SkyscraperCity banner

21 - 40 of 14712 Posts

·
Registered
4,474 Posts
Discussion Starter #21
Jawcio: z tego co wiem, pierwszy dom jest pusty (pierwszy od wiaduktu). Ale cała zabawa polega na tym, że ten, oraz środkowy wchodzą w zakres działki, która jest na przetargu. I ich wyburzenie nie koliduje z drogą.
Co do samej drogi, nie wiem, czy najpierw nie zaczną robić od strony ul. Rzemieślniczej + media, zostawiając odcinek od ul. Kolejowej na sam koniec. Wtedy wyburzenie domu może być dopiero na wiosne.
Możliwe, że ma to również przyczyne w okresie zimowym i świąt.

Generalnie, jak robiłem te zdjęcia, to widziałem - w domu przez który ma iść droga, kobietę myjącą okna ;)

·
Registered
3,659 Posts
Jawcio: z tego co wiem, pierwszy dom jest pusty (pierwszy od wiaduktu). Ale cała zabawa polega na tym, że ten, oraz środkowy wchodzą w zakres działki, która jest na przetargu. I ich wyburzenie nie koliduje z drogą.
Co do samej drogi, nie wiem, czy najpierw nie zaczną robić od strony ul. Rzemieślniczej + media, zostawiając odcinek od ul. Kolejowej na sam koniec. Wtedy wyburzenie domu może być dopiero na wiosne.
Możliwe, że ma to również przyczyne w okresie zimowym i świąt.

Generalnie, jak robiłem te zdjęcia, to widziałem - w domu przez który ma iść droga, kobietę myjącą okna ;)

Domy będą wyburzane w marcu. Gmina jest już ich właścicielem. Powstała działka będzie idealna pod stację paliw - 4 tys. m2

·
Registered
4,474 Posts
Discussion Starter #23
Dzieki za info :)

Jedno pytanie - powstała działka, która jest na terenie tych domów, czy też ta, która jest obecnie w przetargu?

Bo z tego co widziałem założenia przetargowe, to ten teren był wiekszy (i te budynki chyba były nim objęte, ale pewności teraz nie mam).

Edit, sprawdziłem i na mapie zamieszczonej przez Jawcia, te domy są na terenie działki wystawionej w przetargu:
http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=26570918&postcount=12

Cały działka ma 2.5 ha.

·
Registered
3,659 Posts
Teren wystawiany na przetarg miał 1,8 ha.
2,5 ha to powierzchnia terenu o przeznaczeniu 2U.

Uwalniany ze starej zabudowy teren dopiero zostanie wystawiony na przetarg. Po zrealizowaniu dróg.

·
Registered
4,474 Posts
Discussion Starter #25
Dzięki, po prostu wydawało mi się, że w przetargu było wspomniane o konieczności wyburzenia również budynków mieszkalnych.

Swoją drogą, mam nadzieje, że jednak nikt nie wpadnie tam na pomysł budowy stacji benzynowej :bash:

Jak dla mnie - za blisko proponowanego "nowego miasta". Z pewnością nie podniosłoby to "atrakcyjności" nowego miasta. Akurat na stacje jest dużo miejsca pomiędzy np Matejki, a Olszewskiego.
No chyba, że robimy na przekór trendom. Wszystkie miasta wywalają stacje z centrum, a my na przekór ja wsadzimy w to miejsce ;)

·
Registered
3,659 Posts
Ze względu na ukształtowanie terenu i powierzchnię ten teren i tak byłby trudny do innego zagospodarowania. Wzdłuż łącznicy TŚ powstała wielka patelnia bez dojazdu. Jedyny sposób zagospodarowania to zieleniec. Zieleń zostanie tam wykonana na wiosnę

·
Registered
4,474 Posts
Discussion Starter #27
Czy ja wiem, czy aż tak trudny?
Na pewno na tej działce (mówie o tej, na której są domy) znalazłoby się miejsce dla jakiejś gastronomi (oczywiście nie mówie o "budzie z kebabem"), a zdecydowanie w bliskim rejonie TS brakuje czegoś takiego. Mamy hot-dogi na statoilu, a następne kanapkarnie na Orlenie. Pomiędzy nimi nie ma niczego sensownego (bez konieczności solidnego nadrabiania drogi).
Oczywiście powinno mieć trochę ciekawszą architekturę niż "budka z hotdogami", ale na pewno byłoby bardziej atrakcyjne dla wyglądu centrum miasta, od stacji paliw.

