Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 155 Posts

·
Registered
Joined
·
936 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Myślę,że remont tego budynku zasługuje na szczególną uwagę, tak ze względu na jego walory architektoniczne, jak i na fakt,że jest on jedną z ostatnich pozostałości po Hucie Uthemanna i hutnictwie cynku w Katowicach w ogóle.
Na początek wrzucę artykuł z GW.
Byłoby super gdyby udało się zrobić jakąś forumową wycieczkę do tego budynku. Oczywiście z fotografem:D.

Tajemnica piwnicy Huty Uthemanna
Anna Malinowska15.10.2011 aktualizacja: 2011-10-15 07:55 Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja
Budynek dyrekcji Huty Uthemanna
Podczas rewitalizacji budynku dawnej dyrekcji huty w Szopienicach odkryto podziemia z olbrzymimi kotłami i kolejką wąskotorową. - Nie wiadomo, co tu się działo, bo o piwnicach nie ma śladu w dokumentacji - zastanawiają się nowi właściciele budynku

Dawną siedzibę dyrekcji kupiła firma Silesia Jeans. Budynek położony przy ul. Woźniaka w Katowicach jest jednym z ostatnich świadectw produkcji cynku w Szopienicach. Zostały jeszcze zaniedbana wieża ciśnień i walcownia, która najprawdopodobniej z czasem się zawali. - Jest duże prawdopodobieństwo, że nasz obiekt będzie jedyną pozostałością po olbrzymim kompleksie hutniczym, którego początki sięgają 1834 r. - mówi Krzysztof Słowikowski, szef Silesia Jeans.

Prace renowacyjne rozpoczęto od wymiany drewnianego dachu. - Konstrukcja budynku jest w dobrym stanie. Gdy załatamy dach, to odgruzujemy środek - mówi Stanisław Możdżeń, wykonawca robót.Dach budynku wieńczy wieżyczka z zegarem, który jak głosi miejscowa plotka, miała wykonać ta sama firma co Big Ben w Londynie. - Nie znalazłem na to potwierdzenia w archiwaliach. Podobnie jak informacji, kto budynek zaprojektował. Najprawdopodobniej byli to Georg i Emil Zillmanowie. Wybudowano go między 1908 a 1912 r. Był jedną z pierwszych konstrukcji żelbetowych - mówi Grzegorz Jędrusiak, architekt, który zajmuje się rewitalizacją obiektu.

Budynek ma dwa piętra i poddasze. Na drugiej kondygnacji znajdowało się laboratorium. Kiedy robotnicy weszli tu pierwszy raz, stoły zastawione były probówkami, dookoła stały piece ze stalowymi okapami. - Udało nam się zgromadzić dużo dokumentacji fotograficznej. Dzięki temu, choć obiekt był wielokrotnie przebudowywany, ustaliliśmy, co gdzie się znajdowało - mówi Jędrusiak.

Wiadomo, gdzie był gabinet dyrektora, przedwojenna kaplica czy restauracja, w której na ścianie był fresk przedstawiający okoliczny krajobraz. Podczas sprawdzania kolejnych pomieszczeń w prawym skrzydle budynku, natrafiono na właz do piwnicy. Zejście do niej jest utrudnione. Nad stromymi schodkami sterczą jakieś druty i rurki. Na dole znajduje się olbrzymie pomieszczenie. W podłodze widać fragmenty torów kolejki. Obok stoją olbrzymie kadzie. W powietrzu unosi się zapach chemikaliów. - Prawdopodobnie gdzieś w murze musiało być miejsce, przez które wagoniki wjeżdżały. Albo też krążyły dookoła? - zastanawia się Słowikowski. Co przewoziły? Co znajdowało się w stojących kotłach? Nie wiadomo. - Najdziwniejsze jest to, że nie ma na ten temat nic w dokumentach. Może piwniczna produkcja objęta była ścisła tajemnicą? - zastanawia się Jędrusiak.

