SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 35 Posts

·
Registered
Joined
·
6,658 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Negatywna ocena budynku Prokuratury Okręgowej skłoniła mnie do myślenia na temat urbanistycznej / architektonicznej przyszłości tego miasta. Nie oszukujmy się, ile można czarować wszystkich Starówką i Cieplicami ? :eek:hno: Swoją drogą, Rynek też już potrzebuje remontów :) Poza tym, lepsze jest planowanie i wizje niż ciągłe biadolenie że 'ci z Wrocławia zabrali', 'tam jest a tu nie ma' itp.

Tutaj kolejny z moich kolaży, tym razem 'architektura współczesna'. Przepraszam wszystkich tych dla których użycie tego terminu jest krzywdzące. Po prostu wstawiłem parę nowszych budowli które jakoś tam trzymają 'powiew nowoczesności'


No cóż... nadzieja na przyszłość zawsze jest :)


Na początek

Co powstanie ?

Focus Mall

Nowoczesne centrum handlowe wraz z multipleksem przy ul. Kilińskiego. Kilka lat temu jeszcze mieścił się tu tzw. bazar gdzie można było kupić od rzeczy od warzyw czy owoców przez ubrania po anteny telewizyjne i gry wideo ;)
Poza tym już jeden bazar, popularna Flora, już jest.

Świetna lokalizacja, ścisłe Centrum przy głównym deptaku czyli ul. 1 Maja

Prace budowlane już trwają (przynajmniej powinny)Pasaż GrodzkiMam nadzieję, że zmienią te logo... kojarzy mi się z pewnym serialem komediowym emitowanym na Polsacie który lata świętności ma już za sobą...

Dobrze, że ten kawałek ziemi jest wykorzystany, wcześniej tu był prymitywny bodajże płatny parking który głównie służył zagranicznym turystom itp.


Galeria Stare Miasto

Cetrum handlowe które zostanie połączone z parkingiem wielopoziomowym który do tej pory 'świecił pustkami'. Rzut kamieniem od Starego Miasto. Normalnie Park+Walk ;)


Budynek przy ul Grodzkiej
Jak widać U/C


Castoramaul. Grunwaldzka, na przeciwko Tesco, skrzyżowanie na obwodnicy też ma być poszerzone.


Powstaje, też trochę budynków mieszkaniowych w różnych 'zaciszach' itp.

W następnych seriach

Stare Miasto

-odnowienie Rynku
-wykorzystanie przestrzeni w Centrum
-jak to pogodzieć z socjalistyczną zabudową okresu PRL, założenia urbanistyczne które czałe szczęście nie zrealizowały się

Zabobrze oraz ekspansja
-jak zagospodarować 'betonową pustynie' ? (Zieleń, parki itp.)
-komisaria policji z prawdziwego zdarzenia
-Ocieplenia bloków

Transport i komunikacja
-rewitalizacja peronów dworca PKP + spraw tuneli i nieśmiertelnych kładek z czasów powodzi Tysiąclecia
-Nowy dworzec PKS i MZK ? Czy blacha falista i wiaty są wystarczające ?

Śródmieście i jego potrzeby (czyt. remonty)
- remonty zaniedbanych kamienic czyli przywrócenie magii i blasku kamienicommapy aby wizualnie zlokalizować miejsca


Zapraszam do debaty, sugesti, planowania ! :banana::cheers:
 

·
Registered
Joined
·
6,658 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Wizja (nie)realna?– Jest rok 2020, lipiec albo październik. Data nieważna, ale dzień jest weekendowy. Do Jeleniej Góry i okolic walą turyści samochodami wspaniałą, dwupasmową drogą szybkiego ruchu z Berlina, Drezna, Legnicy, Wrocławia i Pragi.Szosy są gładkie i przestronne na tyle, że prawie nie ma korków. Na perony wspaniale odnowionego Dworca Głównego w Jeleniej Górze, z wygodnych pociągów wysypują się ci, którzy wolą te trzy godziny z Warszawy czy Berlina spędzić bez stresu czytając ksiażkę. Każdy pociąg dalekobieżny jest zsynchronizowany czasowo z elektrycznymi tramwajami sudeckimi dowożącymi chętnych do Karpacza, Szklarskiej Poręby i Świeradowa.
Wszystko z błyskiem
Sama wizyta w z pietyzmem odnowionym wnętrzu z początku XX wieku jest już przyjemnością. Bywalcy chwalą sobie to wspaniałe połączenie jakości kuchni, wystroju wnętrza i obsługi. Dla tych, którzy wcześniej nie zadbali o rezerwację noclegu, w holu dworcowym zaistalowała się informacja turystyczna.