Swoją drogą ciekawiło mnie cały czas, dlaczego - skoro Noworzemieślnicza była w planach, nie zrobiono od razu skrzyżowania prostego, o zamkniętym dla ruchu wjeździe w stronę zaprojektowanej ul. Noworzemieślniczej? (dokładnie tak, jak zrobione jest to w przypadku projektowanego ronda na Noworzemieślniczej oraz nowego przebiegu ul. Grunwaldzkiej)
Obecnie trzeba będzie zmieniać dopiero co zrobione skrzyżowanie.

·
Registered
3,659 Posts
Noworzemieślnicza nie była w planach. Po pierwsze jej projektowaniu umożliwiła specustawa drogowa, która uprościła kwestie nabywania nieruchomości. Po drugie droga jest realizowana za unijne pieniądze w ramach projektu "Gospodarcza Brama Śląska" i obok niej jest budowany również kolektor deszczowy, kanalizacyjny, wodociąg i kanalizacja teletechniczna.

Pieniądze na drogę pojawiły się dopiero w 2007 roku czyli już po tym jak już ruszyła budowa TŚ (PnB z 2006).
W przypadku Noworzemieślniczej udało się ten projekt doprowadzić do stanu od pomysłu do wejścia maszyn na budowę w ciągu 18 miesięcy (PnB - czerwiec 2008).
Przy starych przepisach trwałoby to 60 miesięcy.

·
Registered
4,474 Posts
Discussion Starter #29
Rozumiem, dzięki za informację ;)

Właśnie jak przygotowywałem kiedyś tam (starodawne dzieje :D, jeszcze przed I etapem MTdA) materiały na temat projektów unijnych i układu komunikacyjnego, to nie pamiętałem, aby była tam zarówno ta ulica, jak i łącznik Matejki - Młynarskiej.
Tak jak mówiłem, pod tym względem Jaworzno już mnie kilka razy pozytywnie zaskoczyło :)

A jak już jesteśmy przy tamtym rejonie (wprawdzie to około drogowe pytanie). Są jakieś plany odnośnie starej hałdy przy ul. Chopina? Mam nadzieję, że nie wywiezienie i sprzedanie miejsca pod zabudowę :D

·
Registered
876 Posts
Ze strony: www.jaworzno.pl

PYTANIE: Oddano do użytku II etap programu "twarzą do autostrady.Kiedy będą realizowane następne etapy - w szczególności ten który odciąży Dąbrowę Narodową i Ubowiec?
ODPOWIEDŹ: W przyszłym roku będzie realizowany IV Etap projektu Miasto Twarzą do Autostrady, który obejmuje wykonanie budowy, remontu i modernizacji odcinka ulicy Grunwaldzkiej położonego w centrum Jaworzna, od skrzyżowania z ul. Kolejową do skrzyżowania z ul. Olszewskiego. Po zakończeniu IV etapu MTdA ulica Grunwaldzka w centrum miasta stanie się dwukierunkowa.
Natomiast przetarg na realizację III etapu MTdA obejmującego budowę drogi od ul. Katowickiej (rejon Fashion House) do ul. Wojska Polskiego najprawdopodobniej zostanie ogłoszony w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