Gerard Sacherski ze Stowarzyszenia na rzecz Powstania Muzeum Hutnictwa Cynku, też niewiele wie o piwnicach. - Być może magazynowano tam jakieś składniki na potrzeby laboratorium? - Sacherski może się tylko zastanawiać.

Jak dodaje właściciel budynku, tajemnicze pomieszczenie w przyszłości zostanie zaadaptowane na potrzeby klubu. - Dookoła jest dużo miejsca na parkingi, nie ma mieszkań, więc hałas nikomu nie będzie przeszkadzał. Pozostałe pomieszczenia zostaną przekształcone na biura. Część budynku dyrekcji zajmie też hurtownia dżinsów - wylicza Słowikowski i ocenia, że rewitalizacja budynku potrwa jeszcze mniej więcej sześć lat.

Więcej... http://katowice.gazeta.pl/katowice/...y_Huty_Uthemanna__ZDJECIA_.html#ixzz1aqWIEjiu
Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
Link: http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,73757,10475418,Tajemnica_piwnicy_Huty_Uthemanna__ZDJECIA_.html
Link do zdjęć: http://katowice.gazeta.pl/katowice/51,73757,10475418.html?i=1
 

·
Dear Donald, Yours Ever
Joined
·
32,064 Posts
http://katowice.gazeta.pl/katowice/...ie_budynek_bylej_dyrekcji_Huty_Uthemanna.html

Dziesięć zastępów straży pożarnej gasi pożar w byłym budynku administracyjnym Huty Uthemanna w Katowicach Szopienicach. Przy budynku słychać dźwięk polewanego wodą dzwonu z wieży zegarowej, którą ogień strawił już w ponad połowie.

Wpisany do rejestru zabytków budynek przy ul. Woźniaka, w który mieściła się m.in. dyrekcja i cechownia - należy obecnie do firmy Silesia Jeans. Jej właściciel planował zaadaptować go m.in. na klub i biura. Prace renowacyjne rozpoczęto od wymiany drewnianego dachu, który już prawie był gotowy. - Ochroniarze widzieli na monitoringu, jak około godziny 17.30 ktoś po drabinie wszedł właśnie na dach. Ogień mógł zostać podłożony w pobliżu wieży - mówi Krzysztof Słowikowski, właściciel Silesia Jeans.
K**wa jego mać! :bash:
 

·
Moderator
Joined
·
80,163 Posts
^^Jeśli ochroniarze widzieli, że ktoś tam wchodził, to dlaczego za nim nie poszli ?? :bash:
Na miejscu jest już ponad dwadzieścia jednostek gaśniczych...
 

·
¡La Ley y la Justicia!
Fiat 126p
Joined
·
5,575 Posts
Spokojnie - skoro widzieli go na monitoringu, to przecież nie przepadł jak kamień w wodę ;] Ch*j pożałuje.
 

·
Oberschlesien
Joined
·
940 Posts
Pytanie, komu tak naprawdę zależało na podpaleniu tego budynku? Oby złapano winnych :bash:
 

·
The Catalyst
Joined
·
1,588 Posts
Monitorowany jest teren czy sam obiekt? Bo w taką pogodę nie wykluczałbym udziału bezdomnych, dogrzewających się wszystkim, co jest pod ręką.
 

·
Registered
Joined
·
1,247 Posts
Pytanie, komu tak naprawdę zależało na podpaleniu tego budynku? Oby złapano winnych :bash:
Ja bym postawił na właściciela, pewnie czysta działka droższa niż z zabytkiem, częstą praktyką w takich sytuacjach jest, ze się wtedy pozbywa zabytku.

rewitalizacja budynku potrwa jeszcze mniej więcej sześć lat
A nowy można w pół roku postawić, jakiś blaszak na hurtownię.

