SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 354 Posts

·
Registered
Joined
·
6,648 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Nazwa tematu może ulec zmiane, spotkałem się z nazwami Galeria Jelenia Góra, Galeria PKS... :lol: Inwestorem jest TK Development (Dania) Krótkie FAQ dla forumowiczów z innych części regionu i Polski
-----------------------------------------------------
Co to jest ?
TK Development planuje budowę galerii handlowej o powierzchni ponad 50 tys mkw wraz z przelotowym dworcem dla autobusów, baza dla autobusów ma prawdopodobnie powstać na niedalekim placu przy stacjii BP

Gdzie ta galeria wraz z przelotowym dworcem autobusowym ma powstać ?
Jak ta galeria będzie wyglądać ?

Na jakim etapie jest ta inwestycja ?

Obecnie inwestor jest właścicielem działki o powierzchni 2,4 ha pomiędzy ul. Podwale, a ulica Jana Pawła II / Wynalazców (obwodnica). Również Rada Miasta uchwaliła kilka dni temu zmianę dla tej działki w planach zagospodarowania co umożliwi budowę obiektu o powierzchni ponad 2000 mkw. Pierwsze doniesienia prasowe na temat tej inwestycji pojawiły się już w 2008 roku
--------------------------------------------

No więc coraz ciaśniej się robi w mieście... jeśli ruszy budowa FM to kto wie, być może to będzie szansa na ostatnią dużą galerię w mieście przez następne kilka dłuższych lat ? Sam projekt średnio mi się podoba ale na plus zdecydowanie ten dworzec i zniknięcie Komfortu (może przeniesie się do galerii ?) Sklepów nie zabraknie tylko pytanie czy jeleniogórskich konsumentów będzie stać na zakupy w nich.
 

·
Registered
Joined
·
227 Posts
Widzę tam jak najbardziej miejsce na galerię handlową, ale nie w takim rozmiarze! Projekt z okresu boomu, zupełnie przeskalowany, jeśli ruszy z kopyta, to z pewnościa zostanie ograniczony. I to o wiele. Wrocław by sie takim nie powstydził, a co dopiero my! Jeśli Focus faktycznie zacznie rosnąć, projekt umrze. Prawa rynku :) Wystarczy spojrzeć na ten parking..
 

·
Registered
Joined
·
6,648 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Padały różne liczby... raz 50 tys mkw, raz 30... a nawet 67 tys !! Taki parking mógłby również służyć w pewnym stopniu mieszkańcom/turystom no chyba, że dla kogoś przejście z Podwala do Placu Ratuszego to niemożliwośc. Zamiast pchać się autem do Starego Miasta to zaparkować w galeri i przejść sobie albo skorzystać z komunikacji miejskiej. Poza tym mapka sugeruje, że likwidacja Komfortu to jakiś drugi etap lub tylko jeden z wariantów, więc sumując nie będzie to raczej aż takich moloch...

Jak twierdzi TK Development trwa komercjalizacja oraz zainteresowanie najemców przekroczyło ich oczekiwania. Okaże się niebawem :) Galeria ma zostać otwarta w 2012 roku.
 

·
Registered
Joined
·
546 Posts
Komunikacyjnie dla Podwala byłoby to całkowite zakorkowanie. Ta część miasta już więcej aut nie przyjmie. Budowa kolejnych sklepów na pewno tego nie ułatwi. Pożyjemy zobaczymy - pomysł ma już dwa lata i na pewno jeszcze trochę poczekamy.
 

·
Registered
Joined
·
121 Posts
Dobrze by było jak by powstała ta galeria temu miejscu nalezy sie jakies batdziej estetyczne zagospodarowanie niz blaszak Komfortu i plac PKSu.
Zastanawia mnie tylko która z tych galerii nie powstanie, otwiera sie Pasaż Grodzki , widac ze Ariadne z Galeria Centrum raczej tez jakoś pójdzie do przodu ,teraz tylko pytanie czy powstanie Focus Mall czy Galeria na PKSie .Kto bedzie szybszy .Nie zapominajmy jeszcze ze w planach jest Galeria Sudecka i chyba juz nawet maja pozwolenie na budowe ,a Echo to raczej solidna firma wiec pewnie powstanie.
 

·
Hirschberg
Joined
·
1,700 Posts
Trzymam kciuki zeby ta galeria nie powstała! jest za wielka i ogólnie taka inwestycja wydaje sie byc bez sensu. 3 galerie (chociaz zobaczymy czy mozna tak nazwac PG i Centrum) w odleglosci ilu? 200 m? kawalek tylko dalej FM... Bzdura. Mam nadzieję, że decydenci nie dadzą tak zeszpecić miasta i zabic go kolejnym bunkrem. W centrum powinien powstać jeszcze tylko FM, na zabobrzu ECHO i to tyle.

