SkyscraperCity Forum banner
1 - 14 of 14 Posts

·
Registered
Joined
·
1,341 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Tworzę ten wątek, ponieważ trzy poprzednie (Dwór, Pałac i Kościół pw. św. Katarzyny) upadły. W Jastrzębiu-Zdroju zabytków jest aprawdę bardzo dużo (czasami przechodząc obok obiektu nie zdajemy sobie sprawy z jego wartości) tylko, że są rozproszone i trudno je odnaleźc. Znajdują się głównie w ościennych do centrum sołectwach, które zostały tu przyłączone dpiero po 1963 roku. A więc zacznijmy od najpiękniejszego pałacyku w tej części Śląska (takie przynajmniej jest moje zdanie :) ). Wszystkie fotki pochodzą głównie ze strony www.jastrzebie.pl

Pałac w Boryni
Pałac został zbudowany w drugiej połowie XVIII wieku w stylu klasycystycznym z silnymi wpływami późnego baroku. Jest to budynek murowany z cegły. Budowla jest piętrowa zbudowana na planie prostokąta. Na parterze budynku znajduje się obszerna sień. Do 1961 roku klatka schodowa opatrzona była ażurową klasycystyczną drewnianą balustradą, jednak w czasie restauracji budynku została ona usunięta. Okna pałacu są prostokątne, a na pierwszym piętrze są zamknięte łukiem półkolistym. Dach jest mansardowy, pokryty dachówką. - Źródło - www.jastrzebie.pl oraz książka Piotra Siemki - "Jastrzębie-Zdrój w zabytkach sztuki", 1992 - polecam!!!

Od siebie dodam, że w swoich latach był własnością księcia Wilhelma II, a obecnie konkretnego właściciela nie ma ;( Ogrodzony zamkniętym płotem pałac stoi bezczynnie. Było wiele koncepcji zagospodarowania tego budynku - pałac ślubów, muzeum miejskie, hotel, restauracja - żadne z nich nie wypaliło. A szkoda...

Dwór Obronny w Bziu Zameckim

Dwór ten został zbudowany najprawdopodobniej na początku XVII wieku w stylu późnorenesansowym. W trakcie drugiej wojny światowej dwór został częściowo zburzony, a po wojnie odbudowany. Doprowadziło to do utraty cech stylowych. Budynek usytuowany jest na niewielkim wzniesieniu. Zbudowany został z cegły i kamienia. Składa się z piwnic i pierwszego piętra. Piwnice są dostępne z zewnątrz. Dwór w całości jest otynkowany. W ryzalicie znajduje się niewielka sień oraz klatka schodowa. W korpusie można znaleźć cztery izby. Na piętrze pomieszczenia przykryte są płaskimi stropami. Dachy są dwuspadowe, pokryte dachówką. Dwór w Bziu jest jedyną zachowaną w naszym regionie budowlą tego rodzaju. - źróło to samo co wyżej ;) Jakby co, to w najbliższych opisach jest to samo źróło (www.sjz.pl oraz książka Piotra Siemko).

A od siebie dodaję, że budynek stoi nieużytecznie... Piękny zabytek, nie został do tej pory modernizowany ani sensownie wykorzystany. W 2004 powsało Stowarzyszenie Na Rzecz Budowy Parku Etnograficznego W Jastrzębiu Bziu. Ich projekt zakłada powstanie wokół pięknegoparku etnograficznego (skansenu) oraz zaadoptowanie dworu na muzeum miejscie. Obecna władza (Janecki, Piksa, Sławik, Chojecka) do tej pory nie dopuściła tej inicjatywy z niewyjaśnionych do końca przyczyn.
A to projekt skansenu:


–·–·–·–·– zakres opracowania
_______ ogrodzenie
A - istniejący zamek obronny
B - istniejąca agronomówka
1 - drogi i place
2 - place imprez plenerowych
3 - stacjonarna estrada
4 - historyczna pasieka
5 - galeria uli kłodowych
6 - kościół drewniany z Bzia (rekonstrukcja)
7 - galeria plenerowej rzeźby sakralnej
8 - staw
9 - parking - plac manewrowy straży pożarnej
10 - parking dla zwiedzających
11 - bramy wjazdowe
12 - plac zabaw
13 - planowana lokalizacja budynków skansenowskich

Więcej informacji: http://www.skansen.bzie.pl/index.php

Kościoły
W mieście znajduje się bardzo dużo pięknych, zabytkowych kościołów. niektóre przypominają nawet średniowieczne, stre zabytki ;) Przedstawię Wam galerię tych najpiękniejszych, a potem opisze te najcenniejsze:


Ruptawa, kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny


Kościół NSPJ przed...


