SkyscraperCity banner
1 - 20 of 2395 Posts

·
Registered
876 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
"Tydzień w Jaworznie"
www.twj.pl

Firma PA Nova, która razem z GC Investment pojęła się realizacji budowy galerii w Jaworznie, pokazała szczegółowe wizualizacje centrum handlowego, które powstanie na terenie byłego szybu Kościuszko. Otwarcie za dwa lata.

Wiadomo już, że inwestor wybuduje w Jaworznie okazały, trzypiętrowy gmach w futurystycznym stylu, z dużym dyskontem spozywczym i trzema pietrami przeznaczonymi pod handel.

Plan zagospodarowania ściśle określa, co może powstać w Śródmieściu. Założenia planistow potwierdzili inwestorzy, ujawniając kilka dni temu imponujące wizualizacje nowego centrum handlowego w sercu miasta. Ma nazywać się "Jaworzno City Center".

Firma GC Investment, właściciel terenu wraz z Pa Nova platuną postawianie pierwszej w mieście dużej galerii handlowej, której koszt szacowany jest na 200 mln złotych. Budowa rozpocznie się już na przełomie 2011 i 2012 roku.

Projekt kompleksu przygotowała gliwicka firma PA Nova, ta sama, której architekci opracowali wcześniej wstępne koncepcje przebudowy jaworznickiego Rynku. Nowa galeria przypomina wieloma elementami bryłę Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Inwestorzy nie chcą jeszcze ujawniać, który z operatorow supermarketow spozywczych otworzy swoją halę w Jaworzno City Center. Z informacji widniejących na uzyskanych przez nas wizualizacjach wynika jednak, że w galerii zaplanowano miejsce na dyskont... Tesco. Ta sama sieć prowadzi swą placówkę w Silesia City Center, czyli najnowocześniejszej i największej galierii handlowej Katowic.

Jak informowalismy już w zeszłym wydaniu "Tygodnia w Jaworznie", w galerii powstanie wielosalowe kino do projekcji 3D sieci Helios. Niewiadomą jest jeszcze, ile sal projekcyjnych będzie liczyć, trzy czy pięć.

Przygotowania do realizacji inwestycji w centrum miasta zaczęły iść pełną parą i według szacunków inwestorów jaworznianie będą mogli spodziewać się wroczystego otwarcia Jaworzno City Center już wiosną 2013 roku. W galerii ma znaleźć pracę około 500 - 600 osób.

Joanna Zielińska

·
Registered
876 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Tydzień w Jaworznie

www.twj.pl

Już za dwa lata

Już niedługo okoliczne galerie w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej i Chrzanowie mogą stracić klientów. Pierwsza inwestycja na taką skalę w mieście zajmie powierzchnię około 30 tyś m. kw. i pochłonie 200 mln. złotych - Za wcześnie by mówić o najemcach powierzchni, ale mamy nadzieję, że znajdą się tutaj najbardziej rozpoznawalne światowe marki - mówi Jacek Tajster, dyrektor ds. inwestycji PA Nova.

Nazwanie galerii na wizualizacjach "Jaworzno City Center" nie musi być więc przypadkowe. Katowicka galeria Silesia City Center ma co prawda więcej bo 250 sklepów, ale rownież znajduje się w niej market Tesco. Istnieje więc możliwość, że będzie to ta sama sieć, ktora prowadzi latowicką galerię SCC i Krakowską Bonarkę.

·
Registered
566 Posts
Uh, no nic, czekać tylko na lepsze wizualizacje, więcej informacji nt. sklepów oraz samego funkcjonowania budynku. Parking będzie pod ziemią schowany i będzie to kondygnacja +1?

·
Registered
166 Posts
Jakoś średnio pasują mi te wizualki... bryła nawet znośna, ale wykończenie jakieś takie strasznie nieprzyjazne... no chyba, że to kwestia kijowych wizualek i będzie to bardziej zbliżone do przyjemnego wykończenia biblioteki...

·
Registered
876 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Na drugiej wizualizacji widać "przejście zawieszone nad ulicą". Domyślam się, że chodzi tu o wjazd na teren galerii z ronda przy Cechu. Ale na planie obiektu już tego nie ma - czyżby planowano powiększenie galerii...

