SkyscraperCity banner

1 - 20 of 102 Posts

·
Registered
Joined
·
819 Posts
Discussion Starter #1
Postanowiłem założyć ten wątek dla Kłobucka, Krzepic i okolicznych miejscowości .... może ktoś będzie tutaj pisał :D

Na początek to, z czym kojarzy mi się Kłobuck czyli "SUPER" dworzec autobusowy ....
Kłobuck: Remont dworca
Źródło: Dziennik Zachodni 8.10.2008

Częstochowski PKS, któremu podlega dworzec w Kłobucku planuje remont placu autobusowego. Czas już najwyższy, bo teren wokół dworca jest w okropnym stanie - podaje Dziennik Zachodni.
Częstochowski PKS, któremu podlega dworzec w Kłobucku planuje remont placu autobusowego. Czas już najwyższy, bo teren wokół dworca jest w okropnym stanie - podaje Dziennik Zachodni. - Sprzedaliśmy niedawno część terenu wokół dworca i czekamy na uzgodnienia z naszym sąsiadem -mówi prezes PKS w Częstochowie, Henryk Banaś. - Chcemy, aby cały teren wyglądał podobnie i miał taki sam charakter. PKS sprzedał 0,8 z posiadanego 1,7 hektara placu . Zostaną tam wybudowane dwa pawilony handlowe. Za pieniądze z tej transakcji firma przewozowa kupi nowe autobusy, w sumie 14. - Część z nich na pewno trafi na trasy w powiecie kłobuckim - zapowiada prezes Banaś. Pracy wokół dworca będzie dużo. Trzeba uporządkować stanowiska odjazdu autobusów, a przede wszystkim pomyśleć o nowej nawierzchni.
źródło: http://infobus.pl/text.php?from=tag&id=20186
 

·
Registered
Joined
·
819 Posts
Discussion Starter #2
żródło: POLSKA Dziennik Zachodni
Na krzepickim rynku wykonano już 85 proc. prac
19-06-2009

Wszystko wskazuje na to, że pierwszy etap zakończy się pod koniec sierpnia, czyli aż dwa miesiące przed planowanym terminem. Robotnicy posadzili już pierwsze krzewy, położyli większość granitowej kostki brukowej, fontanna jest w budowie. Chociaż wciąż rynek jest jeszcze wielkim placem budowy, wygląda coraz lepiej.

- Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, mówi się nawet o ich wcześniejszym zakończeniu - pierwszy etap ma być gotowy przed terminem. Podczas prac jest sprawowany nadzór archeologiczny, autorski (przez projektanta), oprócz tego inspektor nadzoru czuwa nad tym, żeby wykonywane roboty były zgodne z zatwierdzonym projektem technicznym. Prace są bardzo precyzyjne i dość skomplikowane, mimo to wszystko przebiega bardzo sprawnie. Obecnie jesteśmy na etapie ławek, koszy na śmieci itp. Chcemy, żeby wystrój współgrał z częścią przebudowywanego rynku - mówi burmistrz Krzepic, Krystian Kotynia.

Krzepicki rynek ma kosztować prawie 2 mln 400 złotych. Projekt wykonali architekci z Wrocławia, w drodze przetargu wykonawcą została miejscowa firma Macieja Dobosza. Po powstaniu obwodnicy rozpocznie się drugi etap, czyli wyłączenie drogi z rynku i połączenie płyt w jedną całość. Nawierzchnia rynku zostanie utwardzona, wprowadzona będzie kompozycja oparta na siatce kwadratów. Będzie dużo zieleni - powstaną rabatki kwiatowe, sporo drzew i krzewów. Wprowadzony będzie podział funkcjonalny placu na część północną i południową. Pojawi się też mozaika z herbem miasta oraz fontanna. Rynek będzie miejscem świetnie nadającym się do wypoczynku i imprez plenerowych. Ma to być wielofunkcyjna przestrzeń, gdzie znajdzie się miejsce zarówno na rekreację, handel jak i gastronomię.

