SkyscraperCity banner

1 - 13 of 13 Posts

·
www.murale.mnc.pl
215 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Parkując rower pod spożywczo-monopolowym ku swojemu największemu zdumieniu ujrzałem taką oto tabliczkę:

Mało nie padłem. Faktycznie - synagoga. Cofnąłem się troszkę, żeby zobaczyć ją w całości:

Tu widok od starorzecza

tu przez rozkrakę:

A tu już wnętrze. Stare hebrajskie napisy znajdują się w dziale z makaronami i innym suszem:

zbliżenie:

Rosyjskie napisy w dziale mięsnym:

A tu częśc dla kobiet;)

W sumie coś niezwykłego, mało kto zauważa, gdzie jest. Polecam zwiedzanie, monopol jest dobrze wyposażony.

·
Registered
1,202 Posts
Niezwykłe... Jestem pod wrażeniem odkrycia. Poza tym czuję lekki niesmak z powodu obecnego wykorzystania tego budynku...

·
Człowiek Wschodu:-)
5,610 Posts
^^Z synagogami to jest częste, że jeśli siezahcowaly, to przebudowano je na reminy. Tak jets m.in. w Bychawie niedlaeko Lublina i jeszcze w kilku innych miejscowosciach. Innym częstym przeznaczeniem synagog są biblioteki publiczne (Zamosć, Tarnogród itd.)

·
Registered
1,202 Posts
No tak, zawsze może być gorzej. Ale w Ujeździe jest już zniszczona bezpowrotnie, a ponieważ ta Inowłodzu jest zachowana w takim stanie, tym bardziej powinna być lepiej wykorzystana. (Zresztą to są tzw. pobożne życzenia... :() Znalazłem taką informację:
Remont przeprowadzono ze środków Organizacji Żydów Amerykańskich Joint. Obecnie znajduje się tutaj biblioteka. W dolnej kondygnacji mieszczą się sklepy.
http://www.izrael.badacz.org/zydzi_w_polsce/katalog_lodzkie_inowlodz.html
Ciekawe gdzie ta biblioteka...

Swoją drogą ciekawe jak wygląda sytuacja prawna - wpisy do ksiąg wieczystych itp.

·
Fortuna favet fortibus
2,475 Posts
hubertkm said:
^^Z synagogami to jest częste, że jeśli siezahcowaly, to przebudowano je na reminy. Tak jets m.in. w Bychawie niedlaeko Lublina i jeszcze w kilku innych miejscowosciach. Innym częstym przeznaczeniem synagog są biblioteki publiczne (Zamosć, Tarnogród itd.)
Także w Koninie - synagoga (w idealnym stanie) - miejska biblioteka dziecieca, sąsiednia szkoła talmudyczna - do niedawna siedziba biblioteki miejskiej dla dorosłych.

·
Fortuna favet fortibus
2,475 Posts
piotr_1079 said:
Niezwykłe... Jestem pod wrażeniem odkrycia. Poza tym czuję lekki niesmak z powodu obecnego wykorzystania tego budynku...
W sumie ja też, ale za to jest w pięknym stanie, a nie tak jak ta remiza... :)

·
przestrzeń-ludzie-miasto
22,201 Posts
BartStep said:
Tys piknie.

Za to w Trzebiatowie z kolei jest kościół przebudowany na... zwykłe mieszkanie.
W Krakowie jest takich co najmniej kilka. sw. Jadwigi, sw.Urszuli, NMP na zlobku, sw. Scholastyki, sw. Piotra...
Jest tez cerkiew grekokatolicka w dawnym domu modlitwy

·
Człowiek Wschodu:-)
5,610 Posts
W Lublinie jeden z kosciołow przebudowano w czasach Królestwa na ratusz, inny (poreformacki) na browar, w nieukończonym kosciele Trynitarzy zamieszkał niejaki Pawęczkowski, rozbudowując ów kosciół na pałac, kosciół pofranciszkański był przez lata opuszczony, potem mieszkali tam ubodzy Żydzi z Kalinowszczyzny, aż w końcu przed wojną przejęli go Salezjanie. W kosciele powizytkowksim (właściwym, bo jako "powizutkowski" określa się też błędnie pobrygidkowski, do którego przeniesiono Wizytki w XIX wieku :D ) mieśli sieobecnie Centrum Kultury...
W Tarnowie dawny kosciół Bernardynów, z końca XV wieku, tezjest zamieszkany. TO całkiem częste, wbrew pozorom - sporo kosciołów po kasatach zaborczych nie wróciło do swoich funkcji, zwłaszcza w większych ośrodkach (dla przykładu w Lublinie oprócz tych przebudowanych rozebrano dwa: farę św. Michała i kosciół Bonifratrów, ktory zamykał perspektywę Krkaowskiego Przedmieścia, a znacznie więcej kościo9łów porozbierano we Lwowie i Krakowie).

·
czarna Inez
49 Posts
BartStep said:
Tys piknie.

Za to w Trzebiatowie z kolei jest kościół przebudowany na... zwykłe mieszkanie.
no w Krakowie jeszcze kino jest w przebudowanym kościele (wspomnianym Żłobku) a w Pradze natknęłam się na hotel w kościele (maly OT)

·
Ino Ligota!
767 Posts
piotr_1079 said:
no faktycznie, odkrycie niezwykle.
co do twojego zniesmaczenia, to trzeba wziac pod uwage, ze synagoga dla żydów nie jest miejscem swietym. wiec jesli nie spelnia juz swoich zadan jako miejsce modlitwy, w tym przypadky pewnie dlatego, ze juz nie ma kto do tej synagogi chodzic, to moze zostac bez wiekszego problemu przemianowana chociazby na sklep czy remize.
jesli chodzi o kwestie wlasnosciowe to podejrzewam ze budynek zostal sprzedany. ale glowy nie dam ;)

1 - 13 of 13 Posts