Znam kilka takich przypadków, n.p. pewien pałac na Dolnym Śląsku, bo wymagał rwemontu, a właściciela nie było stać, pałac kupił za grosze, za czystą działkę budowlaną dałby więcej.
To oczywiście tylko domniemania, prawdy się zapewne nigdy nie dowiemy.
 

·
Oberschlesien
Joined
·
940 Posts
Nie ma już wieży zegarowej :(

 

·
Registered
Black cats matter
Joined
·
6,324 Posts
@Ulyssaeir - a co bezdomny by robił na dachu? Rozpalał romantyczne ognisko przy wieży zegarowej? Równie dobrze może być to właściciel, który chce wyłudzic odszkodowanie i mieć pozwolenie na zburzenie budynku. W Polszy ten proceder jest dośc popularny.
 

·
Dear Donald, Yours Ever
Joined
·
32,064 Posts
http://katowice.gazeta.pl/katowice/...az_ze_spalonym_budynkiem_Huty_Uthemanna_.html

- Czytałem w internecie komentarze, że najłatwiej było spalić budynek, bo została fajna działka. Działki tam jest 2 tys. metrów, a 1 200 zajmuje właśnie budynek. Kupiliśmy go, bo nam się podoba. Chcieliśmy go odnowić, sprawić żeby wróciło tu życie - mówi Krzysztof Słowikowski, właściciel budynku. Nie umie odpowiedzieć na pytanie, co dalej z budynkiem.

- Wszystko muszą obejrzeć rzeczoznawcy. Dach był tak naprawdę betonowy, spaliła się drewniana konstrukcja, która została położona na tym betonie. Specjaliści muszą ocenić, czy ten beton nadaje się jeszcze do użytku - dodaje Słowikowski. - Wielka szkoda, bo jego remont był już na ukończeniu. Brakowało tylko okien pod wieżą. A na wiosnę chcieliśmy odnowić wieżę. Teraz ze wszystkim stoimy.

W niedzielę wieczorem stanął w płomieniach budynek administracyjny byłej Huty Uthemanna w Szopienicach. Pożar gasiło 19 zastępów straży pożarnej. - Do akcji zużyto grubo ponad 300 metrów sześciennych wody, cała akcja trwała od przyjęcia zgłoszenia o godzinie 17:45 do rana - mówi Andrzej Płóciniczak, rzecznik prasowy katowickiej straży pożarnej.

Akcja trwała do samego rana. Nie udało się uratować wieży z zegarem.

Właściciel podejrzewa podpalenie. - O godz. 17.30 ochroniarze zauważyli na monitoringu jak ktoś wchodzi po drabinie na dach. Tam mógł zostać podłożony ogień - mówi.
Nie odnosi się czasem do tego?
Ja bym postawił na właściciela, pewnie czysta działka droższa niż z zabytkiem
 

·
Registered
Joined
·
1,247 Posts
Radzę wejść na inne fora, tam tego typu komentarzy jest pełno. Oczywiście nic nie mam zamiaru przesądzać, ale przypadków typu wyłudzanie ubezpieczenia czy zrzucania sobie konserwatora z pleców jest wiele, chociaż niewiele udowodnionych. Naiwne jest myślenie, ze przedsiębiorcy będą dbać o zabytki, dopłacać do specyficznych materiałów, specyficznych fachowców, do ogrzewania, bo nie można ocieplic styropianem itd. Nie każdego na to stać. Najcenniejsze obiekty to powinny być przejmowane przez miasta, powiaty itd.
Przykłady komentarzy:

Niech Pan ludziom kitu nie wciska. Pana nigdy nie było stać na odrestaurowanie tego zabytku. Kilka szmateksów, to trochę za mało, żeby pokryć koszty takiej inwestycji lub zabezpieczyć kredyt. Zamiast podpalenia, trzeba było przerwać prace i sprzedać komuś innemu lub poszukać Anioła. (...)
by koko

