Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 37 Posts

·
Registered
Senàtor ad vitam
Joined
·
6,822 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Kjo teme mund te perdoret per gjithçka ka te beje me udhetimin ne rrjetin infrastrukturor te hapsires mbare-shqiptare e me gjere:

- Keshilla rreth itenerareve me te shpejta apo me komode per t'u ndjekur.
- Pyetje rreth gjendjes se rrugeve, infrastruktures portuale apo aeroportuale.
- Informacione rreth shpejtesise ne pikat e kalimit kufitar.

...etj, etj.

This thread is to be used for informational purposes regarding all infrastructional network within Albania and beyond, with reference to:

- Information about itineraries that better suit your needs.
- Information about road pavement, portual and airport infrastructural conditions.
- Information about customs and border-crossings

...etc, etc.
 

·
Registered
Joined
·
886 Posts
^^ Faleminderit per informacionin .Vitin e kaluar kur erdha nga Murriqani me merziti pak rruga .Ishte e ngushte por e shtruar mire . Them ta provoj njehere nga Podgorica per Han te Hotit sepse edhe GPS - i kete rruge njihte.
 

·
Registered
Joined
·
1,881 Posts
^^ Faleminderit per informacionin .Vitin e kaluar kur erdha nga Murriqani me merziti pak rruga .Ishte e ngushte por e shtruar mire . Them ta provoj njehere nga Podgorica per Han te Hotit sepse edhe GPS - i kete rruge njihte.

Nga erdhe vitin e kaluar?? Erdhe gje nga Italia?? ma do mendja qe po..

Atehere me degjo me vemendje, per ty dhe te gjithe ata qe vijne nga Italia ne Shqiperi me rruge tokesore prej Kroacise...

MOS perdor segmentin Split-Dubrovnik-Herceg Novi- Bar- Muriqan- Shkoder sepse gjate veres ka jashtezakonisht trafik..

Do perdoresh kete itenerar qe te them une, ne Vrgorac eshte zgjuatuar Autostrada deri ne kufi me Bosnjen, JO nga Neumi por nga pjesa e brendeshme e Bosnjes.. Pra kur te jesh afer Vrgoracit do gjesh tabela per PLOCE dhe DUBRVNIK djathtas dhe nje tjeter qe thote BIJACA qe vazhdon drejt..
Do vazhdosh drejt per ne BIJACA ne BiH, dhe me t'u futur ne bosnje ndiq itenerarin Capljina-Stolac-Trebinje-Nikshic-Podgorce-Hani Hotit- Tirane..
Midis Trebinjes dhe Nikshicit ke kufirin Boshnjako-Malazez por ky segment qe te pershkrova NUK ka shume trafik, dhe nuk ka vonesa kufitare, Muriqani ngarohet shume me Shqiptaret qe shkojne ne Budva dhe Dubrovnik..
Edhe Herceg Novi ngarkohet shume ne kufirin Malazezo-Kroat dhe do kesh shume vonesa...

Ndaj do perdoresh kete itenerar qe po e perdorin te gjithe ata qe kane pune per ne SPlit, Zagreb, Itali e me gjere...

Nqs do perdoresh Tirane-Dubrovnik-Tirane dhe anasjelltas je i detyruar me marre Muriqanin dhe HErceg Novi por nqs vjen prej Italie dhe do te kalosh tranzit nuk futesh fare ne Dubrovnik por vazhdon drejt per Bijaca e me tutje sic ta shpjegova..
Shih GOOGLE MAPS dhe do e gjesh kollaj..
Jepua te gjithe emigranteve qe vijne nga Veriu Italise sepse do i ndihmoje shume te MOS vonohen neper Herceg Novi dhe Murqian kot se koti...
Rruget ne brendesi te Bosnjes jane te mira, edhe autobuzet i pershkojne pa problem...
 

·
Registered
Joined
·
886 Posts
Une vij qe prej 4 vitesh nga Hollanda drejt AL nepermjet Austrise ,Sllovenise, Zagreb,Split,Plloce(ku mbaron dhe autostrada) , Dubrovnik, Bar, Murriqan ,Tirane , Fier. Kam degjuar per ate rrugen nga Bosnja por shoket e mi nuk e kane perdorur sepse nuk e njohin.Gjithashtu edhe udhetimi anes Adriatikut eshte i lodhshem por i kendshem dhe shume i bukur.Por problemi im eshte gjithashtu te kaloj nga Budva per Podgorice apo Petrovac - Podgorice.
 

