SkyscraperCity banner

1 - 20 of 165 Posts

·
Moderator
17,606 Posts
Discussion Starter #1
Postanowiłem założyć kolejny zdjęciowy wątek. Tym razem będzie bardzo regionalnie. Pokażę Wam Kaszuby! Region piękny, malowniczy, bogaty w piękną przyrodę, zabytki, kulturę i z bardzo ciekawymi mieszkańcami.

Jeśli zapytacie mnie, jak duże są Kaszuby, to będę mieć mały problem. No ale odpowiem w przybliżeniu że od wschodu zaczynają się "za Gdynią", od zachodu to mniej więcej linia Ustka-Słupsk-Bytów, od południa to mniej więcej do Chojnic i Borów Tucholskich, a od północy granicę wyznacza Bałtyk z Łebą, Władysławowem, Puckiem i półwyspem helskim.
Jeśli ktoś zapyta o stolicę Kaszub, to ja mu podam: Wejherowo, Puck, Kościerzynę, Kartuzy i wybierz sobie człowieku sam co chcesz. A jak wybór wciąż zbyt mały, to dorzucę jeszcze Władysławowo, Bytów, Chojnice i Brusy. Powinno teraz wystarczyć :)

Zanim będą zdjęcia, to jeszcze dwie mapki:

·
Moderator
17,606 Posts
Discussion Starter #3
Wejherowo

Zaczynamy świeżymi, dzisiejszymi zdjęciami z Wejherowa.
Wiem, że kiedyś (chyba 3 lata temu) miasto pojawiło się już w moim ogólnopolskim wątku, ale to było dawno temu, więc pora odświeżyć sobie.
Ogólnie można powiedzieć, że miasto jest obiektem żartów w Trójmieście i delikatnie mówiąc, raczej nie jest lubiane.
Ja się jak zawsze muszę wyłamać i stwierdzam, że to bardzo ładne, przyjazne i zadbane miasto, w którym jest na co popatrzeć. Zresztą, przekonacie się sami.

1. Zaczynamy na dworcu. Bardzo ładny budynek z 1868 roku. Lada moment powinien rozpocząć się jego remont. W weekendy SKM-ki z Gdańska dojeżdżają tutaj co pół godziny, w dni robocze częściej. Czas jazdy to nieco ponad godzina.

2.

3.

·
Moderator
17,606 Posts
Discussion Starter #4
A można liczyć na opisy w kaszubskiej wersji językowej ?
Niewiele zrozumiem - ale byłoby ciekawie
Z tym może być ciężko, bo sam językiem kaszubskim się nie posługuję, Kaszubem też nie jestem (co prawda Pomorzanin, ale nie Kaszub) ;)
Nie mniej jednak ten region w ostatnim czasie coraz bardziej mnie pociąga i interesuje, także od strony społecznej, językowej, szeroko pojętej kultury i historii. Praktycznie na co dzień słucham w domu Radia Kaszëbë, które jest regionalną i dwujęzyczną stacją i język coraz bardziej mi się osłuchuje.
Jak chcecie, to będę mógł wrzucić tutaj kilka kaszubskich piosenek, melodii, a w opisach wtrącić jakieś kaszubskie określenia...coś się wymyśli :)

·
Gdynia - Open City
10,523 Posts
Zawsze odnosiłem wrażenie, że stolicą Kaszub są Kartuzy bądź Kościerzyna. Taki Puck to być może, ale w przypadku Kaszub nadmorskich, o ile taki podział istnieje.

·
Moderator
17,606 Posts
Discussion Starter #6
Zawsze odnosiłem wrażenie, że stolicą Kaszub są Kartuzy bądź Kościerzyna. Taki Puck to być może, ale w przypadku Kaszub nadmorskich, o ile taki podział istnieje.
"Kaszuby nadmorskie", to tzw. Kaszuby Północne, a one określane są jako Norda, wtedy można mówić, że stolicą tego regionu jest Puck, choć podejrzewam że i Wejherowo też by walczyło o to miano ;)

·
Moderator
17,606 Posts
Discussion Starter #7
Wejherowo

4. W Wejherowie mają też szkołę wyższą, kameralną i niepubliczną, ale zawsze jednak

5.

6. Wejherowskie Centrum Kultury - ciekawy budynek z 2013r przypominający kształtem statek. Mieści się tutaj także Filharmonia Kaszubska.