Jakoś nie mogę znajeźć podobieństwa z biblioteką. Dobrze, że główne wejście znajdzie się od Placu Górników - galeria zamknie plac od zachodu i południa.

·
Registered
313 Posts
Na drugiej wizualizacji widać "przejście zawieszone nad ulicą". Domyślam się, że chodzi tu o wjazd na teren galerii z ronda przy Cechu. Ale na planie obiektu już tego nie ma - czyżby planowano powiększenie galerii...

Jakoś nie mogę znajeźć podobieństwa z biblioteką. Dobrze, że główne wejście znajdzie się od Placu Górników - galeria zamknie plac od zachodu i południa.
Nie jestem pewien, czy zrozumiałem, ale jeżeli zarówno przejście nad ulicą, jak i część galerii, do której prowadzi są na planie (ta część zaznaczona jest na zielono).

Cała galeria prezentuje się niestety przeciętnie. Różne rodzaje elewacji + szkło refleksyjne, to nie wróży niczego dobrego.

·
Registered
3,659 Posts

Widać, widać tę przewiązkę. Budynek jest dopasowany do krawędzi działki. Rysunek kondygnacji +3 ma przewiązkę, drugiej nie ma. Bo w tym miejscu jest "dziura" w budynku. Zaskakujące wręcz jak jak projektant oszczędnie wykorzystuje przestrzeń.
Do wyglądu elewacji bym się nie przywiązywał. Gmina ma narzędzie do "przekonania" inwestora do jak najlepszego rozwiązania tego elementu budynku. Zagadką jest jak zostanie wykorzystane pozostałe 3/4 działki

·
Registered
4,509 Posts
Eh, czekam na lepsze wizualki. Bo przy obecnych "wspaniałych planach" chciałoby się powiedzieć "a nie mówiłem?".
Coś takiego - pasowałoby 10 lat temu. Obecnie - słabiutko...
No chyba, że nas czymś zaskoczą (wątpię)...
Poziom bunkra Krakowskiego Rejonu Umocnionego (Galerii Krakowskiej).
Też mnie zastanawia te 2/3 działki. Biorąc pod uwagę jeszcze ten salon samochodowy - ale to inna działka. Hmmm ciekawe i niepokojące....

·
Registered
1,572 Posts
Mnie na przykład podoba się kształt tej galerii, dość ciekawy pomysł - na planie trójkąta. Cieszę się, że nie będziemy mieli klasycznego klocka, tylko właśnie coś takiego. Do tego jeszcze ta przewiązka może spowodować, że będzie całkiem nieźle :) Chociaż rzeczywiście, zepsuć cały efekt może tandetność elewacji, ale skoro miasto ma jakieś tajne narzędzia w tej kwestii... Pytanie czy nie jest to po prostu zapis w MPZP, wymagający użycia "wysokiej jakości materiałów" na elewację?
Mimo wszystko na razie jestem umiarkowanym optymistą i czekam na bardziej szczegółowe wizualizacje :)

Pytania: parkingi będą podziemne i "nadziemne"? Co z drugim wjazdem przy skrzyżowaniu z Grunwaldzką?

·
Registered
4,509 Posts
Popracowałem trochę nad tymi skanami. Myślę, że - do momentu jak nie będzie lepszych w postaci elektonicznej - to lepiej się będzie na takie patrzyło :) Jeszcze spróbuje trochę wizki wyczyścić... Po kliknięciu otwierają się w wielkości 1024 px dłuższy bok.

Źródło: Tydzień w Jaworznie

Mam jeszcze pytanie, kiedyś przygotowywałem wizki działek - w oparciu o zamieszczone (słabej jakości) mapki z zaznaczonymi działkami. I wtedy - wg tamtych mapek, teren miejski (przeznaczony na zieleń/planty) był od gruntowej drogi w stronę przychodni. A po obecnych wizualizacjach galerii - ten teren jest dużo węższy i w dodatku przegrodzony budynkiem? Czy tylko mi się wydaję i działka inwestora dochodzi aż do placu/parkingu przed UM/SM?

