SkyscraperCity banner

41 - 60 of 242 Posts

·
Registered
1,127 Posts
Discussion Starter #44
i kończymy dzisiaj z Masadą

93. model pałacu królewskiego

94. droga do najniżej położonej części, reszta fortecy jest tam gdzie ten słomiany dach

95. jesteśmy na dole, oto co zostało z sali pałacowej

96.

97. widok na "półpiętro"

·
Registered
1,127 Posts
Discussion Starter #45
98. model łaźni pałacowych

99. i 2 fragmenty tego co z nich zostało

100. Ostatni model pokazuje w jaki sposób zbierano wodę. Obok był kranik i ptaki skorzystały z tego, że postanowiłem sprawdzić co i jak. Wzdłuż góry wyżłobiono system rynien, z których woda, poprzez otwory, prowadziła do znajdujących się wewnątrz góry cystern.

Photo report posted automatically.

·
Registered
1,127 Posts
Discussion Starter #47
Teraz z Polski latają tanie linie, chyba i Wizz i Ryan, nie mam pojęcia jak z cenami biletów, ale zdecydowanie warto odwiedzić ten kraj.

W poniedziałek zrobię update zdjęć, niestety do północy jutrzejszej nie mam czasu na nic, jak dobrze, że ta sobota ma godzinę dłużej.

·
Registered
1,127 Posts
Discussion Starter #48
101. jeszcze Morze Martwe

102. ostatnie spojrzenia

103. i wjazd do Jerozolimy, niestety jak pisałem, tym razem tylko przejazd, było trochę niespokojnie

104. jak widać na tym ambulansie, Żydzi przyjechali także z Ukrainy. młode pokolenie czuje się Izraelczykami, starsze przyjechało dla wygodniejszego życia, często ich znajomość hebrajskiego jest dalej niewielka

105. to zajawka kolejnych postów z parku safari w Ramat Gan. wjeżdża się pomiędzy zwierzęta. spędziliśmy tam kilka godzin i potem oddali samochód na lotnisku i do TLV wrócili już pociągiem.

·
Registered
1,127 Posts
Discussion Starter #50
I ja i mąż jesteśmy ateistami, więc kwestie religijne zupełnie nas nie interesują, choć akurat mnie odrobinę kulturowo, jego wcale. Byliśmy dosłownie 45 minut od miejsca chrztu w Jordanie, ale nawet nie przyszło nam do głowy, żeby tam jechać. Jak byłem poprzednim razem w Izraelu odwiedziłem Jerozolimę, w tym kilka kościołów. Jak się uspokoi chciałbym tam wrócić, ale tym razem z uwagi na meczety. Swoją drogą specyficznie śmieszna historia. Moja przyjaciółka chciała być kiedyś miła dla swojej znajomej Polki, która przyjechała z Łodzi i poprosiła o oprowadzenie jej po Starym Mieście w Jerozolimie. Ruthie, jako pobożna Żydówka, o katolikach nie wie zbyt wiele, o Jezusie tym mniej. Poczytała co miała i zaczęła oprowadzać po Via Dolorosa. Zaczęła od końca, bo wydawało jej się, że co jak co, ale miejsce kaźni i złożenia do grobu powinno być najważniejsze. Nie wpadła na pomysł, że należy to przechodzić po kolei. Tamta znajoma się obraziła. Może nawet zakłada, że Żydzi to już tak mają :D Swoją drogą wchodząc na stare miasto najwygodniej jest to zrobić przez bramę Jafy, z której to najbliżej jest właśnie do Bazyliki Grobu Świętego i aż się prosi przejść drogę krzyżową właśnie od końca (co większości osób nie przeszkadza).

106. w safari w Ramat Gan (osobne miasto, tak naprawdę dzielnica TLV, przejeżdżało się między zebrami

107. czy nosorożcami

108. były też hipopotamy

109. i trochę ptactwa

110. W środku dojeżdżało się do parkingu i można było wejść do tradycyjnego zoo. To zdjęcie moja szwagierka opisała tak: "cholera, nic nie robiłam, a paznokcie mi się łuszczą"

·
Registered
1,127 Posts
Discussion Starter #54
126.

127. Lwy, jako jedyne zwierzęta, były osobno. Przejeżdżało się przez śluzę i dopiero można było się do nich dostać. Przy okazji , jako jedyne były za (prawie niewidocznym) elektrycznym pastuchem, a do tego non stop w samochodzie siedziała obsługa z bronią.

128.

