SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 42 Posts

·
Registered
Joined
·
625 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Do tej pory o porcie w KK pisaliśmy w wątku poświęconemu żegludze śródlądowej. Myślę, że już najwyższy czas na osobny temat. A trzeba przyznać, że inwestor (jak na razie) całkiem sprawnie sobie radzi. W przeciwieństwie do rządowych inwestycji, gdzie głównie mamy do czynienia z analizami, konferencjami itp.

Inwestor w porcie będzie budował drugi terminal. Rusza z procedurami

W kozielskim porcie trwa budowa pierwszego terminala produktów płynnych. Inwestor rusza także z procedurami w ramach kolejnego etapu inwestycji. Powstanie terminal kontenerowy.

Sprzedaż terenów portowych w odniesieniu do gwarancji realizacji inwestycji budziła wiele kontrowersji. Część radnych otwarcie zgłaszała swoje wątpliwości, obawiając się, że po przejęciu terenu przez firmę plany trafią na półkę, a port przez kolejne lata będzie leżał odłogiem. Szybko okazało się jednak, że inwestor nie rzucał słów na wiatr. Prace budowlane związane z realizacją pierwszego etapu inwestycji, którym będzie terminal produktów płynnych, trwają od listopada zeszłego roku i zgodnie z zapowiedziami powinny zakończyć się pod koniec roku obecnego. Trwają także przygotowania do budowy terminala intermodalnego (kontenerowego) – w grudniu inwestor uruchomił proces uzyskiwania formalnych pozwoleń administracyjnych.

Ostatnio inwestor spotkał się z przedstawicielami rady osiedla Kłodnica, aby przedstawić nowe plany. O ile pierwszą część budowy realizuje spółka Kędzierzyn-Koźle Terminale, drugą wykona spółka KKT Intermodal. Dlaczego inwestor zdecydował się na powołanie osobnego podmiotu?

Jak wyjaśnił Jarosław Zemło, prezes Kędzierzyn-Koźle Terminale, każdy etap budowy (w dalszych planach jest również terminal produktów sypkich) będzie realizowany jako odrębna inwestycja, a więc będą uzyskiwane odrębne pozwolenia i zgody. Powołanie kolejnej spółki ma usprawnić cały proces oraz zapobiec pomyłkom. Inwestor poinformował także, że ubiega się o dofinansowanie ze środków unijnych.


W pierwszym etapie budowy drugiego terminala powstanie infrastruktura umożliwiająca przeładunek 20 00 TEU (kontenerów 20-stopowych, tych mniejszych) rocznie. Docelowo pojemność terminala ma wynieść 60 000 TEU rocznie. Będzie obsługiwał kolej, barki i transport samochodowy. Poza basenem portowym częściami terminala będzie bocznica kolejowa, plac przeładunkowy, suwnica oraz zadaszona hala do składowania towarów wyładowanych z kontenerów. Jak informuje inwestor, przewidywane operacje pociąg-barka mają wynieść połowę całego przeładunku.

Tym, czego najbardziej obawiają się mieszkańcy Kłodnicy, jest wzmożenie ruchu samochodów ciężarowych przez osiedle. Według zapewnień inwestora po uruchomieniu terminala intermodalnego początkowo (20 000 TUE rocznie) przewidywany ruch ciężarówek wyniesie około 14 pojazdów dziennie. Będą poruszać się ulicami Chełmońskiego, Pocztową i Portową. Podczas spotkania przedstawiciele inwestora, jak i rady osiedla, zgodzili się, że w przyszłości powinna powstać nowa droga wraz z mostem przez Odrę bezpośrednio łącząca port z drogą krajową nr 45.

Budowa terminala kontenerowego powinna rozpocząć się w trzecim kwartale tego roku. Funkcjonowanie zacznie w czwartym kwartale 2019 roku.
http://kk24.pl/inwestor-w-porcie-bedzie-budowal-drugi-terminal-rusza-z-procedurami/
 

·
Registered
Joined
·
625 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Prawie 10 mln zł otrzyma subregion Kędzierzyn-Koźle na zakup autobusów i drogę do portu rzecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-2020 - poinformowała w piątek, 16 lutego, rzecznik marszałka województwa opolskiego Violetta Ruszczewska.