- Na początku - jak to zwykle bywa - mieliśmy kilku sceptyków, jednak teraz, gdy efekty prac remontowych zaczynają być coraz bardziej widoczne, krzepiczanie chwalą pomysł odnowy rynku. Chcą, żeby było na nim dużo zieleni. To na pewno upiększy nasze miasto i być może przyciągnie turystów - mówi burmistrz miasta.
 

·
Registered
Joined
·
819 Posts
Discussion Starter #3
źródło:


Powiat w walce z kryzysem - na razie 1:0
14-08-2009

Gmina Kłobuck przewiduje, że łączne dochody z podatków wyniosą w tym roku ponad 21 i pół miliona. Podatek od osób fizycznych może być niższy o około 16 proc. Mimo to gmina doprowadzi wszystkie inwestycje (m.in. rynek, kanalizacja, remonty ulic) do końca

W mieście w ciągu ostatnich miesięcy wiele się zmienia - przede wszystkim trwa rewitalizacja rynku, ruszył pierwszy etap kanalizacji, w przebudowie jest ul. Kochanowskiego. Dlatego nie narzeka się tutaj na kryzys. Władze gminy w porę wprowadziły oszczędności, w związku z czym inwestycje są realizowane.

- Przewidujemy, że łączne dochody z podatków naszej gminy wyniosą w tym roku 21 mln 671 tys. 915 złotych - mówi Katarzyna Jagusiak, skarbnik w kłobuckim urzędzie miasta i gminy. - Spodziewamy się jednocześnie, że może nie wpłynąć około 10 proc., czyli 2 mln 167 tys. zł. Dodatkowo przewidujemy, że o ponad półtora miliona zmniejszy się podatek dochodowy od osób fizycznych, ponieważ wzrosło bezrobocie. Oprócz tego wpływy uszczuplą się o około 575 tys. z tytułu opłat cywilno-prawnych, skarbowych oraz targowych - przewiduje skarbnik.

Najważniejszymi inwestycjami w skali całego powiatu są rynki w Kłobucku oraz w Krzepicach.

Władze obu miast pieniądze na przebudowę rynku znalazły dzięki Unii Europejskiej - Regionalnemu Programowi Operacyjnemu dla Subregionu Północnego województwa śląskiego.

- Kłobucki rynek będzie kosztował 7 mln złotych, z czego wkład własny miasta to około 25 procent. W drodze konkursu wygrał projekt firmy z Rybnika - informuje Leszek Zakrzewski, kierownik wydziału zamówień publicznych i inwestycji. - W drodze przetargu wyłoniono wykonawcę robót, którą jest Firma Usługowo-Budowlana ZBYLBRUK z okolic Ząbkowic Śląskich na Dolnym Śląsku.

Nawierzchnia z kostki brukowej, nowe ławki, fontanna, a także krzewy i drzewa, to wszystko i jeszcze więcej ma się pojawić na kłobuckim Rynku im. Jana Pawła II. Plany miasta zakładają, że swoim wyglądem nawiązywać będzie do historycznego wizerunku miasta.

Krzepicki rynek ma kosztować prawie 2 mln 400 złotych. Projekt wykonali architekci z Wrocławia, w drodze przetargu wykonawcą została miejscowa firma Macieja Dobosza.

- Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Po powstaniu obwodnicy rozpocznie się drugi etap, czyli wyłączenie drogi z rynku i połączenie płyt w jedną całość. Wykonawca przewiduje, że ukończy prace w listopadzie tego roku. To dla nas bardzo dobra wiadomość. Nigdy nie byłoby nas stać na przebudowę, gdyby nie środki z RPO. Poniesiemy tylko 20 proc. kosztów - mówi burmistrz Krzepic, Krystian Kotynia.

Rynki będą miejscami świetnie nadającymi się do wypoczynku i imprez plenerowych. Ma to być wielofunkcyjna przestrzeń. gdzie znajdzie się miejsce zarówno na rekreację, handel jak i gastronomię.

Budowa kanalizacji to obok rewitalizacji rynku najważniejsze i najbardziej kosztowne zadanie gminy Kłobuck na najbliższych kilka lat. Całkowity koszt projektu wynosi 82 złotych.

