SkyscraperCity banner

1 - 20 of 31 Posts

·
Registered
213 Posts
Discussion Starter #1
Wycieczki po ponadtysiącletnim mieście w pierwszej dekadzie XXI w. Jeśli ktoś chce sobie pooglądać trochę zdjęć Gdańska poza Głównym Miastem, to zapraszam do przeglądania. :)

·
Registered
213 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Zaspa

Zaspa to wielki zespół mieszkaniowy powstały na terenie byłego gdańskiego lotniska. Budowę dzielnicy rozpoczęto w 1974 r., a trwa praktycznie do dziś. Zasadniczo, im później wybudowany blok, tym niższy, choć nie jest to oczywiście stała prawidłowość. Jak można zobaczyć w zumi, projektanci Zaspy inspirowali strukturą plastrów miodowych. Kwestia gustu - mi się podoba.
Zdjęcia z listopada '08.

1. Spacer zaczynamy w części Zaspy, która nosi nazwę Młyniec, planistycznie jest to Zaspa A. Wbrew opiniom wielu specjalistów, Zaspa jest jedną z bardziej zielonych dzielnic Trójmiasta. Chyba dość niezwyczajną rzeczą, jak na blokowisko, są tego typu alejki prowadzące między szczytami bloków...

2. Gdyby nie widoczne otynkowanie bloku, to zdjęcie mogłoby służyć jako plakat propagandowy chwalący zdobycze socjalizmu... ;)

3. Tu miała być osiedlowa pływalnia... to było świetne miejsce do zabawy, mimo że w latach 90. teren został ogrodzony.

4. A to już drugi koniec deptaka widocznego na zdjęciu 1.

5. Inny zaspiański pasaż - o nieco mniejszym natężeniu ruchu.

6. A tu już znajdujemy się na głównym szlaku pieszym łączącym Młyniec z Przymorzem... czyli prowizoryczna dróżka przez ogródki działkowe.

7. Park im. Jana Pawła II zajmuje dużą część dzielnicy. Urocze miejsce, ale brakuje tam chyba jakiejś wody, kaczuszek i tego typu atrakcji. Na zdjęciu główna ścieżka, łącząca Zaspę A z Zaspą D.

8.

9.

10. 127 to dość popularna linia łącząca Zaspę z Wrzeszczem, Pieckami i Migowem. Po prawej - ostatnie chwile hali targowej stojącej na pasie startowym, wzdłuż którego biegnie al. Jana Pawła II.

11. Kryty pasaż "Lotnia" usytuowany w części Zaspy, która nazywa się Rozstaje (Zaspa C). Też, swoją drogą, ciekawostka architektoniczno-urbanistyczna; środkiem idzie deptak, po obu stronach boksy, a całość pod "lotniczym" dachem.

12. Kładka piesza nad węzłem al. Rzeczypospolitej (główna arteria komunikacyjna blokowisk położonych w gdańskim dolnym tarasie) z al. Jana Pawła II (droga średnicowa Zaspy). W stronę morza.

13. Widok z tego samego miejsca w drugą stronę. Na pasie startowym widać pozostałości dzikiego bazaru, który istniał tu odkąd tylko pamiętam.

14. Skyline Zaspy A. :lol:

15. Domyślam się, że w latach 70. taka konstrukcja była szczytem nowoczesności...

16. Widok w stronę Parku JPII i Przymorza - biało-pomarańczowe budynki to wieże "Horyzont".

17. Standardowy gdański przystanek tramwajowy. :)

I jeszcze 18. bonus - Zaspa w zimowej szacie. Zdjęcie robione około godz. 3:30.

:cheers:

·
Banned
756 Posts
Piękne zdjęcia mojej pięknej dzielnicy. :) Załapał się nawet mój nowy blok, a ostatnie foto zrobiłeś ze starego bloku, w którym kilka dobrych lat przemieszkałem.

·
Registered
12,579 Posts
Zaspa jest jednym z najciekawszych blokowisk w Polsce. Ułożenie budynków w plastry miodu, dopasowanie ich wysokości, wytyczenie w odpowiedni sposób dróg... to po prostu majstersztyk lat 70 - tych :cheers:

·
Registered
213 Posts
Discussion Starter #6
Dziękuję za wszystkie komentarze. :) Teraz zmieniamy nieco strefę klimatyczną...