Dotację w wysokości 1 mln zł przeznaczono na remont drogi prowadzącej do kędzierzyńskiego portu rzecznego i uzbrojenie położonych przy nim terenów inwestycyjnych o powierzchni 3,5 ha w ramach projektu "Wzmocnienie potencjału inwestycyjnego Subregionu Kędzierzyńsko-Strzeleckiego poprzez uzbrojenie terenów inwestycyjnych przylegających do Portu w Koźlu" będącego częścią Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
http://nettg.pl/news/148224/kedzierzyn-kozle-beda-pieniadze-na-droge-do-portu-rzecznego


Z kolei uzbrojenie terenów inwestycyjnych o wielkości 3,5 hektara w kozielskim porcie oszacowano na nieco ponad 1,2 mln złotych. Działki przeznaczone dla inwestorów zostaną wyposażone w kanalizację sanitarną i deszczową, sieć wodociągową i telekomunikacyjną oraz kanał teletechniczny. Projekt przewiduje również budowę wewnętrznej drogi dojazdowej do terenów inwestycyjnych, łączącej je z ul. Elewatorową. - Uzbrojenie działek ma zachęcić potencjalnych inwestorów do ulokowania swojej firmy w Kędzierzynie-Koźlu - podkreśla Jarosław Jurkowski z UM Kędzierzyn-Koźle.
Czytaj więcej: http://www.nto.pl/wiadomosci/kedzie...na-nowe-autobusy-mzk-i-port-w-kozlu,12938846/
 

·
Registered
Joined
·
625 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Wybudowali nową drogę do kozielskiego portu


Nieco ponad 4 miliony kosztowała budowa drogi łączącej osiedle Kłodnica z portem w Kędzierzynie-Koźlu. Nowa droga ma spowodować, że mniej ciężkich samochodów będzie jechać przez osiedle domków jednorodzinnych. Ma także ułatwić dostęp do portu, w którym trwa intensywna budowa terenów magazynowych i zagospodarowanie nabrzeży.

- Prace przy budowie łącznika ulic Kłodnickiej i Elewatorowej są już zakończone – mówi Jarosław Jurkowski z urzędu miasta. - Dzięki temu będzie teraz swobodny, lepszy i przede wszystkim bezpieczniejszy dojazd do terenów portowych i przyportowych. Zostanie też w ten sposób ominięta spora część osiedla. Mamy nadzieję, że ruch samochodowy będzie mniej uciążliwy dla mieszkańców.

Poza drogą powstała ścieżka rowerowa, oświetlenie i sieć kanalizacji burzowej. Inwestycja kosztowała 4,1 mln zł z czego miasto otrzymało dotację blisko 3 mln ze środków unijnych przez regionalny program operacyjny.
http://radio.opole.pl/100,245288,wybudowali-nowa-droge-do-kozielskiego-portu&s=8&si=8&sp=8

Na zdjęciu zwraca uwagę stopień zaawansowania budowy zbiorników.
 

·
Registered
Joined
·
625 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Przy nabrzeżu pojawiły się już zbiorniki na paliwa i inne produkty płynne. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ta część inwestycji ma być gotowa pod koniec tego roku. W kolejnych etapach powstanie terminal kontenerowy oraz terminal produktów sypkich. To oznacza, że wszystkie trzy baseny portowe będą zagospodarowane. Całość ma pochłonąć 360 mln zł. Centrum logistyczne będzie korzystać z transportu samochodowego, kolejowego i wodnego.
http://kk24.pl/nowa-droga-do-portu-prawie-gotowa-przy-basenach-tez-duzo-sie-dzieje/KK Terminale przygotowują także koncepcję bocznicy kolejowej. We współpracy z Polskimi Liniami Kolejowymi spółka chce zbudować połączenie portu z siecią kolejową. Rozpoczęcie prac jest przewidziane jeszcze w tym roku.
http://www.portalsamorzadowy.pl/inw...zle-wraca-jako-port-na-rzece-odra,108040.html
 

·
Registered
Joined
·
625 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Polska to dziki kraj w którym podpisane umowy i dane słowo nic nie znaczą. Dosłownie ręce opadają.Budowa terminala w porcie wstrzymana! Inwestor zablokowany przez kolej

Złe wieści z kozielskiego portu. Inwestor wstrzymał budowę pierwszego terminala produktów płynnych, bo nie może uzyskać dostępu do linii kolejowej. PKP odmówiło wydzierżawienia strategicznego odcinka torów bez podania przyczyny.

