SkyscraperCity banner

1 - 20 of 5489 Posts

·
Registered
Joined
·
876 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Inwestycje w Jaworznie - Mapa nomad_fh'a
Link

Jaworzno w SkyscraperCity

[Jaworzno] Inwestycje...
[Jaworzno] Przebudowa Rynku "Rynek od.nowa"[Jaworzno] Rozbudowa Elektrowni Jaworzno II/III
[Jaworzno] Jaworzno City Center - Nowe Miasto
[Jaworzno] Miejska Biblioteka Publiczna
[Jaworzno] Park północny

[Jaworzno] Infrastruktura drogowa
[Jaworzno] Komunikacja w mieście
[Jaworzno] Infrastruktura rowerowa

[Jaworzno] Model miasta – nowe Studium
[Jaworzno] - projekty publiczne na lata 2014-2020

[Jaworzno] małopolskie miasto w województwie śląskim

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kościuszko na sprzedaż

Jeszcze w tym roku Urząd Miejski wystawi na sprzedaż 8 hektarowy teren w samym centrum Jaworzna. Niezagospodarowane dotąd działki po kopalnianym szybie Kościuszko mają już wkrótce dać nowy impuls dla rozwoju śródmieścia. Mają być integralną częścią centrum miasta.

Planowane przetargi będą dotyczyły sprzedaży działek o powierzchni 6 ha i 1,8 ha. Działka 6 hektarowa będzie przeznaczona na tereny usług zarówno komercyjnych, jak i publicznych. Cena działki to blisko 20 mln zł netto. Natomiast mniejsza działka to nieruchomość częściowo zabudowana 4 budynkami użytkowymi, przeznaczona także na tereny usług komercyjnych i publicznych. Cena nieruchomości jest zwolniona z podatku i wynosi blisko 6 mln zł.

- Pozyskanie odpowiednich inwestorów może uczynić ten teren nową wizytówką Jaworzna oraz stworzyć miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców. To duże przedsięwzięcie nie jest możliwe bez udziału partnerów zewnętrznych, inwestorów, a wreszcie mieszkańców i szerokich konsultacji nad nową funkcją terenu - zaznacza Prezydent Miasta Paweł Silbert.

Przygotowany plan zagospodarowania przestrzennego ma otwartą formułę, która pozostawia inwestorowi duża swobodę. Będzie mógł decydować o formie, kształcie i funkcjach powstających obiektów. Twórcy planu ograniczyli się jedynie do wyznaczenia pewnych barier parametrowych, które określają np. wielkość budynków (niemożliwe będzie np. postawienie blaszanego parterowca), czy ilość miejsc parkingowych.

Plan przewiduje także pozostawienie pewnej „wolnej przestrzeni”, która będzie przeznaczona na funkcje publiczne - place, skwery, tereny zielone. Na terenie po Kościuszce planowane są przede wszystkim funkcje usługowe, mieszkaniowe, biurowe i handlowe.

- Jeżeli odzew inwestorów będzie duży, mamy szansę na wybór wartościowego rozwiązania. Ten teren powinien dać nowy impuls dla rozwoju centrum - dodaje prezydent.

Przejęcie terenów po Kopalni Jaworzno było dla prezydenta jednym z priorytetów już od początku kadencji. Najpierw wywalczył, wspólnie z ówczesnym zastępcą, a obecnie posłem - Wojciechem Saługą, zniesienie obciążeń hipotecznych, jakie spoczywały na tych ziemiach. W 2004 r. Kompania Węglowa oddała za swoje zobowiązania 24 hektary terenów Skarbowi Państwa. Od tego czasu miasto starało się o przejęcie gruntu od Wojewody Śląskiego. Jego zarządzeniem "plac po Kościuszce" został sprzedany gminie w trybie bezprzetargowym, po obniżonej cenie za ok. 285 tys. zł w grudniu 2006 r. Od tego czasu trwały intensywne prace nad nowym planem zagospodarowania przestrzennego, który został uchwalony w maju 2008 r.