Siedzące tam miłe panie wiedzą gdzie i co jest wolne i pomagają w uzyskaniu miejsca do spania. A standard okolicznych hoteli i pensjonatów jest od wielu lat sławny nie tylko w Polsce. Każdy może również na zajmującej całą ścianę mapie Kotliny Jeleniogórskiej zorientować się, gdzie znajduje się jego hotel i jak do niego dojechać.

Wystarczy nacisnąć guzik przy nazwie hotelu i na mapie wyświetli się nie tylko jego lokalizacja, ale również trasa dojazdu i numer elektrobusu tam docierającego. Elektrobusy wprowadzono w ramach walki o czyste powietrze w Kotlinie. Sa niewielkie, ale kursują często i właściwie zastępują inne środki lokomocji. Z okien widać czyste domy i zadbane chodniki. Jelenia Góra wyspecjalizowała się w wygrywaniu konkursów na najbardziej zadbane miasto.

Konieczność debaty
Te sukcesy nie powstały ot tak. Poprzedziła je angażująca całą społeczność dyskusja o funkcji i przyszłości miasta. Wyłoniły się pomysły określające funkcje poszczególnych ulic i dzielnic. Tak zrodziła się koncepcja rozwoju i uporządkowania Jeleniej Góry. Wówczas znalazły się również pieniądze na jej realizację. Oczywiście nie wszystkie odrazu, ale pierwsze sukcesy lawinowo zwiększyły zainteresowanie miastem i nakręciły koniunkturę turystyczną, a to dało pieniądze na dalsze kroki.

Dziś chodząc po Jeleniej Górze widać, że się opłaciło. Miasto, które w przed drugą wojną było światową perełką, potem podupadło i latami cierpiało na brak dobrych pomysłów i władz, teraz znów można nazwać perełką. Jego wspaniała architektura odzyskała dawny blask, ulice dawne życie, hotel Europa ma znów swoją sławną restaurację tarasową na dachu. Wokół zadbanego rynku, w wypieszczonych odcieniach rozłożyły swoje ogródki wspaniałe knajpki. W klubach muzycznych, międzynarodowa publiczność ceni sobie różnorodność granej na żywo muzyki do słuchania i do tańczenia. Można odwiedzić teatr, którego aktorzy słynni są w całej Polsce.

Zaczęło się od konstatacji zjawiska ucieczki turystów na czeską stronę Karkonoszy. Zjawisko to wymusiło wspólne i harmonijne działania wszystkich gmin wokół Kotliny Jeleniogórskiej. Proces przekonywania, że tylko współdziałanie, a nie wzajemne wyrywanie sobie turystów może przynieść korzyść wszystkim natrafiał u wielu miejscowych działaczy na spowodowaną brakiem elastycznego myślenia o turystyce barierę starych pryzwyczajeń i przywiązania do szablonowych działań.

Razem pewniej
Inicjatorzy ruchu odnowy musieli na nowo określić cele turystyki karkonoskiej oraz jej grupę docelową. Karkonosze są regionem wystarczająco rozległym i różnorodnym aby zaspokoić turystyczno-wypoczynkowe oczekiwania najrozmaitszych przybyszów. Tak więc znajdą tu coś dla siebie i plecakowi wędrowcy i zapaleni cykliści i narciarze ale również spragnieni kultury i historii jak też miłośnicy rodzinnych wczasów pobytowych czy spokojnych pobytów we dwoje.

Wykreowanie miejsc bardziej luksusowych czy nawet snobistycznych przyczyniło się do zmiany struktury przybyszów i wymusiło ewolucję całej infrastruktury gastronomiczno-handlowej. Tak różnorakiej oferty nie jest w stanie zaspokoić żadna pojedyńcza miejscowość wczasowa samodzielnie. Do tego właśnie potrzebna jest współpraca kilku ośrodkow, które zachowując inność i odrębność będą jednak ściśle ze sobą współpracowały i wzajemnie sie uzupełniały.

