SkyscraperCity banner

8081 - 8100 of 14721 Posts

·
Registered
395 Posts
Tak sobie przeglądałem i można mieszkańcom Katowic trochę pomóc ;)

Miliony na drogi. Jak je wydać?
Od poniedziałku 29 kwietnia mieszkańcy Katowic mogą wyrazić swoją opinię nt. priorytetów przy realizacji inwestycji drogowych w Katowicach.

W kolejnym budżecie Unii Europejskiej na lata 2014-2020 przewidziano dla Polski pokaźne środki finansowe, które trafią przede wszystkim do samorządów. Część z tych środków przeznaczona jest na dofinansowanie kluczowych inwestycji w infrastrukturę drogową. Przed Katowicami otwiera się więc szansa na kontynuację modernizacji głównych ciągów komunikacyjnych w mieście oraz połączeń drogowych o znaczeniu metropolitalnym. Ponieważ środków nie wystarczy na zrealizowanie wszystkich inwestycji, trzeba dokonać ważnych wyborów. Zanim zapadną konkretne decyzje, mieszkańcy Katowic mają okazję wskazać, które z wymienionych największych inwestycji drogowych powinny być realizowane w Katowicach w pierwszej kolejności:
- budowa węzła drogowego ul. 73. Pułku Piechoty, ul. Pszczyńskiej, ul. Kolistej i ul. Karolinki na Giszowcu
- budowa węzła drogowego ulic: Kościuszki, Kolejowej, Jankego oraz Rzepakowej
- przebudowa ul. 73. Pułku Piechoty
- budowa połączenia ul. Kolejowej z ul. Ziołową
- budowa dwupoziomowego skrzyżowania ul. Kościuszki i ul. Armii Krajowej
- połączenie Drogowej Trasy Średnicowej (DTŚ) z Mysłowicami i Sosnowcem.

Władze miasta mają również na uwadze potrzebę rozbudowy dróg lokalnych w dzielnicach, dlatego mieszkańcy Katowic mogą także określić swoje preferencje w tym zakresie. Należy jednak pamiętać, że inwestycje w drogi lokalne nie są priorytetem w polityce UE i będą musiały być sfinansowane w całości ze środków własnych Miasta.

Ankieta wydrukowana została w majowym wydaniu informatora miejskiego Nasze Katowice (wykaz punktów dystrybucji można znaleźć na stronie.
Wypełnioną ankietę w terminie do 31 maja można umieścić w jednej z urn, znajdujących się we wszystkich filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskich Domach Kultury lub w Centrum Informacji Turystycznej przy Rynku 13.
Ankieta będzie również rozdawana w Biurze Obsługi Mieszkańców przy ul. Młyńskiej 4 oraz w wydziałach Urzędu Miasta przy ul. Francuskiej 70, gdzie po wypełnieniu będzie ją można wrzucić do znajdujących się tam urn.

Wypełnione ankiety można wysyłać też elektronicznie na adres [email protected].
Udział w ankiecie jest anonimowy.
P.S. Ankieta jest pod tekstem:

http://www.katowice.eu/artykuly/6546,261,miliony-na-drogi-jak-je-wydac

·
Registered
175 Posts
Tak z ciekawości, wiecie może czemu na odcinku leo-ost nie zdecydowano się aby włazy studzienek zamiast na drodze znajdowały się w chodnikach/przy drodze?

·
Registered
2,654 Posts
Kwiecień praktycznie minął. Od 2 tygodni pogoda bardziej niż idealna, a od Leopoldu do OST ani żywej duszy.

Dzisiaj MZDiM łatał - albo przynajmniej próbował coś łatać na Katowickiej. Oczywiście na zimno i po łebkach. Gratulujemy.