Dwa tygodnie temu Miasto ogłosiło przetarg na realizację pierwszego zadania w ramach Gospodarczej Bramy Śląska. Zakres prac obejmuje m. in. skomunikowanie nowego terenu inwestycyjnego po szybie Kościuszko z pozostałą częścią miasta poprzez wykonanie układu drogowego składającego się z trzech odcinków o łącznej długości pół kilometra wraz z rondem i budową kanalizacji.

www.jaworzno.pl
 

·
Registered
Joined
·
876 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Ożywiona przeszłość = ożywione muzeum

„Ożywić przeszłość” - przebudowa i rozbudowa budynku byłej biblioteki na muzeum Jaworzna. To temat dzisiejszego przetargu nieograniczonego, do którego przystąpiły dwie firmy. Przy tej okazji przypominamy materiał dotyczący nowoczesnego muzeum. Przypominamy, bo efekt finalny, miejmy nadzieję, będzie kolejną chlubą dla jaworznian.

Plan kompleksowego odremontowania budynku po starej bibliotece i przeznaczenia go ponownie na potrzeby jaworznickiego muzeum, pojawił się już kilkanaście miesięcy temu. Plany architektoniczne wykonał Tomasz Gottel (Pracownia Projektowa Archetyp z Jaworzna)

Budynek przy ulicy Pocztowej 5 zostanie zaadoptowany i rozbudowany na potrzeby muzeum. Łączna powierzchnia tego budynku wynosi 4077,84 m. Obecnie jaworznickie muzeum mieści się w siedzibie tymczasowej na ulicy Jaworznickiej 27a. Muzeum z ulicy Pocztowej zostało przeniesione w inne miejsce ze względu na zły stan techniczny stropów. Zakres inwestycji przewiduje rozbudowę przedmiotowego budynku w kierunku północnym o jednokondygnacyjną salę wystawową z antresolą wraz z wejściem z zewnątrz. Konieczna jest też winda. To jednak nie wszystkie zmiany. Inwestycja ma zostać sfinansowana z budżetu miasta, ale gmina będzie też ubiegać się o środki zewnętrzne. Procedura przetargowa ma remont i rozbudowę budynku przy ulicy Pocztowej 5 ma zostać uruchomiona w drugiej połowie tego roku.

Materiał filmowy:
http://www.jaw.pl/video/show/1753

www.jaw.pl
 

·
Registered
Joined
·
876 Posts
Discussion Starter · #4 ·
W mieście powstanie Geopark

Już wkrótce w mieście powstanie nowe miejsce rekreacji. W zachodniej części kamieniołomu Sodowa Góra powstanie Geopark - miejsce wypoczynku i edukacji geologicznej. Będzie to 3 hektarowy zagospodarowany park edukacyjny z pawilonem dydaktycznym i prezentacjami multimedialnymi, amfiteatrem, placem zabaw dla dzieci i salami konferencyjnymi dla instytucji i firm.

Wszystko to w celu prezentacji unikalnych w skali regionu walorów przyrodniczych Jaworzna, ze szczególnym uwzględnieniem nauk o ziemi.

Pomysłodawcą Geoparku jest Geolog Powiatowy, który zainteresował unikatowym miejscem, jakim jest Sodowa Góra, Państwowy Instytut Geologiczny. Prezydent Miasta Paweł Silbert tłumaczy, że wstępne rozpoznanie terenu wykazało, że zarówno walory przyrodnicze jak i lokalizacja stwarzają warunki do planowania większej inwestycji. Dlatego też rozpoczęliśmy prace nad utworzeniem ośrodka edukacyjno-rekreacyjnego pod patronatem Górnośląskiego oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego.

W ciągu najbliższych pięciu lat planujemy wybudowanie na ok. 3 hektarach Geoparku. Geolog Powiatowy Agnieszka Bartyzel zapowiada, że będzie to miejsce edukacji wypoczynku i rozrywki, bardzo dobrze skomunikowane, w pobliżu dużego osiedla w mieście (osiedla Gigant), gdzie dodatkowo będzie przebiegać ścieżka rowerowa.

Planujemy także stworzenie miejsca rekreacji zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Dla dzieci zostanie wybudowany „Geo” - plac zabaw z modelami dinozaurów oraz kopalnej fauny i flory charakterystycznej dla rejonu, piaskownica dla poszukiwaczy z ukrytymi odlewami skamieniałości i tematyczny tor przeszkód.

