SkyscraperCity banner

1 - 20 of 1579 Posts

·
Registered
Joined
·
11,645 Posts
Otwieramy wątek dla wszystkich śląskich miast o jakośći powietrza.


Wrocław jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Wrocławianin w ciągu roku wdycha szkodliwe substancje odpowiadające tysiącu papierosów - podkreślają członkowie inicjatywy Dolnośląski Alarm Smogowy, która rozpoczyna walkę o usunięcie rakotwórczych cząstek z atmosfery

Według rankingu francuskiego dziennika "Le Monde" Wrocław jest ósmym najbardziej zanieczyszczonym miastem w Europie - szkodliwy smog utrzymuje się tu przez 166 dni w roku. W naszym mieście wiedza o tym jest jednak znikoma.


Cały tekst: http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,16874863,Przez_smog_zyjemy_we_Wroclawiu_o_10_miesiecy_krocej.html#ixzz3HSeE3WbB
Dolnośląski Alarm Smogowy - https://www.facebook.com/DolnoslaskiAlarmSmogowy
 

·
Registered
Joined
·
3,099 Posts
Właśnie dowiedziałem się że dodatki mieszkaniowe przyznawane biednym ludziom nie mogą pokrywać wydatków na gaz i energię elektryczną. Dopóki ten przepis będzie obowiązywał dopóty mieszkańcy lokali socjalnych będą grzać się kozami opalanymi węglem, drewnem i śmieciami a w miastach będzie smog.
 

·
Registered
Joined
·
3,099 Posts
Rybnik wczoraj miał PM10 na poziomie 226 μg/m3 - ponad cztery razy więcej niż wynosi norma. To już jest bardzo wysoko. Katowice 77 czyli jeszcze tragedii nie ma ale biorąc pod uwagę prognozy pogody to za kilka dni możemy mieć prawdziwy smog w wielu miastach na południu Polski.
 

·
Registered
Joined
·
4,534 Posts
Normy dotyczące zapylenia w miastach na śląsku są zazwyczaj grubo ponad normą, więc nie ma co zbytnio panikować. 3-4 krotne przekroczenie to jest raczej standard.
 

·
Banned
Joined
·
608 Posts
Tyle, że GOP jest na tyle duży, że cały smród się rozkłada.
W jednych miejscach jest, w innych on praktycznie nie występuje.

Podam przykład.

Bytom Stary Rozbark (socreal), (nie wiem co to za osiedle,
bodaj Zawadzkiego). Smrodu, czy ew jesienno-zimowego czadu- brak.
Rozbark i ta część GOP powinna być, teoretycznie bardziej zanieczyszczona, (leży w centrum),
tymczasem tak zwany "smog" ani też czad, tam nie występuje, a na pewno nie w tak wielkim wymiarze jak u nas.

Tymczasem u mnie na północy, gdzie teren jest mocno: pofałdowany, poprzecinany różnymi wzniesieniami pagórkami,
smród smog to dla nas tu, szczególnie - jesienią czy zimową porą istna zmora. Wieczorami czasami nie można okna otworzyć.

Ludzie w ROW mają coś podobnego.
W takim Pszowie będzie bardzo podobnie, żeby nie powiedzieć, analogicznie do tego co jest u nas.
 

·
Registered
Joined
·
320 Posts
Ja różnicę dopiero zauważam jak wyjadę z Rybnika. We wtorek byłem w Katowicach i od razu lepiej się oddychało. Mój znajomy ma jakąś chorobę płuc i po prostu pluje tym całym pyłem. To jest tragedia.
Tutaj są potrzebne rozwiązania systemowe.
Poza tym dopóki ludzi stać nie będzie na dobry opał będą palić w piecach takimi świństwami jak do tej pory, a już inną sprawą jest to, że mało kto interweniuje do odpowiednich służb kiedy widzi jaki syf wydobywa się z komina sąsiada.
 

·
Registered
Joined
·
2,641 Posts
Wiecie, nas na południu województwa (J-bie i okolice) truje dodatkowo czeska elektrownia w Dziećmorowicach.
 