... i po modernizacji
Kościół pw. św. Katarzyny


Kościół pw. Wszystkich Świętych


Kościół W Bziu. Obecnie bardziej przypomina stajnię :bash: Była koncepcja wybudowania nowego kościoła oraz modernizacji tego, ale wszystko ucichło...


Kościół pw. św. Barbary i Józefa przeniesiony jest tu z Jedłownika. Jest zaliczany do najcenniejszych zabytków miasta.Piękny, kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej na Moszczenicy.

Nie zapominajmy o innych wiarach:

Kościół Ewangelicki (nowy, stary - zabytkowy budynek mieści się obok).


Kościół Zielonoświątkowy - tu jeszcze przed modernizacją.

A teraz opisy:
Kościół pw. św. Katarzyny

Obecnie istniejący kościół w Jastrzębiu Górnym to budowla ukończona w 1825 roku, powstała z fundacji rodziny Strachwitzów. W czasie II wojny światowej kościół został uszkodzony, po czym rozpoczęto jego odbudowę. Kościół jest budowlą barokową z elementami klasycystycznymi . Prezbiterium jest krótkie, zamknięte spłaszczonym półkolem. Nawa zbudowana jest na planie wydłużonego prostokąta o zaokrąglonych narożnikach. Przylega do niej wieża. Po bokach wieży usytuowane są dwie lokalności wypełniające narożniki, nie wyodrębniające się z bryły kościoła, mieszczące od północy kwadratową kaplicę, a od południa schody wiodące na chór muzyczny i wieżę. Chór muzyczny jest murowany, wsparty na trzech filarowych arkadach. W wejściach do zakrystii i loży zachowały się drzwi klepkowe z czasu budowy kościoła, a przy schodach wiodących na ambonę zachował się fragment drewnianej klasycystycznej balustrady. Wieża zwieńczona jest baniastym hełmem z latarnią, krytym blachą, a zrekonstruowanym po zniszczeniu z 1945 roku. Ściany boczne kościoła posiadają podziały ramowe, a wieńczy je profilowany gzyms. Okna budowli zamknięte są łukiem półkolistym. Wejścia zamknięte są łukiem spłaszczonym. Dach kryty dachówką, został odbudowany po pożarze w 1945 roku. W kościele możemy podziwiać trójkątny obraz z Okiem Opatrzności Boskiej, zamówiony w 1773 roku u wodzisławskiego nieznanego malarza. Po pożarze w 1811 roku obraz znalazł się na zamku w Jastrzębiu, skąd do kościoła wrócił w 1931 roku. Obraz został w 1935 roku odnowiony przez artystę Kaspra Pochwalskiego. Ambona posiada baldachim zwieńczony rzeźbą anioła z tablicami Dziesięciu Przykazań.