Dorośli będą mogli oglądać skamieniałości, skały i minerały na wystawach czasowych i stałych. Elementem edukacyjnym będzie również stacja meteorologiczna, a także sala sensoryczna dla niewidomych z przestrzennymi mapami i modelami. Docelowo w parku powstanie scena letnia dla organizowania kameralnych koncertów. Geopark przygotuje także bazę konferencyjną dla firm i instytucji – dodaje Prezydent Miasta.


Mapy Google

Generalnie oferta Geoparku skierowana będzie do: zorganizowanych grup szkolnych (szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie), rodzin z dziećmi, turystów, studentów a także firm i instytucji.

Planujemy, że centrum zostanie uruchomione w ciągu 5 lat. W nadchodzącym roku powstanie koncepcja projektowa z kosztorysem. Na powstanie Geoparku chcemy także pozyskać środki pochodzące ze źródeł zewnętrznych.

www.jaworzno.pl
 

·
Registered
Joined
·
876 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Pomnik stanie za dwa miesiące
Wczoraj obok Miejskiej Biblioteki Publicznej rozpoczęły się prace przygotowawcze do postawienia pomnika „W Hołdzie Jaworznianom Walczącym o Niepodległą Ojczyznę”.

Pierwotnie pomnik miał zostać odsłonięty 15 sierpnia. Nie został jednak rozstrzygnięty przetarg na roboty budowlane niezbędne do wykonania tego zespołu pomnikowego. Kolejny przetarg wygrało Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe „WOGAZ” z Jaworzna. Pomnik wykonany przez dwóch artystów z Krakowa, Andrzeja Zwolaka i Grzegorza Bilińskiego jest już gotowy. „WOGAZ” prace ma wykonać do końca października. Uroczyste odsłonięcie pomnika zaplanowano na Święto Niepodległości – 11 listopada.
Pomnik legionistów, który powstanie w Jaworznie, to rezultat wniosków kombatantów i rodzin legionistów. Będzie stał na miejscu Dawnego Domu Legionistów. Elementy pomnika wykonane są z brązu, całość zostanie usytuowana na planie kwadratu o bokach 11 metrów. Będzie stał na dolomitowych płytach. Widoczne pociski zwrócone zostaną do osi rynku, ich wysokość będzie sięgać 3,5 metra.

Materiał filmowy:
http://www.jaw.pl/video/show/1820

www.jaw.pl
 

·
Registered
Joined
·
4,509 Posts
EDIT:

Ponieważ obecnie Jawcio jest trudno dostępny na forum i nie ma możliwości edycji pierwszego posta w tym wątku- w tym poście postaram się robić zestawienie wszystkich planowanych Inwestycji na terenie naszego miasta. Jedno zastrzeżenie - na tej liście będą tylko wymieniane inwestycje które:
- mają już projekty, wizualizacje
- mają duże szanse powstania

Poniżej mapa inwestycji na terenie naszego miasta (kliknięcie przenosi do interaktywnej mapy Google Maps z krótkimi opisami inwestycji i linkami do tematów na Skyscrapercity):

http://g.co/maps/4jv5n


W miarę czasu będę tu wrzucać również linki do projektów już zakończonych :)
 

·
Registered
Joined
·
876 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Najlepsza przestrzeń publiczna jest w Jaworznie

Nowy budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie został najlepszą przestrzenią publiczną w województwie śląskim w kategorii architektura. Dzisiaj o godzinie 13.00, prezydent Paweł Silbert odebrał nagrodę w Galerii Architektury Stowarzyszenia Architektów Polskich w Katowicach. Konkurs jest corocznie organizowany przez Marszałka Województwa Śląskiego.

Jury uzasadniło przyznanie nagrody tym, że nowy budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej "stał się ważnym punktem integracji kulturalnej mieszkańców, powszechnie przez nich akceptowanym i cieszącym się dużą popularnością". Jury doceniło bibliotekę także za "wysoki poziom architektoniczny obiektu i jego harmonijne wpisanie się w kompozycję urbanistyczną centrum miasta".

Nagrodę Marszałka w kategorii urbanistyka otrzymał również Chorzów za rewitalizację zespołu akwenów poprzemysłowych Amelung, natomiast w kategorii modernizacja jury wyróżniło Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej Symfonia AM w Katowicach.