·
I am the passenger
Joined
·
5,415 Posts
^^ "Trucia" żadnej elektrowni prawie nie odczuwasz. Elektrownie to wysoka emisja, a my tutaj mówimy o niskiej, czyli o tym smrodzie z kominów. W Rybniku jest tak koszmarnie, bo to miasto małych rodzinnych kamieniczek i domów jednorodzinnych, dodatkowo położone w dolinie. A żeby jeszcze nie było za mało - rozjeżdżane przez samochody.
 

·
Registered
Joined
·
581 Posts
Wrzucę swoje trzy grosze.
Powszechnie uważa się, że wszystko to wina palenia węglem i śmieciami. I trzeba zabronić palenia węglem i już będzie super.

Tylko że wcale nie trzeba tego robić. To co piszę poniżej odnosi się do kotłów górnego spalania, czyli takich jakich jest w gospodarstwach domowych większość.

Główny problem polega na tym, że palimy węglem ale ŹLE (robimy "ognisko" z papieru i drewna i zasypujemy je węglem). A można robić to lepiej, czyściej i taniej (zasypać kocioł węglem i to "ognisko" rozpalić na górze)

W skrócie:


A najgorsze, jest to, że tak nas uczą producenci kotłów wpisując to instrukcji obsługi.

Wystarczy zmienić nawyki i poprawa będzie widoczna od razu. Bez zakazów i z pożytkiem dla powietrza i kieszeni.

Skarbnicą wiedzy na ten temat jest ta strona:
http://czysteogrzewanie.pl/

Mówię z własnego doświadczenia - to działa. Proszę o zainteresowanie się tematem i jak najszersze rozpropagowanie.
 

·
Registered
Joined
·
3,099 Posts
Smog zagraża zdrowiu i życiu. Kto jest w grupie ryzyka?
Wczoraj, 4 listopada (13:15)
W Małopolsce powietrze jest zanieczyszczone przez 200 dni w roku i są takie okresy, kiedy stężenie trujących substancji przekracza normy nawet o 400 procent. Na południu kraju jest najgorzej, ale zimą problem smogu dotyczy całej Polski. Dr Krzysztof Czarnobilski ostrzega, że na szczególne niebezpieczeństwo narażone są osoby starsze, kobiety w ciąży, małe dzieci i młodzież.

Dr Krzysztof Czarnobilski, ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Szpitala MSW w Krakowie: - Szczególnie zagrożone są, wbrew pozorom, nie tylko małe dzieci i kobiety w ciąży, ale także ludzie starsi. W Małopolsce mamy zanieczyszczone powietrze przez 200 dni w roku. Są takie okresy, gdy stężenie substancji - związków siarki, węgla, rakotwórczych węglowodorów i dioksyn - w powietrzu przekracza normy nawet o 400 procent!

- Zgodnie z obowiązującymi normami dopuszczalne stężenie pyłu w powietrzu nie powinno przekraczać 50 mikrogramów na metr sześcienny. Krakowscy naukowcy przeprowadzili badania, które pokazały, że kobiety w ciąży, które przez cały jej okres mieszkały w Krakowie, statystycznie rodziły mniejsze dzieci. Oznacza to, że działanie toksyczne zaburzało prawidłowe odżywianie dziecka i wywoływało niedotlenienie łożyska. W niebezpieczeństwie są również małe dzieci i młodzież, ponieważ ich komórki, intensywnie dzielące się, są szczególnie narażone na toksyczne składniki smogu.


Liczba dni w roku 2011, w których w danym mieście przekroczone były normy zanieczyszczeń
/©123RF/PICSEL

Co to jest pył PM 10 i z czego się składa?