Zakres działań inwestycyjnych w mieście i gminie jest bardzo szeroki. W ostatnich latach podjęto inwestycje z zakresu ochrony środowiska (między innymi właśnie rozbudowę kanalizacji na terenie gminy) oraz drogownictwa. Przy udziale środków unijnych za kwotę 12 mln zł skanalizowano wieś Łobodno. W pierwszym etapie zostaną skanalizowane miejscowości Kamyk, Borowianka i część Kopca. ędzie też wykonany kanał tranzytowy z Kamyka do Łobodna. Następnie przyjdzie czas na pozostałe miejscowości - Nową Wieś, Białą, Lgotę, Gruszewnię i Libidzę.

- Na realizację tych planów mamy czas do 2013 roku. Nie mam więc co odkładać tego na później. Biorąc pod uwagę to, ile trzeba zrobić, czasu jest naprawdę niewiele. Budowa sieci kanalizacyjnej to zawsze najbardziej kosztowne inwestycje. Zdaję sobie sprawę, że przeznaczając większość wydatków właśnie na kanalizację musieliśmy wykreślić z projektu wiele mniejszych, ale z punktu widzenia mieszkańców równie ważnych inwestycji, na przykład wybudowanie chodników czy poprawienie stanu niektórych dróg. Innego wyjścia jednak nie mamy. Musimy zająć się na poważnie gospodarką ściekową w gminie. Od lat ta inwestycja była przygotowana, poprzedziły ją liczne studia i analizy - mówi burmistrz.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy wzrosło w powiecie bezrobocie.

- W lipcu stopa bezrobocia wynosiła 10,2 proc. To trochę mniej niż w czerwcu, jednak od początku roku widać, że bezrobocie rośnie. Obecnie w naszym urzędzie mamy zarejestrowanych 3 tys. 80 bezrobotnych - mówi dyrektor kłobuckiego Powiatowego Urzędu Pracy, Małgorzata Szymanek.

Najniższe podatki płacą w naszym powiecie mieszkańcy gmin Opatów, Popów i Przystajń, najwyższe z kolei kłobucczanie, krzepiczanie i mieszkańcy gminy Wręczyca Wielka. W środku plasują się pozostałe gminy: Lipie, Miedźno i Panki. W niektórych przypadkach są to nieznaczne różnice, ale są też takie podatki, które w gminach powiatu kłobuckiego różnią się nawet o kilkaset złotych.

Więcej o kryzysie w powiecie będziemy wiedzieć późną jesienią. Wtedy dopiero skończą się roboty sezonowe (głównie w branży remontowobudowlanej). Dlatego liczba bezrobotnych pewnie się powiększy. A co za tym idzie - gminy będą miały mniejsze dochody z podatków od osób fizycznych.

Rynek priorytetem

Z burmistrzem Kłobucka Krzysztofem Nowakiem rozmawia Anna Jelonek


Są sygnały, że o 10 - 15 proc. spadły podatki w gminach. Czy dotyczy to też gminy Kłobuck?

Podatki zmniejszyły się tylko w zakresie udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych. Pochodzi on z budżetu państwa i zależy od jego kondycji gospodarczej. Wynagrodzenia są obecnie niższe, dlatego zmniejszyły się udziały w podatkach.

Na co w takim razie zabraknie?

W związku z faktem, że wyniki przetargowe są mniejsze (m.in. dzięki temu, że spadły ceny materiałów budowlanych), będą oszczędności, które przeznaczymy na korektę wpływów w zakresie udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na co gmina wydaje pieniądze z podatków?

Najwięcej środków, bo aż połowę, pochłania edukacja. Gminie podlegają przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja. Oświata to studnia, która ciągle się powiększa. Nigdy gmina nie dostaje tyle, ile powinna przeznaczyć np. na podwyżki dla pracowników oświaty.

Środki pochodzące z podatków przeznaczamy również na oświetlenie ulic, na gospodarkę komunalną i mieszkaniową. Z tych pieniędzy remontowane są w mieście i gminie ulice, biblioteki - każda jednostka wymaga dopłat. W dodatku potrzeby są o wiele większe od możliwości.

Na co w tym roku pańska gmina otrzymała dotacje z funduszy unijnych?