Oczywiście pojawił się problem finansowy. Czyli kto i w jakim stopniu będzie partycypował w podatkach uzyskanych z działalności turystycznej. Uznano, że Kotlina Jeleniogórska, to pewna całość i podatki z szeroko pojętej działalności turystycznej będą wrzucane do wspólnego garnka, z którego będzie finansowana infrastruktura regionu.

W tym podziale Jeleniej Górze przypadła funkcja miejska, czyli centra handlowe, życie teatralne, kabaretowe i uciechy nocne, Cieplicom – sanatoryjno-uzdrowiskowa o europejskim standardzie usług i takich połączeniach komunikacyjnych, aby wszyscy turyści odwiedzający Kotlinę Jeleniogórską mogli z niej korzystać. Komunikacja publiczna na obszarze całej Kotliny została objęta wspólnym biletem czasowym do wykupienia w każdym hotelu na cały pobyt, a zimą karnet na wszystkie wyciągi narciarskie.

No i trzeba było zadbać o dzieci. Stworzyć parki tematyczne, wesołe miasteczka, baseny. Te atrakcje też objęte są jednym karnetem upoważniającym do wszelkich wstępów. Przy wykupieniu karnetu plus można też oddać pociechy na parę godzin wieczornych pod opiekę siły fachowej lub dziennych do czegoś na kształt przedszkola.

Tak skonfigurowana Kotlina ma szansę na gości o każdej porze roku i o każdej kieszeni na urlop krótszy i dłuższy, z dziećmi i bez.

Od redakcji
Felietonem Pawła Kucharskiego kontynuujemy publiczną debatę na temat dróg ku lepszej przyszłości Jeleniej Góry. Kolejną jej odsłoną będzie spotkanie planowane na 27 sierpnia o godz. 17 w Książnicy Karkonoskiej, na którym mile widziani będą wszyscy ceniący dobro stolicy regionu. Póki co czekamy na Państwa sugestie, listy, uwagi. Prosimy je kierować na adres: [email protected] lub ul. Skłodowskiej-Curie 13/2; 58-500 Jelenia Góra.

jelonka.com
 

·
Banned
Joined
·
40 Posts
^^
Przyszłość tego miasta to angielska nazwa - "ghost town". Ludzie młodzi uciekają z małych miast jak JG do tych największych w poszukiwaniu roboty. Z kolei emeryci zostają, bo po co by mieli wyjeżdżać.
 

·
Banned
Joined
·
3,560 Posts
Być może się komus narażę, ale proponuję na początek by miasto zmniejszyło swoją administracyjną wielkość bo takiego rozdętego (nadętego) organizmu nie ma chyba w Polsce. Czy też tworzycie polską czołówkę miast-wampirów.:devil:

Sobieszów do Piechowic. Cieplice Śląskie-Zdrój jako osobny kurort. Reszta też do przycięcia.

Ogólnie 20 lat w J.G oceniam bardzo niedobrze, a następne lata szykują się jeszcze gorzej.
Dowalą wam galerii i tyle. Ilość blaszaków, które sobie wstawiliście w świetne miejsca wywołuje u mnie zgrzytanie zębami. Budynki biurowce które zaprezentowałeś to w większości porażka. Zawsze mnie dziwiło, że na takim Dolnym Śląsku gdzie są fantastyczne przykłady architektury i urbanistyki i wielkie NIC. Żadnego wpływu na świadomość ludzi i ich estetykę. Obecne wasze inwestycje jednorodzinne czy publiczne to gust jak w kieleckiem. Widać ten sam durny obieg kulturowy. Jak to gówno krąży sam nie wiem.
Widmo gówna krąży po Polsce.

W sumie aż dziw. Mieć takie bombonierki na DŚ i spierniczać je na każdym etepie "rozwoju".
 