- Kilka lat temu zaproponowaliśmy mieszkańcom nową przestrzeń publiczną. Nowoczesny a jednocześnie tradycyjny gmach biblioteki miejskiej. Co więcej, decyzję gdzie będzie biblioteka, oddaliśmy w ręce Jaworznian, a projekt biblioteki rozstrzygnęliśmy w konkursie architektonicznym - mówił podczas uroczystości wręczania nagród prezydent Jaworzna Paweł Silbert. - Dzisiaj jestem dumny, że Jaworznianie ulokowali swoją bibliotekę w najbardziej reprezentacyjnym miejscu miasta – przy Rynku.

Konkurs na Najlepszą Przestrzeń Publiczną organizowany był już po raz dziewiąty. Jego celem jest promocja najlepszych projektów kształtujących przestrzeń publiczną województwa oraz nagrodzenie gmin i projektantów dbających o wysoki poziom architektury i przestrzeni publicznych.

- W tym roku nasza biblioteka zajęła pierwsze miejsce w rankingu prowadzonym przez Bibliotekę Śląską. Została najlepszą biblioteką samorządową wśród powiatów grodzkich województwa śląskiego pod względem ilości czytelników, zbiorów oraz zakupionych książek – dodał prezydent Paweł Silbert. - Również głosowanie internautów w konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną dało naszemu projektowi pierwsze miejsce. A dzisiaj bryłę biblioteki doceniło jury konkursowe. To dla nas ogromne wyróżnienie.

Biblioteka wygrała także w głosowaniu internautów. Po raz pierwszy w historii konkursu zdarzyło się, by obiekt który zdobył uznanie w głosowaniu internetowym, został również doceniony przez jury konkursu.


Jako obiekt kultury Biblioteka Miejska od pierwszych dni działalności silnie zaistniała na mapie miasta. Oferując najnowocześniejsze techniki dostępu do zbiorów, nowe techniki informatyczne, sale audiowizualne i przestrzenie wystawowe jest w stanie przedstawić ofertę kulturalną praktycznie dla każdego. Od początku swego istnienia biblioteka oferuje również szeroką gamę zajęć: m.in. naukę języków obcych, klub książki i filmowy, zajęcia dla dzieci, a także różnego rodzaju spotkania, wystawy i wernisaże.

Organizatorem konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną był Marszałek Województwa Śląskiego.

***​

Budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie składa się z trzech brył oraz dwóch kiosków podkreślających linię zabudowy i osi kompozycyjne. Powierzchnia całkowita obiektu to ponad 3 tys. m2, kubatura – ponad 14 tys. m3. Koncepcja obiektu opiera się na zasadzie biblioteki otwartej o wolnym dostępie użytkownika do książek, informacji elektronicznych i drukowanych. Budynek główny biblioteki ma cztery kondygnacje, w tym jedna podziemną. Obiekt ma wielkie otwarte przestrzenie łatwo dostępne dla użytkowników - praktycznie nie ma korytarzy i drzwi utrudniających dostęp do poszczególnych działów biblioteki. Przestrzeń kształtowana jest odpowiednim układem sprzętu i mebli bibliotecznych. Ważną rolę estetyczną odgrywa widoczna przez ogromne szyby zieleń drzew otaczających budynek. Obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie pozwoliła zrealizować kilka celów. Powstał nowy gmach, w którym pomieściły się rozproszone dotychczas zbiory oraz oddziały nowych technik komunikacji. Powstała nowa, ważna przestrzeń integracji kulturalnej w centrum miasta, aktywnie korzystająca z nowoczesnych technik i walorów obiektu. Odzyskano także budynek dla potrzeb Muzeum Miasta Jaworzna, który po modernizacji, wraz z budynkiem biblioteki, stworzy zespół obiektów kultury w śródmieściu.

Projektantem biblioteki jest Wojciech Podleski, a wykonawcą Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego i Usług Technicznych „Śląsk” Sp. z o.o. Biblioteka rozpoczęła działalność w nowym budynku 29 września 2007 r. Całkowity koszt budowy to prawie 20 mln zł, z czego 13 mln zł to dofinansowanie unijne przyznane przez Zarząd Województwa Śląskiego.