Myślę, że mamy w tym roku wiele powodów do dumy. Po pierwsze dostaliśmy 53 mln złotych z Funduszu Spójności na uporządkowa- nie w gminie gospodarki ściekowej. Inwestycja przewidziana jest na cztery lata i - mimo dofinansowania - jest bardzo dużym obciążeniem dla naszego budżetu. Jeśli chodzi o pozostałe dotacje, to otrzymaliśmy również 3 i pół mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego na remont ul. Kochanowskiego. poza tym półtora mln euro mamy z programu sybregionalnego na rewitalizację rynku, z kolei 100 tys. euro na arewitalizację zbiornika wodnego w kłobuckiej dzielnicy Zakrzew. 30 tys. zł. otrzymaliśmy na place zabaw w Gruszewni i Lgocie.

Czy spodziewa się pan jeszcze jakichś dotacji unijnych?

Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich drugiego etapu budowy ośrodka sportowo-rekreacyjnego w Łobodnie. Staramy się też o 1 mln 600 tys. zł. na kanalizację nowego osiedla w Kamyku (również w ramach PROW). Przymierzamy się też do tzw. schetyny - mamy trzy propozycje i musimy zdecydować, która będzie najlepsza.

A na czym oszczędzacie?

Przeprowadziliśmy analizę opłat telefonicznych w naszym urzędzie. Jesteśmy po rozmowach z jednym z operatorów, który przedstawia dobre warunki, o wiele korzystniejsze niż dotychczas. Wyjazdy służbowe ograniczyliśmy tylko do tych najpilniejszych. Oszczędzamy też energię elektryczną - skróciliśmy czas oświetlenia niektórych ulic.

Czy coś odkłada się na później ze względu na kryzys?

Tak - stoją remonty dróg i budowa chodników. Na razie wstrzymaliśmy się również z budową boiska w ramach orlika, która miała być w tym roku. Poza tym chcieliśmy rozbudować urząd miejski, co też jest teraz niemożliwe.
Anna Jelonek - POLSKA Dziennik Zachodni

źródło: http://klobuck.naszemiasto.pl/wydarzenia/1036708.html
 

·
Registered
Joined
·
1,119 Posts
qrka bardzo dobry wątek:banana:
nie sądziłem że doczekam się wątku o moich rodzinnych stronach :D

co do rynku w Krzepicach to projektował go ten sam gościu co rynek we Wrocławiu ;)
 

·
Registered
Joined
·
10 Posts
Całe szczęście biorą się za kłobucki dworzec, bo to co tam jest to istny dramat.
Jestem teraz przez parę dni w Kłobucku to postaram się parę fotek zrobić modernizowanego rynku.

Pozdrawiam!

EDIT:
miałem "problemy techniczne" dlatego z opóźnieniem ;)

Kilka fotek z remontowanego kłobuckiego rynku

 

·
Registered
Joined
·
819 Posts
Discussion Starter #6
Będzie praca dla kilkuset osób

Polska Dziennik Zachodni AJ
08-10-2009
Pod Kłobuckiem ruszyła budowa centrum logistycznego POLOmarket. Znajdzie w nim pracę kilkaset osób.
- Nowe centrum będzie jednym z najnowocześniejszych tego rodzaju obiektów w kraju. Do jego obsługi spółka planuje przyjąć do pracy około 200 osób, a w dalszej perspektywie stopniowe zwiększanie zatrudnienia. Uruchomienie centrum planowane jest w połowie przyszłego roku - informuje Dominika Kulesza, rzeczniczka spółki.
Kolejna wzmianka o budowie tego centrum logistycznego w Libidzy .... wątek był poruszany w temacie o DK43, a właściwie jej remoncie i lewoskrętach w pola .... Mam pytanie inwestycja na prawdę ruszyła :?: Dzieje się coś na "placu budowy" :?: Czy tylko piszą o tym w Dzienniku Zachodnim :?:

Zacytuje fragment o którym mowa powyżej:
Kolejne dwa zdjęcia przedstwiają ciekawostkę pomiędzy Libidzą a Kłobuckiem - wykonano tam pasy do skrętu (jadąc od Częstochowy w prawo) a droga urywa się tuż za rowem i dalej jest ..."łyse pole" :) 

·
Registered
Joined
·
10 Posts
Prace wydaje się ruszyły pełną parą niespełna miesiąc wstecz. Po placu jeżdżą buldożery i wyrównują teren. Tylko czekać jak zaczną kopać fundamenty i stawiać konstrukcje.
Jak będę wracał z Częstochowy i będzie jeszcze widno to zrobię jakieś fotki.
 

