Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 236 Posts

·
Registered
2,312 Posts
Nowe Autosany w ZMKS Jasło

Na przełomie listopada i grudnia 2010 roku ZMKS Jasło odebrało pierwsze od 11 lat fabrycznie nowe autobusy. Zgodnie z umową firma AUTOSAN S.A. dostarczyła 5 sztuk modelu Solina City, 4 sztuki Wetlina City oraz 2 sztuki Sancity 9LE. Wszystkie autobusy są wyposażone w monitoring przestrzeni pasażerskiej oraz klimatyzację całopojazdową. Autobusy zakupione zostały w ramach projektu „Modernizacja taboru Zakładu Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Jaśle”współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013.
W ramach projektu zakupiono również 14 wiat i 20 słupków przystankowych oraz wprowadzono elektroniczny system informacji pasażerów.

Nowe Autosany otrzymały wyróżniające malowanie nadwozia, dzięki czemu z daleka będzie można rozpoznać „Unijne autobusy”na ulicach Jasła. Warto dodać, że dwa egzemplarze modelu Sancity 9LE dostarczone do Jasła zostały wyposażone, jako pierwsze, w nowy design ściany przedniej i tylnej wzorowany na większych modelach miejskiej serii Sancity. Wszystkie Sancity 9LE produkowane od końca listopada 2010 roku będą posiadać tego typu design, w tym m.in. egzemplarze dla Sanoka, Krosna, Nowego Targu i Nowego Sącza.
11 sztuk nowych autobusów na ulicach Jasło to pierwsze w mieście autobusy przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Posiadają silniki spełniające normę czystości spalin EURO 5. Dotychczas trzon taboru opierał się o Autosany z serii H9-35, które niestety lata swojej świetności już dawno mają za sobą. Zakup nowych autobusów pozwoli w najbliższym czasie na kasację najstarszych pojazdów ZMKS Jasło. Jedynie największe Sancity 9LE wyposażone są w automatyczne skrzynie biegów. Mniejsze modele ze względu właśnie na swą wielkość posiadają mechaniczne 6-biegowe skrzynie, co ma zapewnić niskie zużycie paliwa w cyklu miejskim.

http://www.infobus.com.pl/text.php?from=main&id=36858#maintext

·
Registered
1,200 Posts
Czasy kiedy po Jaśle śmigały Ikarusy przegubowce, niestety minęły. Latem 1996r. ostatni jasielski przegubowy Ikarus - Zemun pojechał na spotkanie z prasą (niestety - z hydrauliczną :( ).

Poniżej ujęcie z mojego amatorskiego filmu video z maja 1992r. Ikarus - Zemun mknie ul. 3 Maja od Rafinerii Jasło do centrum. Z uwagi na złą jakosć, traktujcie to jako zdjęcie poglądowe.

W listopadzie i grudniu 2010r. ZMKS Jasło zakupił 11 nowych autobusów miejskich Autosan. Zdjęcia przedstawiają dwa SanCity w akcji.

Poza tym ustawiono nowe przystanki i elektroniczne tablice z rozkładem jazdy, współpracujące z nowymi autobusami za pomocą GPS, co ma dokładnie określać czas przyjazdu autobusu na przystanek.

·
Registered
744 Posts
Czasy kiedy po Jaśle śmigały Ikarusy przegubowce, niestety minęły. Latem 1996r. ostatni jasielski przegubowy Ikarus - Zemun pojechał na spotkanie z prasą (niestety - z hydrauliczną :( ).

Poniżej ujęcie z mojego amatorskiego filmu video z maja 1992r. Ikarus - Zemun mknie ul. 3 Maja od Rafinerii Jasło do centrum. Z uwagi na złą jakosć, traktujcie to jako zdjęcie poglądowe.

Te Zemuny to bardziej w PKS-ie jeździły niż w MKS, samo Jasło jest i było raczej za małe na przeguba:).
Co do nowych nabytków-kiedy ZMKS zamierza nadać im numery taborowe?

·
jaslanin
432 Posts
Ja jestem ciekawy czy w najblizszym czasie ZMKS Jasło zakupi jeszcze jakies nowe autobusy.Było by bardzo fajnie gdyby pozyskali znowu jakies srodki ,albo coś i zakupili kilka kolejnych autobusów.Mam nadzieje że kiedyś to sie stanie :).

Moim zdaniem ZMKS JASŁO powinno zakupic jeszcze przynajmniej jakiś jeden 12 metrowy pojazd,napewno by sie bardzo przydał,bo w godzinach szczytu jest taki ścisk w mks-ach ,że ludzie nie mają już gdzie wejść do autobusu dzieje sie tak na liniach 0,26,D,A,22,23 to taki przykład z własnego doświadczenia :) :).

Powrzucajcie jakies foty nowych autobusów na TWB lub tutaj na forum :)

I jeszcze takie małe pytanko: , jakie waszym zdaniem zmiany powinno wprowadzic jeszcze ZMKS Jasło?