 

·
Registered
Joined
·
4,509 Posts
Dosc stare zdjecia. Obecnie te wolno stojace wieze sa juz zajete. Nawet nie zostaly bardzo zepsute reklamami :)
Za to na szybie na 1 pietrze biblioteki jest naklejona grafika, ktora wg mnie troche razi i psuje efekt.
Co jeszcze, troche zmieniłbym oświetlenie biblioteki w nocy, bryła budynku jest wtedy niewykorzystana (część tonie w ciemności, zamiast byc fajnie i dyskretnie podświetlona). Niemniej - bardzo lubie ten budynek :D
 

·
Registered
Joined
·
876 Posts
Discussion Starter · #9 ·
www.jaworzno.pl

Kościuszko na sprzedaż

Prezydent Jaworzna ogłosił dzisiaj pierwszy przetarg nieograniczony na sprzedaż nieruchomości położonych na terenie po byłym szybie Kościuszko w centrum miasta. Przedmiotem sprzedaży są dwie działki o łącznej powierzchni blisko 8 hektarów.

Nieruchomość składa się z działek nr 15/26 o pow. 1,8 ha i nr 15/27 o pow. 6 ha w obr. geod. 255 Jaworzna. Teren położony jest w rejonie ulic Rzemieślniczej, Kolejowej i Grunwaldzkiej, w ścisłym centrum miasta.

Przygotowany plan zagospodarowania przestrzennego pozostawia inwestorowi dużą swobodę. Będzie mógł decydować o formie, kształcie i funkcjach powstających obiektów. Twórcy planu ograniczyli się jedynie do wyznaczenia pewnych barier parametrowych, które określają np. wielkość budynków (niemożliwe będzie np. postawienie blaszanego parterowca), czy ilość miejsc parkingowych.

Na terenie po Kościuszce planowane są przede wszystkim funkcje usługowe, mieszkaniowe, biurowe i handlowe. Przewidziane jest także pozostawienie pewnej „wolnej przestrzeni”, która będzie przeznaczona na funkcje publiczne - place, skwery, tereny zielone.
 

·
Registered
Joined
·
4,509 Posts
^^^^
Tutaj zdjęcia tego terenu:
http://picasaweb.google.pl/NomaDFH/JaworznoTerenyInwestycyjne#

Tutaj dokładny link:
http://www.jaworzno.pl/serwis.php?id=3110

Połóżenie terenu:
http://maps.google.com/maps?t=h&hl=pl&ie=UTF8&ll=50.202576,19.267187&spn=0.007348,0.016479&z=16

Poniżej wrzucam moją wizualizację położenia działek (uwaga, działki orientacyjnie położone - bardzo niewyraźny plan na stronie miasta. Postaram się o lepszy :D)


Kolor niebieski - planowane działki na terenie po kopalni KWK Kościuszko
Kolor biały - planowany przebieg przedłużenia ul. Rzemieślniczej
Kolor czerwony - obecnie kończona obwodnica śródmiejska

Kryteria oceny ofert:
a) cena – do 40 punktów,

b) powierzchnia użytkowa planowanych do wzniesienia budynków (obiektów) – do 40 punktów,

c) przewidywana działalność na nabytej nieruchomości oraz zgodność z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – do 20 punktów,

Obecnie na działkach trwa usunięcie skutków poeksploatacyjnych kopalni węgla kamiennego, poprzez odwiercenie otworów technologicznych z powierzchni do zrobów górniczych, a następnie zatłoczenie zaczynów wodnych popiołowo-cementowych. Prace uzdatniające przewidziane są do realizacji w okresie od maja br. do października 2009 r. Skuteczność wykonania prac będzie potwierdzona badaniami geofizycznymi.
 

·
Registered
Joined
·
876 Posts
Discussion Starter · #11 ·
www.jaw.pl

Przetarg na tereny po Kościuszce
11 grudnia okaże się ilu ostatecznie jest chętnych na kupno i zagospodarowanie terenu po szybie Kościuszko. W piątek ogłoszono przetarg na sprzedaż tych nieruchomości położonych w centrum miasta. Przedmiotem sprzedaży są dwie działki o łącznej powierzchni blisko 8 hektarów.