·
Prymityw
Joined
·
390 Posts
Pierwsza sprawa:

W ramach Projektu Nr POIS.01.01.00-00-034/08 pn. "Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie Gminy Kłobuck poprzez budowę kanalizacji sanitarnej" finanoswanego z Funduszu Spójności w dniu 04.11.2009 w siedzibie Urzędu Miejskiego w Kłobucku, pomiędzy Gminą Kłobuck, a Wykonawcą ABM SOLOD z Tarnowa, podpisano umowę na realizację Zadania 1 pn. "Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowościach: Kłobuck obręb Smugi, Kamyk, Borowianka, Łobodno, część Kopca"
źródło: http://www.gminaklobuck.pl/main/aktualnosci/st:1/id:47.html

Druga sprawa:

30 GMIN W PROJEKCIE E-REGION CZĘSTOCHOWSKI

Przedstawiciele 30 gmin z powiatów: częstochowskiego, myszkowskiego i kłobuckiego podpisali dzisiaj w Urzędzie Miasta umowę o przystąpieniu do projektu „Budowa infrastruktury informatycznej dla Subregionu Północnego E-Region Częstochowski”.

Projekt ma kosztować 27,5 mln zł, z czego 85% kosztów inwestycji to dofinansowanie unijne. Resztę w swoich budżetach zobowiązują się pokryć poszczególne gminy, które podjęły uchwały o przystąpieniu do przedsięwzięcia. Liderem projektu jest Miasto Częstochowa, w imieniu którego umowę podpisał prezydent Tadeusz Wrona.

Celem projektu „E-region częstochowski” jest uruchomienie teleinformatycznej sieci dystrybucyjnej, która w przyszłości może służyć: komunikacji pomiędzy wszystkimi urzędami biorącymi udział w projekcie, monitoring miejscowości , a przede wszystkim udostępnieniu internetu mieszkańcom z terenu objętego działaniem projektu. Sieć będzie otwarta dla operatorów, którzy dzięki niej będą mogli świadczyć usługi, a także ją rozbudowywać.

Planowana sieć światłowodowa zostanie usytuowana w pasach drogowych, a jej przebieg o długości ok. 400 km. Nasza sieć będzie włączona w Śląską Regionalną Sieć Szkieletową, której zadaniem jest połączenie całego województwa w jeden pierścień. Opracowywany jest obecnie program funkcjonalno-użytkowy. Czynione są także uzgodnienia z Zarządcami Dróg.

źródło: http://www.czestochowa.pl/samorzad/wydarzenia_samorzad/30-gmin-w-projekcie-e-region-czestochowski
więcej informacji o Śląskiej Regionalnej Sieci Szerokopasmowej: http://www.e-slask.pl/

Krótko mówiąc, nadchodzi cywilizajca.
 

·
Registered
Joined
·
819 Posts
Discussion Starter #9

·
Registered
Joined
·
1,835 Posts
Jechałem ostatnio DK43 i muszę przyznać, że ta budowana hala Polo Marketu robi naprawdę duże wrażenie. Ogromna hala. Może ktoś się orientuje jaką ma mieć powierzchnię?

Ta budowa wskazuje też, że Polo Market szykuje się do ekspansji na południowe województwa gdzie w odróżnieniu do np. Wielkopolski ma mało sklepów i jest mało popularny.
 

·
Registered
Joined
·
1,119 Posts
Jechałem ostatnio DK43 i muszę przyznać, że ta budowana hala Polo Marketu robi naprawdę duże wrażenie. Ogromna hala. Może ktoś się orientuje jaką ma mieć powierzchnię?
~40tys m2; w lipcu tego roku ma zostać ukończona; również niedawno przejeżdżałem obok budowy i rzeczywiście jej ogrom robi wrażenie :D
natrafiłem na taką wizualizację:
 

·
Registered
Joined
·
16 Posts
Nie mam zdjęcia, ale prace wydają się iść pełną parą. Dzisiaj przejeżdżałem obok i stoi już część ścian.
 