·
Registered
3,659 Posts
Co do łącznika Młynarskiej i Matejki - urodził się gdy okazało się, że nie można pozostawić skrzyżowania z Chopina na TŚ - jest niezgodne z warunkami technicznymi, oznaczałoby potężne spowolnienie ruchu w tym rejonie. Zresztą obecna sytuacja na skrzyżowaniu z Matejki pokazuje, że potrzebna tam będzie interwencja - na początku w cykle sygnalizacji, a potem - niestety - przebudowa. Skrzyżowanie powstało w 2001 roku i nie przeprowadzono analiz ruchowych. W przypadku TŚ projektowanej w 2003-2004 robione były koreferaty do dokumentacji budowlanej. Efektem koreferatu dla II etapu była rezygnacja z ronda kompaktowego na Lipowej i Grunwaldzkiej oraz zlecenie łącznika Młynarska -Matejki do obsługi terenów pozbawionych wjazdu na TŚ.

·
Registered
4,474 Posts
Discussion Starter #33
Hawkmoon: tak, pisałem już o tym w postach powyżej. Tzn o przyczynach powstania łącznika.
Co do Matejki - racja, mieszkam przy tej ulicy, często przechodzę/przejeżdżam przez to skrzyżowanie i nie jest zbyt dobrze. Nie mówiąc o tym, że moim zdaniem przejście przez Chopina również było średnim pomysłem. Tylko, że kładka/przejście podziemne byłoby pewnie zbyt drogie.

·
Registered
876 Posts
46 mln dotacji na MTdA

www.jaworzno.pl

Prezydent podpisał dwie umowy o dofinansowanie projektów unijnych z funduszy na lata 2004-2006. Otrzymamy łącznie 46 milionów złotych. Większość tej sumy, bo aż 43 miliony zostały przyznane na dofinansowanie zakończonej przed miesiącem budowy Trasy Śródmiejskiej. Natomiast 3 miliony złotych na wykonaną dokumentację projektową dla kolejnych etapów projektu.

W przypadku II Etapu projektu nie są to jedyne pozyskane pieniądze. W grudniu miasto otrzymało ponad 10 milionów złotych w ramach Kontraktu Wojewódzkiego, a wcześniej 8,5 mln zł z Budżetu Państwa – komentuje Prezydent Miasta Paweł Silbert. Po całkowitym rozliczeniu projektu zapłacimy tylko 8 milionów za budowę wartej 90 milionów złotych Trasy Śródmiejskiej (od Borów do Leopoldu), czyli średnio na jednego mieszkańca pozyskaliśmy ponad 850 złotych dofinansowania z różnych źródeł – dodaje prezydent.

Uzyskanie dotacji było możliwe dzięki temu, że gmina podjęła ryzyko budowy drogi z własnych środków. Podobnie jak w przypadku biblioteki okazało się, że ryzyko się opłaca i projekty naprawdę dobrze przygotowane otrzymują ostatecznie wsparcie. Otrzymanie tych dwóch dotacji całkowicie zmienia rankingi pozyskiwania środków. Dotychczas Jaworzno wyróżniało się wśród średniaków, dziś awansowalibyśmy do 1 ligi.

Wielokrotnie tłumaczyliśmy, że były to konsekwencje wieloletnich zaniedbań w dziedzinie pozyskiwania środków unijnych powstałych przed 2003 rokiem. Przygotowanie odpowiednich projektów trwa lata i Jaworzno spóźniło się na pierwsze konkursy, podczas których rozdano większość pieniędzy na lata 2004-2006.

W rankingu, który prowadziła Gazeta Prawna razem z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego, jeśli dziś startowalibyśmy w rankingu, jeżeli chodzi o środki na „Transport”, awansowalibyśmy z szóstego miejsca w województwie śląskim z kwotą z 14 milionów na pierwsze – 60 milionów złotych. Jeśli chodzi o sumę pozyskanych środków – z 20 miejsca na 15 miejsce.

Największy skok dotyczyłby jednak ilości środków pozyskanych na jednego mieszkańca w województwie – z 62 miejsca awansowalibyśmy na 26. Dla informacji - w województwie jest 167 gmin. Należy podkreślić, że Jaworzno nie pozyskało jeszcze środków unijnych na realizację projektu kanalizacyjnego. W przypadku większości liderów rankingów to te środki zdecydowały o ich wysokich pozycjach.