Nieruchomość składa się z 2 działek, jedna o pow. 1,8 ha i druga o pow. 6 ha. Teren położony jest w rejonie ulic Rzemieślniczej, Kolejowej i Grunwaldzkiej w ścisłym centrum miasta.
Przygotowany plan zagospodarowania przestrzennego pozostawia inwestorowi dużą swobodę. Będzie mógł decydować o formie, kształcie i funkcjach powstających obiektów. Twórcy planu ograniczyli się jedynie do wyznaczenia pewnych barier parometrowych.
Na terenie po Kościuszce planowane są przede wszystkim funkcje usługowe, mieszkaniowe, biurowe i handlowe. Przewidziane jest także pozostawienie pewnej „wolnej przestrzeni”, która będzie przeznaczona na funkcje publiczne - place, skwery, tereny zielone.
Dodajmy, że jeszcze przed zakończeniem przetargu, miasto wykona ścinkę drzew, które obecnie znajdują się na terenie po szybie Kościuszko. Wówczas tak naprawdę gołym okiem będzie widać jak potężny i atrakcyjny jest teraz o którym mowa.

Materiał Filmowy:

http://www.jaw.pl/video/show/2089
 

·
Registered
Joined
·
876 Posts
Discussion Starter · #13 ·
POLSKA - Dziennik Zachodni

Wszystko dla inwestorów

Rozpoczyna się pierwszy etap prac na obszarze byłego szybu "Kościuszko" w ścisłym centrum miasta w ramach Gospodarczej Bramy Śląska. To program, który ma zwiększyć atrakcyjność tego regionu dla potencjalnych inwestorów.

Kilka dni temu ogłoszono przetarg na uzbrojenie około 200 ha terenów inwestycyjnych w różnych częściach miasta.

To tylko jeden z elementów gospodarczej bramy. Obejmie on m.in. obszary hałdy Piłsudski, byłej cementowni w dzielnicy Pieczyska oraz zachodnie dzielnice miasta sąsiadujące z Sosnowcem. Pierwsze prace będą polegać na wykonaniu układu drogowego o łącznej długości blisko pół kilometra wraz z rondem i kanalizacją. Wszystko po to, aby skomunikować nowy teren inwestycyjny "Kościuszko" z pozostałą częścią miasta. Wartość tych prac to około 5 - 6 mln zł. Potrwają do listopada przyszłego roku.

Całkowita wartość projektu to ponad 47 mln euro, z czego do Jaworzna w formie dotacji trafi 13,67 mln euro. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Będzinem, Sosnowcem, Czeladzią. Liderem jest Jaworzno.
 

·
Registered
Joined
·
876 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Grażyna Krawczyk - POLSKA Dziennik Zachodni

Gospodarcza Brama Śląska już otwarta

W jaworznickim magistracie ogłoszony został przetarg na realizację pierwszego zadania w ramach przedsięwzięcia pod nazwą Gospodarcza Bramy Śląska. Projekt zakłada uzbrojenie około 200 hektarów terenów inwestycyjnych w różnych częściach miasta.

Już wkrótce rozpoczną się prace na obszarze byłego szybu "Kościuszko" w ścisłym centrum miasta. Pierwsze prace obejmą budowę ulicy Noworzemieślniczej. Potem obszary hałdy Piłsudski, byłej cementowni w dzielnicy Pieczyska oraz zachodnie dzielnice miasta sąsiadujące z Sosnowcem.

Pierwsze zadanie w ramach Gospodarczej Bramy Śląska to budowa półkilometrowego odcinka drogi wraz z rondem oraz kanalizacją deszczową, sanitarną, siecią wodociągową i oświetleniem. Wszystko po to, żeby skomunikować nowy teren inwestycyjny "Kościuszko" z pozostałą częścią miasta. Planowana jest również rozbiórka budynku przy ulicy Kolejowej 7. Wartość tych prac to około 6 mln zł. Termin zakończenia planowany jest na 30 listopada 2009 r.

Mieszkańcy Jaworzna już nie mogą się doczekać, kiedy teren po dawnym szybie zostanie uporządkowany i sensownie zagospodarowany. Teraz wielką działkę w centrum miasta porasta trawa, która w niektórych miejscach sięga do wysokości półtora metra.