Kościół pw. Wszystkich Świętych

Pierwsze potwierdzenie istnienia parafii w dokumentach pochodzi ze spisu świętopietrza w dekanacie żorskim z 1447 roku, gdzie parafia w Szerokiej jest wymieniana jako Bestimdorf. Stary kościół zniszczony został najprawdopodobniej w czasie wojen husyckich w pierwszej połowie XV wieku. W 1520 roku wybudowano w Szerokiej nowy drewniany kościół , który przetrwał do końca XVIII wieku. Obecny kościół zbudowany został w latach 1796-1801, w stylu barokowo-klasycystycznym. Jest to budowla murowana, orientowana, potynkowana, posiadająca krótkie, prostokątne prezbiterium o silnie zaokrąglonych narożnikach z zakrystią od północy. Nawa jest szersza od prezbiterium, trójprzęsłowa z kruchtą z drugiej połowy XIX wieku. Po bokach wieży są dwie niewyodrębniające się z bryły kościoła. W zakrystii i kaplicy znajdują się płaskie sufity. Ściany nawy i prezbiterium podzielone są parami kompozytowych pilastrów. Wieża posiada podziały ramowe oraz pilastrowe, zwieńczona jest hełmem cebulastym, z ośmioboczną latarnią i krytym dachem. Pozostałe elewacje kościoła mają podziały ramowe, a okna zamknięte są łukiem koszowym. Dachy są dwuspadowe, nad nawą i prezbiterium pokryte są gontem, a nad zakrystią i kruchtą dachówką. Na dachu nad nawą znajduje się sześcioboczna wieżyczka na sygnaturkę z latarni kryta blachą. W wejściu do kruchty pod wieżą zachowały się drzwi klepkowe z antabami, zamkami i okuciami pochodzące z 1800 roku. Wewnątrz budynku znajduje się późnobarokowy ołtarz główny z elementami klasycznymi. Pochodzi on z około 1810 roku. W ołtarzu znajduje się obraz Wszystkich Świętych z Trójcą Świętą w górnej części i św. Janem Nepomucenem w centralnej partii malowidła.

Kościół pw. św. Barbary i Józefa

Drewniany kościół z Jedłownika, który dziś stoi na „Przyjaźni” został zbudowany najprawdopodobniej w pierwszej połowie XVII wieku. Wskazuje na to data „1647”, która została umieszczona na ozdobnych okuciach drzwi wejściowych pod wieżą świątyni. Dzisiejszy wygląd kościoła zapewne znacznie odbiega od pierwowzoru, gdyż w 1888 roku budynek gruntownie odrestaurowano oraz przebudowano.
Kościół pod pw. Św. Barbary i św. Józefa jest budowlą drewnianą, składającą się konstrukcji zrębowej oszalowanej deskami. Prezbiterium jest krótkie, zamknięte trójbocznie. Znajduje się przy nim nieduża przybudówka, która mieści zakrystię. Do prezbiterium i zakrystii przylega nawa z kruchtą przy jednym z boków i kwadratową wieżą. Nawa i prezbiterium przykryte są sklepieniami kolebkowymi, które zostały wzmocnione podciągami. Na dwóch belkach znajdziemy barokowe rzeźby Chrystusa Ukrzyżowanego, Matki Boskiej oraz św. Jana Ewangelisty. Dawniej znajdowały się tam jeszcze rzeźby Ignacego Loyoli oraz Jana Nepomucena. Chór muzyczny prawdopodobnie pochodzi z okresu przebudowy z XIX wieku. Wsparty jest on na sześciu słupach, a objętością przechodzi również na przestrzeń podwieżową. Po przeniesieniu kościoła na nowe miejsce nie przywrócono wieżyczce dawnego kształtu. Teraz jest to czworoboczna wieża kryta czterospadowym daszkiem. Jej ściany oraz dach pokryty jest gontem. Dawniej wieża zbudowana była na kwadratowej podstawie, nad której wydatnym gzymsem wznosiła się otwarta latarnia. Utworzona była ona z podwójnych arkadek, nakrytych czterospadowym daszkiem. Dziś kościół osadzony jest na wysokim, betonowym cokole, w którym mieszczą się piwnice. Przed przeniesieniem świątynia stała na podmurówce. Zmiana ta spowodowała utratę kontaktu budynku z ziemią. Został on przez to wyrwany z naturalnego środowiska. Przez to do kościoła musiały zostać dobudowane schody, podesty i balustrady. Dawniej kościół posiadał trzy ołtarze. Ołtarz główny, barokowy został prawie w całości zmieniony. Ołtarze boczne zostały usunięte. Lewy pochodził z późnego renesansu. Prawy był barokowy, a ponadto ozdobiony rzeźbami puttów. Na ambonie znajdziemy wizerunek czterech ewangelistów. Malunek ten pochodzi najprawdopodobniej z XVII wieku.
Zmiany te powodują, iż dzisiejszy wygląd kościoła znacznie odbiega od tego stojącego kiedyś w Jedłowniku.

