SkyscraperCity banner

1 - 20 of 9582 Posts

·
Registered Abuser
2,369 Posts
Ale jatka:/ Miały to gdzieś pod Krzyżem na trasie Poznań-Szczecin?

Mały OT:Kiedyś natknąłem się na bardzo ciekawą stronę poświęconą najtragiczniejszym katastrofom kolejowym w historii PKP. Bardzo szczegółowo opracowana, nawet w niektórych przypadkach (np. Otłoczyn 1980) z animacjami. Niestety nie pamiętam adresu. Czy ktoś go zna i mógłby wstawić linka?

·
Registered
1,024 Posts
Jeżeli chodzi o katastrofy wszelkiej maści to polecam książkę Jarosława Reszka "Cześć, giniemy”, o której było już wspominane na forum przy okazji katastrof lotniczych.

·
THE FALLEN EMPIRE
806 Posts
Balsen said:
Ale miazga... co było przyczyną katastrofy??
Pekniecie szyny pod wplywem mrozu. Przez to wykoleily sie wagony towarowe, blokujac tor, po ktorym akurat jechal poc. pospieszny.
Szczatki wagonow i przewrocona lokomotywa lezaly obok torow przez ok. miesiac po katastrofie. Ucierpial jedynie maszynista - zlamany kregoslup.

Miejsce jest na prawde pechowe.
Mniej wiecej w tym samym miejscu 2 lata wczesniej wykoleily sie cysterny poc. towarowego. Jeszcze wczesniej splonely w tym miejscu olbrzymie polacie Puszczy Noteckiej - na zdjeciach widac mlode drzewa zasadzone po pozarze.

Od tamtego czasu wymieniono szyny, pozostawiajac jednak stare zbutwiale drewniane podklady. Vmax na linii= 120km/h :runaway:

·
Banned
288 Posts
Dla entuziastow szybkich pociagow :)

03.06.1998: ICE "Wilhelm Conrad Röntgen" uderza przy tempie 200km/h w przeslo mostu (101 zabitych)

Miejsce katastrofy dzisiaj: park w ktorym posadzono 101 drzew, dla kazdej ofiary jedno

No i przyczyna

·
in omnia paratus
4,007 Posts
Deadeye said:
03.06.1998: ICE "Wilhelm Conrad Röntgen" uderza przy tempie 200km/h w przeslo mostu (101 zabitych)
Jakby chcial uderzyc w przeslo, to musialby podskoczyc z 5 -6 metrow do gory. Tymczasem wystarczylo, ze wagon 4, ktory wyskoczyl z szyn i sunal wpoprzek toru ściął filary i dopiero wtedy przeslo znalazlo sie na torach. :)

·
- -
3,395 Posts
Discussion Starter #11
Całkiem to tu pasuje.