- Wieczorem strach tędy przechodzić, chociaż to dobry skrót. Mimo to po zmroku nikt rozsądny się w te okolice raczej nie zapuszcza. Można tutaj spotkać tylko osoby, które siedzą i piją tanie wino. Przechodniów chyba nie zaczepiają, ale pewnie lepiej nie wchodzić im w drogę. Szkoda, że teren jest niewykorzystany. Na dużych osiedlach problemem jest ciasnota, a tutaj w centrum jest wielka działka porośnięta trawą - mówi Daria Dąbek, mieszkanka Jaworzna.

Władze miasta przekonują, że wkrótce dawny szyb przestanie straszyć, a stanie się miejscem często odwiedzanym przez mieszkańców i przede wszystkim przyjaznym. Na razie nie ma jeszcze konkretów jeśli chodzi o zagospodarowanie. Mówi się o bankach lub innych instytucjach, których prestiż jest na tyle duży, że mogłyby mieć siedzibę w centrum miasta. Podobnie będzie z innymi niezagospodarowanymi dziś działkami w mieście. Projekt pod nazwą Gospodarcza Brama Śląska ma w tym pomóc.

- W 2006 roku Jaworzno zostało liderem projektu pod nazwą "Gospodarcza Brama Śląska". To kluczowe przedsięwzięcie dla województwa śląskiego. Celem projektu jest podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej regionu śląskiego przez stworzenie infrastruktury, która będzie sprzyjała powstawaniu nowych przedsiębiorstw i usług. Dzięki temu można będzie liczyć na wzrost gospodarczy i zwiększenie zatrudnienia, a także rozwój technologiczny i innowacyjny, zagospodarowanie terenów o różnorodnym pochodzeniu i charakterze - przypomina Anna Mocała-Kalina, naczelnik Wydziału Rozwoju i Polityki Gospodarczej Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Całkowita wartość projektu to ponad 47 mln euro, z czego 40 mln euro to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Będzinem, Sosnowcem i Czeladzią. Liderem projektu jest Jaworzno.
 

·
Registered
Joined
·
4,509 Posts
Mieszkańcy Jaworzna już nie mogą się doczekać, kiedy teren po dawnym szybie zostanie uporządkowany i sensownie zagospodarowany. Teraz wielką działkę w centrum miasta porasta trawa, która w niektórych miejscach sięga do wysokości półtora metra.
Jak już pisałem, poza trawą na tym terenie sa już 2-4 letnie drzewa oraz duża ilość krzaków (wysokość - znacznie powyżej 1.5m). Zarówno wcześniej zasadzone na terenie kopalni, jak i spora ilość samosiejek. Co zresztą widać na zdjęciach.
Zdjęcie z dziś, obok drzewka postawiłem plecak dla porównania:

Oczywiście nie jest to żadnym problemem dla ciężkiego sprzętu ;)

Poniżej miniaturka panoramy terenu działki 15/27 oraz terenów przewidzianych pod strefę parków i skwerów (po prawej stronie).


Duża panorama znajduje się tutaj:
http://nomad.anv.pl/arch/panorama_15_27.jpg
 

·
Registered
Joined
·
876 Posts
Discussion Starter · #16 ·
www.jaworzno.pl

Inwestycje TBS

Jaworznickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oprócz budowy mieszkań realizuje także inne zadania inwestycyjne. Już w grudniu zostanie oddany do użytku nowy plac targowy w centrum miasta. Natomiast w przyszłym roku w nowym budynku rozpocznie działalność Hospicjum Homo-Homini.

Nowy budynek stacjonarnego hospicjum będzie w kształcie litery T o powierzchni 1488 metrów kwadratowych. Jeden segment zostanie przeznaczony na cześć ambulatoryjną, drugi dla pensjonariuszy. W sumie hospicjum będzie dysponowało miejscem dla 21 osób. Na budowę obiektu miasto przeznaczyło blisko 3,5 miliona złotych.

- Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Aktualnie budynek jest ocieplany, w części ułożona jest już dachówka - wyjaśnia Janusz Łach, prezes JTBS. - Prace budowlane chcielibyśmy zakończyć w kwietniu przyszłego roku. Wtedy na przełomie lipca i sierpnia hospicjum mogłoby rozpocząć działalność.

Jaworznickie TBS buduje także nowe targowisko przy ul. Grunwaldzkiej w centrum miasta, obok siedziby banku PKO BP. Nowy plac będzie wyłożony kostką brukową.