Władze powinny się wstydzić !!!!!. Jak można powierzyć o tak sobie komuś zabytek?, tylko dlatego że ma pieniądze ?.Teraz pewnie powstanie tam blaszak Hurt detal chinese export sp.zoo plus placyk na kolejne 120 ton jakiś poprzemysłowych odpadów zwożonych z całej Europy. Władze przeznaczą natomiast kilkaset tyś złotych unijnych dotacji na ,, szeroko rozwiniętą akcję rozwijania dzielncy'' czyli pitu pitu pierdu pierdu w jakimś drogim hotelu pełne audytorium kanapeczki herbatka kawusia z termosu plus premie za osiągniecia i piękne wizualki warte kolejne miliony Bosze jak dobrze że już nie mieszkam w Polsce
by mk (inny, nie ja)

Wlasnie, niech wszystko zbadaja rzeczoznawcy......
Ale nie tylko ci od betonu, drewna i elektryki.
Tez ci od ubezpieczen, BHP,tez ci od bilansów i przekretów.
Ja po prostu NIE WIERZE w takie cufale ! Po 100 latach przejmuje gorolska "firma" dzinsowa
i nagle sie pali. Marny tyjater, marny. SKANDAL !!!!!!!!!!!!!!!!
by Waldemar
 

·
DISCO VOLANTE
Joined
·
1,863 Posts
Chcę wierzyć w dobre intencje nowego właściciela. W końcu mamy nawet w samych Katowicach kilka przykładów rewitalizacji industrialu udanych architektonicznie, funkcjonalnie i biznesowo. Może naprawdę chce i chciał. Ale bardzo zastanawiające, że budynek nie spłonął, gdy działała huta, nie spłonął, gdy latami stał pusty, a spłonął właśnie teraz. No nic, zobaczymy co dalej.
 

·
tararam
Joined
·
7,622 Posts
Ja bym postawił na właściciela, pewnie czysta działka droższa niż z zabytkiem, częstą praktyką w takich sytuacjach jest, ze się wtedy pozbywa zabytku.
spalony zabytek nie przestaje byc zabytkiem. Nie wplywa to bezposrednio na jego wykreslenie.

@ 1000city

ten budynek przez stosunkowo krotki czas stal pusty


St5rasznie szkoda mi wiezy zegarowej, pamietam jeszcze gdy kiedys jezdzilismy tam na zdjecia i zegar wybijal godziny - cos mahgicznego, a teraz:

foto by Void z forum gkw
 

·
Registered
Joined
·
1,247 Posts
spalony zabytek nie przestaje byc zabytkiem. Nie wplywa to bezposrednio na jego wykreslenie
Wpływa, oczywiście, ze wpływa, spalony zabytek, jeśli juz nie reprezentuje wartości tych dla którycxh został wpisany do rejestru nie będzie przecież tkwił w rejestrze jako kupka nadpalonych murów. Tak samo jeśli odbudowa jest niemożliwa, nierealna, to się wykreśla. Fakt mamy tu taki, ze spłonęła wieża, spłonął zegar, dzwon też stopił się? Czyli obiekt już nie reprezentuje sobą zbyt dużo ciekawego bez tej wieży, nierealne zapewne odbudowanie itd.

edit: zegar faktycznie przestał istnieć:
- Strażacy podkreślają również, że sentymentalnie czują się związani z tym miejscem, tym bardziej czują żal, że ktoś mógł od tak podpalić to miejsce - Andrzej Płóciniczak, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach. - Budynek nigdy nie był nasz, ale pracowaliśmy tam wiele lat więc czujemy sentyment i przywiązanie do tego miejsca. Kiedy zlikwidowano hutę musieliśmy poszukać sobie innego miejsca. Najbardziej nam żal zegara, który znajdował się w strażnicy. Był zabytkowy w trakcie pożaru spadł ze ściany i całkowicie się zniszczył - dodaje rzecznik.
http://www.dziennikzachodni.pl/slas...anna-w-szopienicach-spalony-zdjecia,id,t.html
 
1 - 20 of 155 Posts
Top