Ujeścisko
Ujeścisko to kolejny wielki zespół mieszkaniowy, który zaczęto budować w latach 90. na polach wsi o tej samej nazwie. Dzielnica usytuowana jest w południowej części Gdańska, na górnym tarasie. Ilością budynków, jak widać na zdjęciu lotniczym, dorównuje blokowiskom z końca PRL-u, ale są one maksymalnie 6-kondygnacyjne. Budowa dzielnicy wciąż trwa, ale największy boom budowlany ma już ona raczej za sobą.
Zdjęcia z końca listopada '08.

19. Oddany do użytku na kilka dni przed zrobieniem zdjęcia odcinek ul. Wilanowskiej. Otwarcie go pozwoliło na szybszy przejazd z Ujeściska i Łostowic w kierunku Trasy W-Z...

20. ...co nie znaczy, że problemy komunikacyjne zostały zmniejszone. W zasadzie nadal nie istnieje żadna porządna droga zbiorcza dla południa. No ale przynajmniej jest rezerwa na tzw. Nową Łódzką (stara Łódzka biegnie brzegiem lasu widocznego po prawej).

21.

22. Te budynki należące do os. Pogodne będą więc stanowiły zabudowę przy Nowej Łódzkiej.

23. Sądząc po starych zdjęciach satelitarnych, to są chyba jedne z najstarszych bloków Ujeściska. Na pierwszym planie skrzyżowanie Łódzka/Wilanowska/Płocka (wewnętrzna droga osiedla).

24. Bloki przy ul. Rogalińskiej (os. Wilanowska), ustawione plecami do Nowej Łódzkiej.

25. Dość fotogeniczne to os. Pogodne. Idziemy dalej Wilanowską, teraz w kierunku Chełmu...

26.

27. Os. Wilanowska, widziane od drugiej strony.

28. Os. Piastów - chyba na dzień dzisiejszy już ukończone?

29. Jeszcze coś innego...

30. Tu najlepiej widać pofalowanie terenu Ujeściska, jak i w zasadzie całego górnego tarasu.

31.

32. Teren dawnej strzelnicy. Teraz chyba miejsce ogólnie spacerowe... Skalę przedsięwzięcia obrazuje rozmiar ludzi (kropki na prawym "torze").

33. Os. Jary - w tle największy gdański cmentarz komunalny przy ul. Łostowickiej.

Jak się zrobi trochę cieplej, to zrobię może trochę zdjęć z górki na pograniczu Ujeściska i Zakoniczyna, z której widać w zasadzie szczegółowo każde osiedle w promieniu 2 km. Z tego co pamiętam (byłem tam tylko raz... w sylwestrową noc), stamtąd dzielnica wygląda ładniej i składniej. :)

·
tararam!
3,517 Posts
Takie pejzaże, jak 20-22, charakterystyczne widac dla całego kraju od Krakowa po Gdańsk mnie rozwalają. Bloczki (przepraszam, apartamentowce) nowiutkie, lśniace, burżujskie i oczojebne, cóż więc, że wyrastają wprost z błota :)

·
Registered
12,579 Posts
^^ To nie są żadne apartamentowce ;) Zwykła deweloperka na ogromną skalę. Totalne bezguście, bajzel architektoniczny i urbanistyczny, ale ludziom się podoba - "jest tak nowocześnie i kolorowo"... :/

·
Registered
64,230 Posts
Cóż...

Takie pejzaże, jak 20-22, charakterystyczne widac dla całego kraju od Krakowa po Gdańsk mnie rozwalają. Bloczki (przepraszam, apartamentowce) nowiutkie, lśniace, burżujskie i oczojebne, cóż więc, że wyrastają wprost z błota :)
^^
"NIE od razu Kraków zbudowano" - teraz wśród błota, później wśród ulic... Kiedyś to będzie pełnoprawna przestrzeń miejska :|.

·
I'm a rubber ball
833 Posts
Piękne zdjęcia mojej pięknej dzielnicy. :) Załapał się nawet mój nowy blok, a ostatnie foto zrobiłeś ze starego bloku, w którym kilka dobrych lat przemieszkałem.
Ta, tylko wesołe kolorowanki oszpeciły to osiedle potwornie.. Na moim niegdyś pięknym, szarym bloku wymalowali jakieś pseudo imitacje pseudo kamieniczek składające się z długiego prostokąta z trójkątem na szczycie :eek:hno:

·
Registered
12,579 Posts
^^ Ekolan ma kilka takich osiedli :rofl: Esitor, masz może fotę z tego stawu w Zakoniczenie, co by kolegę jeszcze bardziej załamać? :lol:

·
Registered
4,421 Posts
Zaspa przygnębiająca wg mnie. Byłem tam, zupełnie nie zachęca do przebywania tam, człowiek przemyka przez jakieś wygony między betonowymi szafami. Zero fajnej przestrzeni publicznej. Po prostu szkoda mi tych, którzy są skazani na mieszkanie tam.