·
Prymityw
Joined
·
390 Posts
http://klobuck.naszemiasto.pl/artykul/343956,jasno-i-oszczednie-w-klobucku,id,t.html?kategoria=678

Jasno i oszczędnie w Kłobucku

Dzięki zawartej umowie z zakładem energetycznym w lipcu powinna ruszyć modernizacja oświetlenia publicznego. Gmina chce w ten sposób zaoszczędzić na kosztach zużycia energii. - Szacunkowo wyliczono, że oszczędzimy ok. 40 procent zużycia energii. Z uwagi na coroczny wzrost cen energii może to być jednak ok. 30 procent - mówi Leszek Zakrzewski, kierownik Wydziału Zamówień Publicznych i Inwestycji w w Urzędzie Miejskim w Kłobucku.

Gmina wydaje rocznie na oświetlenie ponad milion złotych. Na terenie miasta i gminy jest 1900 opraw oświetleniowych. Dla przykładu 73 nowoczesnych opraw oświetleniowych w Kamyku zużywa ponad 2 KW energii, czyli tyle ile cztery przestarzałe oprawy rtęciowe przy ul. 11 listopada - twierdzi Zakrzewski.

Enion przeznaczy na modernizację 2 mln zł. Cztery lata temu, gdy gmina przystępowała do opracowywania dokumentacji koszt takiej inwestycji wynosił 1,4 mln zł. - 600 tys. zł to zapas, które będzie uwzględniał te potrzeby, które zgłosimy do Enionu. Liczymy na to, że zakład energetyczny pozwoli nam dogęścić te punkty, o które staramy się - zaznacza Zakrzewski.

Gmina planuje wymienić wszystkie oprawy na energooszczędne. Pozwoli to ujednolicić oświetlenie na drogach i uzupełnić o nowe punkty miejsca nieoświetlone przy zabudowaniach mieszkaniowych.

Pieniądze za modernizację oświetlenia gmina będzie musiała zwrócić Enionowi. - To może być podwyższona opłata eksploatacyjna jak również zwrot pieniędzy z uzyskanych oszczędności - mówi Zakrzewski. - Może uda nam się wydłużyć okres spłaty do siedmiu lat.

Gmina jest aktulanie na etapie przygotowywania umowy dla firmy, która opracowała dokumentację na aktualizację projektu.
http://klobuck.naszemiasto.pl/artykul/343942,z-dwumiesiecznym-opoznieniem-rozpoczely-sie-pierwsze-prace,id,t.html?kategoria=678

Z dwumiesięcznym opóźnieniem rozpoczęły się pierwsze prace przy budowie kanalizacji sanitarnej

Największa inwestycja w gminie Kłobuck rozpoczęła się z dwumiesięcznym opóźnieniem. Budowa 40-kilometrowej sieci kanalizacji sanitarnej i urządzeń podczyszczających kanalizację deszczową ma zakończyć się w połowie 2012 roku. - Na razie nie zakładamy, że opóźnienie będzie miało wpływ na zakończenie terminu prac związanych z realizacją tych zadań - zapewnia Maria Wąsalska, kierownik Jednostki Realizującej Projekt.

Prace mogą zostać wstrzymane, jeśli temperatura będzie wynosić -5 stopni Celsjusza. Zgodnie z przyjętymi normami przy tak niskiej temperaturze nie można układać rur PCV.

Tymczasem gmina nie otrzymała jeszcze pieniędzy z Funduszu Spójności. Wąsalska przyznaje, że środki powinny być już na koncie gminy. Nie jest w stanie wytłumaczyć zaistniałego opóźnienia, ale jest przekonana, że wpłyną najpóźniej na początku kwietnia.