·
Moderator
17,606 Posts
Discussion Starter #8 (Edited)
Wejherowo

7. Nôpiersza sztrasa Wejrowa - Jana III Sobieskiego

8.

9. Bùdink gimnazjum z 1866r.

10.

PS. Pasuje Wam taki sposób opisów? Co jestem w stanie sam przetłumaczyć, to będę próbował pisać po kaszubsku, a co nie, to będzie po polsku. Powinniście wszystko zrozumieć :)

·
Moderator
17,606 Posts
Discussion Starter #9
Trochę współczesnej kaszubskiej muzyki :)

Będę regularnie podrzucał różne utwory po kaszubsku. Jak dla mnie są rewelacyjne i wpadają w ucho, mam nadzieję, że i wam się spodobają :)

·
Prymas Aprilis
8,917 Posts
Będę regularnie podrzucał różne utwory po kaszubsku. Jak dla mnie są rewelacyjne i wpadają w ucho, mam nadzieję, że i wam się spodobają :)
Mnie to się podoba Natalia Szroeder... nawet nie musi śpiewać :troll:

·
Registered
8,813 Posts
Kaszubski nie jest taki łatwy jak się wydaje. Jak moi teściowie między sobą mówią to wiele nie rozumiem.
Żona jak się na mnie wk...i to też zaciąga. Na szczęście dzieciaki jeszcze mało mówią w tym języku, bo bym obvo się czuł.

·
Moderator
17,606 Posts
Discussion Starter #13
Kaszubski nie jest taki łatwy jak się wydaje. Jak moi teściowie między sobą mówią to wiele nie rozumiem.
Żona jak się na mnie wk...i to też zaciąga. Na szczęście dzieciaki jeszcze mało mówią w tym języku, bo bym obvo się czuł.
Nikt tu nie mówi, że jest łatwy ;)
Wg mnie jest trudniejszy dla przeciętnego Polaka niż gwara śląska, zresztą nie bez przyczyny mówi się o kaszubskim jako odrębnym języku, a nie jako o gwarze.Jest też zdecydowanie trwardszy w wymowie w porównaniu do polskiego.

·
Elf Leśny
4,921 Posts
Tak naprawdę nigdy nie wiedziałem jak daleko na południe i na wschód sięgają Kaszuby.
Co to jest Hammerszteno i Presczi Fredląd?

1 - nie wiedziałem że ludzie z Trójmiasta nie lubią Wejherowa :D Ja tam nie wiem co można mieć do jakiegoś miasta. Do jakichś konkretnych ludzi to tak, ale do miasta? Słyszałem tylko stereotyp że kierowcy samochodów z rejestracjami GWE parkują gdzie popadnie, ale tylko tyle.
2 - dworzec w Wejherowie ma ciekawą drewnianą dekorację na górze
4 - styl tego budynku z jakiegoś powodu kojarzy mi się z Pomorzem Zachodnim (Słupsk? Sławno? Stargard?), pewnie to typowy tamtejszy styl.
6 - ta okrągła część jest mocno z czapy, mogliby sobie ją darować
9 - rakietowy neogotyk :D
13 - ciekawe :)

Faktyczną stolicą Kaszub jest Warszawa, ewentualnie Bruksela :troll:

·
Moderator
17,606 Posts
Discussion Starter #17
Tak naprawdę nigdy nie wiedziałem jak daleko na południe i na wschód sięgają Kaszuby.
Co to jest Hammerszteno i Presczi Fredląd?
Odpowiednio miejscowości Czarne i Debrzno w powiecie człuchowskim ;)

4 - styl tego budynku z jakiegoś powodu kojarzy mi się z Pomorzem Zachodnim (Słupsk? Sławno? Stargard?), pewnie to typowy tamtejszy styl.
Tak, styl charakterystyczny dla Królestwa Pruskiego na przełomie XIX-XX wieku ;)

·
Moderator
17,606 Posts
Discussion Starter #19
Sprawdziłem na mapie jakie są miejscowości w tych miejscach i to by się zgadzało - ciekawe, że z jakichś historycznych powodów nazwy są kompletnie inne.
Nie wiem jakie są przyczyny pojawienia się takich, a nie innych polskich miast, ale nazwy kaszubskie są zbliżone do przedwojennych nazw tych miast w języku niemieckim.

1 - 20 of 165 Posts