Nowe osiedla - nic specjalnego. Dobrze że na obrzerzach bo kanarkowo-papuzio-pastelowe kolorki to zmora całej Polski.

Generalnie dla mnie Gdańsk to starówka - ją kocham i mogę tam spędzać całe dnie. Reszta to kiła trochę. Brakuje rozsądnych planów zagospodarowania dla całych dzielnic. Zaniedbanie, chaos, wygony i wszystko przecięte autostradami w stylu Grunwaldzka czy Chłopska.

·
kween
3,840 Posts
Wątek zapowiada się nieźle, ale poczekam z częstymi odwiedzinami, aż autor nie zapuści się do centrum :)

·
Registered
213 Posts
Discussion Starter #15
Gdańsk to starówka
:eek:hno:
Proszę, wyeliminujmy to straszne słowo z trójmiejskiego języka...

A co do bloczków Ekolanu, to nie uważam ich za oburzające... o ile stoją z dala od obszarów historycznych, a tak właśnie jest na Ujeścisku i Zakoniczynie. Te dachy są bardzo fajne. :D

Nie mam zdjęcia niestety stawu na Zakoniczynie, ale sam staw jest bardzo ładny i rozległy.

·
Registered
213 Posts
Discussion Starter #16
Kilka dni przerwy, bo akurat miałem co innego robić, ale teraz zaprezentuję coś ciekawszego niż bloczki.

Letniewo (Letnica)

Pewnie część z Was kojarzy tę nazwę, jako że czasem pojawia się w ogólnopolskich mediach w artykułach o gdańskim stadionie. Droga, którą przebyłem jest na dzień dzisiejszy jedyną drogą z jedynego czynnego środka komunikacji (tzn. tramwaju) w okolice stadionu.
Zdjęcia z marca '09.

34. Zaczynamy, ul. Uczniowska, której się trzymam do samego końca wycieczki.

35.

36.

36.

37.

38.

39.

40. Nie jestem zbyt na bieżąco, ale chyba w końcu stanęło, że obie strony ul. Uczniowskiej mają zostać przed Euro wyburzone.

41. Pierwsze zdjęcie, na którym widać plac budowy stadionu. Z kolei, przez boisko na pierwszym planie będzie przebiegać Trasa Sucharskiego...

42.

43.

44. Dawna szkoła, też już w rozbiórce.

45.

46.

47.

48.

49. :)

50.

51.

52.

53. "Różowy most", czyli wiadukt nad torami w ciągu ul. Uczniowskiej, prawdopodobnie konstrukcja z początku XX w.

54.

55.

56. Widok z wiaduktu na plac budowy.

57. Klatka schodowa prowadząca na...

58. ...peron stacji SKM Gdańsk Zaspa Towarowa, gdzie składy przestały dojeżdżać w 2005 r. Przypominam, że znajduję się teraz około 200m od wejścia na stadion. No ale niedasię. Około pół roku zapadła decyzja, że dajemy sobie spokój z SKM-ką, niech kibice dojeżdżają tramwajami. :applause:

59.

60.

61.

62.

63.

64.

65.

66.

67.

68.

69. Zjazd z wiaduktu...

70. Ostatnia atrakcja na trasie...

71. ...a dalej już tylko krajobraz, którym inspirowali się zapewne twórcy gry Fallout. Jak policzyłem w Wikimapii, ciągnie się on wzdłuż Uczniowskiej przez ponad kilometr. :)

72.

73.

74.

75. Gdańsk to jednak mimo wszystko nie Prypeć, na dowód czego zamieszczam zdjęcie, na którym widać dość niedawno używane tory tramwajowe. W ramach ciekawostki - jest to ulica Gdańska w Brzeźnie, chyba jedyna w Polsce ulica poświęcona miastu, w którym się znajduje.

·
Registered
12,579 Posts
na którym widać dość niedawno używane tory tramwajowe
Przecież one są nonstop używane :) To jedyny w Gdańsku jednotor obok jezdni :)

·
d. marian1989
2,475 Posts
Pięknie, zburzą zabudowę (nota bene całkiem ładną, tylko potwornie zapuszczoną) na ulicy Uczniowskiej jak mniemam, żeby zbudować szeroką ulicę dojazdową na stadion, a nie reaktywują linii SKM.
Myślałem, że takie myślenie upadło wraz z komunizmem, ale widać, że się myliłem :bash::eek:hno:.

·
Registered
12,579 Posts
1 - 20 of 31 Posts