·
Kraschan Bhamaradżanga
Joined
·
337 Posts
Dowalą wam galerii i tyle. Ilość blaszaków, które sobie wstawiliście w świetne miejsca wywołuje u mnie zgrzytanie zębami. Budynki biurowce które zaprezentowałeś to w większości porażka. Zawsze mnie dziwiło, że na takim Dolnym Śląsku gdzie są fantastyczne przykłady architektury i urbanistyki i wielkie NIC. Żadnego wpływu na świadomość ludzi i ich estetykę. Obecne wasze inwestycje jednorodzinne czy publiczne to gust jak w kieleckiem. Widać ten sam durny obieg kulturowy.
Zgadzam się, że jakość architektury wybudowanej w JG w ciągu ostatnich kilku lat jest mierna. Dodatkowo to co jest szykowane (budowane) też nie napawa optymizmem. Pamiętajmy jednak, że dla miasta ważne jest aby te działki nie stały puste. Miasto musi je zagospodarowywać, innymi słowy rozwijać się, lub przynajmniej dawać ku temu możliwość. Czy to spodoba Ci się czy nie, z punktu widzenia gminy jest sprawą mało istotna. O jakość budownictwa musimy zadbać sami.

To jest dobry wątek aby piętnować kicz i fatalną architekturę i przy okazji pokazywać i doceniać dobre przykłady budownictwa. Może właśnie w taki sposób warto zwrócić uwagę "szarego człowieka". Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy że istnieje coś takiego jak dobra i zła architektura i urbanistyka.
Pokazujmy zdjęcia, wyśmiewajmy, chwalmy, dyskutujmy, ale kulturalnie bez obrażania i inwektyw "oralno-fekalnych", jeżeli choć jednej osobie coś uświadomimy to warto.
 

·
Banned
Joined
·
3,560 Posts
Żarty. Raczej na odwrót.

Sobieszów chętnie się odłączy jako osobne miasto. Razem z Jagniątkowem. Tak jak było do 1976 r. Jelenia w ogóle nie ma pomysłu na tą dzielnicę.

Chociaz z drugiej strony nie wiem co lepsze. Moze to i lepiej, ze ten obszar jest w duzym organizmie miejskim, ktory ma inne priorytety, bo inaczej patent na rozwoj polegal by na zagracaniu przestrzeni Kotliny Jeleniogorskiej chaotycznym budowictwem i opylaniu terenow przez gmine.

Mimo intelektualnego kalectwa PRL i IIIRP w zakresie urbanistyki i architektury na Dolnym Slasku i tak jest lepiej niz w innych rejonach kraju. Ze wzgledu na istniejace zasoby mieszkaniowe zarowno w PRL jak i ostatnich 20-stu latach presja na budowe nowych domow i tak byla mniejsza. Po za tym inna struktura wlasnosciowa gruntow i zwartosc zabudowy z czasow niemieckich determinuje osiedla o troche lepszej urbanistyce. Ale to tylko tak z marszu, malo swiadomie.
 

·
Registered
Joined
·
132 Posts
Chyba warto się będzie wybrać i zobaczyć. Takie obiekty-instalacje przydałyby się w Jeleniej:

– Tu jest wszystko we własnych proporcjach: obecność, nieobecność i pejzaż – mówi Jarosław Kozakiewicz, światowego formatu artysta, którego imponująca instalacja stanie wkrótce na terenie byłego cmentarza przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa.
Architekt, rzeźbiarz, performer, którego dzieła określane są jako utopijne został zaproszony przez Biuro Wystaw Artystycznych do Jeleniej Góry, aby wziąć udział w projekcie „Słownik sytuacji III”. Jego idea to wyjście sztuki w przestrzeń pozagaleryjną: do miasta, na jego ulice, parki, skwery. Artysta wybrał teren dawnej nekropolii przy Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego. Jego instalacja zowie się z angielska: „Nobody’s House”, czyli „Dom niczyi”.– Celem projektu jest zwrócenie uwagi jeleniogórzan i turystów na miejsca, obok których przechodzą obojętnie – mówi Janina Hobgarska, dyrektorka BWA. Nie bez powodu zatem Kozakiewicz wybrał teren dawnej nekropolii, którą dziś traktuje się jak park miejski. Młodzi ludzie piją tam piwo, odpoczywają na trawce, po której także hasają wyprowadzane na spacer psy.

Na niewiele zdały się tablice informujące o dawnym przeznaczeniu dzisiejszego parku, a i do dziś zachowane grobowce rodzinne dawnych jeleniogórzan nie są traktowane z należytym szacunkiem. Czy to przez niewiedzę, czy brak świadomości? Jarosław Kozakiewicz w artystycznej formie przekieruje uwagę każdego, który przez „park” przejdzie, swoją instalacją.