- Znajduje się w nim węgiel, siarka, związki azotu, wapnia, chloru oraz trujące, rakotwórcze, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Pyły, którymi oddychamy, dostają się do górnych dróg oddechowych i powodują kaszel, zadyszkę, trudności z oddychaniem. To nie wszystko. Organizm 65-latka starzeje się, także jego płuca, które nie są już tak sprężyste jak u 20-latka. Klatka piersiowa jest sztywna, a zanik mięśni powoduje, że tlen trudniej przechodzi z płuc do tkanek. Słabiej reagują też receptory w oskrzelach.


Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/tylko-u-nas/news-smog-zagraza-zdrowiu-i-zyciu-kto-jest-w-grupie-ryzyka,nId,1546309#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
 

·
Registered
Joined
·
11,645 Posts
Discussion Starter #18
"Strach tu oddychać… Wrocław jest ósmym najbardziej zanieczyszczonym miastem w Europie. Normy zapylenia i szkodliwych substancji są wielokrotnie przekroczone. Rakotwórczego benzoapirenu w naszym powietrzu jest 7 razy więcej niż w Berlinie i 14 razy więcej niż w Paryżu. Miasto nic z tym nie robi. Przed wyborami nie ma nawet związanych z tym problemem obietnic. Na dodatek miasto walczy z zielenią. W ostatnich latach rządów Dutkiewicza wycięto dziesiątki tysięcy starych drzew, zaplanowano likwidację ogrodów działkowych, kolejne miejsca w mieście zamieniają się w betonowe lub brukowe pustynie."
https://www.facebook.com/drzewa.wroclawia?fref=nf
 

·
Michał
Joined
·
3,984 Posts
^^ coraz częściej jak idę po wrocku mam ochotę zaopatrzyć się w to:

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1026141,Chiny-poziom-skazenia-powietrza-w-Pekinie-niebezpiecznie-wysoki

'Powietrze' jest tragiczne i idąc chodnikiem mam wrażenie, że jestem filtrem spalin :/ Najgorsze jest to, że praktycznie nic się o tym nie mówi, a właściwie też nic z tym nie robi. W tym roku miasto wyda 4 mln zł na dofinansowanie do zmiany systemu ogrzewania mieszkańców.. - na 441 złożonych wniosków, pieniędzy starczyło na 309. We Wrocławiu natomiast wciąż funkcjonuje ponad 40 tysięcy !!! starych pieców węglowych.

===

Jak oczyścić powietrze Wrocławia? Są na to sposoby

Zanieczyszczenie powietrza w naszym mieście to nie ględzenie ekologów, ale zagrożenie dla naszego zdrowia. Gdy wymienimy piece, zasadzimy drzewa i wyremontujemy kamienice, zyskamy lepsze miejsce do życia - przekonuje Mateusz Kokoszkiewicz z "Gazety Wyborczej"

Wrocław jest jednym z bardziej zanieczyszczonych miast w Europie, o czym jednak mało kto wie. Działacze z powołanego właśnie Dolnośląskiego Alarmu Smogowego chcą uświadomić mieszkańców, że normy pyłów są przekroczone 70 dni w roku, a stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu jest pięć razy wyższe niż dopuszczalne (co oznacza, że oddychając nim, zatruwamy organizm tak, jakbyśmy wypalali tysiąc papierosów rocznie).

W Krakowie problem jest większy, ale wśród dużych polskich miast Wrocław jest na drugim miejscu. W pewnym jednak sensie krakusi są dwa lata przed nami: mieszkańcy rozumieją problem, a urzędnicy i politycy wiedzą, że trzeba działać.

Mniej węgla

>> Największym problemem u nas jest palenie węglem. Wrocławscy urzędnicy rozpoczęli program dotacji, w ramach którego wymienią około tysiąca pieców. To jednak nic w skali potrzeb - w mieście mamy 50 tys. palenisk węglowych.

>> Nie powinniśmy jednak stawiać na drogie ogrzewanie gazowe czy elektryczne. We Wrocławiu od kilkudziesięciu lat istnieje sieć, która rozprowadza ciepło powstające w elektrociepłowniach przy okazji wytwarzania prądu. Obecna elektrociepłownia ma zresztą rezerwy. Ciepłownicza spółka Fortum zaczyna pierwsze od 20 lat inwestycje w rozwój sieci. Nadal jednak wiele budynków w centrum nie podbiera ciepła z elektrociepłowni. Podłączenie starych kamienic powinno wiązać się z remontem, który zmniejszy zużycie energii.