Do tej pory inwestycja w porcie była realizowana bez przeszkód – po latach poszukiwań inwestora teren od miasta kupiła spółka Kędzierzyn-Koźle Terminale i od razu zaczęła budowę pierwszego z trzech terminali. Przed decyzją o wstrzymaniu prac na budowie pracowało około 200 osób – głównie pracowników lokalnych podwykonawców. Łącznie inwestycja ma pochłonąć nawet 400 mln zł i wygenerować bezpośrednio i pośrednio kilkaset miejsc pracy. Funkcjonowanie bazy przy obecnych warunkach żeglugowych na Odrze ma opierać się przede wszystkim na transporcie kolejowym. I tu pojawił się problem. PKP, które są właścicielem działki umożliwiającej dostęp do linii kolejowej, bez podania przyczyny odmówiło jej dzierżawy. Przedstawiciele inwestora poinformowali o tym podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami.

– Zostaliśmy zmuszeni do spowolnienia i częściowego zawieszenia głównych prac. Chodzi głównie o zbiorniki do składowania produktów płynnych. Kontynuowana jest budowa torów kolejowych na terenie inwestycji – mówi Jarosław Zemło, prezes KKT. – Powodem tego jest brak zgody PKP SA na 500 metrowy odcinek torów niezbędnych do funkcjonowania terminala. Zanim ruszy transport barkami, kolej ma stanowić 80 procent naszego transportu towarów – dodaje.

Negocjacje z PKP dotyczące odtworzenia połączenia portu z linią kolejową trwają od dwóch lat. Jak zapewnia Jarosław Zemło, w październiku zeszłego roku spółka otrzymała potwierdzenie ze strony kolei, że umowa jest wynegocjowana. To było zielone światło do rozpoczęcia inwestycji. W marcu nastąpił zwrot. PKP odstąpiło od dalszego procedowania, według zapewnień ze strony KKT nie podając żadnego uzasadnienia swojej decyzji. Do dzisiaj, pomimo wielu prób powrotu do rozmów o sprzedaży, dzierżawie lub choćby udostępnienia kluczowej działki, kolej nie podejmuje tematu.

Co ciekawe, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe współpracuje z inwestorem bez przeszkód, a nawet wydzierżawiła mu fragment torów prowadzących w stronę portu z głównej magistrali. Problem jest brakujące 500 metrów należące do PKP SA Odział Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu.

Zgodnie z pierwotnym planem terminal miał ruszyć w pierwszym kwartale przyszłego roku. Jest wykonany w 30 procentach, co kosztowało 50 mln zł. Przy nabrzeżu stoją już niemal gotowe zbiorniki. Przez komplikacje z PKP ten termin już przesunął się o sześć miesięcy. Jak poinformował Jarosław Zemło, w związku z sytuacją spółka interweniuje w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a także w kancelarii premiera, ale jak na razie finał sprawy nie jest znany. Inwestor nie wyklucza też skierowania sprawy do sądu.

– Niepoparta niczym blokada dostępu do kilkuset metrów torów na dzień dzisiejszy zablokowała największą inwestycję w port śródlądowy w Polsce. Biorąc pod uwagę plany państwa polskiego dotyczące reaktywacji żeglugi śródlądowej, znaleźliśmy się w całkowicie niezrozumiałej sytuacji – stwierdza Jarosław Zemło.
http://kk24.pl/budowa-terminala-w-porcie-wstrzymana-inwestor-zablokowany-przez-kolej/
 

·
Registered
Joined
·
240 Posts
Teraz wszystko ma być Państwowe, KKT to prywatna firma czyli złodziej !!!
Tylko Państwowe firmy mogą zarabiać, więc odetniemy ich od torów.

To samo z Wojskiem tylko PGZ ma kontrakty, przegarg na Kormorana powtarzany był 5 razy bo ciągle ten prywatna kapitalistyczna "Remontowa" wygrywała przetargi, ale w końcu nie mieli wyjścia.
 

·
Registered
Joined
·
2,235 Posts

·
LHC
Joined
·
12,741 Posts
^^
Sprzedaż portu rozebrana na czynniki pierwsze. Inwestor nadal nie wie, dlaczego jest blokowany

Przez Grzegorz Stępień -17 października 2019

Sprawa sprzedaży portu budzi w ostatnim czasie ogromne emocje i była jednym z głównych tematów kampanii wyborczej. Z jednej strony pojawiały się pytania o powody zablokowania inwestycji przez kolej. Z drugiej – kto rzeczywiście kupił port poprzez spółkę Kędzierzyn-Koźle Terminale. Na ostatniej sesji rady miasta transakcję rozebrano na czynniki pierwsze. Przyczyny blokady nadal pozostają jednak tajemnicą.[...]

