SkyscraperCity banner
1 - 20 of 705 Posts

·
Registered
Joined
·
26,127 Posts
Discussion Starter · #1 ·
OK, sam zakładam nowy wątek :tongue2:

Przedsięwzięcie pn. „Budowa budynków wielorodzinnych, hotelowych i usługowych z garażem podziemnym”, zlokalizowane w Katowicach przy ulicy Grabowej i Pl. Pętli Słonecznej, na działce nr: 23/31

Atal kupił działkę przy pętli Słonecznej ;)
Łosiu;157127644 said:
Chodzi o TĘ działkę? A co z uwarunkowaniami geologicznymi? ;)
Tak właśnie ta :cheers: pewnie nie prędko zaczną, ale jest progres :)
Sprzedano ponad 2 ha gruntu przy al. Korfantego. Kupującym deweloper mieszkaniowy
Ileż to już dziesiąt lat na Rondzie czekam aż perspektywa Korfantego na północ zostanie ozdobiona imponującym wieżowcem-dominantą?
W połowie lat 70-tych już-już przymierzano się na pustym placu za pętlą Słoneczne do budowy26-piętrowego wieżowca dla Instytutu Matematycznego, ale niestety ówczesny "manewr gospodarczy" był szybszy niż ta budowa.
Z MPZP wynika, że minimalna wysokość to 5 kondygnacji i 18m, a maksymalna 15 kondygnacji i 55m. Przy czym dopuszcza się dominantę o minimalnej wysokości 100m, a maksymalnej 150. Do tego nakaz ogólnodostępnego przyziemia z usługami w pierwszej linii zabudowy i nakaz " kształtowania architektury ze szczególną dbałością o formę i jakość oraz standard wykończenia elewacji, z wykorzystaniem naturalnych materiałów w szczególności: szkła, kamienia, ceramiki, betonu architektonicznego, blach szlachetnych".

Więcej szczegółów tu:
http://bip.katowice.eu/Lists/Dokumenty/Attachments/105092/sesja%20L-1029-17.pdf
 

·
Registered
Joined
·
26,127 Posts
Discussion Starter · #2 ·
@LukiSL prośba o dodanie tagów - np.:
śląskie, budowa, inwestycje, katowice, silesia, mieszkaniówka, hotel

:)
 

·
Registered
Joined
·
26,127 Posts
Discussion Starter · #3 ·
no i najświeższa wiadomość:

ATAL chce budować przy Pętli Słonecznej

Obwieszczenie Prezydenta Miasta Katowice z dnia 19 grudnia 2019 roku, znak KŚ-6620.72.2019.MS informujące o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. „Budowa budynków wielorodzinnych, hotelowych i usługowych z garażem podziemnym”, zlokalizowanego w Katowicach przy ulicy Grabowej i Pl. Pętli Słonecznej, na działce nr: 23/31
https://bip.katowice.eu/Lists/Dokum...53/6220.72.2019 Obwieszczenie o wszczęciu.pdf
 

·
Registered
Joined
·
26,127 Posts
Discussion Starter · #4 ·
jakiś tydzień temu na tym terenie robili odwierty :)

ps. artykuł z 12.03.2019

DZ: Dwie wieże w Katowicach Sokolska 30 Towers już w budowie. Atal szykuje też kolejne inwestycje WIZUALIZACJE

(...)
Atal szykuje się do kolejnych inwestycji. Ma działki przy Strefie Kultury i pętli Słonecznej
Dodajmy, że Atal to firma deweloperska specjalizująca się w budownictwie kompleksów mieszkaniowych, zlokalizowanych w obrębie największych miast w Polsce. W 2018 roku deweloper sprzedał 2420 lokali, rok wcześniej – 2787. W Katowicach firma wybudowała olbrzymie osiedle mieszkaniowe Francuska Park w sąsiedztwie ulicy Francuskiej i Muchowca, realizuje też osiedle Nowy Brynów przy ulicy Rzepakowej.

Deweloper ma jednak kolejne działki w stolicy aglomeracji śląskiej: na obrzeżach Strefy Kultury, a od niedawna również w rejonie pętli Słonecznej w Koszutce. Obie inwestycje – jak zapewnia Borkowski – będą zgodne z miejscowym planem zagospodarowania (choć planu dla terenów na północ od Strefy Kultury jeszcze nie uchwalono). Jednak więcej szczegółów na temat obu inwestycji przedstawiciele inwestora nie chcą zdradzać.

- W tym momencie jest za wcześnie na informowanie o szczegółach projektu. Takie informacje będą podawane w momencie uruchomienia sprzedaży – zapewnia Borkowski.
 