Trudno będzie jej nie zauważyć: konstrukcja będzie mierzyła około czterech metrów, a ważyła – tonę. Będzie się składała ze stalowego szkieletu obudowanego ściankami obitymi sklejką. W swojej formie jedynie nawiązuje do bryły domu, którego układ ścian sprawia, że nie nadaje się on do zamieszkania. Ale jednocześnie przywołuje mnóstwo skojarzeń związanych z czterema kątami.
– Tu jest wszystko we własnych proporcjach: obecność, nieobecność i pejzaż – mówi o swoim dziele Jarosław Kozakiewicz.

Ustawianie „Nobody’s House” zacznie się w nadchodzącą środę, 30 września, a uroczyste „odsłonięcie” – 3 października o godz. 15. 30. Później - po przejściu do Galerii Biura Wystaw Artystycznych, artysta opowie o swoim dziele i przedstawi inne projekty. Wcześniej artysta spotka się z zainteresowaną młodzieżą w BWA na wykładzie zatytułowanym „Możliwe – nie – możliwe”. Początek o godz. 11.

Wyjątkowość jeleniogórskiej obecności Jarosława Kozakiewicza polega na urzeczywistnieniu jego dzieła, które stanie się namacalną instalacją. Artysta jest bowiem znany z rzeźb i innych projektów, które – swoimi rozmiarami i rozmachem – najczęściej nie pozwalają na łatwy montaż i pozostają „na papierze” lub też – z pomocą technik komputerowych – naniesione na zdjęcia docelowego przeznaczenia. Jednym z bardziej znanych dzieł tego typu jest „Most Duchów” w Auschwitz.

jelonk.com
 

·
Registered
Joined
·
132 Posts
przyszłość Jeleniej Góry - ważne

Witam.
Jakiś czas temu Mateusz wrzucił na stronę artykuł Pawła Kucharskiego o Jeleniej Górze w roku 2020. Pod artykułem widnieje informacje o spotkaniu w Książnicy Karkonoskiej. Spotkanie się odbyło i został wyłoniony komitet założycielki, do którego zostałem włączony. Pracujemy teraz w pięcioosobowym składzie nad programem tego ruchu obywatelskiego, który ma, jak sądzę, duże szanse, by stać się ruchem efektywnie wpływającym na przyszłość Jeleniej Góry. Moim zadaniem jest opracowanie działu kulturalno-architektonicznego (urbanistycznego). W związku z tym ostatnim chciałem zaprosić wszystkich chętnych do nadsyłania poprzez ten wątek pomysłów z zakresu architektoniczno-urbanistycznego do opracowywanego przez nas programu (gdybyśmy wykorzystali kogoś pomysły, na pewno, jeśli będzie taka wola, podpiszemy nazwiskiem lub pseudonimem pomysłodawcy rzeczony dział). Program ma być gotowy za miesiąc, toteż mielibyśmy ok. 3 tygodni na nadsyłanie pomysłów, potem, jeśli będzie taka wola, możemy się spotkać gdzieś w Jeleniej i dopracować ten dział (ok. 20 października). Za ok. półtora spotkanie odbędzie się kolejne spotkanie tego obywatelskiego ruszenia, już teraz zapraszam wszystkich forumowiczów, jak tylko będę znał termin i miejsce, dam tutaj znać.
Proponuję nadsyłanie pomysłów (pod tytułem: "Jeleniogórska inicjatywa obywatelska") z nasępujących zakresów:

1. Architektura postindustrialna - jaka przyszłość? Jak można wykorzystać te obiekty.
2. Plan urbanistyczny dla terenów pomiędzy Jelenią Górą i Cieplicami? Myślę, że można by tutaj wyjść od Celwiskozy, która mogłaby posłużyć za centrum nowego założenia urbanistycznego (np. centrum kongresowo-rozrywkowo-biznesowo-kulturalne).
3. Ścisłe centrum Jeleniej Góry - renowacja, rekonstrukcja (co zrobić z Kopernika? Pionierów Jeleniej Góry? Forteczną? Placem za Atrapą?).
4. Co z terenami pomiędzy Osiedlem Robotniczym i Kilińskiego (Kanał Młynówka).
5. Zabobrze - jak osłabić "efekt blokowiska"?
6. Jakie rozwiązania prawne i instytucjonalne wprowadzić na naszym terenie, by utrudnić stawianie kolejnych potworków? Być może potrzeba zatwierdzania projektów przez komisję niezależnych architektów?
7. Jak chronić krajobraz Kotliny Jeleniogórskiej?
8. Co można zrobić, w sensie prawno-instytucjonalnym, na poziomie samorządu?
9. Co z parkami? Miejscami publicznymi? Skwerkami? Małą architekturą?