W czerwcu 2017 roku teren portu został sprzedany inwestorowi za kwotę 14 mln zł netto.

W tym samym roku po zawiadomieniu transakcję sprzedaży portu badała Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu, zapadła jednak decyzja o odmowie wszczęcia śledztwa. Kontrolę przeprowadził także wojewoda opolski, jednak nie stwierdził żadnych nieprawidłowości. W roku 2018 tematem zajęło się Centralne Biuro Antykorupcyjne, również nie doszukano się nieprawidłowości. Trwa postępowanie Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Opolu „w sprawie realizacji inwestycji Kędzierzyn-Koźle Port”.

– Całość procesu sprzedaży została więc zaakceptowana przez rady miasta dwóch kadencji, wszystkie dokumenty są dostępne, nie stwierdzono nieprawidłowości, uważam, że, bez względu na to, czy należymy do jakiejś partii, czy nie, tę inwestycję należy popierać i zrobić wszystko, aby mogła być kontynuowana. To wielkie szczęście, że pojawił się ktoś, kto chce zaangażować w taki projekt swoje pieniądze. Inwestor jest zdeterminowany, cały czas mamy szansę na port w Kędzierzynie-Koźlu – mówiła prezydent Sabina Nowosielska.

W sierpniu 2018 roku inwestor ogłosił publicznie, że wstrzymuje budowę terminala, ponieważ kilka miesięcy wcześniej PKP zerwało rozmowy w sprawie udostępnienia półkilometrowego fragmentu torów łączących port z linią kolejową. Taka sytuacja utrzymuje się do dzisiaj.

– Nadal nie otrzymaliśmy żadnej informacji, pisemnej czy ustnej od PKP czy PLK, dlaczego nie podłączą portu do linii kolejowej – przekazał Jarosław Zemło.

[...]
Jako spółka nie dostaliśmy żadnego pisma od żadnej ze służb, w którym byłoby stwierdzone, że inwestycja uderza w bezpieczeństwo państwa. Spółka KK Terminale działa w Polsce, również fundusz, który jest jej właścicielem, działa w Polsce i jest pod nadzorem KNF. Zatem jeśli państwo polskie ma jakiekolwiek wątpliwości, może w każdej chwili zbadać wszystkie dokumenty i skontrolować skąd pochodzi kapitał. Takich kroków nie podjęto – stwierdził Jarosław Zemło.
https://kk24.pl/sprzedaz-portu-roze...westor-nadal-nie-wie-dlaczego-jest-blokowany/

Port dalej zablokowany. KK Terminale pójdzie z PKP do sądu?
Data: 18.10.2019
Autor: Michał Pietrzak
Sprawa kozielskiego portu trafiła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a ostatecznie możne rozstrzygnąć się nawet w sądzie.

Budowa terminali jest zablokowana przez brak remontu i podłączania torów do linii kolejowej. Nieoficjalnie, przyczyną blokady portu mogą być kwestie bezpieczeństwa państwa. Ale KK Terminalne, w związku z tym, ani z powodem wypowiedzenia umowy przez PKP PLK, nie otrzymało żadnej informacji. - Według naszej opinii PKP S.A. wpłynęła negatywnie i poprosiła prawdopodobnie PKP PLK żeby bez podawania przyczyny wypowiedziała umowę. I ta umowa została nam wypowiedziana bez podania przyczyny. Co spowodowało, że postanowiliśmy złożyć wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – zaznacza Jarosław Zemło, prezes Kędzierzyn-Koźle Terminale, a prezydent miasta dodaje, że samorząd będzie robił co w ich mocy by dokończyć inwestycję, przy czym sprawa może trafić na wokandę: - Będziemy robili wszystko, żeby nie tylko sprawa sądowa, bo prawdopodobnie skończy się to w sądzie. Mówimy o Kędzierzyn-Koźle Terminale i PKP. Miejmy nadzieje, że nasz rząd zainterweniuje. I zainterweniuje tak, że będą mogli kontynuować inwestycję w kozielskim porcie – mówi Sabina Nowosielska.

