SkyscraperCity Forum banner

[Katowice] Centrum Czystych Technologii Węglowych

21448 Views 55 Replies 20 Participants Last post by  Lahcim nitup
Ogłoszenie z dnia 2008-05-12

Katowice: Wykonanie projektu budynku Centrum Czystych Technologii Węglowych.

Numer ogłoszenia: 99103 - 2008;

zgodnie z załącznikami centrum ma stanąć przy Placu Gwarków w Katowicach

Warunki zabudowy maksymalna wyskość określają na 5 kondygnacji/27 metrów.


budynek nie będzie za duży ale tu od formy bardziej mnie cieszy to czym placówka się będzie zajmować ;)

centrów badawczych nigdy dość
1 - 20 of 56 Posts
a jest tam miejsce żeby wogóle coś postawić
a jest tam miejsce żeby wogóle coś postawić

bedzie ;)

budynek ma powstac w miejscu juz istniejacych

See less See more
Hmmmm... A miałem nadzeję, że to Jastrzębie zgarnie taką instytucję. Kto prowadzi ten projekt (nie w sensie arch., ale tech.-fin.)?
BARTzZABŁOCIA;20623073 said:
Hmmmm... A miałem nadzeję, że to Jastrzębie zgarnie taką instytucję. Kto prowadzi ten projekt (nie w sensie arch., ale tech.-fin.)?
Inwestorem jest GIG - Główny Instytut Górnictwa.

Pytanie tylko czy to będzie "Europejskie Centrum Czystych Technologii Węglowych" o którym to była mowa ok 1,5 roku temu czy coś innego...

Jacek Madeja
2008-07-30, ostatnia aktualizacja 2008-07-30 20:44


Śląskie miasta laboratoryjnym zapleczem Europy


Katowice, Mikołów i Zabrze mogą stać się wkrótce głównymi europejskimi ośrodkami badawczymi "nowego" wykorzystania węgla. Unia Europejska chce przeznaczyć na ten cel aż 45 mln euro.


Śląskie miasta laboratoryjnym zapleczem Europy
Jacek Madeja
2008-07-30, ostatnia aktualizacja 2008-07-30 20:44

Katowice, Mikołów i Zabrze mogą stać się wkrótce głównymi europejskimi ośrodkami badawczymi "nowego" wykorzystania węgla. Unia Europejska chce przeznaczyć na ten cel aż 45 mln euro.
Projekt pod nazwą Centrum Czystych Technologii Węglowych zakłada budowę nowoczesnych laboratoriów w Katowicach, poligonu doświadczalnego do zgazowywania węgla w mikołowskiej Kopalni Doświadczalnej "Barbara" i podobnych instalacji naziemnych w Zabrzu. Wspólne przedsięwzięcie Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach i Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu znalazło się na liście kluczowych projektów unijnych z zakresu innowacyjna gospodarka. Dlaczego Bruksela chce wyłożyć na jego powstanie aż 45 mln euro?

- Centrum będzie badało nowe czystsze technologie wykorzystania węgla, co ma ogromne znaczenie przy coraz bardziej zmniejszających się limitach emisji dwutlenku węgla. Kolejnym problemem jest przerobienie węgla na gaz, a w dalszej kolejności na płynne paliwo. To szybko rozwijająca się dziedzina wiedzy w dobie kryzysu energetycznego - tłumaczy prof. Krystyna Czaplicka z GIG w Katowicach.

Instalację do przerabiania węgla na płynne paliwo wybudowano już w Republice Południowej Afryki. Podobną technologię, ale podziemnego zgazowywania węgla na masową skalę wprowadzają właśnie Chińczycy. - W Polsce samodzielne wprowadzenie takich technologii na skalę przemysłową w najbliższych kilku latach jest poza naszym zasięgiem. Podobnie jest z elektrownią atomową. Teoretycznie może byśmy ją byli w stanie sami zbudować, ale w praktyce nie mamy na to szans - tłumaczy dr inż. Aleksander Sobolewski, zastępca dyrektora zabrzańskiego Instytutu. - W Centrum Czystych Technologii Węglowych naukowcy będą udoskonalać technologię przerabiania węgla na gaz syntezowy przy współpracy z innymi tego typu ośrodkami w Europie i USA. Będziemy to robić na skalę półtechniczną tak, żeby potem można ją było wykorzystać przy wdrożeniu do produkcji - dodaje.

