SkyscraperCity banner

1 - 20 of 533 Posts

·
Hirschberg
Joined
·
1,582 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
26.03.2008 AKTUALNY PROJEKTPasaż Grodzki - galerię handlową z trzypoziomowym podziemnym parkingiem planuje wybudować u zbiegu ulic Jasnej i Grodzkiej w centrum Jeleniej Góry spółka Rank Müller. Inwestor dostał już decyzję o warunkach zabudowy i rozpoczął prace projektowe. Ale władze miasta twierdzą, że wielkopowierzchniowy obiekt w tym miejscu nie może powstać.

Działka:^^ fot:Cezary Wiklik

STARY PROJEKT: 

·
Registered
Joined
·
2,356 Posts
JEśli dojdzie do realizacji tego projektu będzie to kolejny etap po Placu Ratuszowym pastiszu dawnej zabudowy.
Jeśli zrobiliby idealne odtworzenie architektury tego kwartału to jestem jak najbardziej za. Jesli ma to być tzw. nawiązanie w stylu głogowsko - kołobrzeskim rozchoruje się z żalu nad tym pięknym miastem.

Woleałbym jednak mimo wszystko coś nowoczesnego w tym miejscu.
Jednak pożyjemy - zobaczymy.
 

·
Hirschberg
Joined
·
1,582 Posts
Discussion Starter · #3 ·
^^
Odtwarzanie architektury ze starych dokumentow i pocztowek to jest dobra wiadomosc, bo nic stylizowanego nie chce tam widziec ;) Tez wole cos nowoczesnego, zdanie takie podziela nawet kilku radnych, ktorzy sa w stanie 'zahandlowac' z inwestorem: powerzchnia handlowa w zamian za dobra architekture. Moje obawy budzi jedynie to, ze Pan Muller, nie jest chyba az tak bogatym czlowiekim, zeby bawic sie w super architekture albo bardzo szczegolowe odtwarzanie fasad kamienic :(
 

·
Mariusz
Joined
·
309 Posts
Te wizualki nie wygladaja wcale tak zle.

Lepsze takie kamieniczki niz cos nowoczesnego o slabej architekturze... bo jak slusznie powiedzial Soviet pan Müller nie jest az tak bogaty aby zatrudnic znakomitych architektow.

Nowoczesna architektura w sercu starego miasta budzi moje ogromne obawy. W Niemczech a dokladnie w Fuldzie tez postawili takie "nowoczesne" domy towarowe .... paskudne kloce ktore szpeca to ladne miasto. Mam nadzieje ze powstana te kamieniczki !
 

·
Hirschberg
Joined
·
1,582 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Koniec parkowania na jednym z większych parkingów w centrum.Ogrodzenie placu przy ulicy Jasnej, na którym dotychczas jeleniogórzanie i turyści zostawiali samochody, uniemożliwia wjazd pojazdów na ten teren. Wkrótce rozpoczną się tam wykopaliska archeologiczne przed planowaną budową kwartałów kamienic mieszkalno-usługowych.

Przeprowadzenie wykopalisk to konieczny do spełnienia warunek, aby móc przystąpić do ponownego zabudowania wspomnianego terenu. Do przełomu lat 60. i 70. minionego wieku istniały tam poniemieckie kamienice, które – w ramach realizacji planu modernizacji starego miasta – wyburzono.
Zamierzeń postawienia nowych obiektów nie udało się wówczas zrealizować. Może i dobrze, bo między ulicami Jasną i Grodzką miały wyrosnąć blokowiska podobne do tych, którymi dziś zabudowana jest północna strona ulicy Krótkiej.

Przeprowadzenie prac archeologicznych już raz tam planowano. W 2003 roku teren także został zamknięty i otoczony parkanem. Wówczas jednak wykopaliska nie doszły do skutku, bo z inwestycji wycofał się chętny.

Teraz sprawa jest już zamknięta na ostatni guzik. Stosowne pozwolenia wydał Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Co ciekawego mogą odkryć archeolodzy pod powierzchnią placu? Istniejące tam kamienice barokowe i późniejsze miały wielopoziomowe piwnice, które na pewno się zachowały. Być może uda się je częściowo zaadoptować w mających tu powstać domach. Właścicielem gruntu jest jedna z jeleniogórskich spółek.

Według planu zagospodarowania na Jasnej (a także na placu przy ul. Grodzkiej i Drucianej) miały powstać placówki usługowe na parterach, a wyżej – mieszkania. Kamienice będą nawiązywały stylem do pozostałych historycznych budynków w tej części miasta.

Jak już informowaliśmy, zamknięcie jednego z parkingów w centrum to warunek otwarcia wielopoziomowego parkingu przy ulicy Pijarskiej. Ma ono nastąpić w końcu czerwca. Na razie kierowcy muszą sobie radzić z deficytem parkingowych miejsc.

jelonka.com
 

·
Registered
Joined
·
2,356 Posts
Ten plac z klepiska nazywa sie parkingiem?
Dobre...

Czekamy na jakieś bardziej profesjonalne wizualki.
 

·
Hirschberg
Joined
·
1,582 Posts
Discussion Starter · #8 ·
^^ i to platnym parkingiem ;) Ale w zwiazku z tym (po czescie pewnie) znalazl sie inwestor, ktory kupil i planuje otworzyc w czerwcu wielopoziomowy parking na Pijarskiej.
 

·
Hirschberg
Joined
·
1,582 Posts
Discussion Starter · #10 ·
^^ tak, oba place zostaly zakupione w tym samym czasie, teoretycznie wiec powinny zostac zabudowane mniej-wiecej rownoczesnie.
 