Inwestor liczy, że UOKiK przyjrzy się sprawie i wyda nakaz podłączenia portu do linii kolejowej.
https://radiopark.fm/port-dalej-zablokowany--kk-terminale-pojdzie-z-pkp-do-sadu,49,2462.html

Przecież to samo PIS zrobił z portem Gliwice. OTL Wstrzymało transport węgla bo PKP podniosła stawki za przewóz węgla na odcinku KWK Sośnica-Gliwice Port. (koszt taki sam jak dla całego odcinka via Wrocław EC)OTL chciał przerzucić koszty na armatorów, więc w efekcie stało się:eek:hno:
Pozostaje pytanie po co po co prace na odrze? Zrobią repolonizacje portów czy będą blokować do upadku?!
 

·
Registered
Joined
·
76 Posts
Reaktywacji kozielskiego portu nie będzie. Przynajmniej nie teraz

Spółka, która miała zbudować nad Odrą w Kędzierzynie-Koźlu terminale przeładunkowe, zawiesza inwestycję.

O tym, że odbudowa zdegradowanego portu została skutecznie zahamowana, poinformowała prezydent miasta Sabina Nowosielska na wczorajszej (27.11) sesji, odczytując list inwestora. - List jest bardzo smutny i nie będę go komentować, bo nie pasuje mi żaden komentarz - mówiła.

Spółka Kędzierzyn-Koźle Terminale S.A. argumentuje, że realizację blokuje brak zgody PKP S.A. na dostęp do bocznicy kolejowej. Inwestor zastrzega, że jego decyzja ma charakter tymczasowy.

Treść listu:
https://radiopark.fm/reaktywacji-kozielskiego-portu-nie-bedzie--przynajmniej-nie-teraz,49,2941.html?fbclid=IwAR0zd1CBbMQMcKjLJK1zkZ2TL27wE33s8xBw7tYb3B-Pd757iqRnVyxJots
 

·
Registered
Joined
·
76 Posts
Sprzedaż portu uzasadniona i przejrzysta

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej władz miasta powrócił temat sprzedaży kozielskiego portu. Jak orzekła Prokuratura Okręgowa w Opolu, była to dobra i uzasadniona gospodarczo decyzja, a transakcja przeprowadzona przez gminę Kędzierzyn-Koźle przejrzysta i prawidłowa.

Na wniosek senatora Grzegorza Peczkisa, zbadała ona temat sprzedaży terenów portowych przez gminę Kędzierzyn-Koźle z udziałem Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego sp. z o.o. (KKPP). Prokuratura jednoznacznie stwierdziła poprawność i zasadność działania obu podmiotów, wobec czego definitywnie umorzyła postępowanie.

Przypomnijmy: 4 kwietnia 2016 roku gmina Kędzierzyn- Koźle, za zgodą Rady Miasta i na podstawie uchwały nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy, którego gmina była i pozostaje większościowym udziałowcem, wniosła aportem tereny portowe, obejmując w zamian udziały w kapitale zakładowym spółki. Natomiast KKPP na podstawie aktu notarialnego z 12 czerwca 2017 roku zbyła grunty na rzecz spółki Kędzierzyn-Koźle Terminale, jedynego poważnie zainteresowanego zagospodarowaniem zdegradowanych i od lat nieużytkowanych terenów.

Przejęcie portu rzecznego przez prywatnego inwestora było jedynym ratunkiem przed jego dalszą degradacją. Decyzja gminy o sprzedaży terenu była właściwa, a wstrzymanie transakcji – jak jednoznacznie ocenia prokuratura - mogłoby skutecznie zahamować rozwój gospodarczy Kędzierzyna-Koźla. Co więcej, podjęcie innej decyzji mogłoby wręcz narazić gminę na olbrzymie straty.

Sprzedaż terenów portowych była jedną z największych transakcji ostatnich lat w naszym regionie, dlatego też obiektywna ocena odpowiednich służb państwowych - potwierdza formalną, prawną i podatkową poprawność procesu oraz przeprowadzonej procedury.

W załączeniu postanowienie o umorzeniu śledztwa wraz z uzasadnieniem.
http://www.kedzierzynkozle.pl/pl/aktualnosc/sprzedaz-portu-uzasadniona-i-przejrzysta
 
1 - 20 of 42 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top