·
Registered
Joined
·
26,127 Posts
Discussion Starter · #6 ·
trochę historii: :troll:

GW:
Parkingowy z blokadą czyha na kierowców [WIDEO]

- To zwykłe żerowanie na ludzkiej nieuwadze - skarżą się kierowcy, którzy parkują auta w rejonie Słonecznej Pętli w Katowicach. Na filmie, który nagrał nasz czytelnik dokładnie widać, że parkingowemu wcale nie chodzi o pilnowanie porządku, ale założenie blokady, za zdjęcie której żąda 150 zł. Z opinii prawnej policji wynika, że tego typu blokowanie aut jest bezprawne.

Chodzi o skrawek terenu między Słoneczną Pętlą i ul. Grabową w Katowicach. Pracownicy okolicznych biurowców od lat zostawiali tu auta. W tym roku właściciel gruntu do pilnowania porządku zatrudnił znaną z działalności na katowickim Osiedlu Paderewskiego firmę Park Partner. Układ jest prosty – zlecający usługę nie musi firmie parkingowej nic płacić, za to jej zarobkiem są opłaty za zdjęcie blokady, którą parkingowi zakładają kierowcom bez wykupionego abonamentu za korzystanie z parkingu. Według cennika ustanowionego przez Park Partnera opłata wynosi 150 zł.
Ludzie zostawiali auta z przyzwyczajenia

– Od początku wiele osób się już na to złapało. Rzeczywiście pojawiły się tabliczki informacyjne, ale ludzie stawali tu z przyzwyczajenia, bo informacje łatwo przeoczyć. Rozumiem, że teren jest prywatny i mogą tu parkować jedynie osoby, które wykupiły abonament. Jeśli jednak przez cały czas jest tu parkingowy, to uczciwie byłoby, żeby o tym informował. Albo właściciel powinien zainwestować w szlaban wjazdowy. Zamiast tego najlepiej nie inwestować w nic, a firma parkingowa ma się sama wyżywić. Efekt jest taki, że dochodzi do polowania na nieświadomych kierowców.

Ponury pan z siłowni siedzi przez cały czas w samochodzie i czeka, aż ktoś zaparkuje i odejdzie. Dopiero wtedy zakłada spokojnie blokadę – relacjonuje jeden z pracowników pobliskiego biurowca (nazwisko do wiadomości redakcji).
To teren prywatny, wykonujemy usługę

Całą sytuację najlepiej widać na filmie nadesłanym przez naszego czytelnika. Na teren parkingu wjeżdża kobieta, po czym odchodzi. Kiedy już jej nie ma, jeden z samochodów stojących kilkanaście metrów dalej rusza i staje obok. Wysiada z niego pracownik firmy parkingowej, który zaczyna zakładać blokadę.

Jarosław Świderek z firmy Park Partner nie widzi w tym nic złego. – To teren prywatny. Zostaliśmy wynajęci i musimy wykonać usługę. Nie dostajemy za to pieniędzy, więc nasz zarobek to pieniądze z blokad, które zakładamy. Wokół terenu są tabliczki informacyjne z regulaminem parkingu, na których jest mowa o opłacie wynoszącej 150 zł. Nie wiem, skąd założenie, że pozostawienie tutaj auta przez kierowców, którzy nie wykupili abonamentu, wynika z ich nieświadomości – przekonuje Świderek i dodaje, że działalność Park Partnera jest w pełni legalna.
Zakładanie blokad jest bezprawne

Co innego wynika jednak z opinii prawnej sporządzonej przez biuro prewencji i ruchu drogowego Komendy Głównej Policji. Można w niej przeczytać, że właściciel terenu prywatnego, np. spółdzielnia mieszkaniowa, może wprowadzać własne oznakowanie na drogach osiedlowych oraz wskazywać, kto może i na jakich zasadach z nich korzystać.

Inaczej już jednak wygląda sprawa z zakładaniem blokad. „Zakładanie blokad na koła pojazdów przez osoby utrzymujące porządek w zakresie parkowania pojazdów, działające w imieniu lub na rzecz zarządcy terenu, jest bezprawne. Nie ulega wątpliwości, że regulamin korzystania z dróg wewnętrznych wprowadzony przez zarządcę terenu (np. spółdzielnię mieszkaniową), upoważniający wspomniane osoby do karania użytkowników pojazdów we wspomniany sposób, pozostaje w sprzeczności z przepisami prawa powszechnie obowiązującego” – można przeczytać w opinii prawnej KGP.
katowice24.info: W Katowicach będzie mógł powstać kolejny wieżowiec. Mieszkańcy protestują
13.09.2017
Miasto chce, żeby na al. Korfantego, blisko centrum Katowic, stanął wysoki budynek. Według opracowywanego planu zagospodarowania przestrzennego mógłby mieć nawet 150 m wysokości. Części mieszkańców pomysł się nie podoba. Woleliby parking lub centrum handlowe.