Jakiś ciekawy, mały pasaż mógłby powstać w centrum Cieplic ;)
 

·
Registered
Joined
·
243 Posts
Chałupniczą analizę techniczną ;) przeprowadziłem…
Licząc wynajmowaną powierzchnię handlową w ‘centrach handlowych’ istniejących i tych, których budowa ruszyła (bez FM) wychodzi mi coś koło 43 tys m2 [Echo (przed planowaną rozbudową) – ok. 19, Zabobrze (Tesco)- ok. 14, PG - ok. 5, Centrum/Stare Miasto - ok. 5] – co daje ok. 500 m2 na 1 tys. mieszkańców - czyli po otwarciu na dniach PG i wybudowaniu za rok G.Centrum będziemy lokować się pomiędzy Olsztynem a Białymstokiem, na poziomie Łodzi (AD 2009). [naturalnie abstrahuję od rodzaju najemców]

„Bój” o ostatnie – moim zdaniem – duże centrum handlowe w Jeleniej rozegra się pomiędzy Parkridge a TK Development – każde z nich miałoby wg zapowiedzi co najmniej kilkanaście tys m2 GLA. Gdyby oba te projekty zostały zrealizowane, to mielibyśmy powierzchnię handlową powyżej 900m2/mieszkańca - prawie taką, jak w Poznaniu (1000m2/m – ścisła krajowa czołówka) i większą, niż w Warszawie (800m2/m).
Wątpię, by takie nasycenie w JG miało ekonomiczny sens i by były szanse na znalezienie najemców dla obu galerii. Osobiście wolałbym, by powstał FM – zapełniłby pusty plac w centrum, ale jeśli TKD dostanie w zimie pozwolenie na budowę, to może okazać się, że wiosną zaczną budować tego koszmarnego kloca, a Parkridge nadal będzie bez kasy i już oficjalnie sobie (i nam) odpuści.

trochę o galerii tk development także tutaj:
http://sarp.jgora.org.pl/?s=tk+development
 

·
Registered
Joined
·
6,648 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Jednak galeria Stare Miasto to prawdziwe maleństwo przy planach TK Development. Obiekt, jaki postawi ta firma, będzie mieć 67 tys. mkw., w tym powierzchnia najmu wyniesie 26 tys. mkw. Centrum będzie zlokalizowane przy ulicy Obrońców Pokoju 1, pomiędzy Starym Miastem a ulicą Jana Pawła, w odległości 200 metrów od jeleniogórskiego rynku. Inwestycja zostanie zrealizowana we współpracy z jeleniogórskim PKS-em. W jej ramach powstanie także dworzec autobusowy. – Komercjalizacja została rozpoczęta. W chwili obecnej są prowadzone rozmowy z kluczowymi najemcami. Zainteresowanie obiektem przeszło nasze oczekiwania. Wkrótce będziemy informować o rezultatach tych rozmów – mówi Jarosław Lipiński, dyrektor działu TK Development. Zakończenie inwestycji zaplanowano na 2012 rok.
Kolejni inwestorzy czekają
Stagnacja gospodarcza nie odstraszyła inwestorów z tego niespełna 90-tysięcznego miasta, ale nie bez znaczenia jest fakt, że nowoczesny handel jest tu wciąż słabo rozwinięty. – Jeśli wszystkie planowane obiekty zostaną zrealizowane, ilość powierzchni handlowej w 2011 roku zwiększy się do prawie 95 tys. mkw., czyli do ponad 1,1 tys. mkw. na 1000 mieszkańców i przekroczy średnią dla największych polskich miast. Biorąc pod uwagę wysokość średniego wynagrodzenia w Jeleniej Górze, pozostającego poniżej średniej krajowej, dalsze inwestycje w nowoczesne obiekty handlowe będą musiały być poparte szczegółowymi analizami rynku – uważa Dorota Lachowska. Jednak kolejne są już planowane. – Zainteresowani inwestorzy czekają na zmiany w studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego.
http://www.thecity.com.pl/Archiwum/kwiecien-2010/Glod-centrow
 

·
Registered
Joined
·
6,648 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Galeryjni inwestorzy u prezydenta Jeleniej Góry

Latem zaczną się prace przygotowawcze do budowy kolejnej galerii handlowej w stolicy Karkonoszy. Tym razem obiekt ma zostać wybudowany między Podwalem i al. Jana Pawła II na terenie obecnego dworca PKS.
Prezydent Marcin Zawiła spotkał się z przedstawicielami TK Development, która wespół z PKS Tour przystąpiła do przygotowań budowy galerii między ulicami Podwale i Jana Pawła II, na ternie obejmującym część obszaru dzisiejszego dworca PKS – informuje Cezary Wiklik, doradca medialny szefa miasta.