129. Lwy, lwami, ale nosorożce też nie były bezstresowe ;)

130. Przez niego nie mogliśmy wyjechać, stał kilkanaście minut i blokował nam wyjazd.

·
Registered
1,127 Posts
Discussion Starter #55
Ten i pewnie następny post to będzie już koniec mojego wyjazdu do Izraela. Tym razem bardziej wypoczynkowego, niż turystycznego, a przy okazji średnio ciekawa sytuacja spowodowała, że nie ma miejsc "muzealnych". Aczkolwiek mogę tu wrzucić fotki z mojego poprzedniego pobytu, kiedy uczelnia skierowała mnie na tydzień quasi-służbowo (quasi, bo była ze mną starsza pani profesor, która na początku zapowiedziała, że ona nie po to jest w Izraelu, żeby coś robić, a po to żeby zwiedzać - no i strona izraelska, a był to Instytut Nauki Weizmanna w Rehovot, zapewniła nam atrakcji na cały pobyt).

131. po odstawieniu auta na lotnisku, wracamy do TLV

132. to chyba jedno z bardziej gejowskich miast świata, które widziałem

133.

134. z Białego Miasta dużo zdjęć nie ma, dosłownie kilka. to mój ulubiony okres w architekturze i po prostu zamiast fotografować chodziłem z otwartą gębą :) to fontanna na placu Dizengoffa

135. ten hotel jest niesamowity, zarówno w środku, jak i na zewnątrz

136. moje zdjecia mi niepotrzebne, wolałem podziwiać na żywo, a zdjęcia oglądać w albumie kupionym w tym centrum informacyjnym

·
Registered
839 Posts
A jak jest z bezpieczeństwem, widać na ulicach bądź np. na tym dworcu co fotka jest z pociągiem jakieś służby lub wojsko Izraelskie?

Bo że tajniacy w cywilu są to na 100%, ale takie widoczne oznaki?

·
Registered
1,127 Posts
Discussion Starter #57
Ostatni post ze zdjęciami z tego roku.

Co do bezpieczeństwa - na ulicach nie widać dużo żołnierzy, widać ich za to na dworcach, zwłaszcza jak przed, czy po weekendzie jadą na trasie przepustka - jednostka. Problem w tym, że to są zwykle dzieci (z całym szacunkiem, ale 18 - 20 latek w wojsku z ostrą bronią to jednak dziecko) i w momencie ataku, zamiast zgodnie z wytycznymi strzelać w nogi, żeby zatrzymać, strzelają trochę na oślep i do tego zabijają zamachowców (nie, to nie chodzi o tych złych Żydów, dzieciaki panikują, nie są doświadczeni, a każdy zabity Palestyńczyk, to nie tylko skopiowany w tysiącach na youtube w ramach propagandy anty- Izraelskiej, ale przede wszystkim utrata źródła informacji). Do tego sporo Żydów ma pozwolenie na broń, niekoniecznie są tajniakami. Pamiętać należy, że po służbie wojskowej są jeszcze obowiązkowe ćwiczenia rezerwy i ci ludzie wiedzą jak się posługiwać bronią.

137. wieczór w TLV, samochody zablokowały wąską uliczkę, więc pasażerowie wyszli z autobusu i przestawili auta

138. Wielka Synagoga

139.

140. dudek to narodowy ptak Izraela, coś jak nasz bocian

141. ostatni rzut oka na Jafo

142. bulwar nad morzem

·
Registered
1,127 Posts
Discussion Starter #58
143.

144. ktoś pytał o dokumenty wjazdowe i wyjazdowe z Izraela. teraz są takie, kiedyś to były normalne pieczątki. a Ben Gurion zajął nam od momentu dyskusji z ochroną, przez zostawienie bagażu (koniecznie bez kłódek, albo z zamkami standardowymi, które można otworzyć specjalnymi kluczami będącymi w posiadaniu służb lotniskowych na całym świecie) i przejście z dokumentami (bio paszporty bardzo się przydają, szkoda, że polski rząd nie zdecydował się na bio dowody osobiste, byłoby to duże ułatwienie w ramach podróży wewnątrz unijnych) zajęło nam obu 15 minut. tak szybko nie było nigdzie na lotnisku jakimkolwiek jeszcze. skończyło się na 3 godzinach czekania, bo ostatnim razem byłem 2.5 i ledwo zdążyłem (było nawet przepakowywanie bagażu przez ochronę przy wszystkich) i pomyślałem, ze 3 godsziny to akurat. niestety nie działała ta słynna fontanna - działała jak przyleciałem, ale odłożyłem zrobienie zdjęcia na później.

145. pora się zbierać, choć my akurat lecieliśmy BA

146. ostatnie spojrzenie, już tęsknimy

·
Registered
1,127 Posts
Discussion Starter #60
O, ktoś jeszcze zagląda. Dzięki za polubienia. Tak się akurat śmiesznie składa, że właśnie jestem w Izraelu w tej chwili i też na dwa tygodnie (od Wigilii do pierwszego tygodnia stycznia). Chwilowo leczę zakwasy za pomocą Goldstara (lokalnego piwa) siedząc w schronisku górskim (Judean Mountains po angielsku, po polsku niestety tylko Wzgórza Judzkie) po całym dniu chodzenia po rezerwacie Ein Gedi.

41 - 60 of 242 Posts