Aby otrzymać unijny grant GIG i ICHPW do końca roku muszą przedstawić wniosek wraz z projektami nowych budynków laboratoryjnych. - Na bieżąco uzupełniamy wszystkie dokumenty i bez problemu powinniśmy zdążyć - zapewnia doc. Krzysztof Stańczyk z GIG. Budowa centrum ma się rozpocząć w połowie przyszłego roku i potrwa do 2012.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice


===================================================================


no jest konkret :)

a moze by tak jeszcze przy okazji tego sciagnac jeden z wezlow wiedzy EIT, skoro jeden z nich ma dotyczyc podobnej dzialki?
See less See more
Myślę że gdyby GIG i ICHPW dostali grant od UE to mogłoby oznaczać że węzeł odpowiedzialny za hmm środowisko i energię mógłby powstać u nas w GOP.
jak dla mnie news miesiaca :)

a takze miejmy nadzieje argumenta za jednym z wezlow EIT (dot energetyki) w GOP :)


Ruszył projekt Centrum Czystych Technologii Węglowych

Kosztem prawie 162 mln zł w ciągu trzech lat na Śląsku powstanie Centrum Czystych Technologii Węglowych. W czwartek formalnie ruszyła realizacja tego największego projektu inwestycyjnego w zakresie infrastruktury badawczej w regionie.




"Infrastruktura badawcza Centrum będzie unikalna w skali Unii Europejskiej. W Polsce powstanie wiodący europejski ośrodek badawczy, gdzie będą rozwijane i opracowywane nowe procesy i technologie z obszaru czystych technologii węglowych" - powiedziała rzeczniczka Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach, Sylwia Jarosławska-Sobór.

Katowicki GIG, obok Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla (IChPW) w Zabrzu, to główny partner przedsięwzięcia, które znalazło się na liście projektów kluczowych programu operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka". Wartość unijnego dofinansowania to ok. 137 mln zł (38 mln euro z 45 mln euro całkowitej wartości projektu).

Pod szyldem Centrum powstaną nowoczesne laboratoria badawcze w Katowicach i Zabrzu oraz dwie instalacje badawczo-technologiczne w Mikołowie i Zabrzu, gdzie znajdzie się m.in. infrastruktura służąca podziemnemu i naziemnemu zgazowaniu węgla.

W Mikołowie rozwinięta będzie infrastruktura należącej do GIG Kopalni Doświadczalnej "Barbara". Instalacja doświadczalna projektowana w Zabrzu ma być nowatorska w skali międzynarodowej i służyć opracowaniu technologii zgazowania węgla i biomasy dla zastosowań przemysłowych, w zakładach o zapotrzebowaniu 50-100 megawatów mocy. Miałoby to zastosowanie np. w przemyśle cementowym, szklarskim czy cegielniach.

Także w Zabrzu mają być prowadzone badania nad technologiami tzw. oxyspalania, czyli spalania węgla w tlenie. Głównym inwestycjom ma towarzyszyć rozbudowa infrastruktury badawczej. Dzięki temu śląski ośrodek stanie się centrum badawczym czystych technologii węglowych na skalę europejską.

"Realizacja inwestycji umożliwi prowadzenie badań w różnej skali - od niewielkich doświadczeń laboratoryjnych po wielkolaboratoryjne, do badań w skali pilotażowej; od badań podstawowych do prac demonstracyjnych" - wyjaśnia rzeczniczka.

Naukowcy podkreślają, że rozwój czystych technologii węglowych będzie kluczowy dla korzystania z węgla w przyszłości. Chodzi o to, by jego spalanie nie powodowało emisji szkodzącego klimatowi dwutlenku węgla i nie pozostawiało odpadów. Węgiel powinien być też przetwarzany z większą sprawnością, na większą gamę produktów finalnych, w tym na gaz i paliwa ciekłe.

"Najważniejsze jednak, że prace realizowane w Centrum Czystych Technologii Węglowych będą miały realne przełożenie na praktykę przemysłową i przyczynią się do poprawy konkurencyjności polskiej gospodarki" - oceniła kierująca projektem prof. Krystyna Czaplicka z GIG.

Centrum ma współpracować z naukowcami z wielu krajów Europy i USA. Będzie też kształcić kadry naukowe z innych ośrodków, studentów oraz przedstawicieli przemysłu.

W ubiegłym roku GIG oraz IChPW podpisały memorandum o współpracy z Narodowym Laboratorium Technologii Energetycznych Departamentu Energii USA (NETL). To jedyna taka umowa podpisana przez tę amerykańską instytucję w Polsce. Bez rozwoju infrastruktury badawczej i doświadczalnej taka współpraca byłaby utrudniona.

Polscy i amerykańscy naukowcy mają wspólnie podejmować m.in. problemy upłynniania i zgazowania (także podziemnego) węgla oraz współspalania go z innymi paliwami, a także doskonalić czyste technologie spalania tego surowca oraz badać możliwości wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla.

Katowicki GIG znalazł się także, obok instytucji z całego świata, wśród członków-założycieli powstającego w Australii Globalnego Instytutu Wychwytywania i Składowania CO2. Z inicjatywą jego powołania wystąpił rząd Australii, który zamierza przeznaczać na działalność tej placówki 100 mln dolarów australijskich rocznie.