·
Registered
0 Posts
Co do numerów taborowych to są wydrukowane na kartkach i włożone za szybę przednią. Co do nowych autobusów to napewno na niektóre linie są za małe Wetline dawać na 22 w piątek to troche nie tak nawet nie jest na tyle osób przewidziana ostatnio jak jechałem 22 jechało >40osób.
Bardzo mnie niepokoji to, że dziś jadąc jedną z Wetlin plastiki w środku skrzypiały jakby miały z 10 lat.

Co do inwestycji napewno zmienić system biletów. Już nie mówie o ekartach ale nie można by było przywrócić normalnych biletów takie jak były z 10 lat temu? By móc kupić bilet w kiosku również. Czas jazdy na niektórych liniach wydłuża się nawet dwukrotnie zanim kierowca wszystko policzy i wyda.

·
Registered
641 Posts
Co do numerów taborowych to są wydrukowane na kartkach i włożone za szybę przednią. Co do nowych autobusów to napewno na niektóre linie są za małe Wetline dawać na 22 w piątek to troche nie tak nawet nie jest na tyle osób przewidziana ostatnio jak jechałem 22 jechało >40osób.
Bardzo mnie niepokoji to, że dziś jadąc jedną z Wetlin plastiki w środku skrzypiały jakby miały z 10 lat.

Co do inwestycji napewno zmienić system biletów. Już nie mówie o ekartach ale nie można by było przywrócić normalnych biletów takie jak były z 10 lat temu? By móc kupić bilet w kiosku również. Czas jazdy na niektórych liniach wydłuża się nawet dwukrotnie zanim kierowca wszystko policzy i wyda.
A to w Jaśle nie ma możliwości zakupu biletu w kiosku czy w sklepie? :O Jeśli tylko u kierowcy to faktycznie trochę niepoważne zwłaszcza w godzinach szczytu... W Mielcu bilet papierowy też powoli będzie wycofywany z użytku, zastąpią go elektroniczne nośniki, które będzie można doładować sobie dowolną kwotą w różnych punktach miasta...

·
Registered
2,312 Posts
A to w Jaśle nie ma możliwości zakupu biletu w kiosku czy w sklepie? :O Jeśli tylko u kierowcy to faktycznie trochę niepoważne zwłaszcza w godzinach szczytu... W Mielcu bilet papierowy też powoli będzie wycofywany z użytku, zastąpią go elektroniczne nośniki, które będzie można doładować sobie dowolną kwotą w różnych punktach miasta...
To samo będzie w Krośnie :)

·
Registered
744 Posts

Najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem byłby montaż biletomatów w autobusach, jak i na przystankach. Takie rozwiązanie istnieje w Krakowie i bardzo się sprawdza. Pozwala też uniknąć sytuacji takich, jak do niedawna w Sanoku, że bilet u kierowcy był droższy od tego w kiosku o średnio 10gr.

·
Registered
0 Posts
Jest możliwość zakupu biletu ale tylko w kasie na rynku i trzeba podać na jaki kurs ma być. Jak się jedzie z innego przystanku to się nawet nikt nie pomyśli aby iść dość daleko kupić bilet i wrócić na przystanek.

·
Registered
1,200 Posts
@ Adrian Snk: przegubowce a Jaśle obsługiwały co najmniej kilka linii miejskich, choć oczywiście wyjeżdżały też poza miasto. Duże zakłady znajdują się na obrzeżach i w latach 80 każdego dnia trzeba tam było dowieźć i dowieźć tysiące ludzi na dwie lub 3 zmiany. Poza tym są osiedla bloków oddalone od centrum po 5 - 6 km (os. Gamrat, os. Niegłowice). W latach 80 i 90 przegubowce obsługiwały na 100% linię centrum- Gamrat - centrum (sam nimi jeździłem), a ponoć także do Rafinerii oraz do dzielnicy Hankówka (fabryka domów, zakłady płyt wiórowych).

Z miast tzw. podkarpackiego trójmiasta, przegubowce miało Jasło i Krosno, co znaczy, że były wówczas potrzebne. Potem to się zmieniło i Ikarusy pocięli na złom. A Sanok był wg mnie w specyficznej sytuacji, bo u Was zakup przez miasto nie-Autosana, byłby niewybaczalny :)

·
Registered
5,720 Posts
Chodziło o protesty mieszkańców. Wg. nich ZMKS miał zamówić wszystkie 11 pojazdów wyposażonych w klimatyzację. Podobno zarząd ZMKS przychylił się do tego pomysłu, ale Wetliny dojechały bez w/w wyposażenia.
Mieszkańcy sobie mogli protestować, zarząd mógł się przychylać, ale w SIWZ było jasno określone, które wozy mają mieć klimatyzację.

W Sancity klima jest albo gratis w wyniku pomyłki Autosanu, albo w ramach kar za opóźnienie.

1 - 20 of 236 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.