To rzecz jasna tylko część tematów, które należy poruszyć.

Mam nadzieję, że mój post spotka się z Waszym zainteresowaniem.

Pozdrawiam.
 

·
Registered
Joined
·
132 Posts
Zauważyłem jeden błąd.
Zamiast:
"Za ok. półtora spotkanie odbędzie się kolejne spotkanie tego obywatelskiego ruszenia"
Powinno być:
"Za ok. półtora miesiąca odbędzie się kolejne spotkanie tego obywatelskiego ruszenia".

Swoją drogą, zamieszczone powyżej zdjęcia tzw. jeleniogórskiej współczesnej architektury, nie wprawiają w zbyt dobry nastój.

Nie gódźmy się na to, by przestrzeń publiczną, a więc naszą codzienność, zaśmiecała tandeta i bezguście. Walczmy o swoje prawa, o estetyczne i przyjazne otoczenie.
 

·
Hirschberg
Joined
·
1,707 Posts
Myślę, że dużą szansą dla całej kotliny może być sukcesywna iluminacja obiektów i karkonoski festiwal światła. Dzisiaj w Cieplicach pokazano świąteczne :)lol:) dekoracje:Po pierwszej edycji festiwalu, na Placu Piastowskim zostało trochę LED'ów. Gdyby co roku zostawało tego troche więcej, to za jakieś 5 lat można by mówić o czymś wybijającym się w skali kraju. Druga edycja ma odbywać się nie tylko w uzdrowisku, ale w samej Jeleniej i przy innych zabytkach kotliny. Organizatorom gratulacje!


Edit:

@salice contessa

Na ile czas pozwoli i wpadną mi do głowy jakieś pomysły, pomogę ;) Jesteśmy na Forum Polskich Wieżowców więc:

5. Zabobrze - jak osłabić "efekt blokowiska"?
^^ Gdyby tylko w mpzp znalazła się działka z możliwością wysokiej zabudowy (no i gdyby znalazł się inwestor) ... Ale domyślam się, że nawet gdyby znalazł się jakiś developer, który chciałby postawić dwa budynki powiedzmy 50-60 m to i tak skończyłoby się na niczym bo przecież to się gryzie z Karkonoszami na horyzoncie. Kominy celwiskozy oczywiście się nie gryzą ;)
 

·
Registered
Joined
·
132 Posts
Gdyby tylko w mpzp znalazła się działka z możliwością wysokiej zabudowy (no i gdyby znalazł się inwestor) ... Ale domyślam się, że nawet gdyby znalazł się jakiś developer, który chciałby postawić dwa budynki powiedzmy 50-60 m to i tak skończyłoby się na niczym bo przecież to się gryzie z Karkonoszami na horyzoncie. Kominy celwiskozy oczywiście się nie gryzą.

Czy te wysokościowce miałyby przesłonić Zabobrze? Z której strony? Ja myślę, że tutaj należałoby raczej opracować spójny plan organizacji terenów zielonych dla całego Zabobrza. Można tam wprowadzić osobną dla tej dzielnicy stylistykę latarni, krawężników, chodników, śmietników, parkanów, etc. Tzn. nowoczesny, może konstruktywistyczny? Ponadto przydałby się dalekosiężny plan przekształcenia (jak w Berlinie Wschodnim) elewacji bloków (to co prawda kosztowne, ale coś da się zrobić). W sumie sam nie wiem, co z tym paskudztwem zrobić. Najgorsze jest to, że już duża część bloków została "ostyropianowana", a kolorystyka tych ocieplonych bloków wskazuje na zupełny brak planowania w skali makro. Jakie farby były akurat w przecenie, takich użyto. Efekt jest taki, że entropia Zabobrza, przynajmniej z pewnego punktu widzenia, powiększa się. Jednoraka szarzyzna, nie raziła mnie tak jak te papużki z siedmiu kontynentów. A wystarczyło ustalić zestaw podstawowych kolorów i ich dyspozycji i ustandaryzować te remonty. A tak, misz masz i ręce opadają.
 
1 - 20 of 35 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top