Park Zdrojowy

Tu skorzystam z własnego opisu, pochodzącego z Wikipedii:
Położony między ul. 1 Maja, a ul. Witczaka. Jest największym, jastrzębskim parkiem (18 ha). W latach XIX i XX w. pełnił funkcję uzdrowiskową - to wtedy Feliks von Königsdorff wybudował Dom Zdrojowy, muszlę koncertową, łazienki, pijalnię wód oraz liczne wille i pensjonaty. Większość z nich przetrwała do dzisiaj. Już jako zabytki wysokiej klasy, pełnią liczne funkcje; od edukacyjnych, przez kulturowe do rozrywkowych. Park jest zabytkiem klasy "A".

I poszczególne obiekty:
Dom Zdrojowy


Zbudowany został w 1862 roku w stylu szwajcarskim. Przeznaczony był dla celów kulturowo-rozrywkowych i towarzyskich. Dom Zdrojowy jest budynkiem konstrukcji szkieletowej, wzniesionym na rzucie wydłużonego prostokąta. Dach jest dwuspadowy. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Dom Zdrojowy został generalnie wyremontowany. Przez to powrócił do swojego poprzedniego wizerunku, odzyskując blask.

Łazienki


Wybudowany w XIX w. budynek początkowo służył jako obiekt, w którym relaksowali się kuracjusze oraz pacjenci. Zabytek ten, leży w Parku Zdrojowym, pomiędzy Domem Zdrojowym, a Muszlą Koncertową. W latach 90 XX w. został gruntownie zmodernizowany na potrzeby Uniwersytetu Śląskiego. Obecnie służy jako filia tej wyższej uczelni. Budynek od razu przypadł do gustu studentom, głównie za sprawą bliskości parku, kawiarnii oraz Domu Zdrojowego. Obecnie w jego okolicach znajduje się biblioteka uniwersytecka.

Universitas Litterarum


XIX-wieczna willa "Masnówka" oda lat opuszczona i zaniedbana, w 2006 roku doczekała się modernizacji! Obecnie służy nie tylko jako nowoczesna biblioteka uniwersytecka, ale również jako filia nr 2. Mieści się tam m.in. galeria "Da Vinci", wypożyczalnia muzyki i inne. Powstała na potzeby miejskiego "kampusu" - Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Akademii Wychowania Fizycznego, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych.

Pijalnia wód
Piękny budyneczek. Ma kształt ośmiokąta - wygląda to dosyc ciekawie. Drewniana budowla dawniej (XIX i XXw.) służyła przez długie lata jako pijalnia wód. Obecnie mieści się tam kawiarnia "Letnia". Dosyc przyjemne miejsce. Nieopodal znajdują się dwa place zabaw, pomnik "Tańcząca Para" oraz nazwana przez miaszkańców "szachownica" - leżąca płaskorzeźba o kształcie prostokąta, wykonana na wzór szachownicy. Kawiarnia ma dosyc duży taras. Główną zaletą jest to, że znajduje się w samym środku Parku Zdrojowego - najchętniej odwiedzanego przez turystów miejsca w mieście.

Stare wille

Przepraszam za jakośc tego zdjęcia, ale to były moje pierwsze dni z aparatem... Budynek znajdujący się na zdjęciu to jedna ze starych willi w Zdroju. Oto dowód, że istniała jeszcze prawie 150 lat temu:

Budynek u samej góry, na samym środku.

Obecnie znajduje się tam kwiaciarnia. Jednak zagospodarowana jes głównie na budynek mieszkalny.


Piękna na swój sposób kamieniczka, obecnie zagospodarowana głównie na lumpeks :bash: Mogła służyc chociażby jako jakas restauracja, albo jako budyenk turystyczny.


Stary dom św. Jacka Obecnie mieści się tam oddział Getin Banku, apteka oraz restauracja.


A tu willa Opolanka. Dawniej, centrum Zdrojowego uzdrowiska, później nowoczesna siedziba Sądu Rejonowego. Gdy zaczął odpadac tynk, a budynek zaczął tracic stabilnośc, sąd musiał się przenieśc. Obecnie ten budynek straszy...