·
Hirschberg
Joined
·
1,582 Posts
Discussion Starter · #12 ·
^^ nie, oba place chciala kupic firma Parkridge, ale dostaly sie niestety w rece lokalnych inwestorow. Byla o to chyba nawet jakas sprawa w sadzie. Na obu placach ma stanac obiekt handlowo-uslugowy. Niestety nie za wiele wiem o tym trojkatnym placu. Wkrotce cos powinno sie wyjasnic bo 3 lata od daty kupienia mijaja.
 

·
Silesian InExile
Joined
·
62 Posts
na wizualkach wygląda to fajnie, dobrze by było gdyby i ten trójkąt zabudowali też taką starociowatą zabudową (chociaż same fasady i wysokość...) jeszcze jak by się zajęto tym małym placykiem po lewej gdzie są resztki dawnych murów Jeleniej i taką dziurą między kamieniczkami troszke powyżej tego miejsca...
 

·
Hirschberg
Joined
·
1,582 Posts
Discussion Starter · #15 ·
^^ dzisiaj widzialem co wylonilo sie w trkacie rozpoczetych prac archeologicznych, faktycznie zachowane stare piwnice, fundamenty, znajac zycie skutecznie utrudni to budowe tych kamienic, i rozkopany plac bedzie tam straszyl jakis roczek lub dwa :)
 

·
Silesian InExile
Joined
·
62 Posts
no niestety taka specyfika tej pracy, sporo mozolnego powolnego dłubania i tworzenia dokumentacji, ciekawe czy dało by się wykorzystać te podziemia w nowym budynku, np przezroczyste podłogi na parterze pokazujące przeszłość...
 

·
Hirschberg
Joined
·
1,582 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Pienice zostaly zachowane w dosc dobrym stanie, moze jak sugeruje dzisiaj jelonka.com mogla by tam powstac podziwmna restauracja z zabytkowym wnetrzem. O przezroczystej podlodze raczej nie ma co marzyc ;)


fot jelonka
 

·
Hirschberg
Joined
·
1,582 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Fragmenty dawnych naczyń i inne przedmioty gospodarstwa domowego odkryto podczas eksploracji pomieszczeń piwnicznych przy ulicy Jasnej. W miejscu dawnego parkingu wykopaliska trwają od wiosny. Niebawem zostaną zasypane, a w ich miejscu rozpocznie się „rekonstrukcja” dawnej zabudowy.
Piwnice, pozostałość po wyburzonych pod koniec lat 60-tych ubiegłego wieku zabytkowych kamieniczkach, są dość dobrze zachowane. W większości nie mają uszkodzonych stropów. Do wielu z nich można wejść.
Ekipy pomocników archeologów nie odkryły jednak spodziewanych skarbów, choć i znalezione przedmioty dużo „powiedzą” o dawnych mieszkańcach miasta.

Na razie trudno podać okres, z którego pochodzą fragmenty znalezionych naczyń. Uczynią to specjalistyczne ekipy, dokąd trafią wykopane z podziemi eksponaty. Najstarsze mogą sięgać epoki oświecenia lub baroku. Po badaniach i określeniu wieku znalezisk, uzupełnią one zbiory Muzeum Karkonoskiego.

Nie wiadomo jeszcze, jak zostaną wykorzystane dawne pomieszczenia piwniczne przy budowie nowej zabudowy tej części miasta. Niewiadomą pozostaje także wygląd kamienic, które tu staną. Mają nawiązywać do dawnej zabudowy. Być może część piwnic zostanie przystosowana do nowych potrzeb, na przykład tam, gdzie planuje się powstanie lokali gastronomicznych.

Według planu zagospodarowania placu między ulicami Jasną i Grodzką zabudowa ma mieć charakter mieszkalno usługowy. Teren kupił jeden z jeleniogórskich inwestorów.

^^jelonka.com
 

·
Registered
Joined
·
1,306 Posts
^^ super, że wreszcie robią coś z tym parkingiem. Btw przydałyby się zdjęcia bo, wnętrza tych piwnic muszą być świetne.

Chyba najbardziej odpowiedni topic:
Aż mury runą


Teren znajduje się bardzo blisko miejsca, gdzie prowadzone są wykopaliska na gruncie, na którym do końca lat 60-tych stały barokowe i renesansowe kamienice.


Teren z dawnymi fortyfikacjami czeka na gospodarza.


Przylegające do Podwala grunty, na których znajdują się resztki dawnych murów obronnych, szpecą i straszą przechodniów i turystów. Urządzono tam pasaż, z którego mało kto korzysta. Wyjątek stanowią amatorzy tanich trunków i bywalcy pobliskich pubów, którzy – zwłaszcza wieczorami – załatawiają w pobliżu swoje potrzeby fizjologiczne.

– Choć to centrum miasta, strach tędy przechodzić – mówi Joanna Woźnicka z ulicy Jasnej. – A w pobliżu jest przecież dworzec PKS, a sam grunt położony jest bardzo atrakcyjnie – dodaje.

Całość wygląda jednak fatalnie. Do lat 80-tych minionego wieku istniały tam magazyny, które rozebrano – rozwalając przy okazji fragment średniowiecznych fortyfikacji. Dzięki szybkiej interwencji konserwatora zabytków uchował się jej jej fragment, który i tak jest niszczony przez pobliskich wandali.

Pomysłów na zagospodarowanie terenu, na którym znajdowała się dawna prochownia i arsenał miejski, nie ma. Rozstrzygnięto wprawdzie konkurs na wizję architektoniczną tego miejsca, ale zabrakło inwestora, który wcieliłby ją w życie.
jelonka.com

Jaka to była wizja?
 
1 - 20 of 533 Posts
Top