Poniżej moja dawna mapka, proszę ew. o skorygowanie granic działek :D

·
Registered
4,509 Posts
I sam sobie odpowiadam na pytanie :D

Uwaga, poniższy plan jest wyłącznie moim przypuszczeniem - w dodatku opartym jedynie o skany z gazety. Nie znam dokładnych granic działki, ani - wymiarów bryły budynku (opieram się wielkością o wielkość wjazdu jaki musi zmieścić się pod przewiązką)...
Czyli - ten mój wstępny plan będzie pewnie jeszcze milion razy zmieniany :D

Co do bryły - tak, bryła wygląda ciekawie :banana: (nie mówiąc o tym - że do kina i do Tesco będę miał ok 400 m ;P) Liczę jeszcze na Burger Kinga i KFC :cheers:

Jawcio: odrobinę poprawiłem zeskanowane przez Ciebie wizualizacje (jeśli chcesz - możesz podmienić u siebie, wtedy ja wykasuje). Na picassie mam w wielkości 1024 px dłuższy bok - dostępne po kliknięciu w zdjęcie:

I jeszcze jedno zdjęcie, które będzie pasować w tym temacie (panorama od strony 2 wjazdu na tereny inwestycyjne):

(stan na 07.10.2009)

·
Registered
876 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Mam jeszcze pytanie, kiedyś przygotowywałem wizki działek - w oparciu o zamieszczone (słabej jakości) mapki z zaznaczonymi działkami. I wtedy - wg tamtych mapek, teren miejski (przeznaczony na zieleń/planty) był od gruntowej drogi w stronę przychodni. A po obecnych wizualizacjach galerii - ten teren jest dużo węższy i w dodatku przegrodzony budynkiem? Czy tylko mi się wydaję i działka inwestora dochodzi aż do placu/parkingu przed UM/SM?

Poniżej moja dawna mapka, proszę ew. o skorygowanie granic działek :D

nomad_fh - po nałożeniu planu na zdjęcie satelitarne doskonale widać jaki teren zajmie galeria; ale będzie ona chyba trochę mniejsza by zmieścić się między rondem, a wjazdem przy nowokolejowej. Dzięki za wyostrzenie wizualek.

Czy mogę zamieścić twoją panoramę w pierwszym poście tematu?

·
Registered
4,509 Posts
Oczywiście że możesz :)
Wizki zostały wyostrzone i odszumione :)

A czyli - widzę, że niewiele się pomyliłem z granicami.
Co do wielkości - właśnie przed opublikowaniem zdjęcia sat. sprawdzałem jak by wyglądał ten budynek tak, aby się zmieścił pomiędy wlotami. I ciężko by było... wtedy znów zaczyna się robić ciut za mały jak na tą inwestycję. Ale może? No chyba, że ten 2 wlot będzie wlotem "technicznym", albo będzie wjazd z niego bezpośrednio na poziom 0 (parking).

Jawcio - poniżej zmniejszona kubatura budynku na zdjęciu i dopasowanie do granic działki. Wydaje mi się jednak za mało, pod nią - masz zdjęcie sat marketu na Os. Stałym, porównując - część marketowa JCC musiałaby być mniejsza od tej na Os. Stałym, co wg mnie jest trochę nieralne. Oczywiście - to wszystko czyste spekulacje "jak to może wyglądać" ;)

Edit: porównałem obecnie wrzuconą 2 symulację - z terenem jaki zajmuje Agora w Bytomiu (5 kondygnacji, powierzchnia 58 tys m kw, do JCC 3 kondygnacje, powierzchnia ok 30 tys) i jednak powyższa wizualizacja mieści się w granicach tej Bytomskiej... więc - jest spora szansa, że faktycznie będzie zajmować +- taki teren. Przy czym - na tym planie u nas nie widzę kina - na wizualizacjach z TWJ kino jest, ale - nie połączone z budynkiem galerii (chyba, że połączenie jest na 0 poziomie niewidocznym tutaj).
Do tego - obawiam się, że parking zewnętrzny będzie od strony Jaworznickich plant (co sprawi, że ich walory "wypoczynkowe" znacznie się zmniejszą), a nie od strony ul Kolejowej/Nowo Kolejowej. Do tego - ja główny wjazd wolalbym jednak od wlotu przy Nowo kolejowej niż z już korkującego się ronda.