Podczas wczorajszego posiedzenia komisji rozwoju dyskutowany był plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego pomiędzy al. Korfantego i ul. Grabową, obok pętli Słonecznej. Obecnie znajduje się tu stacja benzynowa. Jest też trochę zieleni, którą rozjeżdżają nielegalnie parkujący kierowcy. Prace nad planem toczyły się od kilku lat. W międzyczasie zmieniły się regulacje lotniska Muchowiec dotyczące dopuszczalnej wysokości budynków w tym rejonie. Wcześniej były też pomysły zbudowania tu wielkopowierzchniowego sklepu. Podobno był nawet chętny. Miało powstać Tesco, ale inwestor zrezygnował. Teraz jest już projekt zagospodarowania terenu o powierzchni niewiele ponad 4 ha. Propozycja miasta zakłada przeznaczenie terenu pod budownictwo mieszkaniowe i usługowe (zwłaszcza północna część działki). Zabudowę o co najmniej 5-ciu kondygnacjach i maksymalnie 15-kondygnacyjną. Poza tym, w centralnym punkcie, miałaby się znaleźć tzw. dominanta. Budynek dominujący mógłby mieć wysokość maksymalnie 150 metrów. Zgodnie z pomysłem architekta, miałby być widoczny już na wysokości Spodka. Stanowiłby zwieńczenie osi północnej miasta.

To ten pomysł nie spodobał się mieszkańcom dzielnicy. Na posiedzeniu reprezentował ich Piotr Orszulik, przewodniczący rady jednostki pomocniczej nr 11 Wełnowiec-Józefowiec. – Ten budynek szpeci teren, już nie mówiąc o kwestii komunikacji w tym miejscu. Jeżeli można by było tego uniknąć, to bardzo bym o to prosił – mówił Orszulik. Jego zdaniem zabudowa powinna być nie wyższa niż 5 kondygnacji. Jak argumentowała radna Krystyna Panek, mieszkańcy życzyliby sobie, żeby powstał w tym miejscu parking lub sklep wielkopowierzchniowy. Jednak ta wersja wydaje się wykluczona. – Nam zależało na tym, żeby możliwości rozwojowe tego terenu były większe. Plan dopuszcza dominantę, ale jej nie nakazuje – tłumaczyła architekt Magdalena Pilch, autorka planu z biura rozwoju miasta. Plan został stworzony tak, aby uniknąć wybudowania centrum handlowego i narzucić wysoki standard zabudowy. To jak zostanie zabudowany teren ob jęty projektem MPZP jeszcze nie jest przesądzone. Do 21 września mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi poprzez Platformę Konsultacji Społecznych (szczegóły TUTAJ). Wiadomo, że teren w rejonie al. Korfantego i ul. Grabowej jest drogi. Należy do Skarbu Państwa, ale jest w wieczystym użytkowaniu firmy Invest-Bud. Ta podobno chce współpracować z miastem i deklaruje, że będzie starała się o inwestora dla tej działki. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ma zostać uchwalony jeszcze w tym roku.
 

·
Registered
Joined
·
358 Posts
ProponujęI reakcja mieszkańców

 
  • Like
Reactions: zuicz

·
Registered
Joined
·
10,118 Posts
Ostatnie posty chyba zupe³nie nie w temacie
W temacie, ale jak to na Forum, trochę się to wyślizguje, bo jest tyle na tyle. ;)

Mnie by na razie najbardziej ciekawiło gdyby ktoś potrafił szerzej się wypowiedzieć o naturze geologicznej tej działki przy Pętli Słoneczna.

Jedno co pewne, to w centralnym punkcie działki powinna być Dominanta. Jakaś, najlepiej ponad 100 metrów wysokości, dobrze zauważalna z Ronda.
 

·
Registered
Joined
·
26,127 Posts
Discussion Starter · #14 ·
^^ dominanta byłaby widoczna z ronda i rynku - koniecznie musi to być coś, co nie zeszpeci Katowic na wiele lat
 

·
Registered
Joined
·
661 Posts
Ja jestem ciekawy jak włączą inwestycje w układ drogowy. Spodziewam się, że większość kierowców będzie chciała rano wyjechać w stronę centrum miasta.
 

·
Moderator
Joined
·
78,495 Posts
^^Od dojazdu do centrum będą mieć komunikację miejską :) Zresztą z tej okolicy, to w sumie krótki spacerek :)
 
1 - 20 of 705 Posts
Top