SkyscraperCity banner

Status
Not open for further replies.
1 - 20 of 73 Posts

·
Registered
4,316 Posts
Discussion Starter #1

Manhattan w Katowicach
Przemysław Jedlecki

W centrum Katowic mają stanąć trzy stumetrowe wieżowce. To początek boomu inwestycyjnego w mieście, bo - zdaniem inwestorów - Śląsk staje się modny.

Dobre położenie na mapie Europy, świetna infrastruktura, którą można porównać z Zagłębiem Ruhry. No i lokalne władze poważnie traktują inwestorów i starają się im pomagać. To wszystko odróżnia Śląsk od reszty Polski - zachwala Leszek Mikos, szef krakowskiej firmy ZFI Havre, która od ośmiu lat działa na rynku nieruchomości

Havre kupiła niedawno biurowiec na Koszutce, który zamierza poddać gruntownej modernizacji. Imponująco zapowiada się jednak druga z inwestycji krakowskiej firmy, która za 6,5 mln zł kupiła działkę w okolicy ul. Zabrskiej i Mickiewicza. Mikos zdradza, że stanie tu kompleks nowoczesnych budynków mieszkalno-biurowych.

- Ich wysokość będzie wynosiła nawet 100 metrów. To miejsce będzie można nazwać śląskim Manhattanem - mówi Mikos. Havre planuje ogłoszenie międzynarodowego konkursu na ich projekt, a szef firmy podkreśla, że nie postawi tu niczego wbrew woli katowiczan. - Sądzę, że gmach będzie gotowy za trzy lata - dodaje.

Zarówno mieszkania, jak i biura mają mieć wysoki standard. - Klimatyzacja, pełna elektronika i odpowiedni wygląd elewacji. Tylko takie budowanie ma sens - mówi Mikos, który wyliczył, że w biurowcach będzie mogło pracować nawet 17 tys. osób. Jego zdaniem Górny Śląsk i Katowice czeka boom na podobne inwestycje.

Havre to nie jedyna firma spoza Śląska, która chce tu inwestować. Giełdowa spółka Gant chce np. wybudować wieżowiec mieszkalno-biurowy niedaleko Spodka. - Wydajemy coraz więcej pozwoleń na budowę - potwierdza zainteresowanie inwestorów Waldemar Bojarun, rzecznik katowickiego magistratu. Dodaje, że miasto zamierza sprzedać teren zajezdni PKM-u Katowice przy ul. Mickiewicza. Prezydent Piotr Uszok już dawno stwierdził, że tu także powinien stanąć nowoczesny biurowiec.

http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35019,3896127.html

·
Registered
957 Posts
Z tego co pisze w artykule bedzie rozpisany konkurs na projekt tych budynkow. Mam nadzieje ze naprawde powstanie prawdziwa perelka architektury uzytkowo-biurowej.

Czy moglby mi ktos wskazac ktora to jest dokladnie dzialka? Bo szczerze mowiac nie wiem.

Mam nadzieje ze wkrotce pojawi sie info ze teren na ktorych jest ta szkola techniczna (kolo siedziby ING) rowniez zostal sprzedany pod budowe biurowcow! :)

Sadze ze to dopiero poczatek... :p

·
Registered
2,018 Posts
"Dobre położenie na mapie Europy, świetna infrastruktura, którą można porównać z Zagłębiem Ruhry."
Wreszcie ktos powiedzial to glosno... Smiem twierdzic ze na Śląsku jest najlepsza infrastruktura w całym kraju...

A przy okazji, bardzo podoba mi się ten projekt... :) Z grubsza przypomina mi zespół już dość leciwych biurowców w Poznaniu wzdłuż bodajże ul. Święty Marcin tyle że jest o niebo nowocześniejszy. :)

·
Registered
957 Posts
A przy okazji, bardzo podoba mi się ten projekt... :) Z grubsza przypomina mi zespół już dość leciwych biurowców w Poznaniu wzdłuż bodajże ul. Święty Marcin tyle że jest o niebo nowocześniejszy. :)
Tylko ze ten render trzech klocków pewnie i tak się zmieni bo ma z tego co pisze w tym artykule rozpisany konkurs na projekt. Więc może być coś naprawdę ciekawego :)

·
Poor Leno
7,643 Posts
Świetnie, że będzie konkurs. Nie podoba mi się wstępny render, ale mam nadzieję, że wyjdzie z tego coś fajnego. Działka wygląda na trochę za dużą. Mam nadzieję, że coś się zmieni i wieżowce nie będą identycznego kształtu i wysokości. Ktoś może szybko wyrysuje skyliny z istniejącymi zabudowaniami???