I jeszcze symulacja (już ostatnia - kolejne będą po otrzymaniu dokładniejszych planów) - tym razem założyłem, że droga będzie wchodzić "na prosto" (ale tu chyba obiekt wychodzi poza działkę 5/26 - więc albo musiałby być mniejszy jeszcze, albo trochę inaczej ułożony), oraz - odległości dzisiejszych chodników (których niestety na google earth jeszcze nie ma). Do tego - plany piętra 2 różnią się od piętra 3 - stąd na tej wizce - uwzględnione są obydwa...

Przypuszczalne ułożenie galerii - nr 3 ;)

·
Registered
4,509 Posts
Pobawiłem się trochę w renderowanie 3D - tak, aby zobaczyć jak taka bryła będzie wyglądać i jak wpłynie na otoczenie (niestety na google earth budynków 3D w Jaworznie jest dosłownie garstka). Jak skończe - udostępnie model do zabawy (ale nie jest to nic tak wypasionego jak modele budynków już istniejące u nas :D - ot klocuszek).
Co mnie - dopiero w trakcie zabawy - dokładnie przyglądając się szczegółom zastanowiło. Pierwsze rzecz - przynajmniej 2 wizualizacje nie współgrają ze sobą (inne kolory, nieco inne kształty). Wejście - średnio mi się podoba, choć - może kojarzyć się z wejściem do nowego budynku Sądu w Katowicach. Może na kolejnych wizualzjach będzie lepiej.
Fatalna jest pusta ściana od strony Gwarków/UM - mam nadzieję, że taka będzie tylko na wstępnych wizkach, a później jednak ją urozmaicą (obecnie kojarzy mi się z SCC, czyli - bardzo źle...). Jedyna zaleta - będzie lekko pochylona.

Dal porównania - wolałbym zarówno od strony ul. Kolejowej, jak i od strony Gwarków tego typu zróżnicowane ściany:

(zdjęcie Volture z wątku o Gliwickiej Agorze: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=348029&page=39).

Kolejna rzecz, która mnie zastanawia - na wizualizacjach - zarówno "rampa", jak i zwłaszcza "Kino" (bo chyba z lewej strony wizualizacji - przeszklony budynek, to planowane kino (?) jest poza działką inwestora - w dodatku nie połączony z resztą budynku....
Chyba - że ja o czymś nie wiem i w międzyczasie zamieniono działkę 5/26 (tam gdzie są/były garaże i mechanik) na działkę należącą do UM z zaplanowaną strefą zieleni? Chyba, że to tylko taka fantazja robiącego wizualizacje (albo mnie się pokręciło - co też jest możliwe). Do tego - od strony placu przed UM przydałby się szeroki skwer zamykający się galerią... nie ograniczony budynkiem.
I troszkę niska ;) 3 kondygnacje - licząc max wysokość kondygnacji 5m (łącznie ze infrastrukturą, stropami, całością "ukrytą pod sufitami podwieszanymi - przyjąłem najwyższą wysokość podawaną na forach dla budowanych galerii) to daje nam w okolicy 15 m. Odliczając zagłębienie terenu - będzie wysokości Banku PKO?

·
Registered
3,659 Posts
Pobawiłem się trochę w renderowanie 3D - tak, aby zobaczyć jak taka bryła będzie wyglądać i jak wpłynie na otoczenie (niestety na google earth budynków 3D w Jaworznie jest dosłownie garstka). Jak skończe - udostępnie model do zabawy (ale nie jest to nic tak wypasionego jak modele budynków już istniejące u nas :D - ot klocuszek).
Co mnie - dopiero w trakcie zabawy - dokładnie przyglądając się szczegółom zastanowiło. Pierwsze rzecz - przynajmniej 2 wizualizacje nie współgrają ze sobą (inne kolory, nieco inne kształty). Wejście - średnio mi się podoba, choć - może kojarzyć się z wejściem do nowego budynku Sądu w Katowicach. Może na kolejnych wizualzjach będzie lepiej.
Fatalna jest pusta ściana od strony Gwarków/UM - mam nadzieję, że taka będzie tylko na wstępnych wizkach, a później jednak ją urozmaicą (obecnie kojarzy mi się z SCC, czyli - bardzo źle...). Jedyna zaleta - będzie lekko pochylona.