Łącznie za lata 2004-2006 pozyskaliśmy na każdego mieszkańca 930 złotych ze środków unijnych - więcej niż Sosnowiec (647), Mysłowice (863), Trzebinia (819), Chrzanów (600), Chełmek (807), Bukowno (30), Sławków (274). Z naszych sąsiadów więcej uzyskał tylko Libiąż (1534).

Obie uzyskane dotacje zostaną wprowadzone do budżetu na najbliższej sesji Rady Miejskiej i praktycznie w całości zostaną przeznaczone na budowę III Etapu Projektu MTdA od ul. Orląt Lwowskich do ul. Wojska Polskiego. W styczniu zostanie rozpoczęta procedura przetargowa na wybór wykonawcy tego odcinka.

·
Registered
124 Posts
Mam pytanie : na kilku przejściach dla pieszych w Jaworznie widziałem zamontowane kamery . Czy to jest jakiś miejski monitoring, a może radarki? ;-)

·
Registered
560 Posts
Tak, dodam, że nawet mandaty przychodzą :)

To są kamery wyłącznie na przejścia dla pieszych, niestesty często są aktywne :)

Jest to monitoring miejski, zresztą cały czas liczba kamer w mieście rośnie, ogólnie rzecz biorąc, są do tego możliwości. Jaworzno jako miasto wybudowało własny światłowód mniej-więcej w kształcie litery U, który biegnie przez prawie całe miasto, także pozwala to na znaczące posunięcia do przodu monitoringu, sieci łączącej placówki oświatowe oraz różnego rodzaju urzędy.

·
Registered
4,474 Posts
Discussion Starter #37 (Edited)
No i wróciłem. W ciągu najbliższych kilku dni uzupełnie relacje z początku pracy przy kolejnym etapie MTdA. Zacznijmy od soboty - dwa dni przed zmianą organizacji ruchu w centrum. Na placu po kopalni zaczynają się pierwsze wykopy...

Grunwaldzka - jeszcze jednokierunkowa...

ul. Królowej Jadwigi - jeszcze przejezdna...

Budynek zaznaczony na czerwono - do wyburzenia w II etapie prac.

Zdjecia z poniedzialku (2 lutego), oraz z wczoraj wrzuce później - widać ogromny postęp prac... Ze względu na napięte terminy - ekipy pracują również w niedzielę. Za chwile część komunikacyjna...

·
Registered
4,474 Posts
Discussion Starter #38 (Edited)
Rozpoczęcie prac przy kolejnym etapie MTdA - przygotowanie do zmian komunikacyjnych w centrum miasta.

Montowanie nowych znaków (sobota 31.01., ok godz. 14):

ul. Mickiewicza - jeszcze stara organizacja ruchu (skręt tylko od lewej strony). Widoczny nowy przystanek autobusowy - w dniu 02.02 - przesunięty ok 50m wyżej.

Parking, który obecnie jest zlikwidowany - już raczej nie wróci w to miejsce.

Nowe znaki - obowiązujące od dnia 02.02.

Przystanek na ul. Pocztowej - obecnie już nieczynny. Wg planów przebudowy ul. Grunwaldzkiej - nie wróci juz w to miejsce. Zamiast niego będą przystanki przy UM, oraz w rejonie hali Widowiskowo - Sportowej. Obecnie zamiast niego zorganizowano przystanki przy wydziałe UM (na wprost ul. Matejki), na ul. Matejki i na ul. Mickiweicza.

ul. Pocztowa/Rynek - jeszcze jednokierunkowa.

Tymczasowy przystanek przy wydziale UM - zastępujący przystanek przy ul. Pocztowej (część lini). Czynny od 02.02.

Tymczasowy przystanek przy ul. Matejki. Czynny od 02.02.

21 - 40 of 14712 Posts