Prace kanalizacyjne rozpoczęły się na ul. Polnej w Kamyku. Tam weszły już koparki i wykonują roboty ziemne. Trwają również prace przy zakładaniu separatorów, które mają zatrzymywać i oczyszczać wody deszczowe z nieczystości z ulic i związków ropopochodnych. - Mamy 11 wylotów, gdzie będą montowane separatory. Trzeci z nich jest już posadowiony przy ul. Długosza - twierdzi Maria Wąsalska.

W tym roku gmina planuje wybudować kanały sanitarne przy ul Przybyłowskiego, ulicy Reymonta w stronę Kamyka i Ogrodowej. Do połowy 2011 roku skanalizowany ma być plac Witosa, boczne ulice do Reymonta, część ul. Szkolnej do Tuwima, ulica Nadrzeczna, Strażacka, Grunwaldzka i tranzyt do Łobodna. - Trudno powiedzieć jak te roboty będą się posuwały, bo teren jest ciężki - przyznaje Wąsalska. - Chcemy zrobić jak najwięcej kanałów, żeby w połowie przyszłego roku uruchomić pompownię ścieków B5 w Kamyku i jednocześnie, żeby mieszkańcy mogli się już częściowo podłączać z tych ulic, gdzie będzie kanalizacja.

Po uruchomieniu pompowni przy ul. Nadrzecznej i wykonaniu tam prac związanych z budową kanałów do granic posesji, lub na posesje właściciela planuje się podłączenie ok. 200 osób. Ma to nastąpić w drugiej połowie 2011 roku. Do końca września 2014 roku gmina musi bowiem wykazać się z efektu ekologicznego. - Mamy czas dwa lata, ale to nie znaczy, że będziemy czekać do ostatniej chwili z podłączaniem mieszkańców. Efekt ekologiczny zakłada podłączenie 3812 osób nie tylko z Kamyka, ale z Białej, części Kopca, części Borowianki, z Libidzy i Przybyłowa - wylicza Wąsalska.

Z projektu gmina musiała wyłaczyć niektóre tereny, ponieważ nie spełniały wskaźnika 120 mieszkańców na kilometr sieci. - Musieliśmy przeanalizować ten projekt w taki sposób, że przyjęliśmy tylko do realizacji te rejony, gdzie ten wskaźnik został zachowany - wyjaśnia Wąsalska.

Na projekt składają się trzy etapy. Pierwszy zakłada skanalizowanie Kamyka, części Borowianki, części Kopca i Kłobuck (Smugi). Drugi obejmuje Białą i część Kopca, a trzeci Libidzę i Przybyłów. Dopiero po zakończeniu wszystkich prac, czyli od drugiej połowy 2012 roku do sieci przyłączana będzie reszta mieszkańców.

Koszt realizacji projektu wyniesie 81 mln zł, z czego ponad 53 mln zł Kłobuck dostanie z Funduszu Spójności.
Niestety widać infrastrukturalne zacofanie regionu. :eek:hno: Na szczęście nadrabiamy.
 

·
Registered
Joined
·
819 Posts
Discussion Starter #16
POLSKA Dziennik Zachodni said:
W przyszłym roku ma ruszyć budowa siedziby sądu

Polska Dziennik Zachodni Rafał Kuś

2010-04-30
W przyszłym roku ma ruszyć w Kłobucku budowa nowej siedziby sądu. Budynek stanie na działce przy komendzie straży, gdzie dawniej mieściła się stacja benzynowa.

-Jesteśmy na etapie przygotowywania dokumentacji - mówi Bogusław Zając, rzecznik częstochowskich sądów. - Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem budowa rozpocznie się w przyszłym roku.

Do nowego budynku sądu przeniesie Zamiejscowy Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego oraz XIII Zamiejscowy Wydział Karny.

Na razie nie wiadomo, ile będzie kosztować wybudowanie sądu.

Budowę w całości ma finansować Ministerstwo Sprawiedliwości. Kanalizację sanitarną niezbędną dla funkcjonowania obiektu sfinansuje miasto do spółki z powiatem. - Ustaliliśmy, że gmina zapłaci za opracowanie projektu, a koszty budowy kanalizacji będą poniesione proporcjonalnie pół na pół przez starostwo i gminę - informuje Leszek Zakrzewski, kierownik Wydziału Zamówień Publicznych i Inwestycji w Urzędzie Miejskim w Kłobucku.