·
Registered
Joined
·
3,314 Posts
Une vij qe prej 4 vitesh nga Hollanda drejt AL nepermjet Austrise ,Sllovenise, Zagreb,Split,Plloce(ku mbaron dhe autostrada) , Dubrovnik, Bar, Murriqan ,Tirane , Fier. Kam degjuar per ate rrugen nga Bosnja por shoket e mi nuk e kane perdorur sepse nuk e njohin.Gjithashtu edhe udhetimi anes Adriatikut eshte i lodhshem por i kendshem dhe shume i bukur.Por problemi im eshte gjithashtu te kaloj nga Budva per Podgorice apo Petrovac - Podgorice.
Nese e perdore rrugen Split-Trebinje-Nikshiq-Podgorice-HH-Shkoder, veres do t'i kursesh se paku 2 ore, e ndoshta edhe 4 ore!
 

·
Registered
Joined
·
1,881 Posts
Une vij qe prej 4 vitesh nga Hollanda drejt AL nepermjet Austrise ,Sllovenise, Zagreb,Split,Plloce(ku mbaron dhe autostrada) , Dubrovnik, Bar, Murriqan ,Tirane , Fier. Kam degjuar per ate rrugen nga Bosnja por shoket e mi nuk e kane perdorur sepse nuk e njohin.Gjithashtu edhe udhetimi anes Adriatikut eshte i lodhshem por i kendshem dhe shume i bukur.Por problemi im eshte gjithashtu te kaloj nga Budva per Podgorice apo Petrovac - Podgorice.Nuk e kuptoj ku do te dalesh me keto komente kur une ta detajova me shume saktesi se cfare duhet te besh.. Duke zbritur nga Kroacia ne fund MOS merr tabelen per Dubrovnik por ndiq tabelen drejt per BIJACA pastaj Capljina, Stolac, Trebinje, Nikshic, Podgorice, Shkoder, Tirane..
Do kursesh 2 deri 4 ore sikurse ta tha parafolesi... Mos u ngaterro kot neper Dubrovnik dhe Herceg Novi e Budva..
Ndiq udhezimet e mesiperme dhe nuk do vonohesh fare ;);)

Deri ne tetor 2013 Autostrada mbyllesh ne Vrgorac dhe prej aty duhej te dilje neper rruge fshati dytesore per ne Plloçe.. Ne tetor 2013 u hap dhe seksioni i funidt i Autostrades deri ne kufi me Bosnjen ne BIJACA.. tani po ndertohet Autostrada edhe ne pjesen Boshnjake, nga Bijaca ne Caplina dhe ne Capljina do kete 2 degezime, 1 qe vazhdon per Monstar dhe tjetri qe zbret ne jug ne Trebinje dhe Nikshic, drejt Malit te Zi..
Ti kur te jesh ne Capljina ndiq tabelat per Stolac, Trebinje, Nikshic, dhe nuk do kesh asnje problem.. eshte rruge e mire, dhe pa shume trafik...

KUJDES!!! Mos ngaterrohesh dhe perfundon ne Metkovic, sepse Metkovic eshte qyteze Kufitare, ku mbi 3/4 jane ne Kroaci dhe nje pjese ne Bosnje. Banoret hyjne e dalin qe bejne pazar nga njera ane ne tjetren.. Kroatet dmth shkojne ne pjesen Boshnjake qe bejne pazar se jane gjerat me lire, dhe e ngarkojne shume ate pike kufitare, sidomos gjate veres..
Do shkosh vetem nga Bijaca...

Shko tek GOOGLE EARTH. Kerko CAPLJINA dhe afroje harten nga afer, ne versionin SATELLITE dhe jo Map.. Do shohesh gjurmet e Autostrades aty ne pjesen Boshnjake qe po ndertohet....
 

·
Registered
Joined
·
886 Posts
Faleminderit per saktesimin e rruges nga Bosnja . Por ti e ke bere vete ate rruge apo te kane thene . Te pyes pa te keq sepse jam vete i peste ne makine dhe nuk dua te krijoj vonesa.
 

·
Registered
Joined
·
1,881 Posts
Faleminderit per saktesimin e rruges nga Bosnja . Por ti e ke bere vete ate rruge apo te kane thene . Te pyes pa te keq sepse jam vete i peste ne makine dhe nuk dua te krijoj vonesa.
Une kam bere pjesen Podgorice-Nikshic-Trebinje-Dubrovnik.. Ndersa te tjeret qe e kane bere pjesen nga Trebinje ne Stolac dhe Capljina ma kane thene qe eshte rruge e mire 1x1, e vogel por se paku nuk ka gropa apo trafik shume...

Harrova te te them qe kur te jesh ne Capljina , meqenese nuk eshte hapur akoma autostrada ne pjesen Boshnjake do duhet te shkosh nja 5 km me ne veri , ne Studenci pastaj ne Ljubushki, dhe prej aty drejt Bijacas qe eshte pika kufitare, ta kam shenuar me te kuqe ku ndodhet Bijaca..