Technologie CCS (Carbon Capture and Storage) pozwalają na wychwytywanie i magazynowanie dwutlenku węgla. Budowa instalacji energetycznych, nieemitujących tego szkodzącego klimatowi gazu, to jedno z założeń unijnej polityki energetycznej. W UE powstaje 12 takich demonstracyjnych instalacji. Polska zgłosiła dwa projekty - w Bełchatowie oraz w Kędzierzynie-Koźlu. (PAP)
http://ww6.tvp.pl/6605,20091001933693.strona
See less See more
jak dla mnie news miesiaca :)

a takze miejmy nadzieje argumenta za jednym z wezlow EIT (dot energetyki) w GOP :)
To jest news roku! :cheers: Mam identyczną nadzieję co do EIT. CCTW i CEBI to powinny być priorytety naszej aglomeracji.
Trwa przetarg na GW
http://www.gig.eu/pl/a158/Aktualne_przetargi.html

Parametry charakterystyczne:
Powierzchnia zabudowy: 1 285,3 m2
Pow. użytkowa budynku 4 977,6 m2
Kubatura 23 387,33m3
Ilość kondygnacji: 5

Rozpoczęcie prac 1.4.2010. Zakończenie: 30.9.2011.

Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu:
8.2.2010 - 12:00.
See less See more
Swietne wiesci! Za kilka, kilkanascie lat poludniowa Polska bedzie jednym z motorow napedowych Europy:yes:
Swietne wiesci! Za kilka, kilkanascie lat poludniowa Polska bedzie jednym z motorow napedowych Europy:yes:
wystarczy, że będzie zwyczajnym, dobrze prosperujacym, średnio zamoznym, estetycznym regionem z rozwiniętym przemysłem i usługami...do motoru Europy Polsce daleko, a "czyste technologie węglowe" to kolejny powód by w polsce nie inwestować w el. jądrowe cZy technologie odnawialnych źrodeł pozyskania energii...
Alive spójrz na to z innej strony, w Polsce nie da się w 10 lat zbudować 10 elektrowni jądrowych, które zastąpiłyby wszystkie węglówki. Ani to opłacalne ani korzystne społecznie. Nie mamy ekspertów od nowych technologii jądrowych i mieć nie będziemy bo na to potrzeba trochę więcej niż tylko pieniędzy. Za to mamy świetnych ekspertów od węgla, i jeżeli w ciągu 10 lat opracują choć jedną technologie to w szybkim tempie zyska na tym cały kraj.
a "czyste technologie węglowe" to kolejny powód by w polsce nie inwestować w el. jądrowe cZy technologie odnawialnych źrodeł pozyskania energii...

piszesz jakby nowe technologie węglowe i technologie nuklearne się wykluczały, tymczasem są raczej komplementarne:

http://www.cyf.gov.pl/pdf/rej/rej4.pdf
7
a wracajac do samego budynku
imo będzie całkiem udany:






czarny klinkier


plus konvortec






bedzie wygladal imo bardzo fajnie :)
See less See more
A czy ktos wie gdzie dokładnie ma to powstać?
^^W pierwszym poście tego wątku czytamy:

Ogłoszenie z dnia 2008-05-12

Katowice: Wykonanie projektu budynku Centrum Czystych Technologii Węglowych.

Numer ogłoszenia: 99103 - 2008;

zgodnie z załącznikami centrum ma stanąć przy Placu Gwarków w Katowicach

Warunki zabudowy maksymalna wyskość określają na 5 kondygnacji/27 metrów.


budynek nie będzie za duży ale tu od formy bardziej mnie cieszy to czym placówka się będzie zajmować ;)

centrów badawczych nigdy dość
(pogrubienie moje)

Czwarty post zawiera plan z granicami działki, na której powstanie budowa:


bedzie ;)

budynek ma powstac w miejscu juz istniejacych

Otwieramy więc nowy tab albo nowe okno przeglądarki internetowej i w pasku adresu piszemy "www.zumi.pl" albo "www.pkt.pl", ewentualnie "www.maps.google.pl", ENTER. Otwiera się przeglądarka map i zdjęć satelitarnych, w pasku "Szukaj"/"Gdzie?" wpisujemy adres znaleziony w pierwszym poście, ENTER. Przełączamy tryb wyświetlania z "Mapy" na "Satelita" i szukamy na na zdjęciu charakterystycznego kompleksu dwóch budynków połączonych korytarzem widocznego na planie z postu trzeciego:

http://www.zumi.pl/namapie.html?&loc=katowice,+plac+gwarkow&Submit=Szukaj&long=19.0263677&lat=50.2715614&type=2&scale=1a&svActive=false

Znajdując go widzimy, że plan jest przekręcony w stosunku do kierunku północnego (góra zdjęcia w zumi) o 90° w prawo. Teraz, przechodząc do większej skali, możemy się zorientować co do położenia działki w mieście.

Jeśli dalej potrzebujesz przykładów jak należy posługiwać się tym, na czym w zimie czapkę się nosi, melduj się śmiało...
See less See more
1 - 20 of 56 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top