·
Registered
2,737 Posts
Tak z ciekawości, wiecie może czemu na odcinku leo-ost nie zdecydowano się aby włazy studzienek zamiast na drodze znajdowały się w chodnikach/przy drodze?
Bo przynajmniej na odcinku Leopold - Park Lotników pod chodnikiem lub obok idą inne media (energetyka, telekomunikacja, przyłącza do posesji, gaz itp) Wzdłuż Parku Lotników do OST droga idzie powyżej terenu parku i to może było przeszkodą w wyprowadzeniu kanalizacji po za drogę lub brak własności tego terenu.

Kwiecień praktycznie minął. Od 2 tygodni pogoda bardziej niż idealna, a od Leopoldu do OST ani żywej duszy.
Wydaje mi się, że miasto odpuściło i poprawek nie będzie. Pozostaną krzywe krawężniki na DDR i DDP, byle jakie nakładki asfaltowe na DDR i DDP, zapadnięte włazy i byle jak zrobione, nie równe łaty na drodze.
Zresztą milczenie Hawkmoona o czymś świadczy. Jeszcze nie dawno z nami rozmawiał, dzielił się wiadomościami o obecnych i przyszłych projektach. A tu od jakiegoś czasu cisza. Nie chce z nami rozmawiać. Chyba krytyka przebudowy Leopold - OST zniszczyła te relacje. Szkoda by było bo to forum bez Hawka już nie będzie takie jak kiedyś.

Dzisiaj MZDiM łatał - albo przynajmniej próbował coś łatać na Katowickiej. Oczywiście na zimno i po łebkach. Gratulujemy.
Zadziwiające co MZDiM wyprawia. Jak oni kategoryzują drogi do naprawy (czy na zimno czy na gorąco) czy może łatanie na zimno jest tylko tymczasowe.
Trzeba będzie tam zadzwonić i się dowiedzieć.
Ciekawe jest też, że w niektórych miejscach posypało się mocno oznakowanie poziome grubowarstwowe (skrzyżowanie z Martyniaków na centrum, skrzyżowanie TŚ z Nowo Lipową, przejścia dla pieszych w centrum, rondo i łącznik przy Młynarskiej) Ciekawe czy to zostanie poprawione, bo w ostatnich latach w przetargu na odnowienie oznakowania poziomego te miejsca nie były ujęte w wykazie do odnowienia.
W ogóle z łataniem dziur idzie bardzo wolno bo widać, że jest jeszcze cała masa dziurawych ulic. A ponoć zakupili tyle sprzętu. Ciekawi mnie też, czy jest w tym roku oprócz gruntówek i ulic w ramach Rynek od Nowa jakaś ulica przeznaczona do generalnego remontu? W osiedlach robi się tragicznie.

·
Registered
2,654 Posts
Wydaje mi się, że miasto odpuściło i poprawek nie będzie. Pozostaną krzywe krawężniki na DDR i DDP, byle jakie nakładki asfaltowe na DDR i DDP, zapadnięte włazy i byle jak zrobione, nie równe łaty na drodze.
A jak wytłumaczą się z faktu, że tak szeroko ogłaszany odbiór usterkowy nagle stanie sie odbiorem końcowym inwestycji?

Zresztą milczenie Hawkmoona o czymś świadczy. Jeszcze nie dawno z nami rozmawiał, dzielił się wiadomościami o obecnych i przyszłych projektach. A tu od jakiegoś czasu cisza. Nie chce z nami rozmawiać. Chyba krytyka przebudowy Leopold - OST zniszczyła te relacje. Szkoda by było bo to forum bez Hawka już nie będzie takie jak kiedyś.
Cóż, problem w tym, że ta krytyka w ogromnej części jest niestety konstruktywna. Wzięto ambitny projekt - przebudowy układu komunikacyjnego, czego nie robiono od kilku dekad. Poświęcono sporo czasu i energii na przygotowanie dokumentacji i zdobycie dofinansowania z UE (dla wielu miast złożenie poprawne dokumentów do wniosku o dofinansowanie to próg nie do przeskoczenia). I to należy docenić.