Por ti do jesh duke ardhur nga Kroacia keshtu qe me t'u futur ne Bosnje ndiq tabelat per Hardomilje, Ljubshki, Studenci dhe ne Capljina..
Ne Capljina eshte kryqezimi dhe do ndjekesh rrugen per Stolac dhe Trebinje... eshte shume e lehte
Pervec fotosh shihe dhe kete video qe eshte regjistruar se fundmi.. Pas minutes 01:00 duket Mbikalimi i Autostrades ne pjesen Boshnjake..
Ne harte ajo pjese ndodhet FIKS ne jug te STUDENCI... Duken gjurmet e Autostrades edhe nga Google Maps... Ne fund te vitit mbaron pjesa Boshnjake deri ne Capljina... Pastaj do vazhdoje drejt Monstarit, ndersa nga Capljina ne Trebinje besoj do e lene ashtu 1x1 sepse nuk ka shume trafik... 

·
Registered
Joined
·
1,881 Posts
Faleminderit per saktesimin e rruges nga Bosnja . Por ti e ke bere vete ate rruge apo te kane thene . Te pyes pa te keq sepse jam vete i peste ne makine dhe nuk dua te krijoj vonesa.


Ja ku e ke akoma me te qarte...
Ky robi sa kaloi pjesen Kroate ku fillon video dhe ne pjesen policore dhe doganjere Boshnjake nuk vonohet as 2 minuta....

Ne minuten 04:00 te tregon devijimin per ne Ljubushki dhe te zbresesh poshte per Studenci.... Sepse Autostrada qe te shpie drejt e ne Zvirovici dhe Capljina mbaron ne fundviti....
Mireardhsh gjate veres dhe tregojua opsionin e ri te njohurve te tu, mos te cajne trapin kot neper trafikun e dendur te Dubrovnik-Budva dhe vonesat kufitare ne Herceg Novi dhe Murqian...

 

·
Registered
Joined
·
3 Posts
Pershendetje te gjitheve. Postimi im i pare ne kete forum dhe pikerisht ne kete teme.
Vjet kur kam ardhur nga Anglia, kalova per here te pare nga Kroacia. Heret e tjera kam ardhur nga Italia ose me avion.
Rrugetimi te pakten deri ne Dubrovnik ishte pa asnje pengese dhe shume i mire.
Nga Dubrovniku deri ne Muriqan ishte shume i ngadalte. Te pakten ajo rruga dytesore qe kalon ne Krute deri ne Muriqan ishte shume e keqe.
Kesaj radhe do ti bie nga Podgorica se edhe Satnavi ate rruge nxjerr sado qe i kam bere update harten me te fundit te Europes.

Nese ka ndonje sugjerim do ta mireprisja me gjithe qejf.

Faleminderit dhe ju uroj nje behar te kendshem te gjitheve :cheers2:
 

·
Registered
Joined
·
1,881 Posts
Pershendetje te gjitheve. Postimi im i pare ne kete forum dhe pikerisht ne kete teme.
Vjet kur kam ardhur nga Anglia, kalova per here te pare nga Kroacia. Heret e tjera kam ardhur nga Italia ose me avion.
Rrugetimi te pakten deri ne Dubrovnik ishte pa asnje pengese dhe shume i mire.
Nga Dubrovniku deri ne Muriqan ishte shume i ngadalte. Te pakten ajo rruga dytesore qe kalon ne Krute deri ne Muriqan ishte shume e keqe.
Kesaj radhe do ti bie nga Podgorica se edhe Satnavi ate rruge nxjerr sado qe i kam bere update harten me te fundit te Europes.

Nese ka ndonje sugjerim do ta mireprisja me gjithe qejf.

Faleminderit dhe ju uroj nje behar te kendshem te gjitheve :cheers2:

Lexo me SHUME kujdes postimet e mia te meparshme qe kam shkruar me lart.. Mos merr kthesen per Plloçe dhe Dubrovnik por vazhdo drejt Bijaças ne kufirin Boshnjak, ne Ljubushki, Çapljina, Stolac, Trebinje, Nikshiç, Podgorice, Shkoder.. Nuk do kesh fare trafik apo vonesa :):)
 

·
Registered
Joined
·
3 Posts
Lexo me SHUME kujdes postimet e mia te meparshme qe kam shkruar me lart.. Mos merr kthesen per Plloçe dhe Dubrovnik por vazhdo drejt Bijaças ne kufirin Boshnjak, ne Ljubushki, Çapljina, Stolac, Trebinje, Nikshiç, Podgorice, Shkoder.. Nuk do kesh fare trafik apo vonesa :):)
Rrofsh per sqarimin.
 