Kanalizacja sanitarna powstanie na odcinku ok. 300 metrów od ulicy Skorupki do siedziby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Szacuje się, że budowa kanalizacji sanitarnej pochłonie od 150 do 200 tys. zł.

Gmina zapewnia, że zanim zakończy się budowa budynku sądu, kanalizacja będzie gotowa.

Tymczasem nie do końca wiadomo, jak rozwiązać kwestię kanalizacji deszczowej, która miałaby powstać na podobnym odcinku, tyle, że w pasie drogi krajowej ulicy Częstochowskiej.

- To jest droga krajowa, dlatego jako gmina nie może tego finansować - zauważa Zakrzewski. - Najprawdopodobniej pozostanie rozwiązanie rozsączenia wody do gruntów. Sąd prowadzi już postępowania w zakresie decyzji wodno prawnej na wprowadzenie wód do gruntów. Straż rozważa możliwość odprowadzenia wody do gruntu przez studnie chłonne.

Właściciel drogi, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest skłonna pokryć połowę kosztów
budowy kanalizacji sanitarnej. Oznacza to, że gmina musiałaby dołożyć drugą połowę. Koszt wykonania odwodnienia szacuje się na pk. 350 tys. zł.

- Musimy to rozważyć, ponieważ jest to inwestycja w pasie drogi krajowej, a to nie nasz teren - wyjaśnia Krzysztof Nowak, burmistrz Kłobucka.

Nowy budynek sądu powstanie na działce, którą starosta przekazał sądowi 2 lata temu.


Budynek sądu stanie na działce obok Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej (© fot. Rafał Kuś )
źródło: POLSKA Dziennik Zachodni ( http://naszemiasto.pl/ )
 

·
Registered
Joined
·
819 Posts
Discussion Starter #17
Z czystej ciekawości chciałbym zapytać co z dwoma inwestycjami z Waszego rejonu:

- II etapem przebudowy Rynku w Krzepicach ? (likwidacja jezdni przez środek rynku)
- inwestycją na terenie dworca autobusowego w Kłobucku ?


Z góry dzięki
 

·
Registered
Joined
·
1,835 Posts
A ja się zapytam czy może ktoś ma jakąś aktualną fotkę z budowy tego ogromnego magazynu Polo Marketu bo dawno już nie przejeżdżałem tamtędy?
 

·
Registered
Joined
·
1,119 Posts
^^ przejeżdżałem jakieś 3tyg temu to magazyn już przypomina ten co widać na wizualizacji :D niestety nie zrobiłem zdjęć...

Z czystej ciekawości chciałbym zapytać co z dwoma inwestycjami z Waszego rejonu:

- II etapem przebudowy Rynku w Krzepicach ? (likwidacja jezdni przez środek rynku)
Z góry dzięki
z tego co słyszałem to na razie nic nie ruszy, brak funduszy i niestety nie wiadomo kiedy znajdą się na to pieniądze...
 

·
Registered
Joined
·
10 Posts
Z czystej ciekawości chciałbym zapytać co z dwoma inwestycjami z Waszego rejonu:

- II etapem przebudowy Rynku w Krzepicach ? (likwidacja jezdni przez środek rynku)
- inwestycją na terenie dworca autobusowego w Kłobucku ?


Z góry dzięki
Co do Krzepic to nic nie wiem, jeśli chodzi o dworzec PKS w Kłobucku - aktualnie trwa na ego terenie budowa delikatesów NETTO, jednak nawierzchnia drogi jaka była taka jest.
Należy mieć nadzieje, że włodarze sieci NETTO zainwestują w jakąś asfaltową wylewkę, bo przecież bez samochodu terenowego to się nie da tam jeździć.

Jeśli chodzi o budowlę centrum Polo-Marketu - już prawię całą budowla jest z zewnątrz zabudowana za wyjątkiem strony od Częstochowy/Libidzy i biur od strony Kłobucka.
Na placu nadal mnóstwo ciężkiego sprzętu jednak większość prac zapewne odbywa się już w środku.

Postaram się umieścić na dniach jakieś fotografie.
 
1 - 20 of 102 Posts
Top