- Powstanie tam 12 stałych miejsc targowych do wydzierżawienia pod kioski, z dostępem do energii elektrycznej i wody oraz 12 dwustanowiskowych zadaszonych stołów handlowych przeznaczonych dla drobnych sprzedawców. Będzie również budynek socjalny i oświetlenie. Cały teren będzie ogrodzony - dodaje prezes Łach.

Planowany termin otwarcia nowego placu targowego to grudzień tego roku. Wartość inwestycji to blisko 800 tys. zł.

Jeszcze w listopadzie Jaworznickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego odda do użytku 72 mieszkania przy ul. Chełmońskiego.

- Ostatnią dużą inwestycją, bez której bloki nie mogą właściwie funkcjonować, jest budowa dróg dojazdowych. Zadanie to wykonuje Miejski Zakład Drogowy - wyjaśnia Janusz Łach.

W przyszłym roku spółka planuje wybudowanie 96 mieszkań przy ul. Marmurowej na Osiedlu Gigant oraz przy ul. Kalinowej na Osiedlu Stałym.
 

·
Registered
Joined
·
876 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Czy ktoś wie co znajdzie się w nowym (przebudowanym) budynku na rogu Grunwaldzkiej i Matejki? nomad_fh może ty się orientujesz?Fajnie było by wstawić nowszą fotkę z tym budynkiem bo jedyna jaką znalazłem pochodzi z wiosny tego roku. Teraz elewacja budynku jest już odsłonięta teren wokół zagospodarowany.

Moim zdaniem budynek prezentuje się bardzo fajnie, a w połączeniu z siedzibą
PKW i oddziałem UM tworzy zgraną całość. Bank Spółdzielczy mógłby jeszcze zająć się swoją siedzibą, a przewidziany remont Grunwaldzkiej uporządkował by otoczenie.

Budynek oddziału UMSiedziba zarządu Południowego Koncernu Węglowego

 

·
Registered
Joined
·
4,509 Posts
Mam fotkę tego budynku - zrobiłem zaraz jak tylko ściągneli blachy.
Wrzucę jutro (obecnie jestem na gościnnych występach).

Z tego co kiedyś słyszałem - miał tam być przeniesiony salon meblowy z dołu Matejki. Ale to nie są potwierdzone informację.
Choć szeroka rampa/pochylnia od drzwi (od strony Grunwaldzkiej) mogłaby to potwierdzać.

Ja też uważam, że to jeden z ładniejszych budynków, jakie się ostatnio pojawiły w Jaworznie. A na pewno bije o tysiące procent budynek, który stał tu wcześniej.

Co do odnowionego budynku UM - niestety elewacja zaczyna się sypać...
 

·
Registered
Joined
·
4,509 Posts
Kurcze tamtej fotki doszukać się nie mogłem, jest gdzieś w czeluściach któregoś mojego HDD ;)

Więc na razie kilka wieczornych fotek tego budynku:Tutaj w otoczeniu budynku NOT oraz siedziby SKW
Kilka zdjęć więcej jest w albumie: http://picasaweb.google.pl/NomaDFH/Jaworzno02#

Z dodatkowych ciekawostek, teren dawnej kopalni Kościuszko wystawiany w przetargu jest obecnie karczowany (jutro postaram się zrobić nowe zdjęcia).

Budowa pomnika obok biblioteki jest już prawie skończona.

Niedługo powinna ruszyć budowa łącznika ul. Matejki z ul. Młynarską. Łącznik ten jest niezbędny w celu skomunikowania budynków w dolnej części ul. Chopina, która została przecięta nowo budowaną obwodnicą.
 

·
Registered
Joined
·
876 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Budyneczek przy ul. Grunwaldzkiej :banana: cacy! :banana: Dobrze się prezentuje.

Coś kombinują z terenem po szybie Kościuszko. Od strony ul. Rzemieślniczej wszystko wycinają i sprzątają. Może boją się, że teren zostanie zakwalifikowany do terenów :banana: "Natura 2000" :banana: Jeszcze by się jakieś dzikie zwierzątka i roślinki zalęgły i byłby problem.:lol:
 
1 - 20 of 5489 Posts
Top