I teraz cały pozytywny wizerunek szlag trafia, bo zabrakło elementu nadzoru nad inwestycjami. Odbiory usterkowe od ponad roku, brak jakichkolwiek kar nakładanych na wykonawców za nie dotrzymanie terminów. Brak jakiegokolwiek nacisku na wykonawców na wykonanie poprawek etc. etc.

Tym bardziej irytuje fakt, że tam gdzie nie zawsze dotrą oczy urzędników z UM, docierają często oczy i aparaty użytkowników SSC.

Zadziwiające co MZDiM wyprawia. Jak oni kategoryzują drogi do naprawy (czy na zimno czy na gorąco) czy może łatanie na zimno jest tylko tymczasowe.
Trzeba będzie tam zadzwonić i się dowiedzieć.
Ciekawe jest też, że w niektórych miejscach posypało się mocno oznakowanie poziome grubowarstwowe (skrzyżowanie z Martyniaków na centrum, skrzyżowanie TŚ z Nowo Lipową, przejścia dla pieszych w centrum, rondo i łącznik przy Młynarskiej) Ciekawe czy to zostanie poprawione, bo w ostatnich latach w przetargu na odnowienie oznakowania poziomego te miejsca nie były ujęte w wykazie do odnowienia.
W ogóle z łataniem dziur idzie bardzo wolno bo widać, że jest jeszcze cała masa dziurawych ulic. A ponoć zakupili tyle sprzętu. Ciekawi mnie też, czy jest w tym roku oprócz gruntówek i ulic w ramach Rynek od Nowa jakaś ulica przeznaczona do generalnego remontu? W osiedlach robi się tragicznie.
Sposób postępowanie MZDiM przy łataniu dziur przekracza moją zdolność pojmowania. Dlaczego między rondami wyfrezowano nawierzchnię, a już na Martyniaków byle jak uklepano na zimno. Na Katowickiej dziury w koleinach załatano byle jak. Tu nie ma nawet grama logiki. Albo jest, ale jej nasze biedne nie-urzędnicze umysły nie ogarniają.

Edit: Ostatnio zreszta, mam dziwne wrażenie, że oczy UM i cała energia zwróciła się ku projektowi bliższemu urzędniczym sercom (i oknom) - Rynek Od.Nowa.

·
Registered
376 Posts
@modus

Tylko nie mów, że ta krytyka nie jest konstruktywna. Cały wydział inwestycji powinien przyznać, że delikatnie powiedziawszy dał ciała podczas ostatnich kilku lat swojej pracy. A chyba tak jest rola pijarowców, że to oni zawsze zbierają cięgi od publiki.

IMHO głowy zarówno z wydziału inwestycji jak i MZDiMu powinny się zacząć sypać bardzo intensywnie.

·
Registered
2,737 Posts
Tylko nie mów, że ta krytyka nie jest konstruktywna.
Jest, sam jej używałem w stosunku do Drogopolu. Również pisałem uwagi kierując je do Hawkmoona. Myślę że Hawkmoon to wszystko wziął za bardzo do siebie, choć z racji zajmowanego stanowiska jest po części za to odpowiedzialny. Nie wiem jakie są relacje między Wydz. Inwestycji, a Drogopolem ale wszystkie niedoróbki powinne być wyegzekwowane i poprawione. No chyba że miasto zapłaciło za przebudowę i podpisało ostateczny odbiór drogi. Wtedy musztarda po obiedzie.
Tuki może mieć rację. Wszystkie oczy skierowane teraz są na rynek. Oby Sławpol nie okazał się Drogopolem bo będzie cyrk. Chociaż jak na razie widać na szczęście to całkowite zaprzeczenie Drogopolu.

Ja niecierpliwie czekam na odbior koncowy. Pewna osoba zajmujaca sie budowa drog ma zamiar zglosic ten odcinek w pewne miejsce. Moze i sie na tym nie znam ale z tego co widzialem to ma racje.
Demos możesz trochę jaśniej? Jakie mogą być tego konsekwencje?

Wczoraj MZDiM wpadło na Inwalidów Wojennych.
To jest chyba niereformowalna spółka. Jedynie może nagminne skargi mogły by coś zmienić, choć wątpię.