Maszyniści boją się nowych hamulców
Maszyniści pociągów alarmują: Nowe klocki hamulcowe z tworzyw sztucznych są złe. Boimy się o bezpieczeństwo pasażerów i swoje. – Nie wiemy o żadnym zagrożeniu – twierdzi Wiktor Szatyłowicz, naczelnik działu eksploatacji firmy "Cargo", która zatrudnia maszynistów. Sprawie przygląda się białostocki Kurier Poranny.
Od tygodnia w kilku pociągach podlaskiego PKP Przewozy Regionalne są montowane kompozytowe wkładki hamulcowe. Zastępują stosowane do tej pory klocki metalowe. Dlaczego? Bo są tańsze. – Tak PKP oszczędza na bezpieczeństwie pasażerów – twierdzi jeden z maszynistów, który poinformował "Poranny" o tych zmianach.
Jak dowiedzieli się dziennikarze Kuriera Porannego, na trasach podmiejskich, takich jak Białystok – Małkinia, jeździ sześć składów z nowymi elementami, a będzie ich przybywać w miarę zużycia klocków żeliwnych.
- W tych pociągach jest zupełnie inny sposób hamowania. Przy złej pogodzie, dużej wilgotności torów, klocki z tworzywa sztucznego po prostu nie sprawdzają się – mówi Tadeusz Piaskot, przewodniczący Związku Maszynistów. – Moi koledzy twierdzą, że obawiają się wypadków. A to przecież oni są odpowiedzialni za to, by bezpiecznie dowieźć pasażerów na miejsce.
- Oczywiście te nowe klocki hamulcowe mają wszystkie potrzebne atesty, ale w praktyce się nie sprawdzają – dodaje Tadeusz Piaskot.
Jak skuteczne są nowe hamulce pociągów? Maszyniści podają przykład: jeśli pociąg jedzie z prędkością stu kilometrów na godzinę i ma w zestawie kołowym klocki żeliwne, maszynista musi zacząć hamować na 400-500 metrów przed postojem. W przypadku elementów z tworzyw sztucznych, należy hamować już 700 metrów przed miejscem zatrzymania.
Maszyniści skarżą się, że nikt ich nie przeszkolił, jak mają prowadzić składy z nowymi klockami. – Nasi szefowie chyba doszli do wniosku, że musi nam wystarczyć adnotacja zapisana w książce kursu i to ona ma nas uczulić, by zacząć wcześniej hamować – dodają.
- Nie dostaliśmy żadnych oficjalnych informacji o kłopotach z nowymi klockami hamulcowymi, czy jakimkolwiek zagrożeniu – twierdzi Wiktor Szatyłowicz, naczelnik działu eksploatacji firmy "Cargo", która zapewnia Przewozom Regionalnym drużyny maszynistów. – Jeśli dotarłyby do mnie takie sygnały, na pewno przekazałbym je do właściciela. – To nieprawda – denerwuje się jeden z maszynistów. – Kilkakrotnie mówiliśmy o trudnościach w prowadzeniu maszyny.
- W PKP jest tak, że maszynista składa pisemny raport dopiero po wypadku – mówi Tadeusz Piaskot. – A przecież wykupienie biletu przez pasażera powinno być gwarancją bezpiecznego dojazdu.
Szef podlaskich PKP Przewozy Regionalne nie chciał wczoraj oficjalnie wypowiadać się na temat skuteczności kompozytowych klocków hamulcowych i uzyskanych dzięki nim oszczędności. Powód? Nie konsultował się z ekspertem.

·
Banned
288 Posts
Jakby chcial uderzyc w przeslo, to musialby podskoczyc z 5 -6 metrow do gory. Tymczasem wystarczylo, ze wagon 4, ktory wyskoczyl z szyn i sunal wpoprzek toru ściął filary i dopiero wtedy przeslo znalazlo sie na torach.
No wlasnie chodzilo mi o te slupy na ktorych stoi most.
Coraz wiecej slow polskich mi sie gubi... :cry:

·
Registered Abuser
2,369 Posts
^^Jedna sprawa mnie nurtuje: dlaczego po zderzeniu wybuchł pożar? Przecież to był elektrowóz i najechał na wagony pasażerskie, więc nie mogło dojść do rozprucia zbiorników paliwa czy uszkodzenia cystern, a z tego co mi wiadomo najpierw zapaliły się wagony pasażerskie a potem ogień przerzucił się na lokomotywe. Czyzby w wagonach przewozono coś łatwopalnego typu butle z gazem w WARSIE? Chociaż z drugiej strony kołobrzeski pospieszny najechał na pociąg kolonijny, a w tych składach raczej WARSów się nie daje...

·
:.:::.:.:::.:.:::.:.:::.:
5,260 Posts
^^...A jak się zapala instalacja elektryczna, to też musi być w pobliżu zbiornik z benzyną??
..Mnie to jakoś nie dziwi, że wagony się zjarały - duża moc prądu, zwarcie itp...
..Czyżbyś podejrzewał sabotage?? Wiem, że polscy kolejarze chętnie podkładają nogę PKP, no ale bez przesady :)

1 - 20 of 9582 Posts