Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 159 Posts

·
SkyTeam member
Oranje Noord
10,756 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Saga:

Saga (od staronordijske riječi za "nešto rečeno", "ispričano") je izraz koji u najširem smislu označava pripovijest ili spomen na neki događaj sačuvan usmenom predajom. U užem smislu se pod time podrazumijevaju priče koje opisuju drevnu skandinavsku ili germansku prošlost, odnosno sve priče tradicionalne nordijske književnosti čiji autor nije poznat.
http://sh.wikipedia.org/wiki/Saga

Ovo je prica o jednom delu Evrope koji je dobrim delom poznat nasim ljudima pre svega zbog emigracije u poznom XX veku. Medjutim, ovaj deo Evrope sigurno nije dovoljno predstavljen a retke se reportaze ljudi iz Srbije sa Islanda.

Ovo je reportaza o jednom putovanju koje sam tako dugo cekao i koje je kruna i nagrada za nas trud ove godine. Putovanje do severa Evrope, do najsevernije prestonice sveta, do vulkana i glecera Islanda, do suma i jezera Finske i do prelepe prestonice Svedske.

Zasto bas tamo?
Eto... Ovo je trebalo da bude nasa kruna Evrope. Otprilike najdalje mesto Evrope u koje mozemo i zapravo zelimo otici jer sva sledeca putovanja ce mahom biti van starog kontinenta.

Licno, ja sam bio taj koji je povukao i nagovorio da se ide "gore" a mesecima sam spremao svoje znanje o ovoj zemlje izmedju Evrope i severne Amerike. U organizaciji puta smo se dogovarali koje jos zemlje i gradove da obidjemo. Ja sam izabrao Helsinki, ona je izabrala Stokholm ispred Osla. Tampere je ispao nuzno zlo.

Ovako je nas itenerer izgledao. Gradovi koje ce ova reportaza pokriti su Tampere, Helsinki, Rejkjavik i ostatak malo divljeg Islanda i na kraju Stokholm.

Koliko je pripreme ovo putovanje zahtevalo? Poprilicno. Susreli smo se svakoraznim preprekama od pocetka - WOW Air nam je otkazao letove za Stokholm, pa proces povratka novca koji je bio mukotrpan... Zatim i onaj najveci problem - vulkan koji je i dalje opasnost za avio saobracaj. Na ulasku na gejt u Budimpesti me zatice vest da je opasnost od vulkana dignuta na crveni nivo a mi za 3 dana od tada treba da letimo na Island.
Ali sve je ispalo super, daleko bolje nego sto smo ocekivali i ovo je nasa prica...

Spremni?

·
SkyTeam member
Oranje Noord
10,756 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Budimpesta rano ujutru. Eto ovaj put se poklopilo da iz jedne od dve nase baze odemo a u drugu se vratimo. Verovali ili ne, isto nam je trebalo od stana do aerodroma u Budimpesti koliko od aerodroma u Beograda do stana. Voz nam se pokvario, tako da je put Beograd - Novi Sad trajao na kraju duze od 7 sati. Hajde da se zadrzimo na putu.

Budimpesta konacno zavrsava dugi proces renoviranja javnih povrsina pa se sada javljaju trgovi i javne povrsine na mestima gde pre nisu bile. Spomenik, izmedju ostalog, logorima iz WWII na ovim prostorima.

Hocemo li?

Polako prilaz u 21:30 po lokalnom vremenu. Neverovatan prizor Finske na sletanju... Sume i jezero. Neprestano i svuda.

Dobro vece Tampere.

·
SkyTeam member
Oranje Noord
10,756 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Dobro jutro iz prave perspektive Finske. Smestaj je na periferiji Tamperea, iznajmljena tipicna kuca sa ovih prostora. Tampere je treci po velicini grad Finske, veliki industrijski hub. Nokia je nastala u ovom gradu, u njegovom gradicu satelitu. Dosta IT industrije se ovde nalazi, ali grad je mali i ima centar koji se za 15 min obidje.

Polako krecemo ka centru odakle posle 4 sata hvatamo voz za Helsinki.

Cudne linije po ulicama.

Autobuska stanica na putu ka centru.

·
SkyTeam member
Oranje Noord
10,756 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Tampere se ne izgovara kako mozda mislite u prvi mah. Akcenat je kratkosilazni i na drugom slogu.
Inace, Finska je pod odredjenim uticaj Rusije i Svedske. Rusa ima dosta ili bar ljudi koji ruski govore. Na aerodromima dosta Rusa dolazi da leti odatle i tu slece. Razlog su cene naravno. Finska koristi 2 pisma na javnim institucijama. Nisam siguran, ali mislim da je drugo svedsko.

·
SkyTeam member
Oranje Noord
10,756 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Finski vozovi su visokog standarda. Cisti, brzi i tacni. Sem toga imaju on board service. Karte se kupuju online, skupe su, ali postoje akcije ukoliko se kupuju 2 meseca unapred, pa tako ova ruta stoji onda 11 evra po osobi. Voz za Piter iz Helsinkija, poznati Alegro se moze naci i po 30 evra za jutarnji polazak.

·
SkyTeam member
Oranje Noord
10,756 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Ovo je pre polaska.
Svaki voz ima wi-fi i uticnice, sto je standard za neko dostojanstveno putovanje u uredjenim drustvima.

Online karte se stampaju i ponesu. Finci inace obozavaju Nokiju. Wow, zasto li to? :) Za sve postoje Windows Phone aplikacije, ali recimo retko gde postoje iOS aplikacije.

And we go.

·
SkyTeam member
Oranje Noord
10,756 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Neverovatno koliko Tampere lici na Rusiju, prvo sam pomislio zbog onog pomalo prasnjavog predgradja ali i centar grada isto.
I oseti se uticaj Rusije. Dosta automobila ruskih tablica, natpisi da govore ruski u prodavnicama. U kuci koju smo iznajmili stoje uramljeni dresovi i salovi hokej kluba iz Pitera, a vlasnica ima finsko prezime. Vazi to isto i za Helsinki. U kolikoj su "ljubavi" medjusobno, ne znam, ali primetno je da su povezani.

1 - 20 of 159 Posts