Plany zabudowy przewidują utrzymanie stanowisk odjazdowych. W przyszłości ma tymczasem zniknąć parking autobusów, dla których dziś teren dworca stanowi jednocześnie plac postojowy. Inwestor potwierdził, że trwają procedury związane z rozpoczęciem budowy i – zapewne zgodnie z planami – w lipcu br. będzie można przystąpić do pierwszych prac.

Równolegle komisja urbanistyczno-architektoniczna opiniuje proponowane rozwiązania w zakresie szczegółów projektu, dróg dojazdu, itp. W harmonogramie prac prezydenta Marcina Zawiły przewidywana jest cała seria kolejnych spotkań z poszczególnymi inwestorami – czytamy w komunikacie.

Wspomniana galeria będzie już czwartym tego typu obiektem na stosunkowo niewielkim obszarze jeleniogórskiego śródmieścia. Przypomnijmy, że póki co, działa Galeria Grodzka. W szybkim tempie wznoszona jest Galeria Centrum (otwarcie - październik 2011). Focus Mall wciąż pozostaje zadaniem do wykonania. Do tego dochodzi placówka na wspomnianej wyżej lokalizacji. Biorąc pod uwagę kłopoty z wypełnieniem jednej tylko galerii odpowiednią ofertą handlową, otwieranie kolejnych wydaje się dyskusyjne.

jelonka.com
 

·
Registered
Joined
·
6,648 Posts
Discussion Starter · #15 · (Edited)
Inwestor miał uwagi

Kilkanaście uwag do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ulic Jana Pawła II, Podwala i Obrońców Pokoju złożył PKS Tour i inwestor, który zamierza budować tam galerię handlową. Prace przygotowawcze przed rozpoczęciem inwestycji idą pełną parą.

Galeria o powierzchni ponad 30 tysięcy metrów kwadratowych ma powstać na terenie dworca PKS-u. Inwestor i właściciel terenu wnosili do projektu planu, między innymi, o to, by zwiększyć do 40 procent udział zabudowy o wysokości do 20 metrów. Chodziło o to, by powiększyć parking wielopoziomowy. Prezydent miasta jednak tej uwagi nie uwzględnił, bo przedstawiona koncepcja zabudowy była już uzgodniona z konserwatorem zabytków, a dopuszczenie do zmian tych proporcji wymagałoby ponownych uzgodnień. Z podobnie uzasadnioną odmową spotkała się uwaga dotycząca kwestii zróżnicowania wysokości budynku.

Inwestor chciał również, by plan dopuścił zwiększenie powierzchni elewacji zajmowanych przez reklamy z zakładanych 5 do nie więcej niż 10 procent powierzchni wszystkich elewacji. Ta uwaga również nie została uwzględniona, bo zdaniem władz miasta mogłoby to doprowadzić do nadmiernego zagęszczenia reklam, gdyby umieścić je na jednej elewacji.

W kolejnej uwadze inwestor chciał, by zmieniono wskaźnik miejsc postojowych. Jedno miejsce miałoby przypadać na 150 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. I na te propozycję nie przystał prezydent miasta uznając, że zmniejszenie tego wskaźnika (w projekcie planu jedno miejsce przypada na 100 metrów kwadratowych pow. użytkowej) spowodowałoby zbyt małą liczba miejsc postojowych, a w efekcie obciążyć by mogło komunikacyjnie sąsiednie tereny.
Grażyna Musiał, naczelnik wydziału urbanistyki i architektury urzędu miasta mówi, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który umożliwi inwestorowi rozpoczęcie budowy galerii będzie uchwalony w tym roku.

Według wcześniejszych zapowiedzi inwestora, budowa ma potrwać około dwóch lat. Podróżni korzystający z usług PKS-u nie ucierpią na budowie galerii w miejscu dotychczasowego dworca. Dół galerii od strony Jana Pawła II będzie nowoczesnym dworcem z częściowo zadaszonymi peronami. PKS zamierza przenieść swoją bazę na obrzeża miasta, za stację benzynową Lotos, przy drodze wylotowej na Zgorzelec.
nj24.pl

Taki moloch... :( Zero elegancji.
 