>> Potrzebne są finansowe zachęty, ale też jasne zakazy. Nie powinniśmy np. zgadzać się, żeby nowe czy przebudowywane budynki były źródłami zanieczyszczenia. Wszystkie plany zagospodarowania i decyzje o warunkach zabudowy powinny przewidywać ogrzewanie wyłącznie z sieci miejskiej.

>> Jeszcze gorsze niż wykorzystywanie węgla jest palenie odpadów. Nie dość, że to ekologiczna bomba, to jeszcze cuchnie. Truciciele łamią prawo, czym powinien zająć się Ekopatrol straży miejskiej. Ale też my wszyscy powinniśmy zgłaszać przypadki palenia śmieciami i nie zgadzać się na to, by sąsiedzi rujnowali nasze zdrowie.

Mniej aut

>> Źródłem zanieczyszczeń jest też transport. Trzeba zająć się przede wszystkim sprowadzanymi z zagranicy starymi dieslami, które wydzielają kilkadziesiąt razy więcej pyłów niż nowy silnik benzynowy. Policja i inspekcja transportu powinny zanieczyszczające pojazdy kierować na badania techniczne, ostatecznie odbierać dowody rejestracyjne.

>> Wyzwaniem jest zmniejszenie ruchu samochodów. Jednym z winnych tego stanu rzeczy jest bardzo słaby transport publiczny. Konieczne są radykalne zmiany dotyczące częstotliwości, wygody i pewności.

>> Potrzeba też inwestycji w transport szynowy. Tramwaj na Nowy Dwór będzie czystszy niż dieslowskie autobusy jeżdżące po buspasie, którymi chwali się prezydent Dutkiewicz. Potrzebne są inwestycje w rowery - coraz więcej osób chce jeździć, ale brakuje im odpowiednich dróg.

>> Bardzo ważne są drzewa. Te posadzone przy ulicy mogą pochłaniać aż 70 proc. pyłu komunikacyjnego. Cząsteczki osiadają na liściach - dlatego jest szczególnie ważne, by nie tylko sadzić nowe, ale też chronić stare. Stuletni dąb ma bowiem liście większe nawet kilkaset razy niż małe, ledwo co zasadzone drzewka.

Zmiany w świadomości

>> Trzeba zmienić też świadomość ludzi. Wiele osób wierzy w teorie spiskowe o lobby ekologicznym, a nie widzi związku zanieczyszczeń z chorobami nowotworowymi. Musimy zrozumieć, że powietrze to nasza wspólna odpowiedzialność. Nie za abstrakcyjny stan planety, ale za zdrowie nasze, naszych rodziców i dzieci. Dobrym pomysłem są krakowskie stacje pomiarowe, które ustawione są przy ulicach i pokazują, jaką trucizną oddychamy - nawet gdy tego nie widać.

Zyskując czystsze powietrze, tylko skorzystamy - na zieleni, estetycznych ulicach i miejscach do rekreacji, zmniejszeniu korków.
http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,16880459,Jak_oczyscic_powietrze_Wroclawia__Sa_na_to_sposoby.html#ixzz3JBUrEZzi
 

·
El Roweiro
Joined
·
628 Posts
Co do innego sposobu palenia (od góry) to prawda. Tylko zeby to działało najlepiej to kocioł trzeba zasypać do pełna , odpalic od góry, a kolejną dawke wegla można dorzucic dopiero po wypaleniu całego kotla i jego wyczyszczeniu, wtedy ten system działa idealnie. Zauważylem ze taki sposób tak nagrzewa wegiel w kotle ze im mniej kaloryczny tym paradoksalnie lepiej.
 
1 - 20 of 1579 Posts
Top