·
Registered
2,737 Posts
Zadzwoniłem dzisiaj do Wydz. Inwestycji i MZDiM.
W Wydz. Inwestycji dowiedziałem się, że DK od Leopoldu do OST jest ODEBRANA I ZAPŁACONA. Więc wszystko jasne. Na moje zarzuty i wymienienie niedoróbek o których pisaliśmy miły pan powiedział, że jeszcze raz to sprawdzą i będą egzekwować od Drogopolu poprawki. Przebudowa ma 3 lata gwarancji. Zarzuciłem im krzywe krawężniki, źle położony asfalt na DDR, zbierającą się wodę na wjeździe w Szczakowską, źle położone łaty na DK (koło Biedronki i Statoila) brak znaków na słupku na skrzyżowaniu ze Szczakowską, brak elementów odblaskowych na barierach energochłonnych. Po rozmowie kazał się skontaktować za 3 miesiące aby omówić efekty.

W MZDiM rozmawiałem z rzecznikiem p. Motyką. Na zarzut nie frezowania tylko łatania łopatą na zimno, powiedział że na szybkiego chcą załatać dziury po zimie, ale na najważnieszych drogach (np OPOŁUDNIOWA) później mają frezować wraz z spękanym asfaltem i zalewać jak na Młynarskiej. Przyznał że w tym roku jest wyjątkowo dużo dziur na drogach. I lepiej nie będzie z powodu mocno zużytych dróg szczególnie w dzielnicach. Zaprzeczył że łatanie odbywa się na zimno. Twierdzi ze to masa na gorąco. Zwróciłem mu też uwagę na kilka miejsc uszkodzonych barier energochłonnych na TŚ i O PŁD i barier typu "Jaworzno" koło Netto i byłej SP6. Trochę był zdziwiony takim zainteresowaniem.

·
Registered
9 Posts
Oczywiscie że jest to masa na gorąco przywożona jest w tzw.termosie modus66 a dziur w tym roku jest wyjatkowo dużo zima była długa

·
Registered
103 Posts
Odebrana i zapłacona?! - to chyba jakiś żart!
Hawkmoon - napisz coś na ten temat, a nie unikaj go, bo to tylko zaognia sytuacje.

·
Registered
1,243 Posts
W Wydz. Inwestycji dowiedziałem się, że DK od Leopoldu do OST jest ODEBRANA I ZAPŁACONA.
No to dziękujemy, dobranoc. Mam nadzieje, że już długo Drogopolu nie zobaczymy.
Za to możemy rozpisać nowy przetarg na poprawki i niedoróbki, na które by brakło komórek w excelu. Pytanie tylko - kto za to zapłaci? Ale to chyba retoryczne pytanie...

@waldek2 - mówisz o tym niby nowym termosie, który miał zostać kupiony? Na jakim podwoziu? Bo szczerze mówiąc jeszcze go nie spotkałem.

·
Registered
221 Posts
DK od Leopoldu do OST jest ODEBRANA I ZAPŁACONA.
POWALAJĄCE!!!
Czy łunia płaci za takie niedoróbki?
Czy przez przypadek nie trzeba będzie zwracać kasy?
Czy nie jest to sprawa dla właściwych organów?
Kto się podpisał pod odbiorem?
Za czyje pieniądze będzie robiony remont ( choćby Leopoldu )?

Pewnie dlatego była cisza ze strony UM. Chodziło o to żeby wszyscy naiwnie myśleli, że praca wre - przynajmniej tak jak zazwyczaj w przypadku Drogopolu. A tutaj takie jaja.

Na Szczakowskiej jest zwykła dziura. Jak traficie na zielone w stronę OZP to tak przy 70-80km/h czuje się wgłębienie a nawet chyba ze dwa. To pewnie efekt kładzenia asfaltu po ruchem - co mogliśmy obserwować na kamerce.

8081 - 8100 of 14721 Posts