·
Registered
Joined
·
29 Posts
Milowy krok w kierunku budowy kolejnej galerii

Inwestor zainteresowany budową galerii wielkopowierzchniowej na terenie dworca PKS-u w Jeleniej Górze ma otwartą drogę do rozpoczęcia inwestycji. Umożliwili mu to jeleniogórscy radni.

Na piątkowej sesji radni zmienili plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, dopuszczając w nim funkcje handlowo-usługowe.

Zastępca prezydenta Hubert Papaj zapewnił, że z tego miejsca nie zniknie dworzec autobusowy. - Przeniesiona zostanie jedynie baza transportowa, na miejscu pozostaną zatoki autobusowe, będzie można wsiadać i wysiadać – powiedział nam. - Jelenia Góra będzie bogatsza o kolejny obiekt wielkopowierzchniowy, który – o czym jestem przekonany - nie będzie zagrażał lokalnym kupcom. Duża część lokalnych przedsiębiorców będzie tam miała swoje punkty.

Jeśli wojewoda przyjmie tę uchwałę, wykonawca będzie mógł przystąpić do prac projektowych a w konsekwencji rozpocząć starania o pozwolenie na budowę. Wiadomo na razie tyle, że główny wjazd do galerii będzie zorganizowany od strony alei Jana Pawła II. Tam na powstać skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną.
nj24.pl
 

·
Registered
Joined
·
6,648 Posts
Discussion Starter · #18 ·
TK Development zbuduje galerię w Jeleniej Górze

irma deweloperska TK Development jest zainteresowana realizacją centrum handlowego w Jeleniej Górze. Drogę do tej inwestycji otwarła decyzja Rada Miasta Jelenia Góra o uchwaleniu planu zagospodarowania przestrzennego dla działki PKS Tour sp. z o.o.

Teren, o którym mowa znajduje się pomiędzy Aleją Jana Pawła oraz ulicami Podwale i Obrońców Pokoju, około 200 metrów od jeleniogórskiego rynku.
Deweloper, TK Development, który kontroluje działkę w wielkości 2,4 ha gruntu, planuje wybudować centrum handlowe o powierzchni 56 tys. mkw., w tym powierzchni najmu 24 tys. mkw. Na powierzchni handlowej obiektu może się znaleźć ok. 115 lokali handlowo-usługowych. Inwestor zaplanował 800 miejsc parkingowych.
Atutem kompleksu handlowego będzie zintegrowanie go z budowanym dworcem autobusowym. Rozwiązanie łączące funkcję handlowo-usługową z funkcją regionalnego dworca autobusowego zapewni szeroki dostęp do oferty najemców oraz niewątpliwie będzie stanowić o powodzeniu obiektu.
TK Development jest międzynarodową firmą deweloperską, z główną siedzibą w Danii. Specjalizuje się w budowie wielofunkcyjnych centrów handlowych. Dotychczas TK Development zrealizował dziewięć głównych centrów handlowych w Polsce: CH Reduta w Warszawie, CH Targówek w Warszawie, CH Plejada w Bytomiu, CH Plejada w Sosnowcu, CH Galeria Pomorska w Bydgoszczy, CH Galeria Copernicus w Toruniu, CH Galeria Biała w Białymstoku, CH galeria Sandecja w Nowym Sączu, CH Galeria Tarnovia w Tarnowie.http://www.retailnet.pl/Wspolna/Wia...lopment-zbuduje-galerie-w-Jeleniej-Gorze.aspx

Info znalezione przez investmap.pl
 

·
Registered
Joined
·
643 Posts
Duński inwestor TK Development ma już otwartą drogę do budowy w Jeleniej Górze trzeciej galerii handlowej. Ponad rok czekał na decyzję jeleniogórskich radnych o uchwaleniu planu zagospodarowania.

Całego planu nie udało się jednak uchwalić, więc radni przyjęli jedynie fragment planu dla działki na której będzie centrum.
Nowa galeria, w której ma być miejsca dla 115 sklepów, powstanie na terenie obecnego dworca PKS, który zostanie przebudowany. Oba obiekty zostaną w pewien sposób połączone. Dzięki temu pasażerowie będą mogli prosto z autobusu iść na zakupy.

Więcej w piątkowej Gazecie Wrocławskiej
jeleniagora.naszemiasto.pl

bardziej cieszyłbym się gdyby zamiast galerii handlowej powstało tam wielosalowe kino...
 
1 - 20 of 354 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top