·
Registered
4,316 Posts
Discussion Starter #8
cieszy ten projekt, poniewaz to scisle centrum i po drugiej stronie ulicy stoja juz stalexporty, a troszke dlaej chorzowska 50 i centrala Banku Śląskiego !

·
Homo Skyscraperus
22,226 Posts
Jak na Katowice to całkiem ładne...

... żartuję :p Na prawdę mi się podoba. Fajnie, że przyziemie dopasowane. Jednak druga strona dziwnie się urywa... nie zamyka jej właśnie. Czy to wynika z niemożliwości doklejenia tego do budynku obok? Jakieś okna, czy coś?

·
Miszcz Ortografi
3,648 Posts
^^ a co jeszcze cieszy to to ze tam jest jeszcze miejsce na wiecej takich :) ... i jezeli zapowiedzi sa prawdziwe to ktos podbil prog jakosciowy.

Pzdr.

·
Miszcz Ortografi
3,648 Posts
Jak na Katowice to ca?kiem ?adne...

... ?artuj? :p Na prawd? mi si? podoba. Fajnie, ?e przyziemie dopasowane. Jednak druga strona dziwnie si? urywa... nie zamyka jej w?a?nie. Czy to wynika z niemo?liwo?ci doklejenia tego do budynku obok? Jakie? okna, czy co??
Tak dokladnie, a okna beda z szarego szkla i szyby beda sie ciagly na dlugosc calego budynku bez przerwy ... to przeciez tylko szkic koncepcyjny! Konkurs na projekt bedzie dopiero rozpisany.

Pzdr.

·
tararam
7,618 Posts
a to fotomapa terenu:

w oklicy oprocz tego jeszcze stanie hotel i z tego co sie orientuje jeszcze 2 biurowce z czego jeden kilkunastopietrowy :)

·
Miszcz Ortografi
3,648 Posts
^^ Na poludniowa dzialke powinien byc wymog dotrzymywania zwartej pierzeji. Gdyby powstalo tam cos wolnostojacego, zostala by zaprzepaszczona szansa aby okolice uporzadkowac na ostatni guzik.

Pzdr.

·
Homo Skyscraperus
22,226 Posts
Konkurs konkursem... myślałem, że bryła oznacza rozmiar działki, wyznacza warunki zabudowy itp. ... że niedoklejenie musi być zachowane bo inaczej się nie da i tyle. :nuts:

W centrum Katowic mają stanąć trzystumetrowe wieżowce.
Mała zmiana, a jak cieszy :)

·
Poor Leno
7,643 Posts
Wow, to będą ogromne wieże. Cena za działkę wydaje się być bardzo niska, ale wysokość już nie jest taka mała :). Czy ta zajezdnia w lewym dolnym rogu będzie licytowana niedługo? Po podzieleniu na jakieś sensowne działki mogłoby tam powstać kilka o wiele wyższych wież.

·
tararam
7,618 Posts
Wow, to będą ogromne wieże. Cena za działkę wydaje się być bardzo niska, ale wysokość już nie jest taka mała :). Czy ta zajezdnia w lewym dolnym rogu będzie licytowana niedługo? Po podzieleniu na jakieś sensowne działki mogłoby tam powstać kilka o wiele wyższych wież.
co do zajezdni to sa takie plany urzedu miasta zeby ja zlikwidowac i caly tabor przenies do 2 zajezdni w dzielinicy Zawodzie

z tego co wiem z rozmow w UM to juz paru inwestorow sie dopytywalo o te tereny wiec mysle ze w perspektywie powiedzmy 2 lat powinno sie juz cos ruszyc w tym temacie

1 - 20 of 73 Posts
Status
Not open for further replies.