Muzeum dzwonków


Podobno w Jastrzębiu nie ma muzum... A to co? Największe w Europie Muzeum Dzwonków. Mieści się przy ulicy Powstańców Śląskich na Szerokiej. Mimo to, że jest prywatnie - chętnie odwiedzają je turści

I to by było na tyle - jak mawiał śp. Jan Tadeusz Stanisławski
Przepraszam, że jest tu tak mało moich zdjęc, ale jakoś nie mam czasu latac po mieście i cykac fotek... Jeżeli znajdziecie tu jakieś literówki to mam usprawidliwienie ;) Klawiatura w ostatnich dniach odmawia mi posłuszeństwa. Stąd naprzykład brak "c" z kreseczką ;)
 

·
Wal się ciapku.
Joined
·
1,123 Posts
Kacper, dlaczego nie podałeś źródła informacji, którym jest Wikipedia?? Tak bardzo się czepiałeś Barta a teraz robisz prawie to samo…, Ale to po pierwsze

Po drugie, dlaczego te fotki takie małe??


Po trzecie gdzie dokładnie znajduje się ten pałacyk w Boryni??
 

·
Registered
Joined
·
1,341 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Po pierwsze: tu nie ma ŻADNYCH informacji pochodzących z WIKIPEDII!!! Pochodzą ze strony www.jastrzebie.pl i źróło jest podane mośku! A i tak 50% opisów jest moje. Owszem, jest jeden opis z Wikipedii. Ale jest mojego autorstwa i jest podane źródło!!!!!!!

Po drugie: Zdjęcia są małe, aby nie były za duże

Po trzecie: na ulicy Zamkowej. To jest tam, jak się jedzie na Żory przez Szeroką-Borynię

P.S. Co tak tego Barta cały czas bronisz, jak on cię krytykuje na każdym kroku!
 

·
Wal się ciapku.
Joined
·
1,123 Posts
Najpierw mówisz, że niema żadnego potem mówisz że jest…hehe śmieszny jesteś. ;)
50% o tak jasne przeciecz nikt nie mówi, że nie…


Pojechałem sobie zobaczyć ten pałacyk w boryni, ale nie znalazłem ulicy hehe muszę się zaopatrzyć w mapę i pojechać jeszcze raz.


Na którym kroku ??


Ps: Zdjęcia małe żeby nie były za duże...lepiej żeby były wieksze niż mniejsze.:nuts:
 

·
Inspired by Poznań?!
Joined
·
12,492 Posts
Najpierw mówisz, że niema żadnego potem mówisz że jest…hehe śmieszny jesteś. ;)
50% o tak jasne przeciecz nikt nie mówi, że nie…


Pojechałem sobie zobaczyć ten pałacyk w boryni, ale nie znalazłem ulicy hehe muszę się zaopatrzyć w mapę i pojechać jeszcze raz.


Na którym kroku ??


Ps: Zdjęcia małe żeby nie były za duże...lepiej żeby były wieksze niż mniejsze.:nuts:
Wiecie co? Może tak użyjecie do tych swoich kłótni -> PM?
 

·
PublicSpace&Chardonnay
Joined
·
1,567 Posts
^^

Pomysł nie jest zły. Jednak wg mnie należało by się wprzód nieco poruszać z aparatem i sfotografować co nieco... W Jastrzębiu problemem jest to, że trzeba się najeździć, żeby mieć wszystkie interesujące obiekty. Co niestety widać i po tym wątku. Kacper jak zwykle miał dobrą wolę, ale imponującymi archiwami fotograficznymi niestety nie może się pochwalić.
 

·
Registered
Joined
·
1,341 Posts
Discussion Starter · #9 ·
BARTzZABŁOCIA;15042883 said:
^^

Pomysł nie jest zły. Jednak wg mnie należało by się wprzód nieco poruszać z aparatem i sfotografować co nieco... W Jastrzębiu problemem jest to, że trzeba się najeździć, żeby mieć wszystkie interesujące obiekty. Co niestety widać i po tym wątku. Kacper jak zwykle miał dobrą wolę, ale imponującymi archiwami fotograficznymi niestety nie może się pochwalić.
nie wytykaj mi moich zdęc, OK!?
 

·
Registered
Joined
·
1,341 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Otwarta jest sprawa budynku sądu na 1 Maja. Koło września zakończył się pierwszy etap modernizacji kościoła pw. św. Katarzyny. Dalsza część zostanie zrobiona po uzbieraniu odpowiedniej kwoty pieniędzy.
 
1 - 14 of 14 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top