Dal porównania - wolałbym zarówno od strony ul. Kolejowej, jak i od strony Gwarków tego typu zróżnicowane ściany:

(zdjęcie Volture z wątku o Gliwickiej Agorze: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=348029&page=39).

Kolejna rzecz, która mnie zastanawia - na wizualizacjach - zarówno "rampa", jak i zwłaszcza "Kino" (bo chyba z lewej strony wizualizacji - przeszklony budynek, to planowane kino (?) jest poza działką inwestora - w dodatku nie połączony z resztą budynku....
Chyba - że ja o czymś nie wiem i w międzyczasie zamieniono działkę 5/26 (tam gdzie są/były garaże i mechanik) na działkę należącą do UM z zaplanowaną strefą zieleni? Chyba, że to tylko taka fantazja robiącego wizualizacje (albo mnie się pokręciło - co też jest możliwe). Do tego - od strony placu przed UM przydałby się szeroki skwer zamykający się galerią... nie ograniczony budynkiem.
I troszkę niska ;) 3 kondygnacje - licząc max wysokość kondygnacji 5m (łącznie ze infrastrukturą, stropami, całością "ukrytą pod sufitami podwieszanymi - przyjąłem najwyższą wysokość podawaną na forach dla budowanych galerii) to daje nam w okolicy 15 m. Odliczając zagłębienie terenu - będzie wysokości Banku PKO?
Nomad, bardzo trafne spostrzeżenia. Mam więcej zdjęć, więc wrzucę je po południu do dyskusji. Z wyraźnym zaznaczeniem, że elewacje są jedynie umowne. Na tym etapie chodziło o zaplanowanie bryły i funkcji poszczególnych elementów tego wieeeelkiego budynku. Jego wielkość widać gdy się go porówna z naszym ryneczkiem. Sama patelnia wejściowa od strony kwiaciarni będzie wielkości płyty rynku. I też trójkątna.
Miasto już wstępnie odrzuciło pomysł zabudowania publicznym budynkiem działki między kinem a budynkiem Straży Miejskiej. To ma być otwarcie widokowe w stronę góry Kościuszki i osiedla.
Miasto zadba o jakość elewacji. One muszą i będą reprezentacyjne. Bat na inwestora jest w MPZP. Raczej nie pójdzie na udry z gminą, gdyż w pewnym momencie będzie mu baaaaardzo zależało na PnB. Ten moment nastąpi gdy będzie miał podpisane umowy najmu i dostanie promesę kredytową. Uważam, że Gmina nie powinna mieć wówczas skrupułów w egzekwowaniu jakości architektury.

·
Registered
876 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Więc to coś między kinem a UM to jedynie propozycja inwestora do zamknięcia Placu Górników. Jeśli Pa Nova jest autorem projektu budynku a zwłaszcza otoczenia to można mieć nadzieję na fajne otoczenie. Jeśli chodzi o elewację to ta z Bytomia jest bardzo poprawna - ale może udało by się stworzyć coś wyjątkowego dla Jaworzna - odwołanie do przemysłowej tradycji tego miejsca?

·
Registered
876 Posts
Discussion Starter · #20 · (Edited)
Mam mieszane uczucia oglądając te wizualizacje. Inaczej wyobrażałem sobie nowe centrum miasta... Ale chyba takiego zakończenia można było się spodziewać gdy rezygnuje się z "konkursu". Bryła budynku nie odbiega wyglądem od pseudo galerii w Dąbrowie i Sosnowcu czy SCC. Brakuje przestrzeni publicznych, zieleni, miejsc wypoczynku i spotkań na zewnątrz!

Od stony ul. Mickiewicza i Pl. Górników można jeszcze mówić o dość przyjazdnej przestrzeni, ale kanion utworzony przez kino i reszte galerii ciągnący się od ronda po ul. Przemieślniczą nie wygląda dobrze. Również "goła ściana" od strony Kolejowej nie napawa optymizmem i nie chodzi mi tutaj o elewację ale zamknięcie się galerii do środka.

1 - 20 of 2395 Posts