·
Registered
Joined
·
20 Posts
Lexo me SHUME kujdes postimet e mia te meparshme qe kam shkruar me lart.. Mos merr kthesen per Plloçe dhe Dubrovnik por vazhdo drejt Bijaças ne kufirin Boshnjak, ne Ljubushki, Çapljina, Stolac, Trebinje, Nikshiç, Podgorice, Shkoder.. Nuk do kesh fare trafik apo vonesa :):)
ndoshta esht pak me gjat se ajo dubrovnik-budva, gjithsesi ne muajn gusht do jet e ngarkuar edhe kjo. :nuts:

Dua ta provoj ne gusht ket rrug per her te par, a din gje njeri per ne kosovaret a na lejohet te hyjme ne bosnje me pashaport kosoves megjithse na kishin ven viza para ca kohe??? :picard::wtf:
 

·
Registered
Joined
·
969 Posts
Nese e perdore rrugen Split-Trebinje-Nikshiq-Podgorice-HH-Shkoder, veres do t'i kursesh se paku 2 ore, e ndoshta edhe 4 ore!
po sa esht kufizimi shpejtesise ne ate rruge? duke pas parasysh qe esht rruge qe arrin deri ne nivelin 1000 metra mbi detin, plot kthesa..
 

·
Registered
Joined
·
20 Posts
po sa esht kufizimi shpejtesise ne ate rruge? duke pas parasysh qe esht rruge qe arrin deri ne nivelin 1000 metra mbi detin, plot kthesa..
duhet tjet diku 70km/o ... por deri ne 100km shkon po spati polic po pati dhe merr denim duhesh ta paguash menjeher... esht rrug normale si ajo shkoder lezhe... por me kthesa... :nuts:
 

·
Registered
Joined
·
3 Posts
Mendoj se po te ecesh heret ne mengjes nga Dubrovniku per ne drejtim te Shqiperise, atehere mund te evitosh trafikun qe krijohet nga plazhistet ne plazhet e Malit te Zi.
 

·
Registered
Joined
·
1,881 Posts
Mendoj se po te ecesh heret ne mengjes nga Dubrovniku per ne drejtim te Shqiperise, atehere mund te evitosh trafikun qe krijohet nga plazhistet ne plazhet e Malit te Zi.

Edhe nje here...

Segmenti Shkoder-Podgorice-Nikshic-Trebinje-Stolac-Çapljina-Bijaça- Autostrada Kroate perdoret VETEM nqs je duke ardhur nga Zagrebi ose nga Spliti per ne Shkoder e Shqiperi..
Nqs do shkosh ne Dubrovnik ose do te kalosh neper Dubrovnik atehere je I DETYRUAR te kalosh neper Muriqan-Tivar-Budva-Herceg Novi-Dubrovnik, dhe pastaj ne Plloçe dhe te futesh ne Autostraden kroate..

Pra VETEM nqs ke pune ne Dubrovnik..
Nqs NUK ke pune ne Dubrovnik dhe do te shkosh sa me shpejt nga Shqiperia ne Split, Zagreb dhe Europe apo dhe anasjelltas atehere MOS u ngaterro kot neper Budva dhe Dubrovnik por bjeri nga Hani i Hotit per Nikshic, trebinje e mandej ndiq udhezimet e mesiperme qe te kam thene... Do shkurtosh SHUME SHUME kohe, Nuk shkurton kilometra por shkurton kohe... Nuk di si te ta them me troç se kaq...

Perse po ndertohet By Pass i Fierit Mbrostar-Pojan-Apolloni-Levan qe do jete 23 km i gjate?? Po ndertohet qe te shkurtohet koha per ne jug te Shqiperise jo distanca..
Distanca aktuale Mbrostar-Fier-Levan eshte po 23 km POR qe i ben per 40 minuta (nqs nuk ka dasma apo funerale).. Ndersa me By Passin e Fierit Mbrostar-Pojan-Levan do jete e njejta distance 23 km por do jete e gjitha Autostrade 2x2, dhe do e pershkosh ato 23 km ne 10 minuta..
Pra kursen 30 minuta kohe, plot gjysem ore.. Po flas ne dite normale sepse gjate veres Fieri mbingarkohet dhe duhen jo 40 minuta por se paku 60 minuta nga Mbrostari e deri ne Levan...


Kete gje po te shpjegoj dhe per Segmentin Podgorice-Nikshic-Trebinje-Stolac-Çapljina-Ljubushki-Bijaça.. Shkurton shume me teper kohe sesa po te futesh neper Dubrovnik, Budva, Tivar... Sidomos gjate veres... Distanca ne km NUK ndryshon shume por nuk ka trafik dhe nuk ka shuem rradhe kufitare nga Nikshic-Trebinje.... ;);)
 
1 - 20 of 37 Posts
Top