidambi Srikanth vs Zin Rei Ryan Ng (Singapore): Men's Singles Quarter-final;

PV Sindhu vs Brittny Tam (Canada): Women's Singles Quarter-final;

India (Ashwini Ponnappa, Satwik Rankireddy) vs Malaysia: Mixed Doubles Quarter-finals;

HS Prannoy vs TBD: Men's Singles Quarter-finals;

Ruthvika Gadde vs TBD: Women's Singles Quarter-finals;

Saina Nehwal vs TBD: Women's Singles Quarter-finals;

India (N Sikki Reddy, Pranaav Chopra) vs TBD: Mixed Doubles Quarter-finals

Boxing:

Amit vs Juma Miiro (Uganda) Men's 46-49 kg Semi-final 2 (08.47 IST);

Gaurav Solanki vs MV Ishan Bandara (Sri Lanka): Men's 52 kg Semi-final 1 (09.02 IST);

Manish Kaushik vs James McGivern (Northern Ireland): Men's 60 kg Semi-final 1 (09.32 IST);

Naman Tanwar vs James Whateley (Australia): Men's 91 kg Semi-final 1 (10.32 IST);

Hussamuddin Mohammed vs Peter McGrail (England): Men's 56 kg Semi-final 2 (15.17 IST);

Manoj Kumar vs Pat McCormack (England): Men's 69 kg Semi-final 2 (15.47 IST);

Vikas Krishan vs Steven Donnelly (Northern Ireland): Men's 75 kg Semi-final 2 (16.02 IST);

Satish Kumar vs Keddy Agnes (Seychelles): Men's 91 kg+ Semi-final 1 (15.02 IST)

Hockey:

India vs New Zealand: Men's Semi-final (15.00 IST)

Lawn Bowls:

India (Lovely Choubey, Rupa Rani Tirkey) vs Malaysia: Women's Pairs Quarter-final (04.31 IST);

India (Dinesh Kumar, Chandan Kumar Singh, Sunil Bahadur, Alok Lakra) vs Norfolk Islands: Men's Fours Section B - Round 5 (04.31 IST);

India (Dinesh Kumar, Chandan Kumar Singh, Sunil Bahadur, Alok Lakra) vs Wales: Men's Fours Quarter-finals (08.00 IST);

Shooting:

Anjum Moudgil, Tejaswini Sawant: Women's 50m Three Position Qualification (04.00 IST);

FINAL (07.00 IST)

Anish, Neeraj Kumar: Men's 25m Rapid Pistol Qualification - Stage 2 (04.30 IST)

FINAL (09.00 IST);

Seema Tomar, Shreyasi Singh: Women's Trap Qualification

FINAL (11.25 IST);

Kynan Chenai, Manavjit Sandhu: Men's Trap Qualification Day 1 (05.00 IST)

Squash:

India (Joshna Chinappa, Dipika Pallikal) vs Canada: Women's Doubles Quarter-final (06.30 IST);

India (Vikram Malhotra, Ramit Tandon) vs England: Men's Doubles Quarter-finals (08.30 IST);

India (Dipika Pallikal, Saurav Ghosal) vs New Zealand: Mixed Doubles Semi-finals (13.30 IST)

Table Tennis:

India (Achanta Sharath Kamal, Sathiyan Gnanasekaran) vs England: Men's Doubles Quarter-final 1 (05.00 IST);

India (Harmeet Desai, Sani Shankar Shetty) vs Australia: Men's Doubles Quarter-final 3 (05.00 IST);

India (Achanta Sharath Kamal, Mouma Das) vs Canada: Mixed Doubles Quarter-final 2 (06.10 IST);

India (Madhurika Patkar, Sanil Shankar Shetty) vs England: Mixed Doubles Quarter-final 3 (06.10 IST);

India (Manika Batra, Sathiyan Gnanasekaran) vs Singapore: Mixed Doubles Quarter-final 4 (06.10 IST)

India (Sutirtha Mukherjee, Pooja Sahasrabudhe) vs Singapore: Women's Doubles Semi-final 1 (07.20 IST);

Harmeet Desai vs Quadri Aruna (Nigeria): Men's Singles Quarter-final 1 (07.55 IST);

Achanta Sharath Kamal vs Liam Pitchford (England): Men's Singles Quarter-final 2 (08.40 IST);

Sathiyan Gnanasekaran vs Samuel Walker (England) Men's Singles Quarter-final 4 (12.00 IST)

Women's Doubles GOLD MEDAL MATCH (15.35 IST)

Wrestling

Bajrang vs Brahm Richards (New Zealand): Men's Freestyle 65 kg Quarter-final;

Semi-final;

Bronze medal match;

FINAL (Time TBD);

Divya Karan vs Gaelle Alakame Anzong (Cameroon); Women's Freestyle 68 kg Group B;

Mausam Khatri vs Alexios Kouslidis (Cyprus): Men's Freestyle 97 kg Semi-final;

Bronze medal match;

FINAL (Time TBD);

Pooja Dhanda vs Emily Shaefer (Canada): Women's Freestyle 57 kg Group B;

Divya Karan vs Daniella Lapage (Canada): Women's Freestyle 68 kg Group B;

Semi-final;

Bronze medal match;

FINAL (Time TBD);

Pooja Dhanda vs Ana Moceyawa (New Zealand): Women's 57 kg Group B;

Semi-final;

Bronze medal match;

FINAL (Time TBD);

Source NDTV.com
 

·
Registered
Joined
·
2,704 Posts
Proving to be a big improvement over last CWG.

G 25, S 14, B 18

One more Gold is assured in Badminton Women's Singles where Saina would face Sindhu in the final. The only sour note was left in Hockey where both Men and Women finished 4th.
 
1 - 20 of 28 Posts
Top